Szép napot!
Előre is elnézést kérek, ha ez a téma már felmerült, főleg, ha a válasz megtalálható a fórumin, de sajnos nincs időm az egészet átnézni.
A tényállást röviden vázolom:
Adott egy férfi és egy nő, akik élettársi kapcsolatban álltak egymással, de a kapcsolatuk megromlott. A férfi kb. 2-3 éve elköltözött az 1/2 - 1/2 arányban közös tulajdonban lévő házból. Az ingatlanban ezt követően a nő és a gyermeke lakott életvitelszerűen. A nő és a férfi között a kapcsolat elmérgesedett.
A férfi ezt követően a napokban megjelent az ingatlannál - ahol életvitelszerűen nem lakik (nem ott alszik, nem ott fürdik, stb.) - abból a célból, hogy a gyermekével találkozzon és ott is akart aludni. A nő ezt sérelmezte és szóváltás alakult ki közöttük. A férfi a nő felszólítása ellenére sem távozott a lakásból, ezért a nő rendőrt hívott a helyszínre, majd feljelentést tett magánlaksértés miatt a férfi ellen.
A férfit a rendőrök előállították a rendőrségre, ahol magánlaksértés szabálysértés miatt eljárás alá vontként hallgatták ki. Az un. előkészítő eljárás lefolytatása után az ügyet a bíróságnak küldték meg.
A bíróság az eljárást a férfi ellen megszüntette az alábbi indokkal:
A férfi és a nő között nem volt érvényben olyan jellegű bírósági határozat, ami a nőt az ingatlan kizárólagos használatára jogosította volna fel. A közös tulajdon megszüntetésre nem került. A férfi a teljes eljárás alatt tagadta a szabálysértési felelősségét.Véleménye szerint, mivel az ingatlan közös tulajdon, joga van ahhoz, hogy oda bemenjen. (megjegyzem: a közös tulajdont nem vitatta a nő sem és valóban nincs a nőnek kizárólagos lakáshasználati joga hatóságilag megállapítva)
A nő állította, hogy a férfi 2-3 évvel korábban a visszatérés szándéka nélkül költözött el, az ingatlan azóta életvitelszerűen ő és a gyermeke használja.
A bíróság szerint önmagában az, hogy a férfi 2-3 éve elköltözött a lakásból, még nem jelenti azt, hogy oda nem léphet be. Az ingatlan a tulajdonát képezi 1/2 arányban, így mindaddig, amíg a közös tulajdon megszüntetésre nem kerül vagy a felek ellenkező megállapodásáig a férfi a tulajdonát képező ingatlanra bármikor bemehet, annak állagát, és ott lévő, ott elhelyezett ingóságai állapotát ellenőrizheti, ott tartózkodhat.
Nos, a kérdésem csak annyi lenne, hogy a bíróság jogszerűen járt-e el? Mi lenne akkor, ha a nő időközben férjhez ment volna? Akkor is bemehetne a volt élettársa a hálószobájukba és befekhetne közéjük?
A válaszokat előre is köszönöm.
z