Kamat hatályos szabályozása


Asus # 2004.04.02. 08:15

Én is így vagyok vele!

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 23:06

MOst már nem nézek utána. Majd az államvizsgát követően ugyanis kezdek egy kicsit beparázni.


bausan

Rexor # 2004.04.01. 13:34

Ugyebár a kamtnak többféle funkciója is lehet. Amiről eddig szó volt, azok mind büntető, repressziv jellegűek. De a kamtnak lehet olyen funkciója is, hogy megőrizze a pénz reálértékét, aminek semmi köze sincs a büntetőjelleghez. Igy az egyenértéki kamtnak is lehet többféle formája, tehát nem nagyon értem mit nem ismer el a bírói gyakorlat. Kamattal kapcsolatban max. a túlzott mértéket nem szerintem, de ez az objektív értékaránytalansággal függ össze leginkább.

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 13:15

MÉg egy dolog nem teljessen világos előttem a kamat kapcsán, mégpedig az egyenértéki kamat.

Ha nincs késedelmi- illetve kárkamat akkor kerül alkalmazásra, tehát szubszidiárius jellegű. Eddig OK.

De az életben ez hol jelenik meg? Meg mennyi a mértéke?

Állitólag a bírói gyakorlatban sem ismerik el minden esetben...


bausan

the big cat # 2004.04.01. 11:40

Most komolyan, mit nem lehet ezen nem felfogni, ez a napnál is világosabb, még jogásznak sem kell hozzá lenni.

Egyébként pedig a késedelmi kamat nem fog feltétlenül megegyezni a késedelembe esés időpontjában érvényes jegybanki alapkamattal, csak akkor ha az az előző naptári félév utolsó napja óta nem változott.

Asus # 2004.04.01. 11:22

A legnagyobb probléma az az,hogy ezt én nem fogom fel!:-( Leht,hogy már nagyon le van fáradva az agyam.Hát remélem nem ezt a tételt fogom húzni.Már alig pár nap van hátra az államvizsgáig!

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 10:30

Igen, de már elkanyarodott a topic szerződéses kapcsolatok irányába...
Amúgy szerintem ezen nem fogunk összeveszni. :)


bausan

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 10:28

Helyesbítek.

Tehát a késedelmi kamat a jegybanki alapkamattal fog megegyezni.

A késedelmes kamatkövetelés kamata: alapkamat+a jegybanki alapkamat egyharmadával megegyező mértékű kamat.

És gazdálkodó szervezetek esetében lesz a késedelmi kamat a jegybanki alapkamat 7 % növelt összege.

Üdv


bausan

Rexor # 2004.04.01. 10:26

Nem, a kamat hatályos szabályozásáról volt szó, ebbe nem csak a szerződéses kapcsolatokban megjelenő kamt aszerepel.

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 10:12

Közbe megtaláltam a dolgot. Nem olyan PTK-m volt amelyben benne van a május 1-től hatályba lépő változások.

A késedelmi kamat mértéke a jegybanki alapkamat 7% növelt összege lesz.

Nálunk államvizsgán azt is érdemes (kell) elmondani, hogy hogyan fognak változni a jogszabályok. Már csak azért is, mert jó benyomást tehet az elnökre.

Ez igaz Rexor, de mi a szerződéses kapcsolatokban megjelenő kamatról beszülünk.


bausan

Rexor # 2004.04.01. 07:52

Nos késedelmi kamatból is többféle létezik, például amit szerződéses kapcsolatokban kötnek ki, és amit jogszabályban. Például az adózás rendjéről szóló törvényben a késedelmi kamat a jegybanki alapkamat kétszerese, és ha jól emlékszem a közbeszerzési törvényben is van (vagy volt kamatkikötés).

the big cat # 2004.04.01. 04:45

Bár ha jól tévedek államvizsgán a hatályos jogról kel számot adni.

the big cat # 2004.04.01. 04:44

Kedves Józsi, javaslom Ptk olvasgatását államvizsga előtt 3 nappal.

Kovács Jozsi # 2004.04.01. 00:31

Azt megtudnád mondani, hogy a jegybanki alapkamatot hogyan vonják be a késedelmi kamat számításába?

(Államvizsga előtt 7 nappal ideje tisztába tennem ezeket a dolgokat) :)

Előre is köszönöm a választ!


bausan

the big cat # 2004.03.31. 20:37

Nem Józsi, ez nem a jegybanki alapkamatot jelenti, hanem a költségvetési tövényben meghatásozott kamatokat, ami 11 illetve 4%, az előbb írtam.

Ez megváltozik május 1-gyel, onnatól egy kissé furmányosabban, ajegybanki alapkamatot is bevonva kell számítani a késedelmi kamatot.

the big cat # 2004.03.31. 20:35

Ha egy szerződésben kamat van kikötve, és azt nem fizeted meg. Tipikusan pénzkölcsönszerződés, hitel, stb.

Ugyanis az iylesmit úgy törleszted, hogy tőke+kamat. Mondjuk a részlet 300 Ft abból 200 tőke, 100 kamat. a 200-ra számolhatsz 11% -ot a százra meg 4%-ot, de csak akkor, ha az erediteleg kikötötött kamat+4% az nem több, mint 11%.

Kovács Jozsi # 2004.03.31. 20:33

Szerintem arra jogi helyzetre gondolt Big Cat, hogy a pénztartozás után eleve kamattal kell teljesíteni és a kötelezett késedelembe esett. Tehát a kamattal terhelt összeget még megterhelik a késedelmi kamattal is.

Mást hirtelen nem tudok elképzelni...

Ja még valami, a PTK.ban a költségvetési törvényben megállapított kamatmérték szerepel. Ez gyakorlatilag a jegybanki alapkamatot jelenti, ugye?


bausan

Bubó # 2004.03.31. 19:54

Mit jelent az, hogy „A késedelmes kamatkövetelés kamata ...” ?

the big cat # 2004.03.30. 17:42

Május 1-től pedig lényegesen megváltozik a kamat mértéke, illetve változások lesznek a kamat szabályozásában is.

the big cat # 2004.03.30. 17:40

Az ügyleti és a késedelmi kamat mértéke is 11%. De ez abszolút diszpozítív szabály.

A késedelmes kamatkövetelés kamata a 4%.

Kovács Jozsi # 2004.03.30. 17:28

OK.

Akkor ajánlanám figyelmedbe A kötelmi jog és szerződéstan közös szabályai című könyvet. Elkövető: Bíró György.

PLussz CD jogtár, a könyvben a kamatról szóló fejezet végen van bibliográfia is.

Üdv.:


bausan

Bubó # 2004.03.30. 14:04

Igazad van, Asus.

232. § (1) A szerződéses kapcsolatokban - ha jogszabály kivételt nem tesz - kamat jár. Magánszemélyek egymás közti szerződési viszonyában kamat csak kikötés esetében jár.
(2) A kamat mértéke - ha jogszabály kivételt nem tesz vagy a felek másként nem állapodnak meg - az évi költségvetési törvényben meghatározott kamatmérték.
(3) A felek által túlzott mértékben megállapított kamatot a bíróság mérsékelheti.

Tehát nem itt kell keresni.

Egyébként úgy tudom, az ügyleti kamat mértéke 11 %, a késedelmi kamat pedig 4 %, jelenleg. De a fentiek szerint, ez megállapodás kérdése.

Üdv.

Asus # 2004.03.30. 10:30

Kamat minden fajtáját szeretném!

Ja és a kamatláb nincs benne a Ptk-ban!:-)

Kovács Jozsi # 2004.03.30. 00:13

Na ja.

Szóval pontosíts Asus!


bausan

the big cat # 2004.03.29. 13:12

Hát ugye ez attól függ milyen kamatról van szó...