Szívességi lakáshasználati szerződés


drbjozsef # 2017.04.16. 18:46

Szerintem inkább arra céloz, hogy kifizetik a bankot is, úgy veszik meg. Annyira azért nem lehet láma.

Viszont még így is van néhány homályos részlet, például szerintem számít, milyen jogcímen laknak az ingatlanban, meg ilyenek.

Mondjuk annyit még hozzátennék, hogy a közjegyzői szerződés sem "szupergyors". Adott esetben az is lehet évek.

lajcsó # 2017.04.16. 17:53

"a Barátnőm nevén van egy lakás, amit most meg kell vennünk , hogy a bank ne vigye el."
Ha esetleg arra gondolsz, hogy az adásvétel következtében a banki tartozás megszűnik, akkor nagyon tévedsz.

Szomorú örökös # 2017.04.15. 06:34

pityputy

Én nem vagyok jogász, de attól félek, hogy ez csak akkor fog menni, ha az édesanya és az "idegen" is aláírják. Másként semmiképp. Egyébként jó ötlet a közjegyzői okiratba foglalt szerződés, mert az igen-igen gyorsan végrehajtható, ellenben egy sima szerződéssel, amit ha megszegnek, akkor csakis bírósági úton, kilakoltatási perrel mehet a dolog, ami drága és hosszadalmas ügy.

pityputy # 2017.04.15. 06:28

Tiszteletem!

a Barátnőm nevén van egy lakás, amit most meg kell vennünk , hogy a bank ne vigye el.
Viszont benne lakik az édesanyja és egy másik "idegen".
Akik erősen hibáztathatóak abban, hogy a bank vinné az ingatlant. Az én nevemre fog kerülni, és ezért szeretnék biztosítékot arra, hogy nem megfelelő magatartás esetén el tudom távolítani őket. Ügyvéd előtt kötött albérleti, vagy szívességi lakáshasználati szerződésre gondoltam. Van e ilyenre mód és mennyire biztosíthatom magam ezzel?
Egyik barátommal most úgy kötöttek albérleti szerződést, hogy közjegyző előtt, érdemes lenne ebbe az irányba fordulni?

Ádám Péter

Kovács_Béla_Sándor # 2017.01.06. 06:29

Ismerjük mi azt a határozatot?

Eri01 # 2017.01.05. 20:34

Üdvözlöm!

Segítséget szeretnék kérni az alábbi témában.
Testvérem és családja külföldre költözött és használatra átadták nekem a lakásukat, tehát szívességi lakáshasználó vagyok. Ezért én semmilyen ellenértéket nem fizetek.

Anno született egy társasházi határozat, miszerint azok a tulajdonosok akik albérlőknek adják ki a lakásukat, egy bizonyos plusz összeget kell megfizetni a közös költséggel együtt. Feltehetően azért, mert a bérlők több gondot, esetleg kárt okoznak.

Most a közös képviselő tőlem, tőlünk is kéri a plusz díjat, amivel jelen esetben nem tudok egyetérteni.

A kérdésem annyi lenne, hogy Ön szerint a közös képviselő követelése jogos-e, és köteles vagyok az emelt összeget kifizetni, annak ellenére, hogy nem vagyok bérlő? Hogyan tudom meggyőzni, hogy tekintsen el az emelt közös költségtől?

Köszönöm válaszát!

ObudaFan # 2016.12.20. 11:35

Ha onélvezete van, kirakhat. Díjat a bentlakásra viszont csak arra az időre kérhet, amikortól már kérte a kiköltözésedet.

angel21 # 2016.12.17. 20:40

Üdvözlöm!

Segítséget szeretnék kérni. 2013-ban anyám megkért minket, hogy lakjunk az egyik lakásban akit eddig kiadott albérlőnek, de az nem fizette egy ideje már a bérleti díjat és a rezsiket sem. Anyám csak azt kérte, hogy fizessük a rezsit és addig lakhatunk benne a párommal amíg nem tudunk építkezni. A lakás fele az én tulajdonom a másik fele anyámé illetve haszonélvező a házon. Mi rendesen fizettük a rezsit eddig. Viszont most megromlott a viszony köztünk mert lett egy élettársa aki kihasználja őt és minden vagyonát meg akar szerezni, befolyásolja. Már a szülői házból is kizártak amiben úgyanúgy tulajdonos is vagyok. Az élettárs rávette, persze Ő a meghatalmazottja anyámnak. Beadták a birokvédelmet a jegyzőhöz és a kérelemben kérik, hogy költöztessenek ki a lakásból és az eddig visszamenő évekre fizessük meg a bérleti díjat. Most kaptam meg a jegyző levelét amiben 8 nap alatt nyilatkoznom kell.
Kérdésem, hogy anyám kirakhat innen a lakásból amikor Ő engedte meg hogy ideköltözzek és tulajdonos is vagyok?
Mit tudok csinálni?
Mennyi idő alatt rakják ki az embert?
köszönöm a válaszokat.

ObudaFan # 2016.10.19. 14:19
  1. Igen.
  2. Igen.
  3. Nem.
  4. Nincs mit figyelembe venni rajta.
Dórika89 # 2016.10.19. 13:10

Üdvözlöm!

Több kérdésem is lenne szívességi lakáshasználat esetén.
A történetem lényege, hogy egy távolabbi rokontól (aki Amerikában él) megkapunk a párommal egy lakást, melyben lakhatunk. Ezt meg szeretnénk venni, de majd csak akkor tudjuk elindítani a vásárlást, ha ő hazajön Amerikából.

  1. A kérdésem, hogy addig érdemes ilyen szívességi lakáshasználati papírt kitölteni?
  2. A lakást szükséges felújítani,(természetesen mi fizetjük a költségeit) ezt is beleírjuk a szerződésbe?
  3. Ez a szerződés bebiztosít minket arra, hogy másnak nem adhatja el a lakást?
  4. Ha írunk ilyen szerződést, ezt a bankok hitel igénylés esetén figyelembe veszik?

Köszönöm a választ!

lajcsó # 2016.02.11. 08:11

Ezt az adóhivatal nem fogja bevenni! Se neked, se neki!

Brigo07 # 2016.02.11. 06:55

MÉG NINCS. MÉG CSAK ÉRDEKLŐDÉS SZINTJÉN VAGYOK.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.11. 06:53

Nincs könyvelőd?

Brigo07 # 2016.02.11. 06:33

Üdvözlöm!
Olyan kérdésem lenne, hogy most leszek egyéni vállalkozó.Állandó lakcímmel rendelkezem ott, ahol a tevékenységet fogom folytatni(Lakáson belül egy szobában).A lakástulajdonossal, ha kötök egy szívességi lakáshasználati szerződést, melyben nyilatkozik, hogy sem bérleti díjat, sem pedig rezsiköltséget nem fizetek neki, hanem ő,mint tulajdonos vállalja ezeket a költségeket, akkor lesz-e ebből bármilyen problémája?(adózás stb.)Vagy tudom így a tevékenységet folytatni, mindenféle adózás nélkül?
Köszönöm szépen a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.02.09. 14:18

A szívességi lakáshasználat nem bérlet, a költségviselés nem bérletidíj-fizetés.

Livke # 2016.02.09. 12:51

Még az előző kérdésemhez tartozik az is mi van ha valaki befogad a saját lakásába de a rezsi felét megosztjuk, akkor is bevételnek számít a költség, ami miatt adóznia kellene a tulajdonosnak?

Livke # 2016.02.09. 12:00

Üdvözlöm!

Segítséget szeretnék kérni. Nem teljesen egyértelmű hogy a szívességi lakásszerződés esetén, ha a közüzemi számlák a tulajdonos nevén érkezik, de azt az ott élő fizeti, akkor is van adóvonzata a rezsinek a tulajdonosnak?

A helyzet hogy szívességből lakhatok egy barát lakásában, amíg az lakásomban felújítás zajlik. pár hónapról van szó és nem kell fizetnem bérleti díjat, csak a rezsit. De nem szeretném hogy emiatt extra költségük legyen a tulajdonosoknak csak azért mert szívességből pár hónapot náluk lakom.

Köszönöm a választ

hozzátartozó # 2016.02.08. 19:17

T.FORUM! Segitséget kérek a hozzáértő olvasó társaktól ,hogy nyilvántartás szerint belterületi udvar,lakóház, gazdasági épülethez tartozó (kert részt) amely MVH. támogatható terület milyen adatokat tartalmazó szerzödéssel lehet szivességi használatba adni. Köszönettel: Károly

Endi75 # 2016.01.25. 12:42

Sajnos nem értem a választ.

Én követelhetem-e jogosan a felújításra költött pénz rám eső részét az édesanyjától?

Köszönettel: Endre

lajcsó # 2016.01.25. 11:33

"A felújítás ugyebár 11 éve volt, de az utolsó törlesztő részletet pár hónapja fizettük ki.'
Ez két egymástól független szerződés! Egyik anyósoddal a lakáshasnálat tárgyában, a másik a bankkal a kölcsön tárgyában. Így is kell kezelni őket!

Endi75 # 2016.01.25. 11:00

Köszönöm mindenkinek a válaszokat!

Így már csak egy kérdésem maradt függőben - feltételezve azt, hogy elkészül a szívességi lakáshasználatról szóló nyilatkozat:

Én követelhetem-e a felújításra költött pénz rám eső részét az édesanyjától? Ha igen, milyen jogcímen? A felújítás ugyebár 11 éve volt, de az utolsó törlesztő részletet pár hónapja fizettük ki. Nem tudom, hogy ennyi idő elteltével nincs-e valamilyen jogvesztő határidő?

Köszönettel:Endre

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 23:15

Valóban. Elnézést kérek.

lajcsó # 2016.01.22. 22:34

Ez a rendelkezés csak 2006 március 31-től hatályos!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.01.22. 21:39

Tévedsz. [Lakástörvény 2. § (5)]

lajcsó # 2016.01.22. 21:34

"ha az édesanyja írásban nyilatkozik, hogy szívességi használat keretében laktam ott az elmúlt 11 évben, akkor ezzel a nyilatkozattal védve vagyok-e ha a visszamenőlegesen térítést kérne az ott lakásért?"
Igen! De tartok attól, hogy ezt nem adja írásba.