illeték örökölt ingatlan után


tothka # 2014.03.16. 13:53

1 évvel ezelőtt örököltünk egy családi házat 2 nagybátyámmal együtt. Az lenne a kérdésem, amennyiben sikerül eladnunk és ezt a jövedelemet, melynek összege kb. 1 500 000,- Ft, felhasználhatom-e lakás felújításra pl. ház szigetelés, vagy ebben az esetben is kell-e adóznom. Illetve amennyiben az anyagi körülményeink indokoltak nem lehet-e fizetés kedvezményt kérni. válaszát előre is köszönöm!

pestszentlorinc # 2014.02.19. 06:07

Érdeklődni szeretnék, ha tudna valaki segíteni, hogy nem nagyértékű nyaralóra vonatkozóan melyik az olcsóbb megoldás: ha halála előtt a nagymama elajándékozza, és akkor van ügyvédi költség + illeték vagy inkább hagyja meg örökségnek és akkor közjegyzői díj van meg illeték???? Előre is köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.02.10. 09:33

Illetéket nem kell fizetni.

bigi81 # 2014.02.07. 09:57

Üdv!
Azt szeretném megtudni,hogy édesapám halála után az ő részét az ingatlanból az Öcsém és én örököljük, a fele tulajdon az én nevemen van, viszont haszonélvező is van a házon. Kell-e és milyen illetékeket kell fizetnünk majd a hagyatéki tárgyalás után?
Előre is köszönöm válaszukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.01. 22:34

Cserniold, nem is volt jövedelmed, mi után adóznál? (De nem azért nem volt, mert a pénzt a bank kapta.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.01. 22:33

A testvérek közötti ajándékozás illetékköteles, a testvér leszármazója nem jogosult köteles részre. (De a szülő és a házastárs igen.)

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.01. 22:33

A testvérek közötti ajándékozás illetékköteles, a testvér leszármazója nem jogosult köteles részre. (De a szülő és a házastárs igen.)

cjucc # 2014.02.01. 21:42

Még várom a választ... köszönöm.

cserniold # 2014.01.17. 08:06

Kicsit bonyolult - nekem -, de hátha lesz, aki megfejti:
Örökölt ingatlanról van szó, amely eladásra került. Előbb az adatok, utána a kérdéseim:

Hagyatékátadó végzés dátuma: 2009.04.08.
Ingatlan értéke a végzés szerint: 6 500 000 HUF
Teher: 3 500 000 HUF banki hiteltartozás az ingatlanon
Svájci frank alapú hitel felmondásra került, a Banki követelés 2013-ban kb. 8 400 000 HUF.
Aláírt szerződés alapján ingatlanközvetítő cég az ingatlant értékesítette 3 000 000 HUF összegért, melyet a bank kapott meg a bank a további követelést elengedte (azt tudom, hogy a követelés-elengedés már adómentes )
eladás dátuma:2013.12.12.
Nyugdíjas (koreng. járadék) vagyok, egyéb jövedelmem nem volt 2013-ban a járadékon kívül.

Kérdéseim:
1., mivel nem telt el az örökléstől az 5 év, viszont a vételárat nem Én, hanem a bank kapta, kell-e adót fizetnem ? (azt tudom, hogy bevallást kell készítenem)

2., Amennyiben az adófizetési kötelezettség fennáll, kérhetem-e annak elengedését a fentiekre hivatkozva ?

Előre is köszönöm a választ

cjucc # 2014.01.16. 19:53

Köszönöm!
Még valami:
1.Ha valaki ajándékozni szeretne ingatlant az egyik testvére gyerekének, de illetéket nem akarnak fizetni, akkor legálisan megúsztuk az illetékfizetést így:
ez a valaki ingatlant ajándékoz a testvérének és ez a testvér azonnal tovább ajándékozza az egyik gyerekének?
Így csak az adózás marad, ha eladja az ingatlant?

2.Ha van valaki, akinek gyermeke nincsen, de egyik testvére gyerekének ajándékozza az ingatlant, akkor a többi elhalt testvér gyerekeit teljesen kizárta vagy itt is van köteles rész?

köszönöm a választ!

ObudaFan # 2014.01.13. 22:21

cjucc

  1. Nem. Ha ajándékba kapott ingatlant adsz el, a vételár 25%-a a jövedelem, függetlenül attól, hogy az ajándékozási szerződésben milyen értéket írtatok.
  2. Szülőtől kapunk ajándékba ingatlant.A többi testvér teljesen ki van zárva ebből? Nekik részük, követelésük később lehet?

Ha az ajándékozó szülő 15 éven belül meghalna, kötelesrészi igényük lehetne.

Értem, h szülőtől illetékmentes az ajándékozás, de ha ezt az ingatlant eladom 5 éven belül, akkor a teljes eladási érték után adóznom kell?
Mennyit?

Attól függ, hogy 5 éven belül mikor. Az adó alapja a vételár 25%-a, az adó mértéke 16%, de ennek az adónak a szerzést követő 2. évben már csak a 90, 3. évben 60, 4. évben 30 %-át kell megfizetni.

happycat # 2014.01.13. 20:37

Köszönettel

szép estét

cjucc # 2014.01.13. 20:07

???

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.13. 15:56

Nem.

happycat # 2014.01.13. 15:19

Tisztelt Szakértők!

A gyermek fizet örökösödési illetéket ha az apjától örököl egy kis értékű autót? (250e FT)más vagyontárgya nincsen.

köszönettel

cjucc # 2014.01.11. 16:54

Üdv!
Eddig ezeket szűrtem le a fórumból, de kérdéseim is vannak:

1., Ha egy rokontól ajándékozás útján kaptunk ingatlant, akkor 9 % illetéket kell fizetni. Ha ezt az ingatlant eladjuk, akkor a megállapított érték és az eladáskori érték közti különbséget adóztatják. (Ugye?)
Ez ugyanúgy 9 %?

2., Szülőtől kapunk ajándékba ingatlant.A többi testvér teljesen ki van zárva ebből? Nekik részük, követelésük később lehet?
Értem, h szülőtől illetékmentes az ajándékozás, de ha ezt az ingatlant eladom 5 éven belül, akkor a teljes eladási érték után adóznom kell?
Mennyit?

Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2014.01.07. 09:04

Nem egészen értem, akkor most örököltetek az édesanyátok után? Mert ha igen, akkor nincs illeték, és ha a hagyatéki eljárásban megállapított érték alatt adjátok el, akkor szja-t sem kell fizetni.

Csilla8 # 2014.01.06. 18:36

Jó estét.Az lenne a kérdésem hogy a testvéremmel örököltünk egy ingatlant amelynek 1/2 tulajdoni része az édesanyánké volt a másik felének meg mi vagyunk az örökösei.Mivel már csak mi ketten maradtunk így gondolom fele fele arányú az örökösödés.A kérdésem lenne hogy kell e örökösödési adót vagy mást fizetni,mivel a házat el szeretnénk adni de a hagyatéki szerződésben feltüntetett összeg alatt.Válaszaikat előre is köszönöm!

brigitta9 # 2014.01.03. 07:13

Kkedves KBS és ObudaFan!

Köszönöm szépen a válaszokat!

ObudaFan # 2014.01.02. 21:03

Öröklési illetéket azt akkor kell, ha nem egyenesági rokontól örököltetek, ebben az esetben ez 9% lesz. Ha egyenesági rokontól örököltetek, illetékmentes az öröklés.
Személyi jövedelemadót nem kell fizetni, ha kevesebbért adjátok el, mint a hagyatéki eljárásban megállapított érték.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.01.02. 20:50

Adót nem; az öröklési illeték meg attól függ, kitől örököltetek. (A vagyonszerzési illeték az új lakás után pedig egy harmadik kérdés.)

brigitta9 # 2014.01.02. 20:47

Sziasztok!

B.U.É.K!!

Szeretném megkérdezni, hogyha örököltünk egy ingatlant, melyet szeretnénk eladni. A hagyatéki tárgyaláson megállapított ár alatt szeretnénk értékesíteni. Szeretném megkérdezni, hogy kell-e utána adót, örökösödési illetéket fizetni, ha az árát nem másik lakás vételére fordítjuk?
Illetve terhel-e minket bármilyen illeték ilyen esetben?

Köszönöm a választ!

Sziasztok!

dóraleticia # 2013.12.28. 16:05

Köszönöm ObudaFan,,, Megnyugtattál a válaszoddal máris jobban kezdődik az újév...Neked is boldog ,békés ,sikeres újévet kívánok,,,

ObudaFan # 2013.12.27. 21:15

Él. Attól a naptól számít, amikor az örökhagyó meghalt.

dóraleticia # 2013.12.27. 16:31

Érdeklődni szeretnék, hogy ingatlan eladás után él-e még az törvény, hogy ha eltelt 5 év nem kell adózni, valamint mikórtol ketyeg az idő??, a halálesettől, vagy a hagyatéki tárgyalás időpontjától??? Köszönöm