Adásvétel megtámadása


drbjozsef # 2023.08.29. 09:17

Andrea_MV,

Nincs ingyenebéd.
Te döntöd el, miért mit vagy(vagytok) hajlandó megtenni.
Tényleg anyukád is egyetért vele, hogy halála esetén kirakjad a férjét a lakásból? Miért nem küldi már most el?

Andrea_MV # 2023.08.29. 08:03

Köszönöm a válaszokat!

Drbjozsef, anyumnak idén március végéig semmi különösebb problémája nem volt, aztán jött egy agyvérzés… és egy felgyorsult demenciát okozott, ezért nincs gondnokság alatt, reméltük a felépülését, másrészt nem is szeretném gondnokság alá helyezni, nincs miért, felesleges procedúra lenne azt gondolom.

Majordomus,

Én nem érezném feleslegesnek a 20 milliót mert a haszonelvezet miatt várhatóan 10-20 évig nem használhatnám az ingatlant és ezer szálllal kötődöm hozzá, nem szeretném, hogy más használja, aki saját bevallása szerint is, egy fillért sem tett bele (persze tudom, ez jogilag nem számít). Anyum ugyan írt végrendeletet, de e tekintetben sajnos tévedésben volt, mert leírta hogy az 1997 óta az ő tulajdonában áll, külön vagyonból újíttatta fel és emiatt kizárólag engem illessen a halála után, de nem számolt a haszonelvezettel. Most, amikor tiszta pillanatai vannak szeretné ezt a problémát ő is, en is megoldani… pszichiáter azt mondta, hogy tiszta pillanatában rendelkezhet, mert amíg nincs gondnokság alatt addig tehet jog nyilatkozatot, ügyvéd ismerősök közül egyik ezt mondta, másik azt.

Majordomus # 2023.08.28. 20:45

drb leírta a lényeget...
de nem értem miért adnál ki 20 millió ft-ot feleslegesen.

Egyrészt úgyis te leszel az örökös.
Másrészt tartalékold a pénzt arra,ha a férj igényét ki kell fizetned.

drbjozsef # 2023.08.28. 12:37

Andrea_MV,

Édesanyám demenciával küzd egy ideje, még sok a tiszta pillanata, de állapota érezhetően romlik és egyre többször zavart a gondolkodása, a beszéde (rendszerint délelőtt még teljesen jól van, délután már más a helyzet).
Ha ez így van, hogy-hogy még nem indítottad el - vagy a férje - a gondnokság alá helyezését?

Kérdésem az, hogy ha megveszem tőle azt az ingatlant amiben jelenleg is él, akkor utóbb a férje (nem az apám) megtámadhatja-e amiatt, hogy neki abból haszonelvezet járt volna?
Igen, megtámadhatja. Egyrészt mert nem tilos, másrészt, ha igazolni tudja, hogy bár édesanyád nem állt cselekvőképességet korlátozó vagy kizárt gondnokság alatt, DE a belátási képessége egyértelműen indokolta volna ezt, akkor eséllyel lehet semmis az a szerződés. Persze, ehhez neki kell bizonyítania, ami nem könnyű de nem is lehetetlen.
Egyébként amúgy sem örököl belőle tulajdonrészt, azt te kapod.

Az ingatlan anyué volt már kb 25 éve. Felújítások történtek az együttélésük alatt. 8 éve vannak együtt, abból 3 év házasság ezidáig.
NEm sokat számít, tehát különvagyona, válás esetén legfeljebb megtérítési igénye lehetne a férjének, de öröklésnél ez sem számít.

Illetve másik kérdésem, hogy a vételár mennyire szabad megállapodás tárgya? Mert én csak az ingatlan értékének kb harmadàt tudnàm kifizetni neki, (ez a 3ad rész egyébként több mint 20 millió Ft lenne).
Teljesen szabad megállapodás tárgya. Neked is ajándékozhatja. De ha az derülne ki, hogy adásvétel a jogcím, de jóval a piaci ár alatt történt, akkor az nemigen fogja megerősíteni egy esetleges bíróságban, hogy te jóhiszeműen, édesanyád érdekét szem előtt tartva cselekedtél...
(Illeték és adófizetésnél számíthat, előbbi egyenesági rokonok között nincs, tehát ott nem érdekes, adózni meg majd akkor kell, ha eladnád később, de ott neked az alacsonyabb ár - mint szerzési érték - kifejezetten hátrányos amúgy)

Andrea_MV # 2023.08.28. 11:32

Tisztelt Szakértők!

Édesanyám demenciával küzd egy ideje, még sok a tiszta pillanata, de állapota érezhetően romlik és egyre többször zavart a gondolkodása, a beszéde (rendszerint délelőtt még teljesen jól van, délután már más a helyzet).

Kérdésem az, hogy ha megveszem tőle azt az ingatlant amiben jelenleg is él, akkor utóbb a férje (nem az apám) megtámadhatja-e amiatt, hogy neki abból haszonelvezet járt volna? Az ingatlan anyué volt már kb 25 éve. Felújítások történtek az együttélésük alatt. 8 éve vannak együtt, abból 3 év házasság ezidáig.

Illetve másik kérdésem, hogy a vételár mennyire szabad megállapodás tárgya? Mert én csak az ingatlan értékének kb harmadàt tudnàm kifizetni neki, (ez a 3ad rész egyébként több mint 20 millió Ft lenne).

Köszönöm!