TB fizetés


hollipop # 2019.02.05. 11:24

Írtam nekik, hogy ez az igazolás NAV-os adóigazolásnak minősül-e, azt kell-e kérni, erre bemásolták, amit én is, hogy mit kell csatolni és azt írták, hogy állásfoglalásért forduljak a lakóhelyem szerinti OEP-hez.

korsii # 2019.02.05. 23:29

Kedves Szakértők!
Azért írok, mert 2017 Augusztusban költöztem ki Londonba és ezt nem jelentettem be Magyarországon sehol.
2017 tavaszán fejeztem be az egyetemet, a jogviszonyom azt hiszem augusztusban szűnt meg, szóval gondolom onnantól kezdve kellett volna fizetnem a tb-t.
Itt Londonban 2017 szeptember óta van munkám, szóval fizetek mindent, amit kell.
Viszont Magyarországon nem intéztem el semmit és nem is fizettem be semmit, nem is kaptam semmilyen levelet senkitől.
Tehát őszintén szólva nem tudom, hogy van-e büntetésem vagy, hogy kapok-e majd és hogy mennyi tartozásom van.
Ha legközelebb megyek Magyarországra (Március elején) szeretném ezeket elintézni, hogy ne legyen ebből valami hatalmas összegű bírság.
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen papírokat szerezzek be itt Londonban, amit ott kérhetnek majd? Valamint otthon milyen papírokat szerezzek be? Hova kell mennem?(Budapesti vagyok) Számíthatok büntetésre, ha igen mekkora összegre?
Válaszukat előre is köszönöm!

Ziggy # 2019.02.06. 19:03

Kedves Szakértők!

3 éve dolgozom Hollandiában, azóta két helyen fizetek TB-t. Mivel nem letelepedési szándékkal hagytam el az országot, nem volt bejelentési kötelezettségem. Mint nemrég értesültem, az OEP-nek azonban jelentenem kellett volna a külföldi munkavállalást, hogy megszűnjön itthon a járulékfizetési kötelezettségem.

Ezzel kapcsolatban lenne két kérdéscsomagom:

  • a hatályos jogszabály szerint, ha 15 napon belül nem teszek eleget a bejelentési kötelezettségemnek, bírság szabható ki rám. Vajon ezt akkor is kiszabják, ha (egyébként helytelenül) fizettem itthon a TB-t? Vagy ez arra az esetre vonatkozik csak, ha valaki nem fizet és nem is jelentkezik ki?
  • olvastam olyan esetről, hogy a hozzám hasonló "túlfizetést" visszatérítették a befizetőnek. Ez akkor is megtörténik, ha az elmúlt 3 évben a magyar biztosításom alapján igénybe vettem magyar egészségügyi ellátást? Két fogtömésről van szó, tehát minimális értékű ellátásról. Vagy elképzelhető olyan kombináció, hogy visszatérítik a túlfizetést, viszont a bírságot és az ellátás értékét levonják belőle?

Nagyon megköszönöm a segítséget, ha bárkinek van tapasztalata hasonló jellegű helyzettel, vagy jobban átlátja a gyakorlati alkalmazását a vonatkozó jogszabályoknak.

Misi_1 # 2019.02.07. 05:17

Kedves Szakértők!
Fél éve született gyermekünk. Feleségemnek a munkaviszonya nem szűnt meg, amikor eljött szülni, hanem a munkáltatója "állományban tartja", amíg itthon van a gyermekkel, mert utána szeretnék foglalkoztatni. A munkahelyéről ezen idő alatt bért nem kap, járulékokat nem fizetnek utána. Eddig CSED-et kapott, ez nemrég járt le, a GYED-et én igényeltem meg munka mellett. Így mivel neki nem maradt jövedelme, fizetnie kellene maga után az egészségügyi hozzájárulást. Bementünk a NAV-hoz, hogy csekket kérjünk a befizetéshez, ott viszont a rendszerben a feleségem biztosítottként szerepel, mivel a munkáltatója nem jelentette ki. Ezért nem tudnak csekket sem adni. Mondtam, hogy a munkáltató csak állományban tartja, emögött nincs tényleges járulékfizetés, nekünk mostantól fizetni kellene a TB-t. Azt tanácsolták, hogy szóljunk a munkáltatónak, hogy szüntessék meg a jogviszonyt és egy változásbejelentő lappal jelentkezünk újra, akkor annak csekket. A munkáltató viszont nem akarja megszüntetni a jogviszonyt, alig várják, hogy a feleségemet újra foglalkoztathassák. Így most olyan helyzetbe kerültünk, hogy fizetnünk kellene a TB-t, akarjuk is, de nincs rá lehetőségünk.
Önök mit tanácsolnak ebben a helyzetben? A későbbiekben megbüntethet-e a NAV a meg nem fizetett egészségügyi hozzájárulás miatt, ha nem fizetjük?
Válaszukat hálásan köszönöm!

monoszkop # 2019.02.07. 08:03

Misi_12019.02.07. 06:17

Kedves Szakértők!
Fél éve született gyermekünk. Feleségemnek a munkaviszonya nem szűnt meg, amikor eljött szülni, hanem a munkáltatója "állományban tartja", amíg itthon van a gyermekkel, mert utána szeretnék foglalkoztatni. A munkahelyéről ezen idő alatt bért nem kap, járulékokat nem fizetnek utána. Eddig CSED-et kapott, ez nemrég járt le, a GYED-et én igényeltem meg munka mellett. Így mivel neki nem maradt jövedelme, fizetnie kellene maga után az egészségügyi hozzájárulást. Bementünk a NAV-hoz, hogy csekket kérjünk a befizetéshez, ott viszont a rendszerben a feleségem biztosítottként szerepel, mivel a munkáltatója nem jelentette ki. Ezért nem tudnak csekket sem adni. Mondtam, hogy a munkáltató csak állományban tartja, emögött nincs tényleges járulékfizetés, nekünk mostantól fizetni kellene a TB-t. Azt tanácsolták, hogy szóljunk a munkáltatónak, hogy szüntessék meg a jogviszonyt és egy változásbejelentő lappal jelentkezünk újra, akkor annak csekket. A munkáltató viszont nem akarja megszüntetni a jogviszonyt, alig várják, hogy a feleségemet újra foglalkoztathassák. Így most olyan helyzetbe kerültünk, hogy fizetnünk kellene a TB-t, akarjuk is, de nincs rá lehetőségünk.
Önök mit tanácsolnak ebben a helyzetben? A későbbiekben megbüntethet-e a NAV a meg nem fizetett egészségügyi hozzájárulás miatt, ha nem fizetjük?
Válaszukat hálásan köszönöm!

Önök mit tanácsolnak ebben a helyzetben?

T. Kérdező!

Írásban jelentse be a felesége a munkáltatójának, hogy a GYED ellátást nem Ő, hanem Ön, mint férj veszi igénybe.

A bejelentésben hívja fel a munkáltató figyelmét arra, hogy ezért, illetve ebben az esetben a Tbj. 8. § értelmében a biztosítása szünetel, illetve hogy ezt a tényt a munkáltatónak a havi bevallásban a helyes távolléti jogcímkód megadásával a NAV felé közölni kell.
Kérje, hogy a munkáltató az önellenőrzést visszamenőleg x hónapra (a gyed folyósítás kezdő napjáig) végezze el.

Kérje továbbá, hogy az önellenőrzésről és a fentiek szerinti módosításról egy másolati példányt adjanak át az Ő (felesége) részére.

Ezzel menjenek be a NAV-hoz és kezdeményezzék az EÜ-i szolgáltatási járulék megfizetését.

1997. évi LXXX. törvény (Tbj.) 8. § Szünetel a biztosítás: a fizetés nélküli szabadság ideje alatt,

kivéve, ha
aa) a fizetés nélküli szabadság idejére csecsemőgondozási díj, gyermekgondozási díj, gyermekgondozást segítő ellátás, gyermekgondozási segély vagy gyermeknevelési támogatás kerül folyósításra,

Tekintettel arra, hogy a kivétel, miszerint a fiznélküli alatt gyed-ben részesül nem áll fenn, így jogilag bár a munkaviszonya fennáll (állományban van) TB jogilag a biztosítása szünetel, melyet a munkáltató köteles a havi bevallásokban a NAV felé jelezni.

1997. évi LXXXIII. törvény 29. §

(9) Az egészségügyi szolgáltatás igénybevételére való jogosultság a Tbj.-ben meghatározott belföldi személy részére a biztosítási jogviszonynak, illetve a Tbj. 16. § (1) bekezdés a)–o) és s) pontjában meghatározott jogosultsági feltételnek a megszűnését követően

  1. 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel a megszűnést megelőzően megszakítás nélkül legalább 45 napig fennállt,
  2. ha a jogosultsági feltétel fennállásának az időtartama 45 napnál rövidebb volt, akkor ezen időtartammal hosszabbodik meg,
  3. 45 napig marad fenn, ha a jogosultsági feltétel megszűnését megelőzően fennállt korábbi jogosultsági feltétel 45 napnál hosszabb ideig állt fenn és az utolsóként megszűnt jogosultsági feltétel nem állt fenn 45 napig, de a két jogosultsági feltétel fennállása között 30 napnál kevesebb nap telt el.

(10) A (9) bekezdésben foglaltak a biztosítás szünetelése esetén nem alkalmazhatók.

Ez azt jelenti, hogy fiznélküli szabadság esetén (ha nem a fiznélkülin lévő személy részesül GYED-ben) az első naptól köteles EÜ-i szolgáltatási járulékot fizetni.

A tBJ. 19. § ÉRTELMÉBEN a 39. § (2) bekezdésében meghatározott személy által fizetendő egészségügyi szolgáltatási járulék havi összege 7500 forint (napi összege 250 forint).

A Tbj. 39. § (2) pedig ekként rendelkezik:

2)289 Az a belföldi személy, aki nem biztosított és egészségügyi szolgáltatásra a 16. § (1) bekezdésének a)–p) és s)–w) pontja, valamint a 13. § szerint sem jogosult, köteles a 19. § (4) bekezdésében meghatározott egészségügyi szolgáltatási járulékot fizetni.

Misi_1 # 2019.02.08. 05:09

Hálásan köszönöm a segítséget!

korsii # 2019.02.08. 18:12

Kedves Szakértők!
Azért írok, mert 2017 Augusztusban költöztem ki Londonba és ezt nem jelentettem be Magyarországon sehol.
2017 tavaszán fejeztem be az egyetemet, a jogviszonyom azt hiszem augusztusban szűnt meg, szóval gondolom onnantól kezdve kellett volna fizetnem a tb-t.
Itt Londonban 2017 szeptember óta van munkám, szóval fizetek mindent, amit kell.
Viszont Magyarországon nem intéztem el semmit és nem is fizettem be semmit, nem is kaptam semmilyen levelet senkitől.
Tehát őszintén szólva nem tudom, hogy van-e büntetésem vagy, hogy kapok-e majd és hogy mennyi tartozásom van.
Ha legközelebb megyek Magyarországra (Március elején) szeretném ezeket elintézni, hogy ne legyen ebből valami hatalmas összegű bírság.
Azt szeretném kérdezni, hogy milyen papírokat szerezzek be itt Londonban, amit ott kérhetnek majd? Valamint otthon milyen papírokat szerezzek be? Hova kell mennem?(Budapesti vagyok) Számíthatok büntetésre, ha igen mekkora összegre?
Válaszukat előre is köszönöm!

anzsel # 2019.02.12. 15:34

Kedves mindenki, aki az Eu-ba megy dolgozni illetve most jön haza!

Figyelmetekbe ajánlom a következő cikket:

Külföldre megyek dolgozni, milyen bejelentkezési kötelezettségeim vannak? www.sosugyintezes.hu/…yek-dolgozni

Olvassátok el, érdemes! kellő felvilágosítást kaptok a kérdéseitekre, kinek mit, hol, kell rendeznie, vannak e fizetési kötelezettségek.

üdv. anzsel

Ziggy # 2019.02.13. 12:24

Kedves anzsel!

Átböngésztem a linkelt cikket, a témába vágó sok másikhoz hasonlóan, de a kérdésemre itt sem találtam választ. A TB nem fizetése világos ügy, de mi a helyzet azzal, aki két helyen fizet egyszerre? Idemásolom korábbi hozzászólásom, hogy kontextusba helyezzem a kérdést.
Nagyon köszönöm, ha tudsz tanácsot adni.

3 éve dolgozom Hollandiában, azóta két helyen fizetek TB-t. Mivel nem letelepedési szándékkal hagytam el az országot, nem volt bejelentési kötelezettségem. Mint nemrég értesültem, az OEP-nek azonban jelentenem kellett volna a külföldi munkavállalást, hogy megszűnjön itthon a járulékfizetési kötelezettségem.

Ezzel kapcsolatban lenne két kérdéscsomagom:

  • a hatályos jogszabály szerint, ha 15 napon belül nem teszek eleget a bejelentési kötelezettségemnek, bírság szabható ki rám. Vajon ezt akkor is kiszabják, ha (egyébként helytelenül) fizettem itthon a TB-t? Vagy ez arra az esetre vonatkozik csak, ha valaki nem fizet és nem is jelentkezik ki?
  • olvastam olyan esetről, hogy a hozzám hasonló "túlfizetést" visszatérítették a befizetőnek. Ez akkor is megtörténik, ha az elmúlt 3 évben a magyar biztosításom alapján igénybe vettem magyar egészségügyi ellátást? Két fogtömésről van szó, tehát minimális értékű ellátásról. Vagy elképzelhető olyan kombináció, hogy visszatérítik a túlfizetést, viszont a bírságot és az ellátás értékét levonják belőle?
anzsel # 2019.02.14. 07:47

Kedves Ziggy!

Semmi gond, egyszerű a dolog. Az EU-ban csak egy helyen lehetünk biztosítottak. Te Hollandiát választod, ebben az esetben utólag is meg lehet tenni, hogy eleget teszel itthon a bejelentési kötelezettségednek, és utána vissza tudod igényelni a túlfizetésedet, az egészségügyi szolgáltatásokra kifizetett járulékot. Semmi probléma nem keletkezik. Javaslom, hogy mi előtt megtennéd, igényeljél a holland biztosítódtól egy E104-et, amelyen leigazolják, hogy mi óta vagy kint biztosítási jogviszonyban. (csak az állami biztosító ad ilyen igazolást, magán biztosító nem) Ezzel az igazolással kell megtenned a bejelentési kötelezettséget és utána lehet menni a NAV-hoz és lemondani a járulékfizetést.
Minél előbb tedd meg, - a bejelentési kötelezettség azokra vonatkozik, akik magyarországon belföldinek számítanak illetve állandó lakóhellyel rendelkeznek./nem szüntették meg a lakóhelyüket van érvényes lakcímkártyájuk/ Ha, van, még kérdésed szívesen válaszolok

üdv.anzsel

Idealia # 2019.02.14. 18:11

Kedves Szakértő! EUs országban dolgozom bejelentett munkaviszonyban. Ha munkáltatóm felment a munkavégzés alól néhány hónapra, akkor a felmentési idő alatt végezhetek munkát Magyarországon? Új magyar munkaviszonyban vagy másképp (megbízási jogviszony, katás vállalkozó). Azért aggódom, mert egy időben csak egy EUs országban lehet TB-t fizetni. Az A1 nyomtatványról hallottam, de attól tartok, az csak kiküldetésnél érvényes. Illetve nem tudom, hogy melyik ország számítana akkor "fizetős" országnak a kettő közül. Az állandó lakcímem még mindig Magyarországon van (ott is marad). Az EUs országban ideiglenes lakcímmel vagyok bejelentve, az alapján dolgozom ott, kb. összesen 1 évet. Köszönöm szépen! Szigit

Ziggy # 2019.02.14. 22:07

Kedves anzsel!

Nagyon köszönöm a választ. Ha jól értem, a bejelentés elmulasztása (vagy késedelme) miatt így rám nem fognak bírságot kiszabni - ez nagy könnyebbség.

Az E104-es nyomtatványnak van esetleg alternatívája? Hollandiában magánbiztosító-rendszer működik, így nem tudom, pontosan milyen igazolást tud majd adni a biztosítóm.

Még egy kérdésem lenne: miután igazolom (valamilyen módon), hogy külföldön biztosított vagyok és igényelem a tévesen befizetett egészségügyi hozzájárulásom visszatérítését, nem lehet-e problémám abból, hogy a kérdéses időszakban igénybe vettem szolgáltatást Magyarországon a magyar TB-m alapján. Esetleg levonják ennek értékét a visszatérítendő befizetésből? Mi itt a precedens?

Köszönöm még egyszer a segítséget!

üdv: Ziggy

Imi84 # 2019.02.15. 17:44

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék, hogy olyankor mi van, ha valakinek még sosem volt biztosítási jogviszonya?
Anyósom , soha nem volt bejelentve, tb-t sem fizetett soha(nem is tudtunk róla, kapcsolatot sem tartottuk), de mivel beteges el kellene mennie orvoshoz, ezért szeretnék rajta valahogy segíteni.
Ilyenkor mi a teendő?
Fizetheti más is utána a tb-t?Ha én fizetem akkor biztosítva lesz?Hol lehet intézni?Visszamenőleg be fogják rajta hajtani?
Valószínűleg a nyugdíja sem lesz valami fényes.

tisztelettel:Imi

anzsel # 2019.02.16. 07:00

Kedves Ziggy!
Ha a holland biztosító nem tud E104-est adni, akkor magán biztosító és nincs szerződve a holland állammal. Ebben az esetben valóban kell itthon fizetni az egészségügyi szolgáltatási járulékot. Ha megtetted itthon a bejelentési kötelezettséget és a hivatal elfogadta a biztosítódat, akkor minden rendben. Nem tudok róla, hogy retorzió ért volna valakit aki az EU-ban dolgozik, és igénybe vett orvosi ellátást, bár nem szabályos, hiszen nem magyar biztosított.Az adott ország EU kártyájára lehet igénybe venni a sürgős szükséges ellátást.

üdv. anzsel

anzsel # 2019.02.16. 07:15

Kedves Imi84!

Minden belföldinek számító személy, akinek nincs jogosultsága az egészségügyi szolgáltatások igénybevételére, de Magyarországon egyéves állandó lakóhellyel rendelkezik, köteles az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetésre.

Belföldi személynek számít Magyarország területén a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény szerint bejelentett lakóhellyel rendelkező magyar állampolgár, a bevándorolt és a letelepedett jogállású, valamint a menekültként vagy oltalmazottként elismert személy.

A járulékfizetési kötelezettséget át lehet vállalni, érdemes minél előbb rendezni a fizetési kötelezettséget.
A fizetésnél öt-éves elévülési lehetőség áll fenn és méltányossági alapon részletfizetési kedvezmény lehet kérni. Ezek a lehetőségek a NAV kompetenciájába tartozik.

üdv. anzsel

PZoli81 # 2019.02.17. 08:11

Több hónapja magam után fizettem a TB-t. Pár napja felvettek valahova. Mivel nem a hónap elejétől dolgozom, így az adott havi TB-t kinek kell fizetnie? Nekem, az új munkáltatónak vagy arányosan ki kell számolni? Ha nem muszáj, nem akarom kifizetni a teljes februári részt.

anzsel # 2019.02.18. 06:49

Kedves PZoli81!

Csak részarányosan kell fizetni a NAV részére a járulékot. Ebben az évben napi 250.-Ft. 250x nap.

üdv. anzsel

Tenerife # 2019.02.25. 18:29

Kedves Szakértők!

Egy olyan ügyben kérnék segítséget, ami néhány éve volt esedékes. Az történt, hogy véget ért a munkaviszonyom, de nem találtam a rákövetkező 45 napon belül új munkahelyet, és nem is jelentkeztem be Munkaügyi Központba, valamint nem intéztem el azt, hogy magam után fizessem a TB-t. Aztán teltek a hónapok...és az lenne a kérdésem, hogy ezeket a hónapokat utólag kifizetteti a NAV? Ez idő alatt nem volt bejelentett munkaviszonyom, és mint fentebb írtam, nem is regisztráltam Munkaügyi Központba sem.

Kötelező, hogy minden magyar állampolgárnak legyen TB-je?

Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel:
Tenerife

safranek... # 2019.02.26. 09:32

Tenerife 2019.02.25. 19:29

Kedves Szakértők!

Egy olyan ügyben kérnék segítséget, ami néhány éve volt esedékes. Az történt, hogy véget ért a munkaviszonyom, de nem találtam a rákövetkező 45 napon belül új munkahelyet, és nem is jelentkeztem be Munkaügyi Központba, valamint nem intéztem el azt, hogy magam után fizessem a TB-t. Aztán teltek a hónapok...és az lenne a kérdésem, hogy ezeket a hónapokat utólag kifizetteti a NAV? Ez idő alatt nem volt bejelentett munkaviszonyom, és mint fentebb írtam, nem is regisztráltam Munkaügyi Központba sem.

Kötelező, hogy minden magyar állampolgárnak legyen TB-je?

Előre is köszönöm a választ!
Tisztelettel:
Tenerife

T. kérdező!

  • Igen, kötelező.

Tbj. 2. § (2) A társadalombiztosításban való részvétel a törvényben meghatározott szabályok szerint kötelező.

(3) A kötelező társadalombiztosítás rendszerében a biztosított...

1997. évi LXXXIII. törvény
a kötelező egészségbiztosítás ellátásairól

  • Igen, az Art. szerinti elévülési időn belül KIFIZETTETHETŐ. A hangsúly a feltételes módon van.
Ildigaia # 2019.02.28. 16:25

Köszönöm a segítséget !
Több mint 10 éve nem éltem Magyarországon , az elmúlt 5 évben dél Amerikában önkéntesként dolgoztam . Nem fizettem tb-t sem ott sem itthon . A szüleim lakcímere voltam ez idő alatt bejelentve. Nemrég haza költöztem és szeretném elkezdeni a tb fizetést . Ha tudom igazolni hogy önkéntesként dolgoztam egy NGOnál, elkerülhetem e hogy 5 évre visszamenőleg be kelljen fizetnem ? Vagy hogyan tudom elkerülni? Igazolnom kellene higy nem éltem itthon . Az útlevelem megteszi e ?
Köszönöm !
Ildigaia

edg4rD # 2019.03.02. 06:47

Nekem kiküldték hogy 2018 szeptemberétől nincs fizetve a tb-m és hogy fizette valaki etc., vagy ha nem küldjem el a T1011-es lapot.
Na azt én elküldtem de azóta semmi, honnan tudom hogy mennyit kell fizetnem? Nem fog jönni válasz levél?

Rakasz_Tamas # 2019.03.07. 08:21

Udv
Az Egyesult Allamokba letelepedes eseten mi a teendo?
Jelezni kell a TB-nek irasban, vagy siman csak nem fizetem tovabb miutan megszuntettem a munkaviszonyom es elutazom?

Van egyeb teendom mas szervek fele? Milyen hataridovel?
K-1 (volegeny/menyasszony) vizummal majd kb 90-180 nap varakozasi ido utan hazastarsi zold kartyaval tortenik a letelepedes.

Koszonom

anzsel # 2019.03.09. 09:08

Kedves Tamás!
Ha, kiköltözöl az Egyesult Államokba a NAV felé kell jelezned, mert egyéni járulékot kell fizetned addig, amíg nem tudod hitelt érdemlően bizonyítíni, hogy életvitelszerűen kint élsz. Ez a legjobb megoldás, én személy szerint nem javaslom, hogy megszüntesd a lakóhelyedet,- mert bármikor lehet egy vissza út -, ha már tudod igazolni az életvitelszerű kint tartózkodást úgy sem kell fizetni.Az USA és Magyarország közötti szociálpolitikai egyezmény alalpján él törvény.

NAV részére ezek az igazolások szükségesek:

  • állandó lakóhelyet- bérleti szerződés
  • számla- viz, villany, telefon
  • kocsi bérlés stb.
kucyka9 # 2019.03.12. 17:35

Üdv

2018 tavaszán mikor lediplomáztam megszűnt a TB-m, viszont 2018 szeptemberétől egy másik egyetemet kezdtem el de csak levelező tagozaton amit után nem kapok TB-t (Megjegyzem a felsőoktatási intézmény nem tájékoztatott róla, hogy levelőn nem jár TB).
Dolgozni nem mentem el, mert sok helyen nem támogatják, hogy levelező tagozaton tanulok. A munkaügyiben viszont kiközvetíthetnek, olyan állásra ami mellett nem tudom csinálni az egyetemet vagy különböző átképzési tanfolyamokra.

Valamint 2018 tavaszától nem vettem igénybe állami egészségügyi ellátást, igazából egy fogászati ellátáson kívül magánorvosit sem.

A kérdésem az lenne, hogy ha megérkezik a vastag köteg csekk, akkor a befizetést visszamenőleg mindenképpen ki kell fizetnem akkor is ha nem vettem igénybe semmit és ha igen, akkor a jövőben van e valami lehetőség arra, hogy mint félig diák ne magam után fizessek TB-t?

Előre is köszönöm a választ

Tisztelettel

Kucyka

rigoz # 2019.03.12. 20:16

Tisztelt Kucyka9!

Arra az időszakra nézve, míg semmilyen tanulói jogviszonya nincs, 5 évre az adóhatóság tudomására jutástól számítva (adó megállapításához való jog elévülése) visszamenőleg terheli az egészségügyi szolgáltatási járulék megfizetésének kötelme, azt csak akkor úszhatja meg, ha azt a NAV különös méltányosságból elengedi.

Egyébként a jogviszony kezdetétől számított időszakra jogviszonyigazolás csatolásával jogviszonyrendezést kezdeményezhet a lakóhelye szerint területileg illetékes megyei kormányhivatal (Budapesti és Pest megyei lakosok esetén a Budapest Főváros Kormányhivatala XIII. kerületi Hivatalánál) Egészségbiztosítási (Hatósági) Főosztályánál.

Azt hiszem, hogy levelező szakos jogviszony mellett sem kell járulékot fizetni, mivel biztosítottnak minősül, bár nem is vagyok benne teljesen biztos.