Ismerősöm ismerősével, no meg az áramszolgáltatóval esett meg az alábbi történet.
Az illető (nevezzük egyszerűen szabálytalan vételezőnek) 15 lakásos panelben lakik, ahol a mérőórák a kb. 25 éve a garázsszinten kialakított, közös mérőszekrényben lettek elhelyezve.
A mérőhelyet (szekrényt) egy 9-es kulccsal nyitható szekrényzár védi, de legtöbbször nyitva áll a közös használatú közlekedőben.
A szabálytalan vételező az I. emeleten lakik, meg gyakran a hátsó kijáraton közlekedik, ezért néha ránéz a villanyórájára, és véletlenül észrevette 2003. áprilisában, hogy a többi órához képest az övén kevesebb plomba található. Mint törvénytisztelő polgár (50 év feletti, egyedülálló ápolónő) emlékezett rá valahonnan, hogy a plomba sérülését, hiányát nyomban jelenteni kell az áramszolgáltatónak (talán az általánosban tanították), ezért ezt meg is tette.
Pár napra rá kijöttek az áramszolgáltatótól, és az egyébként őskori (román vagy bolgár) kopottas, bádogborítású villanyórát hipermodern, átlátszó ple-xiborítású, nyugati gyártású (lehet, hogy zenél is), vadonatújra kicserélték.
Ez a szabálytalan vételező (de az is lehet, hogy áramtolvaj, akkoriban cserélte le 25 éves hűtőszekrényét A kategóriásra, így havonta pár száz forintot megspórol azóta a 2500 Ft-os villanyszámlájából, ezzel is az áramszolgáltatót károsítja, ahelyett, hogy klímát is szereltetne fel, meg villanykályhát) még örült is, az új óra biztosan pontosabban mér, az jó lesz neki is, meg az áramszolgáltatónak is.
Egy évig örült szegény, amikor is 2004. áprilisában beidézték az áram-szolgáltatóhoz, sok az áramtolvaj, csak 1 év után került sorra az áramlopási ügye, és közölték, az órát szabálytalan vételezés miatt cserélték le, ezért fizesse ki az új óra árát (nem a régit, mert az már 0 Ft értéken volt nyilván-tartva), a kiszállás és a csere munkadíját, valamint felemelt díjat, kötbért és kártérítést, mert az áramszolgáltatónak a közüzemi szerződés és az új villamosenergiatörvény alapján ehhez joga van.
Ez az illető előbb nem hitte el, hogy vele ez történt meg, idegességében ott is hagyta a kihallgatókat, pár nap múlva érte a hidegzuhany, kettőszázöt-venezer Ft körüli összeget követelnek töle, jogcím a VET 88. § (f): a fo-gyasztásmérő berendezés befolyásolásával vagy megkerülésével vételezés.
Ez a szabálytalan vételező előbb azt hitte, még megdícsérik, amiért bejelentette a plombahiányt, most azt gondolja, vagy cserekcsíny áldozata lett, vagy valaki rosszindulatúan kibabrált vele, de az is lehet, hogy a privát áramszolgáltató az alkalmazottját bízta meg egy kis csínytevéssel, hogy a régi órák időszerű cseréjét ne a saját nyeresége terhére, hanem a fogyasztó megvágásával, törvényes költségmegtakarítással intézze el. (Ez utóbbi gondolatának az ad némi alapot, hogy az ellenőrök a megjelenésekor mosolyogva azzal fogadták: Na nézzük, miből is élünk!)
Miután az ügy még folyamatban van, csak annyit kérdeznék, mit tennétek, ha az illető hölgy helyében volnátok. Mit tennétek, ha veletek történne meg ilyen eset? Mit lehet tenni, hogy ez ne fordulhasson elő mással a jövöben?
Üdv.