ingatlanszerzési illeték


joseph # 2008.04.22. 08:30

Sziasztok!

Adott egy férfi és egy nő.

A férfi eladta a lakását kb. egy hónapja 2,5 millióért.

Most vesznek a nővel egy házat, azaz, mivel a ház egy ikerház, ami egy helyrajzi számon szerepel, egy fél házat. (Remélem, érthető. :) )

A férfi 9/20, a nő 1/20 részt szerez.
Összesen a 10/20 rész 6 millióba kerül.

Kérdés:
Mennyi illetéket kell fizetnie a nőnek, és mennyit a férfinek?

Az én számításaim szerint a nőnek 28 ezret, a férfinek pedig 135334 Ft-ot.
Jól matekoztam?

Ja, és mennyit kellene fizetni, ha az egészet a férfi venné meg?

Előre is köszönöm a segítséget?

Üdv: J.

Bogie # 2008.03.13. 20:42

Köszi:)

Kovács_Béla_Sándor # 2008.03.13. 14:35

Ha lakóingatlaként van nyilvántartva, akkor nincs mit különvenni. Mondjuk, ha nem lakóingatlan, akkor se.

Bogie # 2008.03.13. 12:44

Ok. kérdezek egy egyszerűbbet.

Használt ingatlan esetén az illetékszámításnál az ingatlan forgalmi értékéből számolják a 2%-ot és a 6%-ot 4 millió fölött vagy külön veszik a telek értékét és arra 10%-os illetéket vetnek ki, míg a felépítményre 2/6%-ot???

Bogie # 2008.03.05. 06:49

Sziasztok!

A következő kabátra szeretnék gombot varrni:
Adott egy magánszemély, aki házat épít eladásra, nem számlaképes. A házra még nem kérték meg a lakhatási engedélyt.

Tudtommal, amennyiben az eladó nevére adják ki a lakhatási engedélyt, úgy a ház illetékfizetés szempontjából használtnak fog minősülni, hisz a vevő már a második tulajdonosa/lakója lesz a háznak, így elesik az új lakásokra 15 millióig járó illetékmentességtől, illetve a telekre vonatkozó illetékmentességtől.

A kérdés az, hogy lehet-e rögtön a vevő nevére kérni a lakhatási engedélyt? Mi a szabályos ügymenet ilyenkor?

Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat!

B.

Zoltán György # 2008.01.27. 08:08

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.27. 07:26

Adókedvezmény sincs már. Az illetékekdvezmény viszont megilleti az eladó-vevőt arra az 1/10-re. A másik vevő pedig örüljön, ha egy élesebb szemű apehes nem ajándékozási illetéket vet ki rá, hanem visszterhes szerzésit.
Megjegyzem, utólag is sor kerülhet a korekcióra; kifejezett rizikófaktor a vagyonosodási viszgálat szempontjából, ha egy jövedelem nélküli vagy alqacsony jövedelmű személy nagyobb értékű ingatlnat vásárol. S mióta az illetékhivatal az APEH főosztálya, automatikusan kibukik az ügylet.

Zoltán György # 2008.01.27. 07:18

Ismerősömék apja eladta a lakását. Ismerősöm nevére vette a másik lakást. 9/10-ed arányban. 1/10-ed arányban a saját nevére.
Adózás szempontjából a családtag részére vásárolt ingatlannál is van adókedvezmény.
Illetékkedvezmény ilyen esetben nincs???

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.14. 19:13

az ajándékozási illeték meg nem 10%
Nem is annyit mondott woodslave se.

tabulla # 2008.01.14. 18:21

nekem igen.mert ha ért hozzá - amit erősen kétlek - akkor miért nem ír konkrét kérdést legalább?általánosságban kérdezgetés nem vall tudásra.
2.amiről biztos, hogy fogalma sincs:az illeték alapjának kiszámítása, melyet nem hasraütésszerűen számol ki az APEH vagyis az ajándékozási illeték és az ingatlanátruházás után fizetendő illeték nem egységesen jön ki.lehet, hogy egy eljárásban döntenek róla, de részletezve leírják, hogy mire mennyi ileetéket kell fizetni és miért (jogcím).aki látott és elolvasott egyet, tudja.(és nem általánosságban kérdezget nagyobbrészt funkció nélküli dolgokat.)
elmegyek adótanácsadóhoz, ott majd letisztul az ügy.
az ajándékozási illeték meg nem 10% /ismét a hasunkra ütöttünk :-), de nem jött be :-(((/

Ani2 # 2008.01.14. 13:57

Kedves Forumozok!
Van egy eleg bonyolult lakas eladas-vetel utani illetekszamitasi problemam:
Edesanyam 2007 januarjaban eladott egy lakast 6,7M Ft-ert amely nagybatyja haszonelvezetevel volt terhelve (a bacsi lemondott a haszonlevezetrol, nem kapott utana penzt).
2007 juliusaban vettunk egy masik lakast helyette 12,6M Ft-ert, olyan felosztasban, hogy Edesanyam 126/77-ed, parom 126/14-ed, en 126/35-od reszben vagyunk tulajdonosok, es a parom es a sajat reszemen rajta van Edesanyam haszonelvezete.
Meg tudna mondani valaki, hogy ezek utan kinek mennyit kell illetekeznie? (Probaltam magam kiszamitani, de nem tudom milyen sorredben kell korrigalni a haszonelvezeti jog, eladott lakas es a tobb tualjdonos miatt.)
Koszonettel: Anita

Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.11. 10:15

Honnan veszed, hogy semmit nem tud róla? A válaszaiból nem ez jött le.

tabulla # 2008.01.11. 08:39

ezt nem tudom.de ha nem tudsz semmit a feltett kérdést illetően, minek szólsz hozzá???

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.08. 13:48

kiskorú ingatlanvásárlása esetén mi az illetékhiv (apeh) mostani álláspontja? Tehát csak visszterhes vagyonátruházási illetéket fizet a kiskorú, vagy esetleg hajlamosak belemenni annak vizsgálatába, hogy ajándékozás történt-e.

tabulla # 2008.01.07. 14:51

Üdv woddslave!

bocs, hogy most válaszolok.igen, az adásvételi szerződésbe volt belefoglalva a lemondásuk, külön pontban.
utána kb 2 hónappal a helyilewg illetékes APEH KP nyilatkoztatta őket írásban ugyanerről.

köszi a választ!

szia

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.03. 10:28

jó, csak olyan furcsán írtál a határidőről. MIndegy, nem lényeges.
Az adásvételi szerződésbe volt belefoglalva a lemondásuk?

tabulla # 2008.01.03. 09:51

Üdv woodslave!

fellebbeznem azért kellett, mert a 15 napos határidő dec. 21.én indul és jan. 5.én jár le.
az illeték csak az ingatlanok forgalmi értékének különbözetén alapul, más nem tartozik az illetékfizetés alapjához.5M520E ft illetéke 171.200 ft. de még mindig kérdés, hogy a haszonélvi jog értéke - amelyről szüleim lemondtak - jogszerűen került-e levonásra az előző lakásom forgalmi értékéből?

monalisa1 # 2008.01.03. 08:55

De hogy a kecske meg a káposzta története megvalósuljon..., kérj üres csekkekek és te magad havonta kezd el részletekben fizetni az illetéket. Ebben az esetben nem mondhatják azt, hogy egyáltalán nem fizetsz, legfeljebb hogy nem elegendőt...

monalisa1 # 2008.01.03. 08:50

A hivatal késedelmes eljárása miatt az ügyfélnek hátránya nem lehet, ha ez mégis így történne, van mód az ügy kivizsgálását- jogorvoslatot kérni. Ismét csak azt írom: a késedelmi kamat a nemfizetésből eredő.

Ha mégis kételyed van, menj be személyesen és beszélj azzal akinek ügyintézésre kiszignálják a kérelmet.

(Na, ha még a nyári kérelmek elbírálásánál tartanak, akkor tetemes lehet az elmaradásuk., gondolhatod mennyi ember "borítaná rájuk" az asztalt ha a késedelmi kamat dolga úgy lenne ahogy téged félreinformáltak most.)

szancsesz # 2008.01.03. 06:08

szia! tértivevénnyel adtam fel, és visszajött a tértivevény. és mikor felhivtam az ügyintézőt annyit mondott hogy még annyira friss a kérelem hogy még ki sem osztották az illetékes kolegához.még a nyáriak is ott vannak. és mivel még nem tisztázott hogy egyáltalán megkapjuk-e a kamatmentes részletfizetést,mert még megvizsgálják a jövedelmi helyzetet is, addig ugy tekintik mintha nem kapnánk meg. ha lejár a fizetési meghagyásban rögzített idő onnantól ugy veszik mintha nem fizetnék és automatikusan ráterhelik a kamatot.és nem érdekli őt hogy még a fellebbezési idő előtt benyujtottam a kérelmet.
mondjuk én is ugy tudtam hogy amig az ügyem intéződik nincs joguk kamatot tenni rá.
most akkor ha egy év mulva küldik csak a választ pl. akkor 40 ezerrel többe kerül az amúgyis nem kevés illeték. szerintem valami itt nem stimmel.

monalisa1 # 2008.01.02. 20:42

Amikortól a részletfizetési kérelmet beadtad - melyet remélve tértivevényes levélben adtál fel -, onnantól a kamat nem ketyeg a határozat meghozataláig ill. annak jogerőre emelkedéséid. Ellenben az esetleges nemfizetés esetén áll be a késedelmi kamat.

szancsesz # 2008.01.02. 19:01

a folytatás:
én azért kértem részletfizetést mert egyben ugye nem tudom kifizetni és a párom sem az ő részét.tehát nem azért nem fizetek mert nem akarok. akkor miért raknak rá addig késedelmi pótlékot mig kézhez nem kapom a részletfizetésről szóló határozatot?
nem számit türelmi időnek az a cirka fél év?
miért én szivjak csak mert ők nem dolgoznak elég keményen?
mit lehet tényleg ilyen esetben tenni hogy ne számolják fel a kamatot?
s.o.s

szancsesz # 2008.01.02. 16:13

segítséget kérnék!
2007 decemberében kértünk az apeh-től lakásvásárlási illetékünkre kamat-és késedelmi pótlék mentes részletfizetést.
nos ma azt mondták hogy lehet csak fél év múlva küldik a jóváhagyó határozatot
feltéve ha megkapjuk.addig mig várunk szépen megy rá a késedelmi kamat ami nem kevés egy 200 ezres illetéknél. mire a határozat megjön addig kb 20 ezerrel fizetünk többet.
hallottam valami olyanról hogy ha az apeh hibájából csúszik vissza lehet követelni valahogy írásban az addig ráterhelt kamatot.
létezik ez?
előre is köszi

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.02. 12:19

sztem benne van a lemondás miatti ajándékozási illeték is. ami a 2320.000,-Ft 5 %-a. Meg az ingatlanok értékének különbözete.

woodslave (törölt felhasználó) # 2008.01.02. 12:12

mostmár mindegy, de miért kellett fellebbezned 2-án? 21-én vetted át, innen indul a 15 nap.