Fórum adózás, illeték és pénzügyek régebbi elöl     új hozzászólás

TB fizetés

PBence # e-mail 2020.01.27. 09:26

Jó napot kívánok,
Azzal a kérdéssel fordulok önökhöz,hogy eddig csekken fizetem a TB-t magam után januártól-januárig és 1.12-én fizetem ki az utolsót,így elfogyott a 2019-es évre szóló csekkek.A kérdésem az lenne,hogy automatikusan küldenek a 2020-as évre,vagy be kell jelentkezni külön erre az évre?

Válaszukat és segítségüket köszönöm.

drbjozsef #   2020.01.27. 08:21

Andika92,

Nem lehet : KELL.

Az elmaradt TB járuékokat adók módjára hajtják be rajtad, ha kiderül, hogy elmaradásod volt, és nem rendezed önként.

József:laikus paraszt, dilettáns hozzászóló.
Fórumból való jogi tájékozódás kockázatokat és mellékhatásokat rejthet.

Andika92 (törölt felhasználó) #   2020.01.27. 08:16

Érdeklődni szeretnék, hogy a tb-t visszamenőleg lehet e fizetni? Voltam munkanélkülin, utánna letelt a 45 nap is nem találtam munkàt, azóta eltelt másfél hónap. Talàltam munkàt a héten kezdhetek, az elmaradt tb-t szeretném rendezni ha lehetséges.

G983 # e-mail 2020.01.22. 23:37

wers, köszönöm a választ. felhívtam a 1818-at, ahol azt a tájékoztatást adták, h a budapestieknek a Teve utcában kell kikérni az E104-est. ma be is mentem hozzájuk, kitöltöttem a kikérő adatlapot, leadtam, 30 napon belül ígérték postai úton. hátha vki hasonló cipőben jár, mint én, neki majd jól jön ez az információ.

F. Rajmond # e-mail 2020.01.20. 15:16

Munkáktatótol lehet vissza menőleg jogviszonyt kérni esetleg vagy nincs rá semmi procedúra hogy igénybe vegyem a babavárót támogatást? 36napom hiányzik

monoszkop #   2020.01.20. 13:59

F. Rajmond 2020.01.20. 13:32

Üdv szakértők arra lennék kíváncsi hogy a tb jogviszonyom szeretném vissza menőleg be fizetni 36 nap maradt el és így nem tudom a babavárót igénybe venni.
Tudnátok ez ügyben segíteni?

Üdv Kérdező!

Sajnos biztosítási jogviszonyt pénz befizetéssel visszamenőleg szerezni nem lehet.

F. Rajmond # e-mail 2020.01.20. 13:32

Üdv szakértők arra lennék kíváncsi hogy a tb jogviszonyom szeretném vissza menőleg be fizetni 36 nap maradt el és így nem tudom a babavárót igénybe venni.
Tudnátok ez ügyben segíteni?

wers # e-mail 2020.01.17. 13:29

Javaslom a 1818-at hívni. Szerintem Kormányhivataltól, de nem tudom, hogy ezt hol kell beadni. Kormányablak? OEP?

(ilyen kérdésekben nem mindig jó a visszalapozás, mert képes negyedévente, de minimum évente változni)

G983 # e-mail 2020.01.17. 13:15

Kedves hozzáértők, szeretnék segítséget kérni Önöktől abban, hogy hol kérhetném ki Mo-n az E014-es nyomtatványt, amelyet el tudok küldeni a korábbi német biztosítómnak, igazolva ezzel, hogy elhagytam Németországot és nem áll fenn a továbbiakban a járulékfizetési kötelezettségem náluk? A németek már elküldték nekem az ottani E104-t, amelyet én bemutattam itthon az OEP-nek és a NAV-nak, befogadták, a TB-t pedig befizettem magam után. Hol tudnék tehát egy magyar E104-t kérvényezni, amely igazolja, hogy biztosítva vagyok itthon? Elnézést kérek, ha ez esetleg egy ismétlődő kérdés, nem lapoztam vissza hosszú oldalakat. Köszönöm a segítséget!

Márton1978 # e-mail 2020.01.08. 18:46

Érdeklődni szeretnék, hogy ha tavaly már 19T1011-es nyomtatványon bejelentettem, hogy én magam után fizetem a TB-t, akkor ezt most januárba újra meg kell tennem, vagy ezt a NAV "tudja" és küldi addig a csekket amíg nem jelentek be változást?

Köszönöm a válaszát, Üdv. M.

ThomasG # e-mail 2019.12.20. 00:22

Kedves Csuklósbusz!!

Nagyon köszönöm, akkor lehet tényleg megvárom ezzel az egésszel a januári nyitást.

Csuklósbusz # e-mail 2019.12.17. 11:41

Kedves Thomas!

Egyenlőre semmilyen bírság és retorzió nem ér ezmiatt. Sőt jóesetben annyira nem működik a rendszer hogy simán zöldet világít a taj ellenőrző neked is.

De ha pirosat mutat akkor is mehetsz orvoshoz, akkor is ellátnak gond és csekk nélkül is. Januárban bőven ráérsz bemenni és visszamenőleg is lejelenteni hogy te fizetni akarsz, megkapod a csekked, befizeted és kész.

Jó is ez így, olcsóbb ellátni a nemfizetőket mintha a nemfizető ellátatlanok szétfertőznék a többit meg leterhelnék a kritikussá vált állapotukkal a intenzív osztályokat.

Júliustól viszont új jogszabály lesz, akkortól ha 3 havi tartozásod van akkor rád se néz az orvos addig amíg nem fizetsz előre, utánna nagyon oda kell figyelni hogy fizetve legyél.

ThomasG # e-mail 2019.12.17. 00:18

Kedves Szakértő,

diák jogviszonyom révén október 31-ig voltam biztosított, azóta letelt a 45 nap passzív idő, és tudtommal innentől 15 napom van bejelentkezni a nyomtatvánnyal a járulék megfizetésére (a decemberi 16 napot pedig január 12-ig tudom megfizetni)

A kérdés csak annyi, hogy mennyire veszik szigorúan, ha csak a januári nyitás után tudok bejelentkezni, várható-e bármilyen bírság, ha addig esetleg igénybe kellene vennem bármilyen állami eü. szolgáltatást? Külföldön vagyok, csak az ünnepek alatt érek haza, és így kicsúszok az időből, az ÁNYK meg egyszerűen nem működik, nem tudtam ott továbbítani a nyomtatványt..

Köszönöm!

Laci0406 # e-mail 2019.12.03. 16:09

Tisztelt Szakértők!

A kérdésem arról szólna, hogy mi történik akkor, ha nem fizetem magam után a TB-t.

45 napon túl, már a 4. hónapban vagyok, hogy nem fizettem magam után a TB-t.
Ahogy láttam, 7500Ft havonta + a kamat.
Mennyi ez a kamat?
Hol tudom utólag kifizetni, hova kell bemenjek, esetleg interneten keresztül is intézhető?
Van lehetőség részletfizetésre?
Kaphatok e büntetést, amiért elmulasztottam a kötelezettségeim?
Ebben a hónapban főleg nehéz elhelyezkedni, szóval ezzel együtt 5 hónapnyi be nem fizetett TB-ról van szó.
Ez 37500 Ft, csak nem találom, hogy mennyi a kamat, amit még ki kell fizetni pluszban.

Válaszukat előre is köszönöm!

monoszkop #   2019.11.21. 07:51

fanni1995 2019.11.20. 22:14

Tisztelt Szakértők!

A babaváró támogatáshoz szeretnénk érdelkődni, hogy a külföldi tb jogviszonyt hogyan tudjuk igazolni? Észak-Írországban volt a munkavállalás az elmúlt években, ott volt fizetve a tb.

Köszönöm szépen!

A külföldi (EU-s) jogviszony tartamát a hatályos EU koordinációs rendeletek értelmében egy másik EU-s tagállamban E 104-es E 301-es, illetve U1-es nyomtatványal lehet igazolni, amelyet a munkavégzés helye szerinti tagállam (jelen esetben Írország) munkaügyi hivatala állít ki az ottani jogviszony megszűnésekor kérésre.

A magyar TB szerv -kérésükre- ezen igazolás/bizonyíték alapján állítja/állíthatja ki a bank részére a "magyar" igazolást.

Amennyiben ezirányú kérésüket a tb szerv ügyintézője elutasítja ragaszkodjanak ahhoz, hogy beszélhesenek az osztályvezetővel/főosztályvezetővel.

fanni1995 # e-mail 2019.11.20. 22:14

Tisztelt Szakértők!

A babaváró támogatáshoz szeretnénk érdelkődni, hogy a külföldi tb jogviszonyt hogyan tudjuk igazolni? Észak-Írországban volt a munkavállalás az elmúlt években, ott volt fizetve a tb.

Köszönöm szépen!

fotonica # e-mail 2019.11.03. 20:41

Tisztelt Szakértők!

2010-ben kaptam a NAV-tól egy levelet, miszerint több százezer forintos TB tartozásom van, előtte soha még egy levél sem érkezett a lehetséges tartozásról, emellett még csekkeket sem kaptam, hogy fizessem magam után a TB-t. Voltam bent a NAV-nál, ahol azt mondták, hogy a tartozásom 2006- tól áll fent. Mivel külföldön dolgoztam és fizettem magam után TB-t, ezért azt gondoltam, hogy itthon nem kell fizetnem. A jelen állás szerint a tarozásom kamatokkal együtt immáron közelít az 1millió ft-hoz, amit ráterheltek az ingatlanomra. Az ingatlan eladása folyamatban van és ahhoz, hogy eladhassam tehermentesítenem kell. A kérdésem az lenne, hogy mit kellene tennem, ahhoz, hogy bebizonyítsam, hogy fizettem magam után TB-t. Milyen papírokat kellene benyújtanom és hova.
Válaszukat köszönöm!

anzsel # e-mail 2019.10.26. 08:32

Kedves Zsolti327!

Biztosítási jogviszony nem áll fenn, csak a könyvelő nem tett eleget a bejelentési kötelezettségnek. Ajánlatos minél előbb bejelentkezni egyéni járulék fizetésre a NAV-nál.
Keresse fel a lakóhelyéhez illetékességből kijelölt Nav- központot.

üdv. anzsel

Zsolti327 # e-mail 2019.10.21. 20:21

Tisztelt Szakerto!
Szakmai segitseget szeretnek kerni.
Olyan helyzet all fent, hogy egy jo ideje munkanelkuli vagyok, es nem fizetem magam utan a tarsadalmi biztositast. A multkori alkalommal arra kerult sor, hogy orvosi ellatasra kerult a sor es meglepodotten lattam hogy ervenyes zold biztositasom van, kicsit utana jartam, hogyan is lehet ez.
Mint kiderult az elozo munkahelyemrol ami megszunt, nem jelentettek ki. Azota volt 3 munkahelyem amirol be es ki is jelentettek, viszont abbol ami megszunt elfelejtett a konyvelo kijelenteni, igy ugy nez ki “fizetik” utanam a tarsadalmi biztositast.

Viszont azt mondtak nekem, hogy ezt nem fizetik, csak a rendszer azt nezi hogy be vagyok jelentve igy lehet ervenyes a biztositasom.
Olyan kerdesem lenne, hogy akkor ez most hogyan is mukodik?
Bekene faradnom es igenyelni, hogy ezek utan en szeretnem fizetni, vagy hagyjam mert a konyvelo hibazott es en ugy tudom hogy fizetik utanam?
Lehet nekem ebbol barmifele problemam visszamenoleg’

Elore is koszonom a segitseget!

anett06 # e-mail 2019.09.18. 18:25

Tisztelt Szakértő!
A párommal a falusi csókot szerettük volna igénybe venni de nekem végül Kiderült,hogy 30 nap hiányzik pedig dolgoztam folyamatosan napi bejelentéssel mert a munkáltató nem tudót egyből szerződést adni de napi folyamatos bejelentet munkaviszony tudót adni.a páromnak folyamatosan van tb jogviszonya mert előtte dolgozott és két éve van a férjem gyesen a kisfiunkkal és neki sem adják ki az igazolást,hogy ilyen esetben mi a teendő?Válaszát előre is köszönöm!

safranek... # e-mail 2019.09.17. 09:20

Zafhira 2019.09.13. 17:19
Tisztelt Szakértő!
A párommal a babaváró kölcsön miatt érdeklődtük meg a napokban,hogy melyikünk áll közelebb a 3 év folyamatos TB jogviszony teljesítéséhez.Kiderült,hogy nekem csupán 2 hónap hiányozna hozzá....ha a munkáltatóm,akinél 3 éve dolgozom,nem szüneteltetné 2 éve a jogviszonyomat.A TB rendszere szerint nem is egyszer lett elindítva a szüneteltetés ez alatt az idő alatt,de egyszer sem lett lezárva,tehát még most is tart.Az ügyintéző hölgy azt mondta,hogy ha be tudok vinni egy munkáltatói igazolást,amin szerepel a szüneteltetés kezdete és vége,akkor még esetleg meglehet a 3 év,mert a cég úgy néz ki,fizeti utánam,csak semmi értelme gyakorlatilag,mert a rendszer "pirosat jelez" minden rendelőben,tehát nem vagyok jogosult jelenleg semmire.Mivel nem igazán járok orvoshoz,ez a dolog nem is derült ki eddig.
Voltam bent a HR osztályon,elmondtam amit nekem mondtak,de gyakorlatilag megpróbálták lesöpörni a felelősséget,azt mondták,biztos fizetetlen szabadságon voltam egyszer,és azért maradt úgy,holott tudva tudom,hogy nem voltam(nálunk jelenléti díj is van,és ha szabadságon lettem volna,nem habozták volna elvenni tőlem azt az összeget.)
Azt mondták,hogy a TB "csak rájuk akarja kenni",hogy majd utánanéznek,de azóta semmilyen intézkedés nem történt.
Azt szeretném megtudni,hogy hogyan tudnám megsürgetni ezt a dolgot,illetve hogy van e érteleme még reménykednem benne,hogy meglesz a 3 évem..?
Válaszát előre is köszönöm!

T. Kérdező!

Természetesen reménykedhet, de azért érdemes mindent megtenni annak érdekében, hogy ügye rendeződjön.

Ha dolgozott 3 évet, úgy igen, reménykedhet benne, hogy ez papíron is rendeződik.

Sajnos az Ön által ismertetett történeti tényállásból nem derül ki, hogy valójában hogyan alakul a jogviszonya…

Ha és amennyiben Ön valóban folyamatosan dolgozik az adott munkáltatónál, viszont mégsincs bejelentve, úgy a NAV-nál írásban kezdeményezheti a biztosítási jogviszony utólagos, határozattal történő elismertetését.

Jogalap:
1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

Ellenőrzés

Tbj. 54. § (1) Az igazgatási szervek – jogszabályban meghatározott hatáskörükben eljárva – ellenőrzik a 46. § (1) bekezdésében előírt nyilvántartást, a biztosítási kötelezettség elbírálását és a 46. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartás vezetését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során a biztosítás vagy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság utólagos megállapítása, törlése tárgyában a határozat meghozatalára

a. a járulék utólagos megállapítása nélkül az egészségbiztosítási szerv és az állami adóhatóság jogosult,

b. a biztosítottat terhelő járulék, foglalkoztatottnak minősülő biztosított esetében a foglalkoztatót terhelő járulék utólagos megállapítása mellett az állami adóhatóság jogosult.

Ezt azonban kérni kell, állításukat igazolni (bizonyítani) szükséges, a kérelmet írásban kell előterjeszteni, az ügyintézés hosszadalmas, mivel igen gyakran még a NAV-nál dolgozók többsége sem tudja, hogy a fentiekre a jogi lehetőség adott.

(Az ÁFÁ-val vannak elfoglalva, ilyen kis horderejű, bevételt nem jelentő tétellel nem foglalkoznak, többnyire csak az Art. előírásait ismerik a Tbj. szakaszaival többségük nincs tisztában...)

Ezen túlmenően megpróbálhatják még a mulasztó munkáltatót is megkérni, hogy utólag módosítsa a bevallást...

Ahhoz, hogy ügyének intézése a munkáltatónál is megkezdődjön kérelmét célszerű a cégvezetésnek címezve írásban is előterjeszteni. (Másolati példányt átvetetni, vagy postai úton, tértivevénnyel megküldeni.)

Zafhira # e-mail 2019.09.13. 17:19

Tisztelt Szakértő!
A párommal a babaváró kölcsön miatt érdeklődtük meg a napokban,hogy melyikünk áll közelebb a 3 év folyamatos TB jogviszony teljesítéséhez.Kiderült,hogy nekem csupán 2 hónap hiányozna hozzá....ha a munkáltatóm,akinél 3 éve dolgozom,nem szüneteltetné 2 éve a jogviszonyomat.A TB rendszere szerint nem is egyszer lett elindítva a szüneteltetés ez alatt az idő alatt,de egyszer sem lett lezárva,tehát még most is tart.Az ügyintéző hölgy azt mondta,hogy ha be tudok vinni egy munkáltatói igazolást,amin szerepel a szüneteltetés kezdete és vége,akkor még esetleg meglehet a 3 év,mert a cég úgy néz ki,fizeti utánam,csak semmi értelme gyakorlatilag,mert a rendszer "pirosat jelez" minden rendelőben,tehát nem vagyok jogosult jelenleg semmire.Mivel nem igazán járok orvoshoz,ez a dolog nem is derült ki eddig.
Voltam bent a HR osztályon,elmondtam amit nekem mondtak,de gyakorlatilag megpróbálták lesöpörni a felelősséget,azt mondták,biztos fizetetlen szabadságon voltam egyszer,és azért maradt úgy,holott tudva tudom,hogy nem voltam(nálunk jelenléti díj is van,és ha szabadságon lettem volna,nem habozták volna elvenni tőlem azt az összeget.)
Azt mondták,hogy a TB "csak rájuk akarja kenni",hogy majd utánanéznek,de azóta semmilyen intézkedés nem történt.
Azt szeretném megtudni,hogy hogyan tudnám megsürgetni ezt a dolgot,illetve hogy van e érteleme még reménykednem benne,hogy meglesz a 3 évem..?

Válaszát előre is köszönöm!

sortie #   2019.08.29. 10:31

Diana5 2019.08.28. 17:27

Jónapot kívánok !
Szerettük volna megigényelni a babavárot a párommal erre kiderült hogy van olyan hónapok amire nincs tb mert a főnöke kiírta fizetetlen szabira arra lennènk kíváncsi hogy vissz menőleg kilehet e fizetni az elmaradottat ? Ha igen akkor hány èv visszamenőleg ?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

Nem, Tbj. 5. § szerinti biztosítási jogviszonyt „vásárolni” kb. 10-15 éve nem lehet.

Diana5 # e-mail 2019.08.28. 17:27

Jónapot kívánok !
Szeretuk volna meg igényelni a babavárot a párommal erre kiderült hogy van olyan hónapok amire nincs tb mert a főnöke kiírta fizetetlen szabira arra lennènk kíváncsi hogy vissza menoleg kilehet e fizetni az elmaradotat ? Ha igen akkor hány èv vissza menoleg ?
Nagyon szépen köszönöm a segítséget !

Gyomi # e-mail 2019.08.27. 07:35

Üdvözletem
Körülbelül 6 éve magyarországon bejelentettem Angliába költözésem. Ott azonban végül nem igényeltem a helyi állami biztosításhoz szükséges kártyát, Au-pairként dolgoztam, így nem volt rá szükségem. Most azonban hazatérnék, viszont nem lehet kilépőpapírom, semmi ami ahhoz kell, hogy itthon újra bejelentkezzek a TB -be.
Olvastam már rengeteg különféle infót hasonló helyzetekre. Olyat is hogy visszamenőleg behajtják, de olyat is hogy néhány esetben elengedik visszamenőleg a tb díját. Ami még aggaszt, hogy olyat is olvastam, hogy megfelelő dokumentumok híján bejelentést követően se kapcsolját vissza a tb-t.
Meglehetősen tartok tőle, hogy mi lesz ha bemegyek a hivatalba, szeretném megkérdezni mire számítsak, mit tehetek ?