jogcím ingatlannyilvántartás


akki2006 # 2012.06.19. 09:39

Sziasztok a következő lenne a kérdésem. Házasfelek közös tulajdonában van egy ingatlan. 1/2 - 1/2. Valójában azonban a férj különvagyonából vásárolták. Szeretnék megszüntetni a vagyonközösséget, és ezt a tényt feltüntetni az ingatlannyilvántartásban. Vagyis a férjé lesz ezen ingatlan 1/1 tulajdoni részaránya. 1/2 már az övé amúgy is. Mi lesz ebben az esetben a jogcím amit a földhivatal bejegyezhet? "külön vagyon értékén szerzett vagyon"? "vagyonközösség megszüntetése"? "különvagyon feltüntetése"?
Igazából a vagyonközösség nem szünik még meg, csak a valós állapotokat szeretnék rögzíteni...
Volt valakinek hasonló esete?
Előre is köszi.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.19. 10:04

Ajándékozás.

akki2006 # 2012.06.19. 10:23

Igazából csak elismeri az egyébként valós tényt, hogy az nem az övé hanem a férj különvagyonából került megvételre. Ez esetben tekinthetjük ezt az elismerést ajándékozásnak?

Igazából ez fordítottja annak amikor közösen vesznek ingatlant, de csak az egyikük nevére kerül, majd később kérik házassági közös vagyonként a másik feltüntetését....

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.19. 10:41

Akkor volt különvagyon, mielőtt az 1/2-1/2 arányban bejegyezték volna. Az ugyanis egy ajándékozás volt a házastárs javára. Ha most ingyen visszaadja, akkor megint ajándékozás. Esetleg az ajándékozási szerződés felbontása.

akki2006 # 2012.06.19. 12:04

Igen, értem a logikád... és tulajdonképpen tényleg "ajándék", ezért problémázok rajta én is! Ugyanakkor a közös vagyon elismerésnek feltüntetésénél sem ajándék szerepel, pedig ott is tekinthetnénk ajándékozásnak akkor. Közben próbáltam utána keresni és állítólag a földhivatal elfogad olyan jogcímet h. "közös vagyon elismerése".

Mindenesetre köszönöm a segítségedet!

ObudaFan # 2012.06.19. 14:17

Esetleg az ajándékozási szerződés felbontása.

Az illeték szempontjából ez a jobb.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.06.19. 16:23

:) Feltéve, hogy a megyei illetékfőosztályon ismerik a vonatkozó bírósági ítéleteket.

buszgyuri # 2016.05.22. 12:27

Üdvözlet!
Az alábbi kérdésem lenne: Adott lakásingatlan nem vitatottan a házastársi vagyonközösség körébe tartozik, azonban a szerződéskötésben csak a Férj vett részt, így csak az ő tulajdonjoga került az ingatlannyilvántartásba bejegyzésre. A Ptk. 5:37.§ szerint a Feleség – ingatlan-nyilvántartáson kívüli tulajdonosi minőségénél fogva – kéri a tulajdonjogának ingatlan-nyilvántartásban történő feltüntetését. A felek megállapodást írnak a fentiekről, amelyben a Férj hozzájárul a Feleség 1/2-ed arányú tulajdonjogának bejegyzéséhez. A benyújtandó megállapodásában szerintetek mi a pontos jogcím, ami alapján a bejegyzést a földhivatalnál kérelmezni kell?
Előre is köszönöm!

ObudaFan # 2016.05.22. 13:06

Házastársi vagyonközösség.

buszgyuri # 2016.05.22. 15:34

Köszönöm!
(A földhivatalban azt "mondták", hogy vagy hvk. megosztását, vagy megszüntetését fogadják el jogcímként, de ez szerintem is érdekes álláspont, hiszen a hvk. a tv. alapján keletkeztet tulajdonjogot bejegyzés nélkül, így ezt csak fel kell tüntetni)

Itt még két kérdésem merül fel:

  1. Ha a házastársak a jelen bejegyzés alapján (ti. csak a Férj van bejegyezve) eladják az ingatlant, akkor a szerződésben itt is csak a Férj szerepelhet? (elég, ha ő szerepel?);
  2. Ha az eladást követően egy éven belül mindketten külön-külön vesznek egy-egy kis lakást, szerinted az illetékmentességet (cserét pótló vétel) a Feleség is igénybe veheti a saját vételével kapcsolatosan (Úgy, hogy az értékesítési szerződésben ő nem, csak a Férj szerepelt)?

Köszönöm!

lajcsó # 2016.05.23. 04:59

Az ingatlan-nyilvántartási jogcím: házastársi vagyonközösség.

  1. Csak a férj szerepelhet eladóként a szerződésben.
  2. Szerintem nem.
Dr.Attika # 2016.05.23. 06:49

A házassági vagyonközösség arra ad jogot, hogy az ingatlan-nyilvántartásban nem szereplő fél tulajdonjogának fennállását kérhesse az inyt-t végző hatóságnál. Ehhez kell egy bejegyzési kérelmet benyújtani, ahhoz mellékelni kell a házassági anyakönyvi kivonatot, illetve a házassági vagyonközösség fennállásának egyéb okirati bizonyítékait.
Amíg a másik fél nincs bejegyezve, addig tulajdonosnak azt a felet kell tekinteni, amelyik az inyv-ban szerepel.

buszgyuri # 2016.05.25. 17:31

Köszönöm, ezt szeretném tenni, azonban a földhivatalban közölték, hogy ők olyan jogcímet nem tudnak bejegyezni, hogy "házassági vagyonközösség feltüntetése". Állítólag nekik a "legördülő menüben" csak olyan opció adott, hogy "házassági vagyonközösség megosztása", vagy "megszüntetése"...De a felek nem megosztani, sőt legkevésbé megszüntetni akarnak. Egyszerűen a Ptk. 5:37 § szerint fel kívánják tüntetni a hvk. tényét. Nem igazán tudom, mit tegyek.
Ti hogyan fogalmaznátok meg a kérelemben a jogcímet?

Dr.Attika # 2016.05.25. 18:15

"házassági vagyonközösség megosztása" menüpont a helyes.
Azzal, hogy deklarálják az ingatlannyilvántartásban a házassági vagyon közösség szerinti 1/2-1/2-et megosztották.
Nem kell félni . A házassági vagyonközösség megmarad. A feleség '1/2"-e a férjé, a férj 1/2-e a feleségé kettejük közötti jogvita esetén.

lajcsó # 2016.05.25. 19:41

Úgy látszik, hogy programfrissítés történt, mert én ilyen esetekben mindig "házassági vagyonközösség" jogcímén kértem a bejegyzést és ennek megfelelően teljesítette azt a földhivatal.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.05.26. 05:26

:)
2015-ben egy kisebb földhivatalban nekem is azt mondták, hogy a lízingbe adás tényét nem lehet feljegyezni, mert nincs ilyen pont a lenyíló menüben. Aztán kiderült, hogy csak nem töltötték le az új Ptk.-nak megfelelő modult. Nem volt rá szükség egy év alatt sem.

ucandoit # 2019.03.14. 17:20

Üdv.

Adott egy "előkészületben lévő" válás.. a feleség (biztos ami biztos) illetve olcsóbb lenne a ptk 5.34 Ingatlan-nyilvántartási igény alapján szeretne tulajdonjogot bejegyeztetni.
Van-e erre lehetősége a férj beleegyezése nélkül?

Ha nem egyeznek meg jogi útra kell menni, vagy a földhivatal az anyakönyvi kivonat bemutatása után megteszi a bejegyzést ?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.14. 18:32

Van-e erre lehetősége a férj beleegyezése nélkül?
Persze. Bírósági ítélettel. De az éppen nem lenne olcsó.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.14. 18:33

földhivatal az anyakönyvi kivonat bemutatása után megteszi a bejegyzést ?
Tessék?!

ucandoit # 2019.03.14. 18:40

Üdv KBS!
Lejebb ezt írták.. a házassági ak-ra gondoltam. :)

A házassági vagyonközösség arra ad jogot, hogy az ingatlan-nyilvántartásban nem szereplő fél tulajdonjogának fennállását kérhesse az inyt-t végző hatóságnál. Ehhez kell egy bejegyzési kérelmet benyújtani, ahhoz mellékelni kell a házassági anyakönyvi kivonatot, illetve a házassági vagyonközösség fennállásának egyéb okirati bizonyítékait.
Amíg a másik fél nincs bejegyezve, addig tulajdonosnak azt a felet kell tekinteni, amelyik az inyv-ban szerepel.

Az "olcsóbb" ha perben jegyeztetné be mint vagyonmegosztással? Külterületi ingatlanok így tudná értékesíteni illetve gondolom akkor nem számítana közös vagyonba - vagy de? (csak vagyonmegosztás után különvagyon?)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.14. 19:09

Nem tudom, ezt ki írta - de a jövőben kerüld el messzire.