TB fizetés


monalisa1 # 2008.10.13. 09:27

A munkahelyre nem tartozik aktuális hol tartózkodsz. (Gondolom az állandó lakást nem adjátok fel, tehát ha nagyon akarnak ezen a címen meg fognak találni., ergo valakít bizzatok meg, hogy a levelest időnként nézze meg.) Igen, le kell mondani - szüneteltetni - a családi pótlékot. Az elutazás előtt köss magadra egészségbiztosítást, valami 4.350 Ft/hó fizetési kötelezettség, így a TAJ jogosultságod nem szűnik meg., bármikor is hazalátogattok és netán történik veled valami, TB ellátott leszel.

Férjed ott fizet adót ahol a legális munkahelye van. Ha külön akar neked bíztosítást kötni, annak nincs akadálya.

Az autó itthoni biztosítási díját továbbra is fizetitek, tehát azt EU tagállamban nyugodtan használhatjátok.

Monalisa
laikus hozzászóló

ungnoemi # 2008.10.13. 10:05

Kedves Monalisa!

Nagyon szépen köszönöm a választ.
De ha én kapom a GYED-et, akkor vonnak nekem tb-t nem?
Meg adót is vonnak, mert most már nem TGYÁS-on vagyok szeptember 22-től...vagy nem értem, akkor szólni kell, hogy a cég nem vonja a tb-t?

Bocsi, ha hülyeségeket kérdezek, de nem vok ebben jártas

Üdv.: Noémi

ungnoemi # 2008.10.13. 10:09

ÉS még az adóról azt nem értem, hogy ugye kell adóbevallást csinálni február március körül...de a decemberi fizut azt már nem itt kapja, hanem kint...azt hogy tudom belevenni az adóbevallásba? külföldi jövedelem? de akkor az nem számít bele az első sorba?
ÉS ha beleszámít, akkor viszont itt is kell utána adózni?

monalisa1 # 2008.10.13. 14:13

Mivel a tartós külföldi tartózkodás idejére szünetelteted a gyest, arra az időre nincs TB ellátásod - önkéntesen persze megválthatod a TAJ jogosultságot -, ha nincs gyes nincs saját jövedelmed, vagyis adót nem vonnak tőled. Valóban kell szólni a munkahelyednek.

A párod külföldi jövedelmének adóvonzatával neked nem kell foglalkozni., az az ő dolga és a német cégé - vélhetően vonnak majd tőle (is) havonta adóelőleget.

Monalisa
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2008.10.13. 14:21

Egyéni vállalkozónak február 15-ig kell az adóbevallást elkészíttenie, magánszemélynél május 20 a bevallás beküldésének határideje.

nandy # 2008.10.13. 20:16

Főszabály szerint egy adott jövedelem csak egy országban adózik, mindkettőben nem (ld. kettős adóztatást elkerülő egyezmény)

De: a külföldön szerzett és leadózott jövedelem az itthon adóalapot növelő, nem adóköteles jövedelem (hasonlóan a nyugdíjhoz).

nandy # 2008.10.13. 20:18

Aki Mo.-n GYED-ben részesül, annak a biztosítása rendezve van, nincs szükség külön biztosítást kötni Mo.-n.

Sőt, a hazai biztosítása alapján az EU más tagországaiban is biztosított.

monalisa1 # 2008.10.13. 20:51

Köszönet a pontosításért.

Ugyanakkor kérdezem: ha valamely okból szünetel a gyes folyósítása - pl. hosszabb időre külföldre utazik a gyermekkel -, akkor is okés az itthoni és a külföldi TB biztosítottság?

monalisa1 # 2008.10.13. 20:53

Vagy akkor is kapja a gyest ha pl. évekig külföldön van?

nandy # 2008.10.13. 20:53

A kérdésedben ott a válasz:

szünetel a gyes folyósítása

nandy # 2008.10.13. 20:54

De miért is kellene a kérdezőnek szüneteltetnie a GYEd-et, GYES-t?

monalisa1 # 2008.10.13. 21:36

Ha egy nyugdíjas 3 hónapot meghaladó időre külföldre megy - bejelentési kötelezettség - a nyugdíj folyósítását szüneteltetik. Ez a gyes-nél nincs így?

ungnoemi # 2008.10.15. 09:07

Sziasztok!

Ezt én sem értem, hogy miért kellene szüneteltetnem, a GYED-et. Másfél év múlva nekem az lejár, utána pedig szeretnék munkát vállalni, ha sikerül. Ha nem akkor meg kapok GYES-t. A munkahelyemen nem szeretném bejelenteni, hogy kiköltözöm. Miért kell azt tudni a munkahelyemnek, hogy hol lakom, ha szeretnének a címemen elérnek, azzal nincs gond. Ha jól tudom, mivel nekem meg volt a biztosított 168 nap nekem jár alanyi jogon a GYED és majd a GYES is.

nandy # 2008.10.15. 16:00

A jogosultsági feltételek fennállása esetén sem jár a szülőnek a gyermekgondozási díj,
· ha bármilyen jogviszonyban díjazás – kivéve a szerzői jog védelme alatt álló alkotásért járó díjazást – ellenében munkát végez, vagy hatósági engedélyhez kötött keresőtevékenységét személyesen folytatja, vagy

· ha munkavégzés nélkül is megkapja teljes keresetét, vagy

· ha egyéb rendszeres pénzellátásban részesül (rendszeres pénzellátás: táppénz, terhességi-gyermekágyi segély, gyermekgondozási díj, nyugdíjszerű ellátás, baleseti táppénz, hadi-és nemzeti gondozottak pénzellátása, gyermekgondozási segély, gyermeknevelési támogatás, időskorúak járadéka, munkanélküliek jövedelempótló támogatása, rendszeres szociális segély, ápolási díj, stb.) A munkanélküli ellátó rendszer helyébe az álláskeresők támogatási rendszere a munkanélküli járadék helyébe az álláskeresési támogatás lépett, a munkanélküli fogalmát pedig az álláskereső fogalma váltotta fel.

· ha a gyermeket napközbeni ellátást biztosító intézményben (bölcsődében, családi napköziben, házi gyermekfelügyeletbe) helyezték el, kivéve a rehabilitációs, habilitációs foglalkozást nyújtó intézményi elhelyezést,

· ha a gyermeket ideiglenes hatállyal a jogosult háztartásából elhelyezték, átmeneti vagy tartós nevelésbe vették, továbbá 30 napot meghaladó időtartamra bentlakásos szociális intézményben helyezték el,

· a jogosult előzetes letartóztatásban van, vagy szabadságvesztés, elzárás büntetését tölti.

Aki a gyermek gondozása ellenére a keresetét részben megkapja, annak csak az elmaradt keresete után jár a gyed.

http://www.oep.hu/portal/page?…

nandy # 2008.10.15. 16:01

Ezek egyike sem vonatkozik Noémire, tehát jár neki a GYED! Annak alapján viszont biztosított, nincs szükség arra, hogy eü. szolg. járulékot fizessen.

nandy # 2008.10.15. 16:03

Ha egy nyugdíjas 3 hónapot meghaladó időre külföldre megy – bejelentési kötelezettség – a nyugdíj folyósítását szüneteltetik. Ez a gyes-nél nincs így?

Ezt meg honnan veszed?

monalisa1 # 2008.10.15. 18:39

Visszakérdezek: ha tartósan külföldre távozik, akkor is kapja a nyugdíjat és vagy a gyest? (Régen be kellett jelenteni és a távollét idejére szüneteltették a kifizetést.)

monalisa1 # 2008.10.15. 19:40

... ha valaki tartósan...

DjPremier # 2008.10.23. 10:08

Tegnap megkaptam a levelet az APEH-töl benne 12db csekk összesen 52.000Ft.Hát nem tudom miböl fizetem ki,nem lehet vmit tenni,hogy ne kelljen fizetni? Nyilvánitassam magam hajléktalannak? Vagy van-e rá lehetöség? Elöre is köszönöm.

monalisa1 # 2008.10.23. 10:26

2008.09.04. 17:53-kori beírásodban az olvasható, hogy "bejelentett munkahelyed nincs". Ebből én azt szűrtem le, hogy feketén valahol dolgozol (...) és mint ilyen azt a havi 4.333 Ft-ot csak ki tudod magadból sajtolni...

Továbbá soha nem tudható, hogy mikor mi okból lesz szükség orvosi (= kórházi) ellátásra., inkább a fenti összegecske fizetgetése, mintsem a kórházi elbocsájtást követően akár több százezer forintos számla érkezzen...

Ha ép- egészséges vagy, csak találsz valami munkát, ergo megélhetés-félét.

DjPremier # 2008.10.23. 11:30

Nem dolgozok sehol,még bejelentett munkahelyem sincs.Pszichés gondjaim vannak,ezt hosszu lenne leirni és ez miatt nem tudok dolgozni.Én szivesen fizetném,ha lenne miböl de nincs.Voltak alkalmi munkák de még az egész apeh céco elött.Inkább felkötöm magam nem látok más kiutat.

monalisa1 # 2008.10.23. 11:46

Javaslom menj be az APEH ügyfélszolgálatára - vidd magaddal az orvosi papírjaidat -, és kérj kivételes mentességet - talán. (Túrják fel a jogszabály-könyvet és próbáljanak valami megoldást találni a problémádhoz.)

Más. Ismerek valakit, neki is pszichés problémái voltak, de NAGYON akarta a jobbulást, és egy jó orvos végül is segíteni tudott rajta - ha nem is egyik napról a másikra.

Neked is kívánok mielőbbi javulást.

DjPremier # 2008.10.23. 16:01

Köszi szépen.Erröl a pszichés gondomrol sajna nincs papirom.Voltam orvosnál,hogy kideritsék mi bajom van,de semmit nem találtak a problémámra :-(
Igy hiába mennék be ha nem tudom alátámasztani.Azért köszönöm a segitséget.

monalisa1 # 2008.10.23. 18:43

Javaslom keress a neten életvezetési fórumot, tanácsadót., az nem lehet, hogy valaki "csak van" a világban: cél- és értelem nélkül.

Kívánok jobbulást!

yerma1 # 2008.10.24. 15:38

DjPremier!
az önkormányzati igazolás a szociális rászorultságról nagyon nem megy? vagy méltányossági kérelem részletfizetésre, vagy a fizetési kötelezettség elengedésére?
egyébként szerencsés vagy, ez a 4.350 Ft/ hó ez 2007.04.01-től él, akkortól is behajthatták volna, normális ügyintézőt fogtál ki
egyébként, ezt az apeh-levelet meg kellett előzze egy korábbi, amiben adategyeztetést kérnek a tb-jogviszonnyal kapcsolatban
ha akkor lépsz nincs ez az egész, legalábbis több időd lett volna gondolkodni, mit tegyél