ingatlanszerzési illeték


vycab # 2007.01.29. 22:26

Kedves Roni04!

Köszi, hogy írtál, ez jó hír!

Elméletileg folyamatban van, hogy az egész területet családi házas övezetté nyilvánítják, de sajnos nem lehet tudni, hogy mikor lesz belőle vmi. Még 'boxolnak'...
Építési területté talán lehetne, de annyira nem vagyok tisztában ezekkel a dolgokkal.

Roni04 # 2007.01.29. 16:05

Nem lehetne építési telekké, beépítetlen területté vagy lakóingatlanná minősíteni, mielőtt megveszitek?

Roni04 # 2007.01.29. 16:01

Kedves Vycab!

Én majdnem biztosra mondom, hogy megkapjátok a kedvezményt. Az illetékhivatal ebből a szempontból nagyon rugalmas. Mindenképpen csatolni kell a munkáltatóit a jövedelem igazolásához, fel kell sorakoztatni, hogy mennyi a család havi kiadása, biztos hogy fog adni kedvezményt. Én megjelölném, hogy mi az a reális összeg, amit havonta fizetni tudtok.

vycab # 2007.01.27. 10:39

Sziasztok!

Lakást szeretnénk vásárolni, és már ki is néztünk egy aranyos házikót.Sajnos nyaraló, ezért szomorúan kellett tudomásul vennünk, hogy a vásárlás után fizetendő illeték kemény 10%. 12m Ft-nál ugye már elég húzós az összeg.
Olvastam viszont az illetékekről, és tudom, hogy lehetőség van kedvezményt kérni, pl részletfizetés, vagy akár az összeg csökkentése. A kérdésem, hogy számíthatunk e méltányosságra, érdemes e kérelmet benyújtani? Ez lesz mindkettőnk első lakása, 23 és 27 évesek vagyunk, a fizetésünk 100e Ft körül van.Nem tudom, hogy milyen szempontok számítanak, illetve mennyire szoktak méltányosak lenni?!Tudnátok segíteni?

Előre is köszi!

hercseg # 2007.01.20. 16:57

köszönöm a válaszokat!

hát, akkor nincs más hátra,mint várni az illetéket.

további minden jót!

sziatok

_Lala_ # 2007.01.20. 09:17

a haszonélvezet pénzért történő megváltásával elkerülhető lenne az illetékfizetés?

Azzal kerülhető el teljesen, ha a haszonélvező és a tulajdonos együttesen adják el az ingatlant, és mindketten megkapják a maguk részének ellenértékét a vevőtől.
Azaz a teljes vételár egy része a haszonélvezőnek megy, a haszonélvezet értékének megfelelően, a maradék pedig a tulajdonosnak, a haszonélvezettel terhelt tulajdonjog fejében.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.19. 12:45

Kisebb lenne az illeték, mert visszterhes a szerzés.

hercseg # 2007.01.19. 11:27

köszi!

a lakás árából új lakást vettem.az eladás komárom-esztergom megyében volt, a vétel csongrádban.így melyik hivatal illetékes?
a haszonélvezet pénzért történő megváltásával elkerülhető lenne az illetékfizetés?

köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.19. 11:18

A vételár nyilván a teher nélküli ingatlan ellenértéke. Mivel ezt teljes egészében te kapod meg, úgy kell tekinteni, hogy a haszonélvezezetről való lemondást mint ajándékot te kaptad.
Hogy mennyit kell fizetni, azt az illetékhivatal majd közli. (Azon sem lepődnék meg nagyon, ha elkerülné a dolog a figyelmüket - nem tudom, mennyire körültekintőek.)

hercseg # 2007.01.19. 10:46

Kedves KBS!

szomorúan olvastam válaszod, amelyet ezúton köszönök!
vagyonszerzési illeték fizetése hogyan történik?a haszonélvezeti jog értékét mi alapján számítják és mennyi rá az illeték?
elkerülhető az illetékfizetés valahogy?
pl: 50.000 ft-ért történő lemondás vagy hasonló?

a szerődésben nincs külön említve, hogy kinek a javára mondanak le haszonélvezeti jogukról a szüleim.viszont a szövegezés így szól: haszonélvezők kötelezettséget vállalnak arra, hogy a vételár kiegyenlítésekor haszonélvezeti jogukról viszavonhatatlanul lemondanak.
így kinek a javára mondtak le?
szerintem az enyémre, de nem értek hozzá.szöveg szerint viszont a vevők javára, mivel az ő teljesítésükhöz van kötve.

előre is köszönöm a választ!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.18. 15:35

Problémát nem okoz. Viszont ajándékozásnak számít, és vagyonszerzési illetéket kell fizetned utána. Vagy a vevőnek, ha az ő javára mondtak le.

hercseg # 2007.01.18. 12:33

az illeték fizetés című topikban olvastam a haszonélvezeti jog megváltásával kapcsolatos problémákról.
az előbbi beírásomban említett panellakáson szüleim haszonélvezete állt fenn.
a szerződésben külön nnics megemlítve, hogy a lemondásért pénzt kérnének/kapnának.a valóságnak is ez felel meg, a vételárat teljes mértékben én kaptam meg, szüleim a haszonélvezeti jogukról ingyenesen lemondtak.
kérdés: ebben a helyzetben a haszonélvezeti jogról való lemondás nem okozhat problémát illetékfizetési/adózási szempontból?

köszönöm!

hercseg # 2007.01.18. 12:23

kedves Lala!

ismét köszönet a válaszaidért!

jelek szerint nem kell adót fizetnem az előző lakás eladásából származó jövedelemre.
okai: 14 éve (szüleim által)vásárolt panellakást adtam el 5,8 M ft-ért.akkori ára 400.000 ft volt.igazolható költségem alig van, mivel eredeti szakmám kőműves, édesapám pedig csőszerelő.ennek megfelelően házilag újítottuk fel.
a jövedelem így 5, 4 ft.
az új lakást viszont 9 M ftért vettem, így a laskáseladásból származó teljes jövedelmem benne foglaltatik + 3, 2 M saját forrás is.
a lakáseladásból származó jövedelmem tulajdonjog áránál is kevesebb, mivel az 7, 2 M ft volt, 1,8 M pedig a haszonélvező haszonélvezeti jogának megváltása.

köszönöm a választ!

Fotfot # 2007.01.18. 11:33

Aha..értem. Azért köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.18. 11:16

Azt érti alatta, hogy előbb megvetted volna az 1/2 arányú tulajdoni hányadát, aztán meg a másikat. Neked már eső után köpönyeg, de más számára még tanulságos lehet.

Fotfot # 2007.01.18. 11:13

A "két részletben" alatt pontosan mit értesz? Nem egy összegben fizettem ki az újat, bár adásvételi szerződés csak egy készült.

_Lala_ # 2007.01.18. 11:02

Ennek vajon mi az oka (azokívül, hogy egy törvény)?

Az, hogy így szól a törvény.

De ha az új lakást két részletben vetted volna meg, az eladásokat és a vételeket pedig egymás mellé teszed (egy eladás - egy vétel - egy vétel - egy eladás), akkor jóval kevesebb illetéket kellett volna fizetned. Eső után köpönyeg.

Fotfot # 2007.01.18. 10:07

Üdvözlet!

Eddig azt hittem, tisztában vagyok az ingatlanszerzési illetékek kiszabásával kapcsolatban. Majd a tavalyi évben értékesítettem a nevemen levő 2 lakást (az egyiken volt haszonélvezeti jog, de azt természetesen megszüntettük, az adásvételi szerződésbe is belekerült), valamint vásároltam egy új építésű családi házat. A két lakást 16, illetve 12 millióért, a házat 26-ért adtam/vettem. Szocpolt elbuktam, hiába koncsorogtam az összes banknál, 2 gyereket egyedül nevelek, új építésű a ház,stb - mégsem. Papíron így 2 millióval "gyarapodott" a vagyonom. Mégis több, mint 450 ezer forintnyi illetéket követelnek most rajtam, mondván: hiába adtam el két lakást, csak egyet tudnak figyelembe venni (legalább a nagyobb értékűt...). Ennek vajon mi az oka (azokívül, hogy egy törvény)? Ha lett volna egy 26 milliót érő lakásom, akkor most nem kéne illetéket fizessek? Ellenben azért, mert 2 lakásom volt, azért máris hátrányba kell kerülnöm? Gondolom, hogy jogos az illetékhivatal igénye (persze ha valaki megcáfolna, örömmel veszem), de az egész ideológiája is érdekelne, hogy mi ennek az elképzelésnek a célja...

Valaki esetleg hasonló cipőben?
Előre is köszönöm az esetleges válaszokat!

_Lala_ # 2007.01.17. 20:09

feltüntetem az előző lakásomért kapott jövedelmet ill. azt, hogy a másik lakásba fektettem be.

Hát, nem. A jövedelem nem az, amit az előző lakásért kaptál (azt ugyanis bevételnek hívják), hanem az, amennyi nyereséget realizáltál rajta (költségként levonható a megszerzésre fordított összeg, öröklésnél az örökléskori érték, a szerzéskor fizetett illeték, az összes igazolható költség a megszerzés és az eladás kapcsán, valamint az értéknövelő beruházások igazolható ráfordításai).
Ezt kell a bevallásban feltüntetni, ill. azt, hogy ebből mennyit fordítottál lakáscélra (ez után nem kell az adót befizetni), ill. a maradékra kiszámolni és befizetni az adót.

hercseg # 2007.01.17. 16:31

Kedves Lala!

köszönöm a válaszod!
örülök, hogy csak 64.000 ft-ot kell fizetnem illetékként.erre nem fogok mentességet kérni, mert nincs bőr a képemen hozzá...
én egyenlőre nem adózok, mivel még nem volt adóköteles jövedelmem.
különféle pályázatok nyereményeiből, írások honoráriumaiból és a diákhitel összegéből jött össze a 2 lakás árának különbözete.
gondolom ennek ellenére is kell adóbevallást készítenem, ameyben feltüntetem az előző lakásomért kapott jövedelmet ill. azt, hogy a másik lakásba fektettem be.
bocsánat, hogy ilyen kérdésekkel fárasztalak, de még sosem volt hasonló ügyem.
köszi még 1X!

_Lala_ # 2007.01.17. 15:43

1.a 2 lakás ára közötti különbözet alapja az illetéknek.ez 3, 2 M ft. erre 4%-ot kell fizetnem vagy 2 %-ot?a különbözet 4 M alatt van, de a lakás forgalmi értéke meghaladja azt.

2%-ot.

2. a föld/illetékhivatal minden lakásvásárlás esetén becsüst küld ki vagy ez eseti jelleggel történik a valódi érték megállapítására?számomra jobb lenne, ha az értéket a hivatásos becsüs állapítaná meg, mert a lakás tavalyi becsüs által becsült ára 8M ft volt. ennek megfelelően a 2 vételár különbözete is csökkenthető lenne-ha jól gondolom.

Alapvetően az illetékhivatal nyilvántartásából indulnak ki, azaz megnézik, hogy az adott környéken milyen árakon mentek az ingatlanok, ha kb. ennek megfelelő az ár, akkor elfogadják a szerződésben levőt. 9M és 8M között nincs akkora különbség, hogy ezzel foglalkozzanak, kiváltképp, ha mérsékelni kéne az illetéket emiatt.

3. önálló jövedelmem egyenlőre nincs.diákhitelből, ösztöndíjból, különféle egyéb díjakból raktam össze a 2 lakás ára közötti különbözetet.e viszonyok ismeretében szerintetek érdemes lenne illetékcsökkentést kérnem vagy ez már eleve felesleges?

Méltányosságból lehet kérni csökkentést, halasztást, részletfizetést, esetleg kamat nélkül is.

4. az apeh-ot az előző lakásom eladásáról 400as számú nyomtatványon az ügyvédem értesítette.a lakásvételről kell külön értesítést küldeni vagy elég az adásvételi szerződésben megemlíteni a vételár összegének pontos forrását?
(józan paraszti ész szerint ebben az esetben is nyomtatványon kellene értesíteni, mivel az adásvételi szerződést nem kell nekik beküldeni.)

Nem szükséges, mivel a vétel egyúttal egy eladás is (valaki másnak), amiről kap az APEH értesítést.
Nem mellesleg pedig az adó szempontjából nem az értesítés a lényeg, mivel önbevallás és önbefizetés alapon megy az SZJA. Neked kell jól kitöltened majd az adóbevallásodat és az esetleg befizetendő összeget befizetni; a dokumentumokat meg jól elrakni 5+1 évre.

TothA # 2007.01.16. 15:06

Kedves "kérdésre választ tudó és azt megválaszoló"!
Az esetem a következő: volt egy 8 milliós lakásom, melynek én voltam a tulajdonosa, szüleim a haszonélvezői, ezt eladtuk (sajnos úgy hogy előtte nem töröltettük a haszonélvezetet róla) és egy hónap múlva a pénzből és 5 millió hitelből vettem egy nagyobbat és mert nagyfiú lettem, a szüleim haszonélvezete nélkül. A különbözet így paraszti számítás szerint 5 millió, aminek az illetéke 140 ezer lett volna, ehelyett amit az illetékhivataltól kaptam az a duplája. Persze most már elolvastam az itv-t és látom hogy az összeg sajnos jogos. Nem lehetett volna a 140 ezres buktát kikerülni, ha töröljük előtte 3 ezerért a haszonélvezetet? Most még lehetne valahogy az illetéket csökkenteni.?

hercseg # 2007.01.16. 11:23

?

hercseg # 2007.01.15. 15:09

sziasztok!

lakásvásárlásból adódó illetékfizetéssel kapcsolatban van néhány kérdésem.
eladtam a lakásom ez év január 10.-én 5,8 M ft-ért.Ma vettem 1 másik lakást 9 M ft-ért.adásvételi szerződés külön pontban részletezi a vételár összegének forrásait.
kérdésem a következő:

1.a 2 lakás ára közötti különbözet alapja az illetéknek.ez 3, 2 M ft. erre 4%-ot kell fizetnem vagy 2 %-ot?a különbözet 4 M alatt van, de a lakás forgalmi értéke meghaladja azt.

2. a föld/illetékhivatal minden lakásvásárlás esetén becsüst küld ki vagy ez eseti jelleggel történik a valódi érték megállapítására?számomra jobb lenne, ha az értéket a hivatásos becsüs állapítaná meg, mert a lakás tavalyi becsüs által becsült ára 8M ft volt. ennek megfelelően a 2 vételár különbözete is csökkenthető lenne-ha jól gondolom.

3. önálló jövedelmem egyenlőre nincs.diákhitelből, ösztöndíjból, különféle egyéb díjakból raktam össze a 2 lakás ára közötti különbözetet.e viszonyok ismeretében szerintetek érdemes lenne illetékcsökkentést kérnem vagy ez már eleve felesleges?

4. az apeh-ot az előző lakásom eladásáról 400as számú nyomtatványon az ügyvédem értesítette.a lakásvételről kell külön értesítést küldeni vagy elég az adásvételi szerződésben megemlíteni a vételár összegének pontos forrását?
(józan paraszti ész szerint ebben az esetben is nyomtatványon kellene értesíteni, mivel az adásvételi szerződést nem kell nekik beküldeni.)

köszönettel: hercseg

_Lala_ # 2007.01.13. 03:56

Azt szeretném megtudni, hogy amennyiben lakásvásárláshoz előszerződést kötünk, akkor az illetékhez szükséges bejelentést csak a végleges adásvételi szerződés megkötésével egyidőben kell intézni, vagy az előszerződéskor?

A bejelentés a szerződés földhivatali beadásával történik. Az előszerződést nem kell, és nem is érdemes a földhivatalba beadni (mivel az alapján úgy sem jegyeznének be semmit), így ez alapján illetéket sem fognak kiszabni.

Igaz az, hogy kb 6 hónap mire kivetik az illetéket?

Ez nyilván helyfüggő, de abszolút reális lehet.

Látom volt már rá példa hogy csökkentették az illetéket méltányossági kérelem hatására. Az illeték kirovását követően mennyi idő áll rendelkezésre kérelem intézéshez anélkül hogy kamatot büntetést szabnának ki rá?

Ez szintén méltányossági alapon megy. Törvény nem kötelezi őket sem a kedvezmény adására, sem pedig a kamat elengedésére. Az nyilvánvaló, hogy mire esedékes lesz a befizetés (kézhezvételtől 15 nap + 15 nap), addigra illendő a kérelmet beadni, különben elindíthatják a végrehajtást, és annak a költségeit mindenképpen be fogják vasalni.