Önkormányzati lakás felújítása


Csuklósbusz # 2020.11.10. 18:41

Megfelelő védelemmel kiépített elektromos hálózatnál nem lehet leégetni a vezetéket a falban. Biztosítéknak majd megszakító méretezése a vezetéknek megfelelőnek kellene lennie. Megfelelő kivitelezés esetén előbb lecsapja a megszakítót minthogy leégjen a vezeték a falban. Persze patkolt biztosíték, vagy szabálytalanul nagyobbra cserélt megszakító esetén ki tud égni a vezeték is. Tehát lehet a lakó sara is. Nade egy teljesen szabályos hálózatnál is ha kilazulnak a kötések, ami például sodrott alumínium kötések nél idő kérdése, akkor van az hogy kis terhelés esetén is képes leégni, gondoljunk csak a telefontöltő tüzekre, semmi más nem volt bedugva csak az mégis kigyulladt.
Azt ha kigyulladnak ki fizet kinek ki perel kit?

Atrex # 2020.11.10. 08:02

@matthiasi

Lényeg nem azért van / volt gond,mert az egész háznak én adok áramot és 200% pörög minden. :)

matthiasi # 2020.11.04. 06:42

Atrex Atrex !!

Alapvető gondok vannak a fizika tudással !!

Atrex # 2020.10.31. 08:36

"Egyébként is nem kell túlterhelni a villanyos hálózatot !"

Nincs túlterhelve. :/
Szimplán 50-60 éves vezetékek vannak a falban.
És jah,érdekes,mikor ment a mosógép,tv,számítógép,mikró,villany éget stb nem volt gond. Konkrétan most 0 áram használat mellett volt ez a gond,hogy eléget a vezeték...

Zoltanuss # 2020.10.20. 01:11

Atrex !

Azért egy vezeték csere az már nem felújítás, az már beruházás.
Egyébként is nem kell túlterhelni a villanyos hálózatot !
Az önkormányzat jól tenné ha elhajtana.

lehet verni? pláne úgy,hogy közeledünk a baleset veszélyhez,értem én,hogy ég a vezeték a falban stb stb.
Némi villamos tudás gyarapítás sem ártana. Ha a vezeték ég a falban az azt jelenti túl van terhelve. Ez egyértelműen a használó sara.
Veszélyezteti saját családját és veszélyezteti a lakó közösséget.
Pontosabban nem a vezetékek égnek, hanem csak a kötések.
Mindegy ha tud róla a használó, akkor fenn áll a tudatos veszélyeztetés esete.

wers # 2020.10.12. 10:05

Értesítsd írásban a hibákról a tulajdonos önkormányzatot. Vizsgáltassa, méresse fel ő és intézkedjen a javításról. Az ő feladata használható ingatlant rendelkezésre bocsátani.

Ez nem karbantartás, ez már felújítás.

Nem ígérem, hogy egyszerű lesz, de pont a villanyvezeték az, ami nem csak a te lakásodat érinti (valószínűleg).

Atrex # 2020.10.12. 09:50

Lényegében a probléma az,hogy 50-60 éves villanyvezetékek vannak a falban ami elégé probléma.
És erre vonatkozott a kérdésem,hogy nekem kéne ezt teljesen kicserélni, vagy ezt az önkormányzaton le lehet verni? pláne úgy,hogy közeledünk a baleset veszélyhez,értem én,hogy ég a vezeték a falban stb stb.

Saját költségen nem csináltatnám meg mert 1-1,5 milla áthúzni az egész lakást...

Szerződésben semmi érdemi leírás nincs,konkrétan a szerződés egy 1 oldalas valami.
Ott csak annyi van,hogy a bérlő dolga a lakáson belüli dolgok karbantartása.

Szomorú örökös # 2020.10.07. 05:56

wers

Nálam már gáztűzhely sem fér bele, ha mondjuk egy 15 éves tűzhely nálam hibásodik meg.

Ha többször kifutott az étel rajta és nem ég, akkor az egyértelműen a bérlő dolga, hogy ismét működőképessé váljon, nem pedig a bérbeadó önkormányzaté, hiszen ő okozta a problémát. Mellesleg sok helyen jobban jár a bérlő, ha saját költségén megjavíttatja - nyilván nem cseréről beszéltem egyébként - mert mire az önkormányzat kiküld valakit, addigra éhenhal a család otthon. :-)

wers # 2020.10.07. 05:35

Nálam már gáztűzhely sem fér bele, ha mondjuk egy 15 éves tűzhely nálam hibásodik meg.

Az ablak pedig leginkább a házé, közös feladat. Bár láttam már házat ahol a lakók külön-külön cserétek ablakot, meg is látszott az eredmény :))) (sőt olyant is, ahol a 4 lakásos társasház egyik lakója lehőszigetelte a saját részét, vagy ahol az egy kekeckedőt kihagyták. Babán nézett ki)

Szomorú örökös # 2020.10.07. 05:24

wers

Engem anno egy közös képviselő tájékoztatott erről, amit írtam. Miszerint hogy a belső felszerelésért a bérlő felel mindig. Nyilván ez konkrétan arra vonatkozik, hogy ha egy lámpatest meghibásodik, vagy tönkremegy egy gáztűzhely, vacs csöpög a radiátor, akkor azt neki kell saját költségén megjavíttatnia.

Az viszont, hogy totál átvezetékeli-szerelvényezi a lakást, vagy kicseréli a nyílászárókat, az valóban túlmegy szerintem a határon, meg hát valljuk be, bolond ember is az, aki egy önkormányzati bérleményben bármi ekkora beruházást úgy tesz meg, hogy az soha nem lesz az övé. Ezt max. akkor érdemes, ha már nagy valószínűséggel megveheti rövid időn belül.

Én párszor belefutottam már vegyes tulajdonú társasházakban, hogy a bérlő azt akarta, vigyem a számlát az önkormányzatnak, majd ott kifizetik nekem. Erre volt az a válaszom, hogy adok a nevére számlát és vigye be ő, küzdjön ő a pénzéért. Nálam mindig a megrendelő fizet, ez az alap!

Szomorú örökös # 2020.10.06. 19:41

wers

Miben állapodtatok meg a tulajdonossal?

Ha a kérdező a megfelelő topikba helyezte a kérdését, akkor ott az önkormányzat a tulajdonosa a lakásnak.

wers # 2020.10.06. 06:04

Miben állapodtatok meg a tulajdonossal?

Falon belül kinek a dolga karbantartani a lakást?

Szerintem azt csinálhatsz, amit a tulajdonos megenged.

Értem én ezalatt a villanyhálózatot,vagy lakáson belül/falon mindenhol a bérlő felel?

Gondolom akkor a nyílászárók cseréje is az én dolgom lenne ?

Ezeket meg se próbáld a tulaj engedélye nélkül.

Szomorú örökös # 2020.10.06. 05:49

Atrex

Falon belül kinek a dolga karbantartani a lakást?
Értem én ezalatt a villanyhálózatot,vagy lakáson belül/falon mindenhol a bérlő felel?

A belső felszerelésért mindig a bérlő felel, hiszen ha átadod a lakást, mert esetlegesen megszűnik a szerződésed, akkor működő képes állapotban kell átadni.

Gondolom akkor a nyílászárók cseréje is az én dolgom lenne ?

Ha neked megéri, akkor csináltasd meg, de nem fogsz rá kapni semmilyen támogatást nagy valószínűséggel.

Atrex # 2020.10.05. 18:43

Sziasztok!

Falon belül kinek a dolga karbantartani a lakást?
Értem én ezalatt a villanyhálózatot,vagy lakáson belül/falon mindenhol a bérlő felel?

Gondolom akkor a nyílászárók cseréje is az én dolgom lenne ?

wers # 2014.01.30. 14:38

Ezt előre kellett volna a tulajdonossal tisztázni. Más lakását nem építgetjük.
Ha nem megfelelőek voltak a nyílászárók, akkor fel kellett volna őket szólítani az ablakcserére.

damdadam # 2014.01.29. 16:17

A probléma az,hogy korszerűsítettem a lakást és ha nem hosszabbítják meg tavasszal a bérleti szerződést,akkor kidobtam ezt a pénzt,amit nem tartanék igazságosnak!

Van itt azért más is!
A 2013-as év végi zárásnál állítólag kiderült,hogy 2006 óta tartozok egy havi lakbérrel?Minden évben megtörténnek ezek a zárások,akkor miért csak 7 év elteltével derül ez ki??

Érdekes dolgok ezek és látom,hogy max. a sóhivatalba mehetek........
Azért köszönöm a figyelmeteket!
Üdv.

Zoltanuss # 2014.01.29. 14:27

damdadam

Hova forduljak?Kit keressek?,mert azért nem volt olcsó és nincs kidobni való pénzem.
A kerületi sóhivatalban gyors ügyintézés van.

Akkor mi a probléma. Ok. korszerűsítetted a lakást tehát emelkedik a bérleti díj ! Ilyen eccerű.
Ha kéred a pénzed a bérbeadó jogosan emel díjat !!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.29. 12:20

Arról mi a véleményed, amikor a pirosnál a hajléktalan a kérésed nélkül lemossa a szélvédőt, és kér egy ötszázast érte? (S még csak nem is túl jó a példa, mert a te esetedben a hajléktalan használja azt az autót, és magának mossa le az ablakot.)

damdadam # 2014.01.29. 12:08

Sziasztok!
Egy önkormányzati bérlakásban élek és kicseréltem a nyílászárókat,mert nagyon rossz állapotban voltak./ ha az ablakot verte az eső,akkor befolyt a víz,télen az ajtó alatt befújta a szél a havat,stb. /
A lényeg,hogy műanyagra cseréltem az összeset és kértem az önkormányzatot,hogy valamivel járuljanak hozzá.Ha másképp nem,akkor a lakbért engedjék el egy meghatározott ideig,vagy ha ez így nem lehetséges,akkor egy jelképes összeget fizessek arra a meghatározott időre.
Válaszuk természetesen elutasító volt,mondván hogy nem emeltem ezzel a lakás komfortszintjén.Mindenhol azt olvasom,hogy a külső nyílászárók cseréje emeli a lakás komfortszintjét.
Most hogy van ez valójában??
Hova forduljak?Kit keressek?,mert azért nem volt olcsó és nincs kidobni való pénzem.
Üdv.

pazs # 2012.05.21. 13:24

Hát mi van a szerződésben, kinek a feladata?

horex # 2012.05.17. 18:37

Csunyika

Amit beidéztél az önkormányzati rendelet
Alaphelyzeben nem lehet ellentétes egy törvénnyel, az erősebb jogszabály
/mondom én/

Szerintem és a trv. szerint az önkorminak kell felújitani, ha más megállapodás nincs

horex # 2012.05.17. 14:05

Szabi85

1993. évi LXXVIII. törvény

13. §11 (1) A lakás burkolatainak, ajtóinak, ablakainak és a lakás berendezéseinek karbantartásával, felújításával, illetőleg azok pótlásával, cseréjével kapcsolatos költségek viselésére a bérbeadó és a bérlő megállapodása az irányadó;
megállapodás hiányában a karbantartással és felújítással kapcsolatos költségek a bérlőt, a pótlással és cserével kapcsolatos költségek a bérbeadót terhelik.

SolnesM # 2012.05.17. 13:14

szabi85 szabi85 !
Ha ennyire rosssz az alakás ott kell hagyni !
Ilyen eccerű !
Amúgy mennyi az a lakbér ??

szabi85 # 2012.05.15. 10:22

Tisztelt Fórumozók

Önkormányzati lakásban lakom már több mint 10 éve a kérdésem az lenne hogy lassan elkezdődik a panelprogram, és nyílászárók cseréje a helyi önkormányzaton azt mondták hogy a nyílászárók cseréje az én reszortom és saját költségemre történik mint minden felújítás természetesen a belső felújításokat míndíg is saját költségre csináltam
de én úgy tudom hogy az ilyen munkálatokat a lakás tulajdonosának kell fizetni példa erre hogy az amikor táv fűtésről egyedi fűtésre alakították a lakásokat az előző önkormányzat állta /gázkazán, csőhálózat kiépítése/
Köszönöm válaszukat