TB fizetés


Maria76 # 2019.07.10. 08:38

Tisztelt Cincinnatus!

Köszönöm mindenre kiterjedő válaszát!

Üdvözlettel:

Mária

noemiglazers # 2019.07.11. 17:35

Kedves Jogász!

A babaváró hitellel kapcsolatban az a problémánk, hogy 2 és 3 hónap biztosított TB-m van itthon mert előtte Angliában éltem és dolgoztam, és Anglia ezt minimum 22 hét lenne mire leigazolja plusz egyéb postai időtartamok, és az sem biztos hogy elfogadható, mivel a legtöbb helyen a külföldi jogviszonyt nem fogadják el és eleve szóba sem áll velünk a bank (?) holott a hivatalos szabály szerint EU-s biztosítás beszámít!

Ilyen vagy más esetben lehet kérni a 3 évvel ezelőtt "elmaradt" magyar TB havi díjak utólagos befizetését?
Főleg mivel kisbabánk egy hónapon belül érkezik, így nagyon sürget minket az idő.

Üdvözlettel:
Noémi

noemiglazers # 2019.07.11. 17:35

Kedves Jogász!

A babaváró hitellel kapcsolatban az a problémánk, hogy 2 és 3 hónap biztosított TB-m van itthon mert előtte Angliában éltem és dolgoztam, és Anglia ezt minimum 22 hét lenne mire leigazolja plusz egyéb postai időtartamok, és az sem biztos hogy elfogadható, mivel a legtöbb helyen a külföldi jogviszonyt nem fogadják el és eleve szóba sem áll velünk a bank (?) holott a hivatalos szabály szerint EU-s biztosítás beszámít!

Ilyen vagy más esetben lehet kérni a 3 évvel ezelőtt "elmaradt" magyar TB havi díjak utólagos befizetését?
Főleg mivel kisbabánk egy hónapon belül érkezik, így nagyon sürget minket az idő.

Üdvözlettel:
Noémi

kicsi én # 2019.07.14. 09:04

Tisztelt Szakértő!

Az alábbi felvetésben szeretném kérni a segítségét: 2014 augusztustól van munkaviszonya a páromnak 2018 áprilisig, 2017 májustól GYED mellett. Azonban 2018 április végén megszüntették a munkaviszonyát, de a Gyedet ugyanúgy kapta, mindig munkabér néven. (a MÁK volt a munkabér kifizető mert iskolában dolgozott). Aztán augusztus végétől újra folyamatos most is a jogviszonya. Az lenne a kérdésem, hogy így megvan a 3 év folyamatos tb jogviszony? Köszönöm előre is!

Majka8001 # 2019.07.14. 09:05

Jo napot az lenne a kérdésem hogy efo val voltam bejelentve elméletileg. Egyszerűsitett munka szerződést sem kaptam.a bér kifizetésnél ami 10 én történt nyugtát sem vagy valami igazolást hogy kifizetett. A tb t igy magam után nem fizettem mivel azt sem tudtam hogy be vagyok e jelentve. Feljelentettem a nav nál. Lehet ebből nekem is bajom?

Majka8001 # 2019.07.14. 09:06

Jo napot az lenne a kérdésem hogy efo val voltam bejelentve elméletileg. Egyszerűsitett munka szerződést sem kaptam.a bér kifizetésnél ami 10 én történt nyugtát sem vagy valami igazolást hogy kifizetett. A tb t igy magam után nem fizettem mivel azt sem tudtam hogy be vagyok e jelentve. Feljelentettem a nav nál. Lehet ebből nekem is bajom?

Geri19 # 2019.07.15. 11:18

Üdvözlöm!

Olyan gondom akadt, hogy szeretnénk felvenni a babaváró hitelt. Nekem sajnos nincs meg a 3 év TB jogviszonyom.
A feleségem viszont 8 éve dolgozik, be is van jelentve.
Kikértük a TB igazolást, és kiderült, hogy 2017-ben mikor munkahelyet váltott, akkor rosszul lett kis vagy bejelentve, már mi sem emlékszünk.
Egyik helyről 2017.július 5-én léptették ki, másik helyre pedig 2017.08.09-én jelentették be.
Emiatt sajnos nem kapjuk meg a TB igazolást. Úgy tudom max 30 nap lehet összesen a tb nélküli napok száma.

Kérdésem az lenne, hogy van-e valami módja annak, hogy mégis megkapjuk az igazolást, hogy ne ezen a 4 napon múljon az egész hitel.

Segítségét köszönöm!

safranek... # 2019.07.17. 07:46

Geri19 2019.07.15. 13:18

Üdvözlöm!

Olyan gondom akadt, hogy szeretnénk felvenni a babaváró hitelt. Nekem sajnos nincs meg a 3 év TB jogviszonyom.
A feleségem viszont 8 éve dolgozik, be is van jelentve.
Kikértük a TB igazolást, és kiderült, hogy 2017-ben mikor munkahelyet váltott, akkor rosszul lett kis vagy bejelentve, már mi sem emlékszünk.
Egyik helyről 2017.július 5-én léptették ki, másik helyre pedig 2017.08.09-én jelentették be.
Emiatt sajnos nem kapjuk meg a TB igazolást. Úgy tudom max 30 nap lehet összesen a tb nélküli napok száma.

Kérdésem az lenne, hogy van-e valami módja annak, hogy mégis megkapjuk az igazolást, hogy ne ezen a 4 napon múljon az egész hitel.

Segítségét köszönöm!

T. Kérdező!

-Igen, jól tudja.

44/2019. (III. 12.) Korm. rendelet a babaváró támogatásról

2. Igénybevételi feltételek

4. § c) legalább az egyik házasfél legalább 3 éve folyamatosan

ca) a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről szóló 1997. évi LXXX. törvény (a továbbiakban: Tbj.) 5. §-a alapján biztosított,

(2) Az (1) bekezdés c) pontja szerinti 3 éves időszak számítása során

  1. az (1) bekezdés c) pont ca)–cc) alpontja szerinti egymást követő időszakokat össze kell számítani,
  2. folyamatosnak kell tekinteni az időszakot, ha abban legfeljebb 30 nap megszakítás van,

-Ha és amennyiben a beléptetés (bejelentés) dátuma és a munkaszerződésben szereplő dátum eltér, és ezt eredeti okmánnyal bizonyítani is tudják, úgy a NAV-nál kezdeményezhetik a biztosítási jogviszony utólagos, határozattal történő elismertetését.

Jogalap:

1997. évi LXXX. törvény a társadalombiztosítás ellátásaira és a magánnyugdíjra jogosultakról, valamint e szolgáltatások fedezetéről

Ellenőrzés

Tbj. 54. § (1) Az igazgatási szervek – jogszabályban meghatározott hatáskörükben eljárva – ellenőrzik a 46. § (1) bekezdésében előírt nyilvántartást, a biztosítási kötelezettség elbírálását és a 46. § (2) bekezdése szerinti nyilvántartás vezetését.

(2) Az (1) bekezdés szerinti ellenőrzés során a biztosítás vagy az egészségügyi szolgáltatásra való jogosultság utólagos megállapítása, törlése tárgyában a határozat meghozatalára

  1. a járulék utólagos megállapítása nélkül az egészségbiztosítási szerv és az állami adóhatóság jogosult,
  1. a biztosítottat terhelő járulék, foglalkoztatottnak minősülő biztosított esetében a foglalkoztatót terhelő járulék utólagos megállapítása mellett az állami adóhatóság jogosult.

Ezt azonban kérni kell, állításukat igazolni (bizonyítani) szükséges, a kérelmet írásban kell előterjeszteni, az ügyintézés hosszadalmas, mivel igen gyakran még a NAV-nál dolgozók többsége sem tudja, hogy a fentiekre a jogi lehetőség adott.

(Az ÁFÁ-val vannak elfoglalva, ilyen kis horderejű, bevételt nem jelentő tétellel nem foglalkoznak, többnyire csak az Art. előírásait ismerik a Tbj. szakaszaival többségük nincs tisztában...)

Ezen túlmenően megpróbálhatják még a mulasztó munkáltatót is megkérni, hogy utólag módosítsa a bevallást...

Melitta08 # 2019.07.17. 08:30

Tisztelt Szakértő!
TB tartozással kapcsolatban lenne kérdésem. A közelmúltban egyéni vállalkozó tevékenységbe kezdtem, KATA adózási formával. Viszont az ezt megelőző időkben nem volt munkahelyem, a tb-met nem tudtam fizetni, így ott tartozás keletkezett.
Azt tudom, hogy ha év végén 100 ezer Ft-ot meghaladó adótartozásom van, akkor törölnek a KATA alól. Ebbe azonban csak kimondottan a KATA be nem fizetésével keletkező tartozás számít bele, vagy ilyenkor a TB tartozást is nézik?
Jó lenne tisztán látni ez ügyben.
Előre is köszönöm!

Stella2016 # 2019.07.18. 06:33

Tisztelt Szakértők!

Szeretném átvállalni testvérem egeszségbiztosítási járulék fizetését, aminek úgy tudom semmi akadálya, akár ügyfélkapun keresztül is lehet más személy javára rendezni ezt.
A kérdésem az, hogy utólagosan mennyi időre számlázhatjàk ki a tartozást, mivel testvéremnek több mint 10 éve nincs tb-je. A miértekbe most ne menjünk bele, én a jövőben fizetném az Ő tb-jét, viszont tartok attól, hogy emiatt kibukik a rendszerből az óriási tartozása. Megjegyzem, ez idő alatt orvosnál nem volt.
Előre is köszönöm!

Szép napot!

rigoz # 2019.07.18. 07:44

Tisztelt Stella2016!

Az elévülés 5 év, az adóhatóság tudomására jutástól számítva.

A társadalombiztosítási rendszerből kibukni nem lehet, a sürgősségi ellátások elvégzése kötelező.

Stella2016 # 2019.07.18. 08:15

Tisztelt Rigoz!

Köszönöm gyors válaszát. Ergo jól értem, hogy önmagában csak amiatt nem jut a NAV tudomására a tartozás, mert mostantól rendezett lesz a tb?
És ha valamiért mégis kiemelik a kalapból, akkor max. 5 évre vonatkozó tb elmaradást követelnek visszamenőleg?

rigoz # 2019.07.18. 08:54

@Stella2016: Akkor jut az adóhatóság tudomására, amikor a NEAK vagy az illetékes járási (kerületi) kormányhivatal megkeresése az illetékes megyei vagy fővárosi adó- és vámigazgatósághoz megérkezik, illetve arról egyéb jogszerű módon értesül.

Ekkortól fogva 5 éven belül évül el a tartozás, ami azt jelenti, hogy az elmaradás esedékességéhez képest 5 évnél régebbi tartozás is lehet behajtható.

Ha már kapott a testvére értesítést, akkor az adóhatóság tud róla, oda lehet és kell ugyanis befizetni a tartozást.

A tartozás pontos összegéről a fentiek szerint a testvére bejelentett lakó-, illetve tartózkodási helye szerint illetékes megyei (fővárosi) adó- és vámigazgatóságától kérhető tájékoztatás. De erre is csak meghatalmazottként lehet Ön jogosult.

A tudomásszerzésről iratbetekintés során lehet legegyszerűbben meggyőződni, erre Ön csak a testvére meghatalmazásával lehet jogosult.

Stella2016 # 2019.07.18. 09:16

Rigoz, nagyon köszönöm a részletes tájékoztazást!

OrsiFleetwood # 2019.07.24. 16:21

Tisztelt Szakértők!

Már hosszú évek óta külföldön élek és dolgozom, az Egyesült Királyságban fizetek adót és TB járulékot. A papírmunka sosem volt erősségem, így sajnos eddig még nem sikerült külföldre távozásomat hivatalos fórumon Magyarországon sehol bejelenteni. Szeretném azonban rendezni a soraimat és bejelenteni a végleges külföldre telepedési szándékomat illetve ezzel egyidejűleg a NEAK-nak is benyújtanék egy külföldi biztosítási jogviszonnyal kapcsolatos bejelentő lapot.

A NEAK tájékoztatása szerint bírságot szabhatnak ki rám a bejelentés késedelme esetén. Hallottak már esteleg precedensről ilyen jellegű bírságok kapcsán? Ki szabja meg ilyenkor a bírságot és mi alapján ítélik meg a mértékét? Én személy szerint a maximumra tippelek, a több mint 15 évi késedelmet figyelembe véve. (Nevetni ér.)

Tudna valaki esetleg tanácsot adni? Előre is köszönöm.

monoszkop # 2019.07.30. 05:57

A lényeg a feltételes módon van. Szabhatnak. Ha akarnak. (De erre nincs kapacitás.) De akár mellőzhetik is a bírság kiszabását.

Egyebekben a bírság kiszabásával kapcsolatban a Tbj. ekként rendelkezik:

A mulasztási bírság kiszabásánál az egészségbiztosítási szerv mérlegeli az eset összes körülményét, a kötelezett jogellenes magatartásának vagy mulasztásának súlyát és gyakoriságát, amely alapján a mulasztás súlyához igazodó bírságot szab ki, vagy a bírság kiszabását mellőzi.

wers # 2019.08.01. 08:08

hivatkozhatok arra hogy igénybe se veszem a szolgáltatást és akkor elengedik?

Hivatkozni hivatkozhatsz. Akát egy imát is mondhatsz, hátha az hat. Nem fogja meghatni őket. (ez nem egy választható "szolgáltatás")

intentio # 2019.08.01. 08:45

.... amelynek a jogi alapja ez:

Tbj. 2. § (1) A társadalombiztosítás Magyarország állampolgárait és e törvény külön rendelkezése alapján Magyarországon munkát végző más természetes személyeket az e törvényben meghatározott szabályok szerint magába foglaló, társadalmi szintű kockázatközösség.

(2)3 A társadalombiztosításban való részvétel a törvényben meghatározott szabályok szerint kötelező.

  • Igen, az adó és járuléktartozás adók módjára behajtható.

Ezen túlmenően javasolt elolvasni ezt is:

http://aktaforum.hu/showthread.php?…

Az, aki nem biztosított (azt, hogy ki minősül biztosítottnak az 1997. évi LXXX. törvény 5. § tartalmazza) és más módon sem mentesül az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség alól (azt, hogy biztosítás hiányában ki jogosult egészségügyi szolgáltatásra külön járulékfizetés nélkül 1997. évi LXXX. törvény 16. § tartalmazza) az kérheti a járási hivataltól, hogy a részére állítson ki egy olyan, egy évig érvényes hatósági bizonyítványt, amely mentesíti az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetési kötelezettség alól.

A bizonyítvány kiállítása az egy év letelte után ismét kérhető.

Azt, hogy ki minősül rászorultnak a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény tartalmazza.

54. § (1) A járási hivatal az egészségügyi szolgáltatás igénybevétele céljából annak a személynek állapítja meg szociális rászorultságát,

  1. akinek családjában az egy főre jutó havi jövedelem az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 120%-át,
  1. aki egyedülélő és jövedelme az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének 150%-át

nem haladja meg, és családjának vagyona nincs.

(2) A szociális rászorultság igazolásáról a járási hivatal hatósági bizonyítványt (a továbbiakban: bizonyítvány) állít ki. A bizonyítvány hatályossága 1 év. A bizonyítvány tartalmazza a rászoruló személy nevét, lakcímét - tartózkodási engedéllyel rendelkező hontalan személy esetén szálláshelyét -, társadalombiztosítási azonosító jelét, a rászorultság tényét, valamint az igazolás hatályosságát. A bizonyítvány az (1) bekezdésben megjelölt feltételek fennállta esetén ismételten kiállítható.

(3) A szociálisan rászorult személyekről a járási hivatal nyilvántartást vezet és a külön jogszabály szerint bejelentési kötelezettséget teljesít az egészségbiztosítási szerv felé.

4. § b) vagyon: ha e törvény másként nem rendelkezik, az a hasznosítható ingatlan, jármű, továbbá vagyoni értékű jog, amelynek

ba) külön-külön számított forgalmi értéke, illetőleg összege az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a harmincszorosát, vagy

bb) együttes forgalmi értéke az öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a nyolcvanszorosát

meghaladja, azzal, hogy a szociális rászorultságtól függő pénzbeli és természetbeni ellátások jogosultsági feltételeinek vizsgálatánál nem minősül vagyonnak az az ingatlan, amelyben az érintett személy életvitelszerűen lakik,az a vagyoni értékű jog, amely az általa lakott ingatlanon áll fenn, továbbá a mozgáskorlátozottságra tekintettel fenntartott gépjármű;

vasnorbert # 2019.08.01. 09:34

nem mert kiment egy adott cimre, de ott több 100-an laknak honnan tudja mi a pontos ajto meg stb cim meg eleve mi a neve?

intentio # 2019.08.01. 09:47

Wászhándzigezűrzavar?

wers # 2019.08.01. 09:51

Wászhándzigezűrzavar?
:)) csak rossz ajtón nyitott be. De aztán célt ért máshol.

agnestj # 2019.08.01. 13:18

Tisztelt Szakértők!

Babaváró hitelhez szükséges igazolás ügyintézésekor derült ki számomra, hogy 3 évvel ezelőtt volt egy kb. másfél hónap, amíg nem voltam biztosítva.
Soha nem kaptam semmilyen felszólítást, értesítést a hátralékról, így természetesen tapasztalat és felszólítás hiányában fel sem merült bennem, bármi gond lenne. (nézzék el naivitásomat, mérnöki pályán dolgozok, alapvető feltételezésem, ha gond van, azt azonnal jelzi a rendszer)

2016. június végén fejeztem be egyik munkahelyemen, majd ezután 2016. szeptember 26-tól lettem újra bejelentve új munkahelyemen. Ma a NEAK ügyfélszolgálatán azt mondták, június végétől számítva volt 45 nap "türelmi idő", majd kb. augusztus közepétől szeptember 26-ig van vélhetően tartozásom. Ezt itt már adótartozásnak említette, és elmondásuk szerint nem ott, hanem az adóhatóságon kell intézkednem emiatt.

Kérdésem az lenne, ha eddig ez a kicsit több, mint egy hónapos tartozásról soha nem kaptam semmilyen értesítést, járjak most én utána a hatóságnál, hogy hadd fizessem be? Van ennek elévülési ideje?
Zavar ez a helyzet most, hogy számomra is kiderült, és teljesen értetlenül állok az előtt, hogy miért nem értesít a hatóság, ha gond van.

Köszönettel, és tisztelettel,

Kovács_Béla_Sándor # 2019.08.01. 15:19

Ezt írták volna?

wers # 2019.08.02. 04:51

Georgina91, valamit nagyon félre értettél. intentio szépen, részletesen kifejtette.

  • fizetned kell, nem választás kérdése
  • a tartozást vagy önként fizeted be, vagy behajtják. Vihetnek bármit, ingót, ingatlant.
  • a kormányhivatal (járási) adhat ezalól "felmentést", de azt is előre kell kérni, és vagy megadják vagy nem.
sophie89 # 2019.08.05. 14:45

Sziasztok!

Szeretném a segítségeteket, véleményeteket kérni.
A párom holland állampolgár, ott már dolgozott kint, de jelenleg Magyarországon most fejezte be a tanulmányait. Ez alatt a három év alatt privát eü biztosítása volt (Medicover), kedvezményesen, a sulija által.

Jelenleg munkát keres. Szeretnénk TAJ kártyát igényelni, úgy, hogy még nincs foglalkoztatója, hogy ez mindenképp meglegyen. Pl. ne teljen el 2 hónap biztosított időszak nélkül.

Voltunk ma a Teve utcában, ott, bár volt kitöltve igénylési lapunk (NYT 53) elküldtek minket, hogy kell az igazolás (e 104?) a holland bizotsító cégtől, hogy már nem biztosított. Mindezt mi igényeljük meg.

Közben találtunk angol hivatkozásokat, hogy ezt ők is (a hatóság) ki tudja kérni a másik EU-hatóságtól, főleg, ha már nem ott él az EU-s állampolgár (nem Hollandiában). Valamint, ott nem egy biztosító van, hanem sok, így az állami nyilvántartásból kellene kikértnünk (ha nekünk kell egyáltalán?).

Bejegyzett lakcíme, lakcímkártyája és regisztrációs kártyája van.

Kérlek segítsetek - ez most tényleg a mi feladatunk, vagy kérhetjük ezt a Egészségbiztosítási Hatósági Főosztály-t?

Nagyon köszönöm előre is a segítséget!
Üdv,
Sophie