szabálysértés


bednaka # 2011.06.08. 13:27

Tisztelettel Szakértő!
Segítséget szeretnék kérni...

A minap megbüntetett(szabálysértési bírság) közterület felügyelő a pláza parkolójában mert az alábbi táblával jelzet busz parkolóba álltam meg https://picasaweb.google.com/…ba3/20110608?…

Én úgy tudom, hogy ez a tábla nem jelent kizárólagosságot.
Az lenne a kérdésem hogy jogos volt e büntetés ha igen akkor pénz bírságot ki lehet e váltani közérdekű munkával?
Ha igen akkor ezt hol és hogyan kell jeleznem.

marcsi1974 # 2011.06.08. 14:11

Kérdésem, hogy közterület felügyelet (erzsébetváros) kiszabhat-e szabálysértési bírságot, mert az utca rossz oldalán parkoltam? Parkolójegyem természetesen volt, de azt hallottam, hogy ott rendes pénzbehajtás folyik.

Köszönöm a válszát.

Gabicsek # 2011.06.10. 19:03

KRESZ:
Megállás
40. § (1) Járművel megállni - ha közúti jelzésből vagy a (2)-(5) bekezdés rendelkezéséből más nem következik - csak az úttest menetirány szerinti jobb szélén, azzal párhuzamosan, egy sorban szabad. A megállást irányjelzéssel jelezni kell.

Várakozás
41. § (1) A 40. § rendelkezéseit értelemszerűen alkalmazni kell a várakozásra is.

Kiszabhat.

Gabicsek # 2011.06.10. 19:04

marcsi1974-nek üzentem.

Tibi80 # 2011.06.15. 21:02

Tisztelt Szakértő!

A történetem egy kicsi hosszú, de igyekszem röviden összefoglalni.
Tavaly tavasszal egy baráti összejövetelt tartottam szüleim családi házának kertjében. 22:20-kor édesanyám szólt, hogy menjek ki, mert itt van a Rendőrség. Kimentem, ahol az urak közölték, hogy lakossági bejelentés érkezett, hogy nagy zajjal vagyunk. Kicsit mérges voltam emiatt, hiszen nem először fordult már elő, hogy "valaki" rendőrt hívott rám. A történethez hozzátartozik, hogy a szomszédunkkal nem ápolunk túl jó viszonyt. A lánya rendőr, ő is volt már nálunk korábban szolgálatban este 8-kor, figyelmeztetve arra, hogyha hangosak leszünk, elő fog állítani. Szóval a rendőr urak elkérték az adataimat, azt lekérdezték, majd 20 perc eltelte után elmentek. A hidegzuhany néhány nappal ezután következett, kaptam egy levelet, mely szerint szabálysértést követtem el (40 és 48 §). Magyarul nem tettem eleget a rendőri intézkedésnek, illetve közúti jelzést megváltoztattam, illegálisan kihelyezte, megrongáltam stb. Erre persze rögtön reagáltunk, és kértük a büntetés (25 ezer Ft) eltörlését. Valamint panaszt tettünk a Rendőrségen az intézkedés ellen. Néhány nap múlva érkezett egy újabb levél, mi szerint már csak azért kell felelnem, mert nem tettem eleget a rendőri intézkedésnek. A másik dolgot törölték. Ezt újra megfellebbeztük, melyre az előadó küldött egy levelet, hogy az ügyet átadja a Városi Bíróságnak. Közben behívtak egy meghallgatásra a panaszommal kapcsolatban is. Ezt egyébként elutasították, de ezt megfellebbeztem. Közben megjött a papír a bíróságtól, hogy a szabálysértést ellenem törvénytelenségre hivatkozva (nem volt indokolva a szabálysértés) megszünteti, fellebbezésnek helye nincs. Gondoltam, itt az ügy ezen része lezárult. De nem... Kaptam egy levelet ugyanazon szabálysértési előadótól, immár egy indoklással kiegészítve, és a büntetést újra kiszabva. Persze ezt újra megfellebbeztem, így az ügy átkerült újra a Városi Bíróságra. Közben újra be kellett mennem meghallgatásra a panaszommal kapcsolatban. Behívták a két rendőrt is, akik végig arrogánsan viselkedve, engem lehazudtolva és lealkoholistázva igazából nem adtak választ arra, hogy miért jelentettek fel. Illetve annyit mondtak, hogy féltek tőlem, és ezért nem közölték velem a helyszínen, hogy fel fognak jelenteni. Természetesen a panaszomat ekkor is elutasították, amit újra megfellebbeztem. Ekkor a panasz a megyei kapitányságra került. Ott is elmondtam a verziómat, és a kétségeimet (miért nem írattak alá velem semmit a helyszínen? miért szerepelt az a feljelentésben, hogy édesanyámat is igazoltatták a helyszínen, mikor erre nem is került sor? ki volt a bejelentő? életszerű-e az, hogy valaki tudja a helyi körzeti megbízott privát mobiltelefonjának a számát - mert ide érkezett a bejelentés - és azt is tudja, hogy pont az a rendőr volt éppen akkor szolgálatban?) Egy órás beszélgetés után a rendőr közölte, hogy az adott kollegina ellen már több panasz is érkezett, több vizsgálat is indult (ő a szomszédom lánya). Elmondta a vizsgálatot vezető rendőr, hogy engem aznap este mindenképpen meg akartak büntetni, de elég hülyén csinálták, csak ezt sajnos szinte lehetetlen bizonyítani. Elmondta, hogy szabálysértési nyilatkozatot mindenképpen ki kellett volna tölteni a helyszínen, és ezt a két rendőr nem tette meg. Ezen kívül sehol nincs annak nyoma, hogy édesanyámat igazoltatták, hiszen annak nyoma sem papíron nincs, sem a ROBOTZSARU rendszerben, szóval a két rendőr valótlant állított a feljelentésben. A vizsgálat eredménye az lett, hogy a két rendőr jogszerűen, de szakszerűtlenül járt el, így ellenük fegyelmi eljárás indult. Közben megérkezett az idézésem a bíróságra is. Itt a bíró meghallgatott, majd közölte, hogy mivel teljesen ellentmond az én vallomásom a rendőrökével, ezért őket is meg szeretné hallgatni. A tárgyalás végén elmondtam még a bírónak, hogy egyszer ezt a szabálysértést már a Városi Bíróság hatályon kívül helyezte. Ezzel szemmel láthatóan nagyon meglepte a bírót...
Szóval itt tartok most. A történet mégsem lett rövid. Az ügyben már jókora köteg papírom nekem is keletkezett. Igazából a véleményére lennék kíváncsi, hiszen várhatóan a bíróság néhány héten belül lezárja az ügyet.
Meglátásom szerint az ügy hemzseg az ellentmondásoktól, az eljárásjogi hibáktól.

  • a panaszomat első és másodfokon is ugyanaz a rendőr vizsgálta ki
  • mind az első, mind a másodfokú panasz kivizsgálása ugyanazon ügyiratszám alatt folyt
  • első fokon, és másodfokon is ugyanaz a szabálysértési előadó járt el ügyemben, szabta ki a bírságot
  • annak ellenére szabták ki a bírságot másodjára, hogy a Városi Bíróság azt hatályon kívül helyezte, fellebbezésre nem adott lehetőséget egyik félnek sem
  • a rendőrök a helyszínen nem íratták velem alá a szabálysértési nyilatkozatot
  • valótlan dolgot állítottak édesanyám igazoltatásával kapcsolatban, hiszen őt nem igazoltatták

Köszönöm, hogy végigolvasta levelem, idejéhez mérten várom válaszát.

Üdvözlettel:

Tibi

Zsolti76 # 2011.06.20. 13:57

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődni szeretnék, hogy ez év áprilisában a Btk. 316§ (2) bek. II. fordulat d. pontja alapján (szabálysértési érték)egy év próbárabocsátást kaptam. Érdeklődnék, hogy most igényelhetek e vagyonőri igazolványt, vagy csak az 1 év eltelte után. Válaszát előre is köszönöm.

ObudaFan # 2011.06.21. 20:50

Kaphat.

Varix # 2011.06.23. 07:39

Üdvözletem,
Tanácsra volna szükségem. Az alapszituáció: feljelentést tettem egy illető ellen, aki biztosítást kínált, átutaltam neki 19500 forintot, de sem a kötvény, sem a pénz nem érkezett meg hozzám. Közben kiderült, hogy az illető nem adta le a szerződésem, sőt már nem is dolgozik a biztosítónál. Többszöri felszólításra sem küldte vissza a díjat, ezért feljelentéssel éltem ellene. A rendőrség most küldte a papírt, ebben a következő szerepel indoklásként (megszüntették a nyomozást):
"A sértett részére a fenti cselekménnyel okozott kár nem éri el a bűncselekményi, azaz a 20 000 forintos határértéket, ezért a nyomozás tárgyát elsődlegesen annak a ténynek a felderítése képezte, hogy a feljelentett személy ezen cselekményét más sértettek részére is elkövette-e. Tekintettel arra, hogy az üzletszerűség nem megállapítható, így az eljárás tárgyát képező cselekmény nem bűncselekménynek, hanem az 1999.évi LXIX. szabálysértési törvény 157.§ (1) bekezdése alapján tulajdon elleni szabálysértésnek minősül. A fentiekre tekintettel a nyomozást megszüntetem, az ügyirat megküldésre kerül a V.... Rendőrkapitányság Igazgatásrendészeti osztály részére szabálysértési eljárás lefolytatási végett"
Nos, a hivatkozott paragrafus két változatát találtam a neten, az egyik valóban a 20.000, még a másik 10.000 forintos határt említ. Kérdésem, hogy jogilag melyik helytálló, illetve jogilag milyen lépéseket tudok tenni, mind a határozat, mind az illető ellen. Előre is köszönöm a válaszokat.

panboy # 2011.07.06. 15:39

Üdvözletem!
Olvasgattam egy kicsit itt a fórumon (is) egy olyan általános kérdésem lenne,mivel engem nagyon meglepett a dolog,és feltétlenül fellebbezzek,hogy kaptam egy határozatot,nagyon enyhe koccanásos balesetem volt,sajnos a másik féllel nem tudtam megegyezni és valamiért betétlapot se volt hajlandó kitölteni így rendőrt hívott.
Sajnos az eset úgy történt,hogy én előztem meg lakott területen belül kb 40km/h sebességgel,de meggyőződésem hogy nem segítette elő a visszatérésemet magyarán gyorsított.
A két autó összeért valoszinüleg ebben sem vagyok teljesen biztos ugyan valami koppanást halottam,talán a lökhárítónk érhetett össze,viszont neki a bal kerékjárati ív felett lett egy tenyérnyi horpadása,az én autóm festéknyoma nélkül.Az én autómon semmilyen kár nem keletkezett.Ezt el is mondtam a meghalgatásomon,ugyan akkor a határozatban az szerepel hogy mind a két autón anyagi kár sérülés keletkezett.
Nekem volt egy tanum , a határozatban elismerik hogy állítása egyezik az enyémmel de a másik autón lévő sérülés miatt nem történhetett úgy a baleset ahogy elmondtuk ezért én vagyok a hibás.
Tehát a tanum véleményét figyelmen kívül hagyták,és persze nincs benne az se hogy ő is azt mondta hogy a másik autó gyorsítással akadályozta a visszatérésem.
De ez még nem is lenne gond viszont ami ezután büntetésként ki van szabva az már annál inkább.
Enyhítő körülmény hogy soha nem volt semmilyen afférom emiatt csak 60.000ft és 4 hónap vezetéstől való eltiltást kapok mégegyszer mondom ha én okoztam is a kárt maximum 50 ezerforintos kárról van szó.Személyi sérülés nem történt ,az én autómban nincs kár,záróvonalat nem léptem át nem hajotottam gyorsan,stb...
Úgy érzem fellebezésemben ezek joggal lesznek feltüntetve és az is hogy az én autóm legjobban kilógó része a lökhárító 56cm magasan a másik gépjármű sérülése pedig legalább 70 cm magasan van.
Véleményeteket várom,köszönöm!

Amd78 # 2011.07.19. 06:30

Tisztelt Szakértő!
2011.03.04 -én az intézkedő rendőrök szerint áthajtottam egy vasúti átjárón tilos jelzés alatt.
A szitu:-sorompónál elsőként álltam,a rendőrők szemben kb 5-ik ként,egy kisteher mögött. A söfőrt kb félig láttam.A sorompó felemelkedett,elindultam.Nemsokkal később azt vettem észre hogy a rendőrök mögöttem vannak,és hangjelzéssel figyelmeztetnek hogy álljak meg?Ami egy benzinkút lehajtójában történt,mert amúgy is meg akartam állni a kúton.A legelső mondat a szokásos (semmi bemutatkozás....stb) tudja-e miért állítottuk meg?Nemleges válaszomra közölte,attól hogy a sorompó felemelkedik,még nem vált fehérre a lámpa!(jelezném,dupla záróvonalon,megkülönböztető jelzés nélkül fordultak meg,csak az 1-ik rendőr láthatta az autómat.....)Nem ismertem el,közölte megúsztam volna 5000-el,és 2 ponttal!Így most feljelentenek,és 50000 lesz.A testvérem,meg még jó pár emberke a közelben dolgoztak,és látták az egészet!Megjött a feljelentés,40000,és két hónap eltiltás.Fellebbeztem,jelezve a tanúkat, a rendőrök szabálytalanságát....Jött a válasz,NEM tartalmaz bizonyítékot az ártatlanságomra nézve,helyben hagyja a végzést,de kérhetek tárgyalást!Megtettem,ahol elmondtam a Bírónőnek amit a fellebbezésben leírtam!Közli:ELLENTMOND a feljelentésben leírtakkal!!!!!Ezért a tárgyalást 8 napra elnapolja,beidézi a rendőrőket,és az általam megjelölt 2 tanut.lesz majd még 1 tárgyalás,mert csak az 1-ik rendőr jelent meg,(az is összevissza terelt!,nem lemlékszik,de a én tiloson mentem át,a feljelentésben eggyik jelzést sem vártam meg,de szóban megint csak a lámpát emlegette, meg az ő sorából csak a lámpát látta!!!!!)
Hát nagyon kíváncsi vagyok mik a lehetőségeim?