Adójóváírás, családi adókedvezmény


Kérdező2020 # 2020.11.19. 08:00

Kispénzű emberről van szó, szüksége van a havonkénti érvényesítésre.

rigoz # 2020.11.19. 08:11

Hát, akkor ez van. Max. jelenteni tud a közös, legközelebbi felettesnek, de az nem biztos, hogy jó.

Én is amúgy kispénzű emberként, de mindig évente kértem vissza az Én adókedvezményemet egyébként.

Illetve ez tárgyát képezheti adatvédelmi hatósági eljárásnak is, de az sem biztos, hogy jó ötlet, úgy, hogy ott dolgozik még és egyébként szeretne is, szerintem...

KOVA1977 # 2020.12.21. 22:31

Kedves Fórumozók!

Tudna valaki abban segíteni, hogy munkaviszony megszüntetése esetén a felmentési idejére jár-e a családi adókedvezmény.

Köszönöm.

KOVA1977 # 2020.12.22. 12:26

Nagyon köszönöm. A munkáltató a 2 havi felmentési időre járó munkabér után nem alkalmazta az adókedvezményt úgy, hogy a korábbi fizetésekre vonatkozóan igen.

girdan # 2021.01.08. 13:12

Üdv.
Nekem olyan problémám van hogy 2020-ban egy gyermek után vettem igénybe a családi adókedvezményt, amiről rendje és módja szerint a párom lemondott az év elején. Közben megszűnt a munkahelye, majd ismét alkalmazta ugyan az a cég, viszont utólag kiderült hogy az Ő fizetésénél is érvényesítette a munkáltató a kedvezményt (természetesen nem kapta meg kézhez ezt az összeget továbbra sem) , úgy hogy nem nyilatkoztunk róla. Ez így nyilván valóan a munkáltató hibája, mivel nekünk kezünkben a lemondó nyilatkozat. Mi a teendő?

drbjozsef # 2021.01.09. 08:06

girdan,

Ki kiészíti a férjed adóbevallását? A cég intézi, vagy a férjed, vagy csak simán elfogadjátok a NAV által elkészített bevallást?

A férjed által (papíron) felvett kedvezményt vissza kell fizetni 12%-os büntetőkamattal.

Ha előbbi, akkor én megmondanám a cégnek, hogy úgy készítse el az adóbevallást, hogy szépen visszafizeti a fenti összeget, és így tölti ki a papírokat, hogy szabálytalan volt az év közi adóelőleg igénybevétele.

Ugyanígy kell nektek is, akár papíron, akár online csináljátok. Még nem csináltam ilyet, de szerintem be kell írni a megfelelő rubrikába, hogy év közben a párod (papíron) mennyi kedvezményt vett igénybe, de a jogosultságnál úgy kell kitölteni, mintha nem lett volna jogosult rá, így lesz befizetnivalója.

Aztán hogy ezt hogy veritek le a munkáltatón, az már a ti dolgotok, a "korrekt" az lenne (ha lehet ilyenről beszélni egy cégnél, aki nem fizeti ki a kedvezményt a jogosultnak), hogy előbbi esetben ugye visszafizeti ő, utóbbi esetben, ha ti csináljátok az adóbevallást, akkor odaadják neki kp a visszafizetendőt (az igénybevett kedezményt+12% büntetőkamatot is).

Mivelhogy ez nem a ti hibátok volt. Ha húzódózik, nem marad más, mint a munkaügyi felügyelet, vagy a munkaügyi per.

Rexor # 2021.01.11. 13:01

Már elég régen nincs olyan, hogy cég által készített bevallás. Egy bevallás van, amit a NAV készít mindenkinek a bevallási tervezet alapján. Tehát a cég semmiképpen nem lehet a képben ezzel kapcsolatban.

drbjozsef # 2021.01.12. 05:27

Igen, úgy értetem, ahogy elsőre írtam : "intézi".

Sok helyen megcsinálja a cég könyvelője, ha a dolgozónak nincs semmi más helyről jövedelme. Nálunk majdnem mindenkinek megcsináltatják.

Ha már ő kavart, intézze is el. Legalább rakja össze, hogy mit kell javítania a kérdezőnek az online bevallásában.

Rexor # 2021.01.12. 07:24

Akkor megismétlem. Intézni sem tudja a cég helyette, csak ő tud a bevallásba belenyúlni és önellenőrizni. Annyit tehet csak, hogy bevasalja a cégen a büntetést (ha tényleg ők hibáztak).

KOVA1977 # 2021.01.17. 23:28

Kedves Fórumozók, abban kérnék segítséget, hogy a lakáscélú jelzáloghitel-tartozásainak csökkentés igénybevétele esetén, pld. a két gyermek után járó 1 millió forint vonatkozásában is érvényesül a CSOK-nál alkalmazott elidegenítési és terhelési tilalom? Előre is köszönöm a válaszokat.

drbjozsef # 2021.01.18. 06:20

KOVA1977,

A vonatkozó 337/2017. (XI. 14.) Korm. rendeletben nincs szó erről.

Szerintem ennek nincs semmilyen köze az ingatlanhoz, ez nem magához az építéshez/vásárláshoz járó támogatás (szépen mondva a lakáscél kielégítéshez segítés), hanem közvetlenül a gyermek után járó támogatás. Ezért semmilyen korlátozás nincs az ingatlannal kapcsolatban közvetlenül emiatt a támogatás miatt.

KOVA1977 # 2021.01.20. 13:14

Köszönöm, én is így gondolom

Hajnika84 # 2021.01.29. 14:36

Kedves Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni. Férjem cégtől kapott éves adópapírján, azt látom, hogy annak ellenére,hogy kértük a 2 gyerek után az adókedvezményt, nem írták jóvá ,csak 3 hónapban. 2019-ben kezdett itt, és visszakerestem a bérlapokat, és nem számolták el. Van rá mód,hogy visszamenőleg igényeljük, vagy azok már mentek a süllyesztőbe? A könyvelők ezt nem látják?? Nem a cég könyvel, Pesten van könyvelőiroda megbízva. Köszönöm előre is a szakavatott segítséget! Üdv Hajni

drbjozsef # 2021.01.29. 16:15

Hajnika84,

Március 15 után elérhető lesz a neten az adóhivatal által készített adóbevallás. Ott ellenőrizni tudod, jól gondolod-e, látni fogod, mit jelentett be a cég levonásnak, kifizetésnek.

Ott pár kattintással vissza lehet igényelni a különbözetet. (Egyébként 5 évre visszamenőleg lehet érvényesíteni, akár utólag is, önellenőrzéssel)

Kell hozzá ügyfékapu - ha nincs, csináljatok addig (amúgy is csomó dologra hasznos).

Hajnika84 # 2021.01.29. 16:32

Köszönöm szépen mindenkinek.Ez esetben megnyugodtam!

Ildi90 # 2021.03.22. 16:00

Tisztelt Fórumozók!

Az alábbi esetben kérnék segítséget.
Minden évben eddig én igényeltem vissza egyösszegben a családi adókedvezményt , de a tavalyi évről most nem keletkezett annyi összeg.
Az adóbevallásban közös érvényesítést szeretnénk igénybevenni, de most kifogott rajtam.
Odáig tiszta hogy megadom a keretösszeget 2 gyermek után. ( 3.199.920 Ft) De az a rész nem tiszta mikor kéri, hogy ebből én mennyit szeretnék igénybevenni akkor a tényleges 480 ezer forint visszajáró adóból rám eső összeget vagy a keretösszegből kiszámolt és a a végén az én adóm által annak megfelelő lefedett keretösszeget kell beírjam?

Remélem érthető voltam , és előre is köszönöm ha tudtok segíteni.

drbjozsef # 2021.03.22. 16:40

Nem biztos, hogy pontosan értem, de a maximális érték alatt annyit írsz amennyit vissza akarsz kérni. Bármilyen összeg lehet, ahogy a párod adóbevallásában is, csak az a lényeg, hogy a kettő összege legfeljebb a maximálisan visszaigényelhető összeg legyen.

Ildi90 # 2021.03.22. 16:48

A 2 gyerek után összesen 480 ezer forint járna vissza adóban.
Ebből én 208 ezret tudok idén az adó illetve járulékok teljes felhasználásával a fennmaradót a férjem.
A keretösszeg automatikusan töltődik a 3 millió forintos összeggel a 2 gyerek megadása után. ( gyerekenként 133.330 ft kedvezmény ami havonta együtt 266. 660 és ebből ugye 40 ezer forint jár vissza havi lebontásban ténylegesen. )
És azt a részt nem értem, hogy mikor kéri, hogy én mennyit igénylek a keretösszeg sorából akkor oda mit kell írjak.

drbjozsef # 2021.03.22. 19:20

bermuda,

az nem jó, mert adó és járulék alapján jár összesen 208ezer a kérdező szerint.

A 27-33 sorok kitöltési útmutatóját kellene elolvasni.

Most nézem az enyémet az e-szja-ban, de teljesen logikátlan a sorrendje a soroknak, nem jövök rá, hogy kellene kitölteni egyszerűen...

drbjozsef # 2021.03.22. 19:28

Talán :

Ha jól értelek a 29. sor neked 0. (nem kérted adóelőlegnél semmit).

Ezért a 30. sor is a keretösszeg lesz.

A 31. sorba beírod a 1.386.667-et (és akkor bermudának igaza volt, bocs bermuda, megzavart a 29. sor, ami külön a járulékra kérdez rá, de nem láttam elsőre, hogy ez kifejezetten az adóelőlegnál már érvényesítettet kérdezi)

A 32. sor ugyanez, a 33. adódik, ez a maradék, ezt igényelheti a párod.

Asszem.

drbjozsef # 2021.03.22. 19:29

Azt nem találom, miért nem kérdezi külön a járulékokat. Bár nem biztos, hogy kell, ki tudja azt számolni a gép végülis az adatokból...

Ildi90 # 2021.03.22. 22:26

Nagyon köszönöm a válaszokat!
Végül a 32. sorba beírtam a teljes 3 millió x forintot igénylésnek abból automatikusan a 33-mas sorba az igénybe vehető összeget írta be ami 1.145.175 lett a jövedelmem alapján plusz a 35-36-37 mezőbe elszámolt további járulékok így adóba ténylegesen 208.443 Ft lett visszaigényelhető.
A 33. sorba pedig beirta a maradék 2 millio x Ft még igénybevehető adókedvezményt amiből a fennmaradót a férjemében írtam be ami a maradékot fedezi. Szerencse hogy automatikusan tölti igy az ilyen sutáknak is van esélyük beadni online mint én :D
Meglátjuk jó lesz e.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:32

Ui: szerintem a 30as sorba a teljes igénybevehető összeget kell beírni függetlenül attól, hogy a jövedelem fedezi e, mert amikor beírtam csak az 1 millió x forintot ami teljes fedezi az éves adómat akkor nem hozta ki a maradékot...szóval a kérdése arra irányul, hogy mekkora összeget akarok érvényesíteni abból ami jár és azt elosztani nem pedig arra hogy mennyit tudok.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:33

Bocsanat nem a 30as sorba...a 31. sorba.

Ildi90 # 2021.03.22. 22:45

Úristen össze vissza írkálok késő van már elnézést :D

Szóval a 30. sorba került a házastárssal igénybevehető teljes összeg ( 3.199.920 Ft)
31. sorba szintén ez az összeg, mert az egészet szeretném érvényesíteni és elosztani.
32. sort automatikusan töltötte az adóalapot csökkentő kedvezmény címszóval a jövedelmem alapján ( 1.145.175 Ft)
33. sort automatikusan töltötte fennmaradó kedvezmény címszóval ( 2.054.745)
35-36-37 sor . Igazolás alapján a beszámítható járulékok összege.

Amikor a 31. sorba csak a jövedelmem írtam igénybevételre , mint teljes igénybevehető összeg akkor nem hozott maradékot.
Ezért gondoltam , hogy akkor is a max összeget kell írni , ha nem fedezi, mert automatikusan tölti , hogy mennyit lehet és mennyi a maradék.