fogyasztóvédelem - EU


drbjozsef # 2023.09.11. 07:49

Plusz jegyezzük meg, hogy az EU irányelv az nem az igazságszolgáltatásban alkalmazandó jogszabály. Az a tagállamoknak szól, hogy ez alapján dolgozzák ki a nemzeti törvényeiket, rendeleteiket.
Ha tartós fogyasztási cikket vettél, olvasd el a 151/2003. (IX. 22.) Korm. rendeletet.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.09.11. 06:02

Azt viszont senki nem mondta, hogy Romániában kell pert indítanod.

Kovács_Béla_Sándor # 2023.09.11. 06:01

Jól mondod: az eladó. A te eladód pedig nem a magyar kft.

Szomorú örökös # 2023.09.11. 04:40

Spas12

ugyanakkor az áruk adásvételére irányuló szerződésekről szóló (EU) 2019/771 irányelv 10. cikk (1) bek. értelmében az eladó felelős a fogyasztóval szemben minden olyan hibáért, amely az áru leszállításának időpontjában fennáll, és amely az ettől az időponttól számított két éven belül felismerhetővé válik.

Én nem lennék biztos abban a két évben. Jelenleg már az összeg határozza meg a jótállási idő hosszát.
És az eladó a román egység volt, nem a magyar, tök mindegy, hogy ugyanazon német multihoz tartoznak.

Tehát a vevő - noha ugyanazon multicégtől vásárolta a terméket -, mégis, mivel szerződéses kapcsolatba a romániai leányvállalattal került, ezáltal ott is kell fellépnie igényérvényesítéssel, nem?

Mint már korábban is írtam, el kell olvasni a szerződéses feltételeket.

Spas12 # 2023.09.11. 02:39

Szomorú örökös, köszi szépen, ugyanakkor az áruk adásvételére irányuló szerződésekről szóló (EU) 2019/771 irányelv 10. cikk (1) bek. értelmében az eladó felelős a fogyasztóval szemben minden olyan hibáért, amely az áru leszállításának időpontjában fennáll, és amely az ettől az időponttól számított két éven belül felismerhetővé válik.
Tehát a vevő - noha ugyanazon multicégtől vásárolta a terméket -, mégis, mivel szerződéses kapcsolatba a romániai leányvállalattal került, ezáltal ott is kell fellépnie igényérvényesítéssel, nem? Vagy lehet valami más norma, ami ezt felülírja?

Szomorú örökös # 2023.09.10. 16:40

Spas12

El kell olvasni az általános szerződési feltételeket, az lesz számodra a megoldás kulcsa. Nekem 2019-ben egy Németországban üzembehelyezett Dacia Dokker esetében itt Magyarországon azt mondták, hogy a német szerződéses feltételek alapján érvényes itt is rá a jótállás - és ezt be is tartották szépen, hiszen a 60 ezres kötelező szervíznél csakis a szokásos anyagköltséget kellett fizetnem. Még egy gyári szoftverfrissítést is kaptam a fedélzeti egységre.

Spas12 # 2023.09.10. 09:24

Kedves Fórumtagok!

Alábbi tényállás: magyar fogyasztó vásárolt egy tartós fogyasztási cikket Romániában, A. Kft-nél. Fogyasztói igénnyel lépett a magyarországi A. Kft-nél (A. cég német multivállalat).
Kérdés: megtagadhatja-e a magyarországi A. Kft. a jótállás teljesítését arra hivatkozással, hogy nem a magyarországi A. Kft-nél lett véve a termék? Illetve ilyen esetben melyik EU jogszabály alkalmazandó?

Köszönöm előre is!