Szeretném megismerni a jogi álláspontotokat.
Édesanyámnak és testvérének 5 évvel ezelőtt külföldön elhunyt a brit állampolgárságú nagybátyja. Õk ketten lettek az örökösök is. Ma.o-on nem indítottak hagyatéki eljárást mert az örökhagyó nem volt magyar állampolgár és úgy tudták, nem is volt itthon sem ingó sem ingatlan vagyona. Volt viszont egy barátnője akivel beszéltek több alkalommal is, de ő sem mondott semmit.
Eltelt majdnem 5 év és most kiderült, hogy az elhunytnak volt BP-en egy kis lakása. Amiről a barátnője természetesen tudott, ám nem szólt róla soha semmit nekünk, "lapított". Most jelezte, hogy ez az ingatlan létezik és ő, mint hagyatéki hitelező lép fel és kéri, hogy a hagyatéki eljárást indítsuk el. Az igényét nem részletezte, csak annyit mondott hogy 5 éven át ő fizette a lakbért, és egyéb költségeket, illetve vásárláskor ő adott pénzt a vagyonszerzési illeték megfizetésére az elhunyt részére.
Ez utóbbit nehéz lesz bizonyítani de cáfolni is. A kérdésem inkább arra irányul, hogy egy ilyen helyzetben, amikor az illető jóhiszeműsége igencsak megkérdőjelezhető, mit lehet tenni?
- Lehet -e tőle utólag használati díjat kérni?
- Mit lehet tenni, ha a lakásban esetleg valóban nem volt villany, gáz, víz, stb. fogyasztás 5 éven át (azaz nem használta illetve nem is adta bérbe) viszont továbbra is vannak anyagi követelései? Hogy lehetne a követelését kinullázni?
- Ha már így alakult, akkor később érdemes -e ellene mondjuk sikkasztás miatt feljelentést tenni? A "sajátjanként rendelkezés" szerintem megtörtént.
- Hogyan, kitől, milyen eljárás keretében lehetne felderíteni, hogy az elhunytnak milyen egyéb ingatlan vagyona van Magyarországon, esetleg van -e valamelyik banknál számlája? Létezik -e valamilyen gyors eljárás erre vonatkozóan, lehet -e ilyesmit pl. a közjegyzőtől kérni?
Minden egyéb ötletet szívesen várok!