Fórum polgári jog régebbi elöl     új hozzászólás


adásvétel - kiskorú eladó

bettuska22 # e-mail 2020.01.11. 22:00

Tisztelt Szakértő!

Kiskorú tulajdonában lévő ingatlan eladásával kapcsolatban szeretnék segítséget kérni.
Házunkat 1996-ban vásároltuk egy kiskorú személytől. A helyi önkormányzat többször felszólított az elmúlt 5 évben, hogy a kerítésünk az Önk. területén áll, ezért vigyük beljebb. Kiderült, hogy a kiskorú tulajdonos és gyámja között egy megállapodás született, mely kimondta, hogy a gyám ingyen lemond az Önk. javára a kérdéses (kb 15 x 3m) területről.
Kérdés, ha a fenti 'szerződéshez' nem volt gyámhivatali jóváhagyás, akkor a szerződés érvényes-e. Kérdés továbbá, hogy tudtommal megtörtént a Földhivatali bejegyzés. Vajon az előbbiek tudatában köteles vagyok-e 'lenyelni a békát' és a kerítést áthelyezni a saját költségemen.
Hálásan köszönöm a segítségét!
Köszönettel,

Bettuska22

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.09.30. 07:56

Ha már szóba került: kiskorú felperesnek kell-e ügygondnokot rendelni közös tulajdon megszüntetése iránti perben, ha a törvényes képviselője özvegyi jog jogosultja? (És így szintén felperes.)

www.kbs-ugyved.hu

ObudaFan # e-mail 2012.09.29. 23:51

A gyerek nevében igen.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.29. 23:42

a kiskorú törvényes képviselője özvegyi jog jogosultja,

akkor ezért rendelnek ki? és akkor az eseti gondnok írja alá a szerződést a szülő helyett?

ObudaFan # e-mail 2012.09.29. 08:21

Gondolom, azért kell, mert a kiskorú törvényes képviselője is szerződő fél lehet.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

Kovács_Béla_Sándor # e-mail 2012.09.28. 22:24

Akkor nem. Hanem az eseti gondnok.

www.kbs-ugyved.hu

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.28. 22:01

Közben a szülő volt a gyámhivatalban, ahol elmondták, h mit kérnek, de azt is hogy eseti gondnokot is ki kell rendelni és az erről szóló határozatot is csatolni kell majd a földhivatalba

de ezt nem értem,h miért
Az eseti gondnoknak mi lesz a feladata?

A szerződést ki fogja aláírni akkor a gyermek helyet? nem a szülő, mint törvényes képviselő?

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.26. 15:50

De közben rájöttem, hogy ilyen esetben,

az Inytv 26§ 4 bek alapján a szerződést a megadott pl hatósági jóváhagyástól számított 30 napon belül kell beadni .

Igy már oké,remélem

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.26. 15:26

én értem, de a gyámhivatal a hozzájárulást kiadja 30 napon belül?

mert ez itt a fő kérdés

lajcsó # e-mail 2012.09.26. 15:00

"Ptk.215. § (1) Ha a szerződés létrejöttéhez harmadik személy beleegyezése vagy hatósági jóváhagyás szükséges, ennek megtörténtéig a szerződés nem jön létre, de a felek nyilatkozatukhoz kötve vannak. Kötöttségétől bármelyik fél szabadul, ha az általa a másik féllel közölt megfelelő határidőn belül a harmadik személy a beleegyezés, illetőleg a hatóság a jóváhagyás felől nem nyilatkozik." Nem értem miért akarsz egy még nem létrejött szerződést benyújtani a földhivatalhoz?

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.26. 14:26

de ha függőben tartást kérek a földhivataltól,mert egy másik "akadáy" miatt amúgy is kell akkor úgy jó nem?, mert ugye a szerződés a megkötéstől számított 30 napon belül be kell nyújtani a földhivatalba , és mi van ha a gyámhivatal addig nem hozza meg a hozzájáruló határozatát?

lajcsó # e-mail 2012.09.25. 22:50

A gyámhivatal mindenképpen kérni fog (vagy hivatalból készíttet) egy adó-és értékbizonyítványt az adásvétel tárgyát képező ingatlanról. Amennyiben az adó-és értékbizonyítványban alacsonyabb érték szerepel mint a szerződésben, akkor szerencséd van. A gyámhivatal ebben az esetben valószínűleg jóváhagyja a szerződést. Ellenkező esetben (az adó-és értékbizonyítványban magasabb érték szerepel mint a szerződésben) kezdhetsz mindent előlről. Ezért célszerű ilyen esetekben még a szerződés megkötése előtt elkészítetni az adó-és értékbizonyíványt.
A gyámügyi eljárás megindítása a törvényes képviselő kötelessége. A szerződést be lehet nyújtani a földhivatalba a gyámhivatal jóváhagyása előtt is. Azonban ilyenkor számolj azzal, hogy amennyiben elhúzódik a gyámhivatal eljárása, akkor a földhivatal hiánypótlási felhívásának határidőn belül nem tudsz eleget tenni.

Dr. Szücs Lajos
Ügyvéd

ObudaFan # e-mail 2012.09.25. 20:49

Benyújtani be lehet, de nincs sok értelme. Hogy a gyámhatóság mit kér, azt szerintem célszerű előre egyeztetni velük.

Ügyvéd / Lawyer / Abogado - Budapest

tarczayaron@freemail.hu

http://biroigyakorlat.blog.hu/
http://members.upcweb.hu//tarczay/

dr.beata.beres # e-mail 2012.09.25. 20:26

SOS kérdés

Adásvétel esetén ha a tulajdonosok közül az egyik kiskorú, akkor ugye kell a szerződés érvényességéhez gyámhivatali hozzájárulás?

A már aláírt szerződést postai úton kell benyújtani ? hány példányban? kell még valami melléklet?

És addig amig a gyámhivatal meg nem hozza a hozzájárulást, addig be lehet nyújtani a földhivatalba?, természetesen a szerződésben szerepelnie kell, hogy kell az érvényességhez gyámhivatali hozzájárulás

Beáta