Magánszemélyek közötti kölcsön, kamat, kamatadó


Kovács_Béla_Sándor # 2010.02.11. 09:15

A késedelmi kamat (neve is mutatja) a késedelembe eséstől, tehát az esedékességet követő naptól kezdve jár.

Eleth: Autót mint zálogtárgyat lehet biztosítékul adni. Tehát zálogszerződést kell kötni.
Megjegyzem, ha valóban a vállalkozásba akar befektetni akar az illető egy vállalkozásba, akkor ilyesfajta biztosítéknak nincs helye. Zálogjoggal biztosítva az nem befektetés, hanem kölcsön.

Eleth # 2010.02.11. 09:08

Kedves fórum olvasók!

A kérdésem a következő lenne, találtam 1 befeketőt, aki a leendő cégembe fordítaná a pénze 1 részét, a kikötés az volt ,hogy biztosítékot szeretne, én felajánlottam neki a lehetőséget, hogy a leendő társam a kocsiját feltenné mint biztosíték, (hozzáteszem az összeg kevesebb mint félmillió forint),az érdekelne, hogy milyen szerződést érdemes ilyenkor kötni, valamint miket kell belefoglalni, illetve csatolni hozzá?

kovacsz # 2010.01.12. 19:53

Kicsit más.
2006. 07. 01.-én kölcsönszerződéssel átadásra került 500.000 Ft., azonban a szerződésbe nem lett kamat kikötve, csak a visszafizetés határideje ami 2007. 01. 01.-e volt, azonban semmiféle visszafizetés nem történt.
A kérdésem felszámíthattó-e a Ptk 301.§. (1) szerint kamat 2006. 07. 02.-től, vagy csak 2007. 01. 02-től.lehet kamatot számítani?

boni mores # 2009.11.23. 19:04

Dr. Attika,

lehet. hogy a magánszemélyek közötti kamat adómentes, de az szerintem nem lehet összefüggésben a mértékkel (akármekkorát kiköthetnek) hiszen jövedelem keletkezett. Nem lehet olyan jogalkotói ideológia, hogy ha "általában" alacsony a kamat, akkor minden kamat legyen adómentes...

Crusader # 2009.11.23. 09:56

Ha családtagok között történik kamatmentes kölcsön adása, azt muszáj írásba foglalni? Egyik honlapon azt olvastam, hogy lehet szóbeli megállapodás is.

Ezek szerint, ha egyik családtag átutal pénzt a másik családtagnak, akkor nem dönthető el, hogy ez ajándék, vagy kölcsön, igaz? Tehát ha kérdezi az apeh, hogy honnan van a pénz, akkor nem kell semmilyen papír, csak annyit mondok, hogy szóbeli megállapodás alapján kölcsönt kaptam egyik családtagomtól?

Crusader # 2009.11.23. 09:55

Ha családtagok között történik kamatmentes kölcsön adása, azt muszáj írásba foglalni? Egyik honlapon azt olvastam, hogy lehet szóbeli megállapodás is.

Ezek szerint, ha egyik családtag átutal pénzt a másik családtagnak, akkor nem dönthető el, hogy ez ajándék, vagy kölcsön, igaz? Tehát ha kérdezi az apeh, hogy honnan van a pénz, akkor nem kell semmilyen papír, csak annyit mondok, hogy szóbeli megállapodás alapján kölcsönt kaptam egyik családtagomtól?

Dr.Attika # 2009.11.21. 18:48

Kedves "kovkoni"!

A Polgári Törvénykönyv rendelkezése szerint magánszemélyek között kötött kölcsönszerződés esetében kamat csak annak kikötése esetén jár. Ha kikötöttek kamatot és azt a kölcsönbe vevő megfizette az nem adóköteles jövedelem ugyanis az ilyen kamatok rendszerint az inflációt sem fedezik, tehát jövedelem nem keletkezik. A bankoknál más a helyzet, mert ők a kamatmarzsból élnek ( betéti és a kölcsönadási kamat különbözete). Az állam magánszemélyek esetében a kamat után nem kér adót.

monalisa1 # 2009.11.21. 17:37

Magánszemélyek egymásközti kölcsönzés esetén kiköthetnek akár kamatot is. (Esetleges nemfizetés esetén az esetleges uzsurakamat a bíróság előtt nem követelhető.)

"Mona"
laikus hozzászóló

Crusader # 2009.11.21. 17:08

+1 engem is érdekelne.

Számít-e, ha családtagok között történik a kölcsönszerződés? Illetve szabad-e 0% kamatra kölcsönadni?

kovkoni # 2009.11.17. 20:36

Kedves Szakértők!

Azt szeretném megtudni, hogy magánszemélyek közötti kölcsön esetén a kölcsönszerződésben meghatározott kamatot az APEH felé hogyan kell elszámolni, illetve milyen adózási szabályok vonatkoznak rá, ill. hol találom az erre voatkozó szabályozásokat.
Köszönöm előre is!