illeték örökölt ingatlan után


scott84 # 2013.02.16. 14:16

Tisztelt válaszadók.
Öröklési szerződéssel megörököltem nagymamám házát,melyben eddigis éltem.
A házértéke 8,5 millió forint.
Az eltemettetés 280 ezer forintba került,melyet én fizettem.kell-e vagyonszerzési illetéket fizetnem,és ha igen akkor kb.mennyit?
köszönöm válaszukat

scott84 # 2013.02.15. 12:05

Tisztelt válaszadók!
Öröklési szerződéssel megörököltem nagymamàm házát,ahol gyerekkorom óta élek.Az ingatlan értékét 8,5 millió forintban állapították meg.
Több oldalt is megnéztem ,de bizonytalan vagyok.
Kérdésem az lenne,hogy kell-e illetéket fizetnem az öröklés után,és ha igen,akkor kb mennyit.
számít-e az hogy nincs más ingatlanom,tulajdon képpen első lakásom.
Kérhetem-e a részletfizetést,ha 4 évig ápolási díjon voltam a nagymamával,tehát jövedelmem nem volt,csak ez?
Viszont az öröklés mint írtam szerződéssel történt.
Bocsánat a megfogalmazásért,kicsit összefolyt most minden,azért remélem érthető.
Köszönöm a válaszokat előre is.
Zsolt

Szepiee # 2012.01.10. 18:32

Tisztel Fórumozók!

Örököltem egy ingatlan,a nagynénémtől,amit 2010-ben 23millióra értékeltek.Most lett jogerős a hagyatéki végzés.A gazdasági helyzet miatt,jóval kevesebbért lehet eladni a házat.A kérdésem az,hogy az illeték mértékét akkor is a becsült érték adja,ha pl. 17millióért lehet eladni?

Előre is köszönöm a választ!

maze # 2010.08.05. 18:38
drviki # 2009.11.24. 09:49

Köszönöm a gyors választ és a hasznos információkat!

monalisa1 # 2009.11.23. 22:35

Nyaraló esetén nincs illetékmenteség.

http://www.ingatlan.net/…kek/oroklesi

drviki # 2009.11.23. 14:21

Tisztelt Résztvevők!

Öröklés esetén az illetékmentesség nyaralókra is vonatkozik vagy csak lakóingatlanokra?

Köszönettel:

Viki

drviki # 2009.11.23. 14:20

Tisztelt résztvevők!

Az illeték törvény változásaival kapcsolatban lenne egy kérdésem:

Az illetékmentesség csak a lakóingatlanokra vonatkozik, vagy minden ingatlanra? A nyaraló öröklése is illetékmentes?

Köszönettel:

Viki

blanche # 2009.10.22. 13:06

Tisztelt Fórum!

2 éve örököltem egy lakást, az illetéket most szabták ki. Én úgy tudtam, hogy 2009-től eltörölték az örökösödési adót, és ez a folyamatban lévő ügyekre is érvényes! Nem jók az információim?

maze # 2009.10.18. 14:27

Szia Kapos_B!

Így van, az illeték 2.5%, azonban ebből le lehet vonni a haszonélvezeti jog értékét (pontosabban az illetékhivatal fogja levonni). http://www.minta-szerzodes.hu

Sőt, az adásvétel árából levonhatók az eladással, értéknövelő beruházásokkal kapcsolatos igazolt költségek is.

Üdv.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.08. 07:53

Méghozzá ajándékozásit...

Cola # 2007.01.08. 06:52

nem lehetett volna elkerülni, mivel akkor a haszonélvezeti jog quasi megszüntetéséért kellett volna vagyonszerzési illetéket fizetned...

TothA # 2007.01.08. 00:06

Kedves "kérdésre választ tudó és azt megválaszoló"!
Az esetem a következő: volt egy 8 milliós lakásom, melynek én voltam a tulajdonosa, szüleim a haszonélvezői, ezt eladtuk (sajnos úgy hogy előtte nem töröltettük a haszonélvezetet róla) és egy hónap múlva a pénzből és 5 millió hitelből vettem egy nagyobbat és mert nagyfiú lettem, a szüleim haszonélvezete nélkül. A különbözet így paraszti számítás szerint 5 millió, aminek az illetéke 140 ezer lett volna, ehelyett amit az illetékhivataltól kaptam az a duplája. Persze most már elolvastam az itv-t és látom hogy az összeg sajnos jogos. Nem lehetett volna a 140 ezres buktát kikerülni, ha töröljük előtte 3 ezerért a haszonélvezetet? Van esetleg még valami illetékcsökkentő praktika? Köszönöm a segítséget.

rinota # 2004.12.20. 20:14

Nem véletlenül "szakember" :)
közben megkaptam az illetékhivataltól a szerelmeslevelet. Pontosan úgy van, legalább is a "másik" eset, mert úgy jött meg nekem is. 2M-re = 2% + 3000 Ft költség.

haszi # 2004.12.19. 19:33

Kedves Szakember!

Köszönöm válaszodat, nagyon sokat segítettél! Bár az illetékhivatal még nem talált meg, de az általad kiszámolt összegek ismeretében már sokkal nyugodtabb vagyok, mint eddig.
Köszönöm mégegyszer! További jó munkát, és kellemes karácsonyi ünnepeket kívánok!
Üdv: haszi

szakember # 2004.12.18. 19:43

Szia Haszi!

Ha a Fövárosi IH-ra gondolsz, az kiszámíthatatlanul lassú. De ne izgulj, ki fogják neked küldeni a fizetési meghagyást és fizetned is kell majd! :P

Leírásod szerint hagyatéki vagyonba néhai anyukád után egy lakóház 1/2 tul. hányada tartozott. Apukádnak, mint túlélö házastársnak özvegyi haszonélvezeti joga keletkezett rajta, az egyedüli örökös (tulajdonszerzö) te lettél.

7.300.000 ft az 1/2 lakóház értéke.
Ha apukád 1941-ben született, akkor a haszonélvezeti jog értékének számításához 6-os a szorzószám.
Haszonélvezet értéke: (7.300.000 * 6) : 20 = 2.190.000
Lakás 1/2 haszonélvezettel csökk. = 5.110.000
Utóbbi összegböl ki kell vonni a hagyatéki eljárás és a temetés igazolt költségeit, az örökhagyó esetleges tartozásait (hagyatéki hitelezöi igények - ha vannak).
Az így csökkentett összeg lesz az öröklési illeték alapja. Az általad megadott összeggel számolva: 5.110.000 - 320.000 = 4.790.000 ft.

Öröklési illeték: 4.790.000 * 2,5% = 119.750 ft.

Másik 1/2 (amit az apukádtól tartási szerzödéssel szereztél meg, haszonélvezettel) nem tárgya ennek az illetékkiszabási eljárásnak. Ha ezt a szerzödést is mostanában kötötted, akkor csak a haszonélvezet értéke vonható le, és visszterhes vagyonátruházási illetéket fizetsz az 5.110.000 ft után az Itv. 21. § (1) szerint.
Mivel résztulajdont szereztél, 2M ft-ig 2%, az fölött 6% az illeték.

rinota # 2004.11.17. 14:19

nekem júliusban volt és még nem kaptam az illetékhivataltól semmit. Mondjuk nem is hiányolom:)
Az illetékekről meg részletesen olvashatsz a http://www.jogtar.hu/ill.php oldalon.

haszi # 2004.11.04. 16:16

... akkor most senki nem tud nekem segíteni?????

haszi # 2004.10.31. 18:15

Kedves Mindenki!

Az alábbiakban szeretném a segítségeteket kérni:

  1. Először is arra lennék kíváncsi, hogy az illetékhivatal "milyen gyorsan dolgozik" ugyanis még mindig nem kaptam semmilyen értesítést a fizetendő illetékről, holott a hagyatéki tárgyalás már szeptemberben megtörtént?????
  2. A második kérdésem tulajdonképpen az elsőhöz kapcsolódik, és segítséget kérnék , az esetlegesen fizetendő adó mértékének kiszámításához. Szeretném tudni, hogy mire számíthatok, ha mégis megtalál az Illetékhivatal.

Szóval: Édesanyám sajnos a nyáron elhunyt. A ház, amiben élt, édesanyám és édesapám nevén volt, fele-fele arányban. Édesanyám halála után a házat felértékelték, 14.600 000 Ft-ra. Én, ugyebár a ház felét örökölném, de édesapámnak lenne rajta haszonélvezeti joga. A ház mellesleg 1973 - ban épült, édesapám pedig 1941-ben született. Tehát elvileg 7.300 000 ft- után kellen illetéket fizetnem. Úgy tudom azonban, hogy van valami kedvezmény, mert valakinek van rajta haszonélvezeti jog bejegyezve. Viszont, hogy később ne legyen újabb probléma, az ügyvédnél egyben elintéztük azt is, hogy a ház másik fele, ami édesapámé volt, az is az én nevemre kerüljön, de azon a felén is haszonélvezeti joga van édesapámnak. De azért, hogy édesapám része is az én nevemre kerüljön, kötöttünk vele egy tartási szerződést. Nem tudom, hogy ennek van-e jelentősége az ügyben??? Tehát, a ház teljesen az én nevemre került, és teljes haszonélvezeti joga van édesapámnak.
Szeretném tudni tehát, hogy mire számíthatokA zt sem tudom , hogy az illeték kiszámításánál figyelembe veszik-e a temetési költséget és a közjegyzői munkadíjat? Ha igen, akkor ez a két összeg összesen: 320.000 Ft.
Örülnék, ha valaki tudna segíteni az illeték kiszámításában. Szeretnék tisztában lenni azzal, hogy mire számíthatok, mert úgy látom , a Hivatal nem sieti el a dolgot.
Előre is köszönöm!