Kommunális adó


Majordomus # 2023.03.20. 22:43

Jól gondolod...

drbjozsef # 2023.03.20. 09:21

Gondos,

Igen, ha a tartási szerződés biztosítására alapítottatok és bejegyeztek haszonélvezeti jogot, ami vagyoni értékű jog, akkor a kommunális adó alanya ti vagytok.
Ha a helyi rendelet szerint 70 év felettiek mentesülnek alóla, akkor nem kell fizetni. A tulajdonosnak sem.

Gondos # 2023.03.20. 09:12

Üdvözletem!
A lakóházunk tartási szerződés által egy fiatal rokonom tulajdonába került. Nekem a férjemmel közösen teljeskörű élvezeti jogunk van a lakóházra. Kérdésem, hogy az élvezeti jog vagyoni értékű jog-e. Ez a kommunális adó fizetése szempontjából érdekel. „Amennyiben az építményt/telket az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzett vagyoni értékű jog terheli, az annak gyakorlására jogosult az adó alanya.”
A helyi önkormányzat rendelete szerint a 70. életévét betöltött személy mentesül a kommunális adó megfizetése alól. Én is, férjem is elmúltunk 70 évesek. Amennyiben az élvezeti jog vagyonértékű jog, akkor én ( és férjem) az adóalany, viszont az életkorunk miatt mentesülünk az adó megfizetése alól.
Jól gondolom-e?

Zoli56 # 2022.12.14. 01:01

Köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2022.12.13. 06:25

Zoli56,

Teljesen mindegy, ki fizette az adót.
A kommunális adó alanya : „A kommunális adó bevallására és megfizetésére az a személy vagy szervezet kötelezett,
aki/amely a naptári év első napján az építmény tulajdonosa, vagyis az ingatlan-nyilvántartásban
tulajdonosként szerepel
.

Az adóalany a gyermeked, az ő tulajdonát természetesen lefoglalhatják - és akár el is árverezhetik.

Szomorú örökös # 2022.12.13. 04:52

Zoli56

a kommunális adótartozásom miatt lefoglalhatnak olyan gépjárművet aminek az üzembentartója vagyok és a tulajdonosa felnőtt gyermekem?

Te írtad:
Az ingatlan a gyermekem nevén van de kiskorú volt amikor tulajdonos lett, és mint gyámja én fizettem a kommunális adót és a többi költségeket is.

Tehát úgy fest, hogy az a bizonyos kommunális adótartozás sem a te tartozásod, hanem a gyereké hivatalosan. Csak azért lehet a nevedre szóló adótartozás, mert te voltál-vagy a gyámja. Azonban az ingatlan, amire kiszabták, az egyértelműen a gyerekedé....legalábbis szerintem. Persze többet lehetne tudni, ha ismernénk itt kicsit pontosabban annak a határozatnak a tartalmát.

Zoli56 # 2022.12.12. 21:26

Első kérdésnek szántam. Az ingatlan a gyermekem nevén van de kiskorú volt amikor tulajdonos lett, és mint gyámja én fizettem a kommunális adót és a többi költségeket is. Amikor nagykorú lett továbbra is én fizettem a költségeket, gyermekem akkoriban tanult keresete nem volt, azóta munkahelye nem volt és jelenleg sincs.
Az ingatlanban hárman lakunk mint állandó lakosok, a gyermekünk, a feleségem / beteges 64 éves dolgozni már nem tud/, én pedig 67 éves nyugdíjas vagyok. Úgy gondolom, hogy akkor tudnák jogszerűen a lefoglalást alkalmazni ha a nevemről törölnék és a gyermekemre vetnék ki az adót, majd nemfizetés miatt lefoglalnák a szóban forgó járművet, ami egy 24 éves régi autó becsértékét 370ezer Ft-ban állapították meg. Több év elmaradásom van, gondolom így akar az Önkormányzat eredményre jutni.

Majordomus # 2022.12.12. 20:55

Nem kerek a történet..
Valami adat hiányzik

drbjozsef # 2022.12.12. 18:41

Zoli56,

Nem, más tulajdonát a te tartozásod miatt nem lehet lefoglalni. Biztos csak a te tartozásod? Az ingatlan csak a te neveden van?

Zoli56 # 2022.12.12. 14:33

Jó napot kívánok.
Érdeklődöm, hogy a kommunális adótartozásom miatt lefoglalhatnak olyan gépjárművet aminek az üzembentartója vagyok és a tulajdonosa felnőtt gyermekem? A helyi Önkormányzat a mai napon kézbesítette a levelet ami szerint a mai nappal lefoglalják a járművet és egyidejűleg megkeresik a Kormányhivatalt azzal, hogy jegyezzenek be elidegenítési és terhelési tilalmat továbbá vonják ki a járművet a forgalomból. Ezt megtehetik?
Köszönettel; Zoli

Majordomus # 2022.08.29. 19:21

Én is kaptam a zártkertemre barátságos 168 ezer ft befizetendőt.
Hivatkozva a bevezetett adóra amiről én sem tudtam.
Azt 5 évre visszanenőleg kérték+birság+kés.kamat. Fizettem.

Rexor # 2022.08.29. 10:14

Igen, kérhetnek késedelmi kamatot, mulasztási bírság is lehet (de nem valószínű).

Szomorú örökös # 2022.08.26. 12:45

suvi78

A jogszabályok ismerete az nem csak a hivatal kötelessége, hanem a tiéd is.

suvi78 # 2022.08.26. 11:33

Egy ingatlan tulajdonosa vagyok 2009. óta. Most 2022-ben kaptam egy "Felhívás kommunális adatbejelentés benyújtására" című felhívást. Az Önkormányzat 2015.01.01-től vezette be a településen a kommunális adót. 2015-től eddig nem értesítettek semmilyen formában. Érdeklődnék, hogy mire számíthatok a bejelentés megtörténte után? Követelhetik e a 2015,2016,2017-re szóló adót, mert ezt már 5 évnél régebbi. Kérhetnek e késedelmi kamatot esetleg bírságolhatnak e. Véleményem szerint nem mulasztottam, mivel a vásárláskor még nem élt a kommunális adó, később pedig nem éretesítettek. Nem szoktam a rendeleteket olvasgatni, hogy van e valami újabb adó A lakcímemet bejelentettem 2009-ben

Nover # 2022.04.10. 10:28

Haszónélvezője vagyok egy családi háznak és mivel a tulajdonos nem fizet semmit én töllem vonják le a 22.500Ft-ot.
Saját házam ami 1/1 arra csak 7500 Ft/fél év jógósan követelik a magasab összeget igen nem. Válaszukat előre is köszönöm.

oligaliga # 2022.03.03. 12:47

A kommunális adó bevallásos alapon működik, vagyis a bevallást az adózónak kell benyújtania. Az adóhatóságnak joga van ellenőrizni, hogy a bevallást benyújtotta-e az adózó, de nem köteles mindenkit ellenőrizni. Ha ajár hivatalból, akár bejelentésre mulasztást észlel (azaz nincs bevallás, pedig kéne), akkor felszólít a kötelezettség teljesítésére. Nem ördögtől való dolog, és nem fáziskésés. Van, amikor egy ingatlanról nem egyértelmű, hogy a helyi szabályoknak megfelelő adókötelezettség vonatkozik-e rá.

Zoli56

Ahogy előttem írták: a 2021-es évre neked az adót megfizetned, a változásbejelentőt pedig add be.

Majordomus # 2022.03.03. 08:04

Csak nem sűrűn teszik meg. Én voltam a kivétel.

wers # 2022.03.03. 04:58

Nyilván pont ezért nem nézik a földhivatali nyilvántartást, ami egyébként nekik is lóvés játék.

Szomorúka, nem, nekik nem fizetős. Szerintem alapból kötelességük megnézni, január 1-én ki a tulajdonos, mikor adóztatással, bejelentéssel macerálják az ügyfelet.

(mellesleg az adatbejelentést az örökléskor kellett volna kérni - lehet, hogy ezt hiányolja??? - nem derül ki, mikor örökölte)

Majordomus # 2022.03.02. 20:03

Kérhet.
A helyi adó kivetése önkormányzati rendeleten alapul és nem azon,hogy lehet megközeliteni,és a tulaj használja vagy sem.

A tulaj ajándékozza el egy helybelinek,akkor nem lesz vele gondja.

Luca13 # 2022.03.02. 17:33

Tisztelt Tagok!
Egy zempléni falu önkormányzata kérhet kommunális adót olyan belterületi lefelőnek minősírett terület után, melyet a tulaja soha nem használt es nem is fog? Be van nőve mind erdővel. A tulaj a nagyszülei után örökölte és messze él az adott falutól. Ha kell is fizetni ilyen területért, cserébe nem elvárható a tulaj részéről hogy legalább az odavezető utat biztosítsa az önkormányzat? Gazos-erdős területről van szó. Gépkocsival teljesen megközelíthetetlen, út soha nem fog hozzá vezetni, megművelhetetlen s eladhatatlan. Anno legelőként funkcionált...
Köszönöm a választ!
E.Zs.

Majordomus # 2022.03.02. 16:52

Ja,és neked is van igazad mert csatoltak egy bevallást,hogy miből áll mennyi m2 az erdei kastélyom, ezután jött az összeg kivetése.

Majordomus # 2022.03.02. 16:50

Hát azért nem egészen.

Engem most lepett meg az önkori adóügyi osztálya hogy a zártkertem után sziveskedjek már 5 évre visszamenőleg helyi adót és késedelmi pótlékot fizetni,mivel az X/2016 évi rendelet szerint adóköteles a vityillóm. A kacsaláb nem.

Bagatell 156 ezer ft-érdekében írtak nekem egy ajánlott levelet.

Szóval wers-nek igaza van.

Szomorú örökös # 2022.03.02. 16:12

wers

A kommunális adó nem automatikusan kerül kivetésre, hanem adózói bevallás alapján működik.
Nyilván pont ezért nem nézik a földhivatali nyilvántartást, ami egyébként nekik is lóvés játék.

Zoli56 # 2022.03.02. 14:18

Köszönöm mindenkineka válaszokat.

Majordomus # 2022.03.02. 12:00

Van benne valami.
Gondolkodni ott sem lenne tilos....