Kölcsön autózáloggal hogyan?


ZolKa # 2005.01.20. 10:16

Tehát hogyha bejegyzik a törzskönyvbe zálogjogot akkor hiába kér újat, hogy majd azzal eladja, akkor az újban is benne lessz a terhelés?

ciceroka # 2005.01.19. 22:07

sziasztok!

szerintem az okmányiroda a törzskönyvre rá tudja vezetni az elidegenítési és terhelési tilalmat.
ez bevett gyakorlat például bankkölcsönnel vásárolt autók esetében ahol a bank keresi meg az okmányirodát a terhelés bejegyzése végett.

szerintem egy közjegyzői okirat (kölcsönszerződés) bemutatásánál ugyanez működik

szajbertattila # 2005.01.19. 21:57

ott nem fog - az lenne a legtisztább, ha a forgalmiba is be lehetne jegyezni a jelzálogjogot, de sajna most még nem lehet

ZolKa # 2005.01.19. 18:25

Ha ingózálogjoggal megterhelem az autót, akkor látszani fog az okmányirodában is? Tehát ha bemegy átíratni az autót akkor nem fogják neki átírni a zálogjog miatt?

világesze2 # 2005.01.19. 15:45

"De mi van akkor ha bemegy az okmányirodába és azt mondja, hogy elveszett a törzskönyve és kér egy másikat?"

Miután kezedben van egy általa aláírt irat arról, hogy neked átadta, szerintem elég bátor lépés...

alorinc # 2005.01.19. 14:23

Ha zálogjoggal terhelt az autó akkor nem tudja eladni, tehát én is azt javaslom, hogy keress egy közjegyzőt, és foglaljátok közokiratba a kölcsönszerződést, vagy a kölcsönszerződés alapján tegyen tartozáselismerő és kötelezettségvállaló nyilatkozatot, amelyben engedélyezi az ingó jelzálog alapítását a gépjárműn. Sok ilyen előfordul.

ZolKa # 2005.01.19. 10:21

Erre a törzskönyv elvételre én is gondoltam, mert akkor elméletileg nem tudja átíratni más nevére az autót.

De mi van akkor ha bemegy az okmányirodába és azt mondja, hogy elveszett a törzskönyve és kér egy másikat?

világesze2 # 2005.01.18. 22:25

Ja, és az autó is legyen nálad, mert nehéz lesz rá vevőt találni, ha el kell adnod... És lehet, hogy az ismerősöddel addigra nagyon rossz viszonyban lesztek, és nem fog rohanni neked átadni az autót, hogy el tudd adni őalóla.

világesze2 # 2005.01.18. 22:18

Ha megengeded:

Én a törzskönyvet venném el tőle - és ezt rögzíteném a szerződésben is

Nem csinálnék magamból üzembentartót, mert nem jelent semmit - a bejegyzett tulajdonos abból és akkor csinál üzembentartót, akiből akar.

Nem íratnám nevemre az autót, mert az is jópártízezer forint.

Kikötném a szerződésben, hogy az autót bármikor eladhatom, mégpedig akár áron alul is a gyors eladhatóság kedvéért. A befolyt pénzből fedezhetném a tartozást (az autó eladása viszont szerintem - függetlenül a befolyt összegtől - a tartozást kiegyenlíti és ha a tartozáson felül marad pénz, az a tulajt illeti).

Én ezt tenném, de hogy jogilag hogy van ez... azt majd megmondják a nálam okosabbak. Ez csak tanács.

Ja, személyes tanács: ha fontos neked ez a valaki, inkább ne adj neki kölcsön...

szajbertattila # 2005.01.18. 20:24

Hello,

úgy is levédheted magad, ha elveszed tőle a törzskönyvet, vagy irasd át magadra, és ő legyen az üzembentartó, vagy valami más variáció (persze ilyenkor az egész konstrukció módosul). Az a lényeg, hogy rendesen ki legyen találva, és le legyen papírozva a dolog. Ha viszont nem bizol benne, vagy úgy érzed, hogy nincs elég garanciád - ne adj kölcsön. Ebből biztos nem lesz bajod.

Sok sikert

ZolKa # 2005.01.18. 11:07

Ezeknél a lehetőségeknél az autó az dósnál vagy nállam van?
Ha az adósnál akkor viszont el tudja adni amíg le nem telik a kölcsön ideje?

szajbertattila # 2005.01.16. 23:18

hello,

persze:
az első lényege, hogy nem fizet, pert nyertél, és végrehatást indítottál, akkor az eladott kocsi árából neked fizetik ki a végrehajtó a tartozást és az összes költséget, a másiké meg az, hogy leköti neked a kocsit egy idpre, és az idő alatt eldöntheted, hogy veszed vagy nem, és ha igen, akkor ő nem mondhatja vissza (persze a kikötött rendes áron kell elszámolni). Az összefüggés: ha veszed, akkor a kölcsönkövetelésedbe beszámíthatod a vételártatozásod, és csak a különbözetet kell kifizetned. És akkor már csak a birtokbaadást, meg az átírást kell megoldani valahogy, amiihez nem árt, ha az emberünk is közreműködik, mert úgy gyorsabb

ZolKa # 2005.01.14. 16:05

Szajbertattila!

El tudnád nekem magyarázni hogy mi az az ingó jelzálog és az opciós jog?

ZolKa # 2005.01.13. 10:29

Én csak attól félek, hogy hiába van étékesítési jogom, ha a futamidő közben átíratja az autót valaki más nevére.
Ha jól tudom akkor a hiteleintézetek pont ezért tartják vissza a törzskönyvet, hogy ne tudják addig eladni az autót.

Valami olyasmi lenne jó mint az ingatlaniknál a széljegyzet a tulajdoni lapon, dehát járműnél nincs ilyen.

Milyen az az ingó jelzálog és az opciós jog?

szajbertattila # 2005.01.12. 23:18

hello,

ez így nem lesz elég, mondjuk lesz egyx papírod a kölcsönről, csak éppen a zálogjogod lesz érvénytelen. Ha ugyanis zálogjogot akarsz alapítani az autón, akkor az ingó jelzálog lesz,amit be kell jegyeztetni a közjegyzői zálogjogi nyilvántartásba. Ehhez pedig közokirat kell - nem elég a két tanús változat. Viszont más megoldás, biztosíték is van a zálogjogon kívül, pl. opciós jog alapítása. A lényeg, hogy az általad kívánt cél elérhető - érvényes szerződéssel is.

ciceroka # 2005.01.12. 23:02

Ja, és 2 tanúval a kölcsön átadásakor írassátok alá!

ciceroka # 2005.01.12. 23:01

Kedves Zolka!

Minden további nélkül lehetséges ez a konstrukció természetes személyek között is, sőt nem is kell a zálogtárgynak nálad lennie, kivéve ha így állapodtok meg.

Tapasztalatból ajánlom, hogy foglaljátok írásba (kölcsönszerződés), amely tartalmazza:

  • a kölcsönösszeget, az átvétel elismerését
  • futamidő, esetlegesen ügyleti kamat (ezt kifejezetten ki kell kötnötök, ellenben nem jár a törvényi vélelem alapján)
  • és azt hogy az ő tulajdonát képező (ha nem kizárólagosan tulajdonosa, akkor tüntessétek fel a tul.hányadot, és a tulajdonostárs is írja alá, úgy szerencsésebb)

gpk. szolgál a kölcsön biztosítákául, amelyet ha nem fizet vissza értékesítési jogod van, amely vételárból kielégítheted követelésedet

Ezek nagyjából a fő elemek, de minden eset egyedi.

Üdv.

Ciceróka

ZolKa # 2005.01.12. 19:02

Sziasztok!

Az egyik ismerősömnek szeretnék kölcsönadni pénzt és ő az autóját hagyná nállam zálogként.
Én magánánszemélyként meg tudom ezt csinálni?
Ha igen milyen szerződéssel?