ügyvédi sikerdíj


monalisa1 # 2013.05.05. 09:41

Ha egy per sikerdíjjal menne, ha az ügyvéd azt megnyeri, kinek kell megfizetnie: a megbízó félnek vagy az alperesnek?!

groszfater@gmail.com # 2013.05.05. 09:49

egy ilyen nagy jogász mint te, ilyenek
kérdez ???

Én megbízok egy ügyvédet(hatalmas sikerdíjért) pereljen be téged te elveszted a pert és fizeted a hatalmas sikerdíjat az általam megbízott ügyvédnek???

monalisa1 # 2013.05.05. 10:07

Ha a Ptk. 339-et veszem figyelembe, a károkozó jogellenesen kárt okoz, és köteles a teljes kár összegét megtéríteni. Azt hiszem az is a kárösszeghez tartozik, ha nekem ezért kiadásom keletkezik.

Az más kérdés, ha esetleg nem volt még ilyen (sikerdíj). De szerintem kellene lennie. Nem én akartam kárt magamnak, miért fizessek rá más jogellenességére? Ez azért nem lenne fer. A jogszabály szerint minden kárt meg kell téríteni. Hiszen ha jobban átgondolom, a perköltség a vesztes felet terheli. Abban pedig az ügyvédi munkadíj is benne van.

Sherlock # 2013.05.05. 10:18

El kéne olvasni, hogy mit is jelent a 339.

monalisa1 # 2013.05.05. 10:30

"Aki másnak jogellenesen kárt okoz, köteles azt megtéríteni."

Az ügyvédi díj költség, a síkerdíj nem költség?...

Immaculata (törölt felhasználó) # 2013.05.05. 10:43

Mona

Ha egy ügyvéd sikerdíjat kér, akkor megmondja, hogy a megnyert összeg hány százalékát fogja kérni sikerdíjként.
A sikerdíj mindig egy kicsivel magasabb összeg, mint a szokásos ügyvédi díj, mert a sikerdíj a megnyert összeg után jár.

Az ügyvédi díj általában a pertárgy értékének az 5%-a. Ennek egy részét előre, a másik részét megállapodás szerint kell kifizetni. Változhat úgy, hogy kis összegnél ennél magasabb is lehet, nagyösszegű pertárgy értéknél másfél - 2%.
Akkor van meglepetés, ha a bíróság nem fogadja el a becsatolt ügyvédi díjat, vagy az 5%-ot leszállítja. Akkor nem vagy pénzednél, vagyis nem teljes összegben térül meg az összes költséged.

monalisa1 # 2013.05.05. 11:01

Köszönöm, részletesen írtál!

A napokban a sikerdíjról olvasgattam - úgy általánosságban, és 10-15-18 százalékokról volt szó, ez volt "hihetetlen" számomra...

Szóval akkor a bírói gyakorlat az, hogy a sikerdíjat mindenképp a megbízó fizeti?!

Mert jött az én laikusi érvelésem: az ügyvédi költség: 3-5-10-15-18 mindegy is, amiatt keletkezett hogy valaki másnak kárt okozott.

Sherlock # 2013.05.05. 11:53

Nem amiatt keletkezett.

monalisa1 # 2013.05.05. 12:50

Valóban nem, de...

Közlekedési baleset: a vétlen autóban az egyik utas meghal, a másik egy életre tolókocsiba nyomorodik, a szerencsés (...) harmadik is hónapokig kórházban műtétek okán. Özvegyek, félárvák, elveszett egzisztenciák. A biztosító a szokásos viták, huzavonák...

A pertárgy érték a magasságos ég: vagyoni- és nemvagyoni károk, járadékok, költségtérítések stb.

Az ügyvéd 15% sikerdíj ellenében gyorsan és az utolsó fillérig - így is eltarthat a per 2-3 évig is majd -, vagy 5% ügyvédi munkadíj ellenében, szép lassan, ráérősen...

Szerinted "mi miatt" a sikerdíj kényszerű felajánlása?!

Fikció, lehet, de az életben bármi megtörténhet bárkivel is.

Köszönöm.

Sherlock # 2013.05.05. 13:18

Ámen. (ez továbbra is egy jogi fórum)

monalisa1 # 2013.05.05. 13:42

Imma a kérdésre megválaszolt, ismételten köszönet érte.

Neked meg az "életet" próbáltam képbe hozni, azaz a "mi mért" kérdését.

Hol kérdezzen az ember ha nem a jogi fórumon...
Üdv.

Kacsa1111 # 2013.05.05. 15:28

Kedves Monalisa1,

Ha már az "életet" hoztad szóba...

gondolj abba bele, hogy téged perel valaki, majd az a valki az ügyvéddel 200% síkerdíjban állapodik meg.
A pert elveszted, és akkor - a te logikád szerint - neked ki kell fizetned 100at annak a valakinek, majd még 200at az ügyvédnek...
így sem érzed marhaságnak azt, hogy a sikerdíjat is a vesztes fél állja?

A sikerdíjban te állapodsz meg az ügyvédeddel, és annak semmi köze a károdhoz. Valamennyi ügyvédi költséget érvényesíthetsz, de nem a végtelenségig!

Az már egy másik kérdés, hogy a bíróság által ügyvédi költségként megítélt összeg nem szokta fedezni az ügyvédre költött összeget, még akkor sem, ha nem sikerdíjban állapodtál meg...de ez már a bíráknál jelentkező probléma (csak elvétve hallani olyan ügyekről, amikor a bíró hajlandó volt elfogadni pl. nemzetközi ügyvédi irodák számláit).


Kacsa11

monalisa1 # 2013.05.05. 17:42

Kedves Kacsa11

Köszönöm hogy hozzászóltál. Az utolsó két bekezdésben leírtak külön is segítség a tisztább látásban.

Barkavirág # 2014.01.28. 07:54

Üdvözlök Mindenkit!

Honvédségi járadék emelési ügyben keresek, ügyvédet, sikerdíj ellenében. Múlt héten kaptam határozatot, amit szeretnék meg fellebbezni.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.28. 12:07

Sikerdíjra alapból sem ugrik a kar, hát még, ha első fokon már buktál.

Ubul75 # 2014.02.10. 16:11

Bocs, hogy belekérdezek, de az előző hozzászólásokból nem tudtam kihámozni a lényeget. Akkorsíkerdíj és pernyerteség esetén a bíróság ráterhel valamenyit a pervesztesre? Vagy az csak a megbízási díj esetén működik? Mi van akkor, ha az ügyvéd nem százalékot hanem fix összeget kér? Esetünkben 2M forint esetén 500 ezret.

Zsóka#63# # 2014.09.17. 17:45

Tisztelet Mindenkinek!
Nagyobb értékű hagyaték felkutatására ügyvédet keresek aki sikerdíjért dolgozik Kisvárda és vonzáskörzetéből.

e-mail cimem: tyupi0526@freemail.hu

ObudaFan # 2014.09.18. 10:11

A bíróság 2M Ft-os pertárgyérték esetén a pernyertes ügyvédi munkadíjából 500.000 Ft-ot aligha terhel a pernyertesre.

Prunus P. # 2015.01.04. 07:57

Van valami általánosnak tekinthető kb-i %-érték, ami az ügyvédi díjból átterhelhető a pervesztesre?
És ha már itt tartunk, a bírósági illetéket meg ugye teljes egészében a vesztes fél fizeti?

(Konkrétan, egy elbirtoklási peren gondolkodom már évek óta, de a telekrész értéke, amit 30 éve zsebszerződéssel kifizetett nagyapám, nem sokkal haladja meg az 50 E-t - nem is a meggazdagodás lenne a célom, de sokat veszíteni sem szeretnék az ügyön.)

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:38

5% a főszabály, de van egy minimum is: 10 ezer forint.

Prunus P. # 2015.01.04. 08:44

Elnézést, lehet, hogy félreértettük egymást?
Ez nagyon kevésnek tűnik.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.04. 08:55

Pedig ez van a miniszteri rendeletben. Elvileg a megállapodás szerinti díj, ami szabad megegyezés tárgya. De hogy ezt hajlandó-e a bíróság teljes egészében a vesztes félre terhelni, az erősen bíróság- és bírófüggő. Praxisomban megesett, hogy a 30 ezer forintos pertárgyérték mellett a 150 ezer forintos ügyvédi munkadíjat csak azért mérsékelte a bíróság, hogy nehogy a pernyertesnek kelljen fizetnie, és megesett az is, hogy a 4 millió forintos pertárgyérték után számított 200 ezer forintos (5%) munkadíjból 20 ezret ítélt meg a bíróság. (A másodfok felemelte 50 ezerre.)

Prunus P. # 2015.01.04. 09:27

Igen, erre irányult a kérdésem, hogy a nyertes fél ügyvédi munkadíjának mekkora részét lehet a vesztesre hárítani, mi a szokás.
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2015.01.04. 09:55

A pertárgyérték alapján számítják leginkább, annak az 5%-a (tehát nem a megállapodás szerinti ügyvédi munkadíj 5%-a, hanem a pertárgyérték 5%-a) valóban a főszabály, megállapodás esetén esetleg elmozdul a bíróság az 5-10%-os sávba.
Az illetéket teljes egészében meg kell térítenie a pervesztesnek, ha nem ő fizette.

Prunus P. # 2015.01.04. 10:25

Rendben, értem.
Köszönöm!