társasházi közös költség


orvin # 2009.04.10. 11:32

Kedves Mindenki,

Azon költség, amelyik nem tartozik a közös költségbe (pl. fűtéselőleg), milyen úton lehet egyáltalán behajtani, milyen jogszabályi hivatkozással lehet zálogjogot alapítani az érintett ingatlanra? Csupán közgyűlési határozat van a fizetésről.
Véleményem szerint, ha nem része a közös költségnek, akkor nincs jogszabályi alapja a behajtásnak, követelésnek, illetve zálogjog alapításnak. Megosztanátok velem véleményetek, tapasztalatotok? Köszönöm. orvin

ObudaFan # 2009.03.26. 16:16

Nálunk semmi nem lett megszavazva

Valami csak meg lett, mert közgyűlési határozat nélkül nem lehet közös költséget beszedni.

dSzilvia # 2009.03.26. 14:46

Az alapító okiratot pedig 4. felkérésre sem volt hajlandó megmutatni...

dSzilvia # 2009.03.26. 14:45

Igen, köszönöm.Akkor tehát meg kell szavazni a közgyűlésen, hogy mekkora legyen az összeg? Nálunk semmi nem lett megszavazva, ráadásul rajtunk kívül egyetlen lakásban van még vízóra, és egy éve küldjük a leveleket a társasházkezelő kft-nek, aki mindenféle önkényesen megállapított összegekről küldd leveleket, ráadásul mindezek után "elfelejti" levonni a csatornadíjat az összegből.....

hóvirg # 2009.03.26. 12:32

Szeretném tudni,hogy mennyi a viz-csatorna dij,mert az úgynevezett közgyűlés megszavaszta a vizóra nélküli lakásoknak a 265Ft/m2 vizdijat.Sokallom a havi 14.045 Ft-os vizdijat.
Miért határozat képes az a közgyűlés,ahol a 120 lakásos társasházból 20 emberke van jelen.
Nálunk a közösképviselő egy társaskezelő kft.Vagyis az ügyvezető igazgató.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.03.26. 12:30

Nem a közös képviselő állapítja meg a közös költséget.

dSzilvia # 2009.03.26. 12:15

Tisztelt Fórum!

A kérdésem az lenne, hogy milyen jogszabályi, vagy egyéb kötelezettség terheli a társasházi közös képviseletet annak megállapításában, hogy az egyes lakásokra milyen összegű közös költséget rónak ki, abban az esetben, ha rendelkezik vízórával?

Több hozzászólást is elolvastam, de számomra nem derült ki, hogy mi alapján és mennyivel kell csökkenteni a vízóra beszerelése után a közös költséget.
A beszerelést követően- ahogy már alább is írta valaki- a 40m2-es lakásunk közös költségéből 1600 Ft-ot vontak le, vagyis rosszabbul járunk így, hogy mérjük a vizet, mert jelenleg 3000 Ft-ot fizetünk a Vízműveknek.

Lejjebb valaki azt is írta, hogy a Dagály lakóparkban "etetik" az embereket és a csillagokban járnak az árak....Magyarán ennek a megállapítása a közös képviselet részéről teljesen önkényes lenne??
Előre is köszönöm a választ

SupTa # 2009.03.20. 18:34

Kedves Mindenki!

Egy (sajnos) szokványos problémával kapcsolatban kérem a segítségeteket… 1 éve vettem egy öröklakást hitelre, de mint később kiderült 240e Ft közös költség tartozás van rajta. A szerződést a bank adta, azon elvileg nem lehetett módosítani. Az egyetlen pont a szerződésben, ami esetleg a védelmemre szól:

" A birtokbaadás napja a teljes vételár kifizetésének napja 2008.xx.yy-ig. Vevő a birtokba lépés napjától szedi az ingatlan hasznait és viseli annak terheit. Eladók a birtokbaadás napján igazolják, hogy az ingatlannak közös költség tartozása, közüzemi díj tartozása nincs."

ilyen igazolást nem kaptam.

Most a társasház engem és a volt tulajdonost egyaránt perli. De a fórumon olvasgatva elég kétesélyesnek látom a per kimenetelét. (A végén még a perköltséget is kifizettetik velem)

Van esélyem a per megnyerésére, azaz, hogy a volt tulajdonostól pereljék a tartozást? Lehetne hivatkozni a Ptk. 332 és 333. §-ra?

ObudaFan # 2009.03.20. 15:16

Nincs mit.

hóvirg # 2009.03.20. 14:45

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2009.03.20. 14:31

Azt az összeget kell fizetni közös költségként, amit a társasház közgyűlése megállapított, és amelyet 60 napon belül lehetett a bíróságon támadni. A közgyűlés változtathatja ezt meg. Nyilván a közös képviselőnek azzal el kell számolnia, hogy ez a közös tulajdonra lett fordítva.

hóvirg # 2009.03.20. 14:06

Sziasztok.
Szeretném tudni,hogy a vizdijon,felújitási költségen kivül köteles vagyok-e mást is fizetni a közösköltségbe.
A lépcsőházi világitást fűtést az ELMŰ,illetve a FÖTÁV számlán lakásonként fizetjük.A szemétszállitást a Dijbeszedőnek,szintén lakásonként.
53m2-es lakásban lakom.Jelenleg havi 20.294 Ft/hó a közözös költség.
Vizóra nélküli lakás.
A közös költség az alábbiakból tevődik össze;
95.Ft/m2/hó+45.Ft/m2/hó felujitás+238/m2/hó vizdij+260.Ft postai közreműködési dij,mert csekken fizetem.

hóvirg # 2009.03.20. 14:06

Sziasztok.
Szeretném tudni,hogy a vizdijon,felújitási költségen kivül köteles vagyok-e mást is fizetni a közösköltségbe.
A lépcsőházi világitást fűtést az ELMŰ,illetve a FÖTÁV számlán lakásonként fizetjük.A szemétszállitást a Dijbeszedőnek,szintén lakásonként.
53m2-es lakásban lakom.Jelenleg havi 20.294 Ft/hó a közözös költség.
Vizóra nélküli lakás.
A közös költség az alábbiakból tevődik össze;
95.Ft/m2/hó+45.Ft/m2/hó felujitás+238/m2/hó vizdij+260.Ft postai közreműködési dij,mert csekken fizetem.

pötyös # 2009.03.20. 09:12

Tisztelettel kérdezem, hogy a társasház gázcsőveinek ellenőrzése esetén a közös költségből, illeteve a felújítási alapból lehet a számlát kifizetni ?

SupTa # 2009.03.19. 20:20

Kedves Mindenki!

Egy (sajnos) szokványos problémával kapcsolatban kérem a segítségeteket... 1 éve vettem egy öröklakást hitelre, de mint később kiderült 240e Ft közös költség tartozás van rajta. A szerződést a bank adta, azon elvileg nem lehetett módosítani. Az egyetlen pont a szerződésben, ami esetleg a védelmemre szól:

" A birtokbaadás napja a teljes vételár kifizetésének napja 2008.xx.yy-ig. Vevő a birtokba lépés napjától szedi az ingatlan hasznait és viseli annak terheit. Eladók a birtokbaadás napján igazolják, hogy az ingatlannak közös költség tartozása, közüzemi díj tartozása nincs."

ilyen igazolást nem kaptam.

Most a társasház engem és a volt tulajdonost egyaránt perli. De a fórumon olvasgatva elég kétesélyesnek látom a per kimenetelét. (A végén még a perköltséget is kifizettetik velem)

Van esélyem a per megnyerésére, azaz, hogy a volt tulajdonostól pereljék a tartozást? Lehetne hivatkozni a Ptk. 332 és 333. §-ra?

4444 # 2009.03.06. 16:12

sziasztok!azSZMSZ atulajdoni hányad figyelembevételét irja elő a KKTG-nél!kizárólag a Nméter/pl:100ft vagy szabályos lenne a 5000+Nméter/20ft?lényegében a közös használatú helyiségek rezsije közös fogyasztás alapján mint alapdij+lakásnagyság alapján felujitási alap.

SzLilla # 2009.02.17. 13:00

Honnan tudhatná hogy mi miben állapodtunk meg: természetes hogy nem tudhatja, de ha ebben megállapodtunk volna, nem lenne kérdésem.

Feltételezi hogy a társasház sem tőlem kéri: természetes hogy nem, hanem a tulajdonostól, hisz a csekket az ő nevével kell befizetni.

Lehet hogy én reagáltam túl a dolgot, de egy sima "nem" is elég lett volna.

Még egyszer: köszönöm...

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.17. 12:29

Én meg nem értem, milyen cinikus hangnemről beszélsz. A vonatkozó jogszabályt illetően tévedsz, a társasházakról szóló törvény a tulajdonostársak egymás közti viszonyáról rendelkezik, de nem szabályozza a bérlő és a bérbeadó kötelezettségeit, azt a Ptk.-ban találod meg akkor is, ha a bérlet tárgya történetesen társasházi lakás.
Tényleg nem értelek. Egyértelmű választ kaptál. Mi a probléma? (Ha esetleg így szoktál köszönetet mondanki, akkor semmi gond. Szívesen.)

SzLilla # 2009.02.17. 12:18

Elnézést: CXXXIII.tv

SzLilla # 2009.02.17. 12:18

Nem igazán értem ezt a cinikus hangnemet, egyébként 2003.évi CXXIII.tv 24.§.
A Ptk erről nem rendelkezik (külön tv határozza meg)

Mindenesetre köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.17. 11:40

Ha nem tértetek ki rá, akkor nem neked kell fizetned. Feltételezem, a társasház sem tőled kéri.

Ptk.

SzLilla # 2009.02.17. 11:11

Kedves kbs!

Melyik tv-ben vagy egyéb jogszabályban találhatok erre rendelkezést?

SzLilla # 2009.02.16. 21:33

Ha a bérleti szerződésben kitértünk volna erre a kérdésre, itt sem tettem volna fel... köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.16. 15:22

Nem. Sőt, főszabályként, ellenkező megállapodás hiányában egyáltalán nem neked kell.
De azt mi honnan tudhatnánk, hogy ti miben állapodtatok meg?

SzLilla # 2009.02.16. 14:47

sziasztok!

Nappali tagozatos egyetemista vagyok, albérletben lakom, a kérdésem az lenne, a közös ktg-et minden esetben nekem kell-e fizetni?

köszönöm