Kérdésem megtagadhatja -e a jegyző a végrehajtást?


Gy.Tibi # 2003.09.08. 18:19

Kérdésem megtagadhatja -e a jegyző az által hozott és a fellebezés után a önkormányzati testület által helben hagyott határozat végrehajtását ? Konkrétan : a szomszédomat köteletzték hogy junius 20-ig tüntesse el a disznóit. Azóta pénzbírságra sújtották (részletek - segítségkérés - Disznótartás Szigetszentmiklóson -fórumon )
Tudtommal van kitelepítési joga a Jegyzőnek de nem akar élni vele - rá tudom e valahogy kényszeríteni vagy csak bírósági út lehetséges ? Elkövetett-e a jegyző mulasztásos jogsértést, hogy a 30 napok helyett már több mint 1 éve húzódik az ügy ?

csufi99 # 2004.02.14. 20:04

Hát ez régi kérdés volt, hátha nem késő még reagálni rá, bár szerencsés esetben megoldódott a probléma.
Én úgy emlékszem, igenis mulasztott a jegyző, a végrehajtás foganatosítása, a kikényszerítés az ő hatásköre. Amennyiben hatáskörében nem jár el, a felettes szervhez, az illetékes megyei közigazgatási hivatalhoz kell fordulni, aki kikényszerítheti a megoldást. Pontosan a hatályos 1957.évi IV.tv. végrehajtásról szóló része, s emlékeim szerint az utolsó bekezdések valamelyikében van a fellettes szervhez, ez esetben a közigazgatási hivatalhoz fordulás lehetősége, aki el is járhat a helyi jegyző helyett, s "leszámlázza" a mulasztás miatti kiadását. Bár én vagyok jogász... Az azonban zavaros számomra, hogy a jegyző határozatát a képviselő-testület jóváhagyta, itt lehet egy önkormányzati hatáskörbe tartozó eljrás, melyben a jegyzőnek nincs hatásköre, a végrehajtás foganatosítása
jegyzői hatáskör, államigazgatási ügy. Tehát nem egészen tiszta a leírtak alapján a dolog, az önkormányzatnak el kellett rendelnie a végrehajtást, s ennek foganatosítása a jegyző hatásköre.

Gy.Tibi # 2004.02.22. 15:45

Köszönöm válaszod a témában.

Sajnos azóta se oldódott meg a probléma.
Jogerős határozat van hogy nem tarthat disznót erre most vett 8 malacot.

A jegyző továbbra is azt állítja hogy nem tud mit tenni.
Üdv : Tibi
derill # 2004.06.16. 09:52

Jó lenne bemásolni ide a testületi döntés szövegét. Engem is érdekelne, hogy az államigazgatási ügyben miért kellett döntenie. Azt gondolom, talán a jogszabály módositását kérhette valaki, és ebben döntött a testület, hogy nem hajlandó a helyi állattartási szabályt módositani. Persze amig nem látom, nem tudom:)


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Gy.Tibi # 2004.06.23. 21:52
derill # 2004.06.30. 07:22

Megnéztem, elvileg minden rendben. Az Áe. 82. § (3) bekezdése értelmében ismételten birságot kell kiszabni. Én kiszabnám a maximumot, a 100.000,-Ft-ot, ujabb határiőt is kell tüzni, hogy meddig kell a disznótartást megszüntetni. Ha ennek nem tesz eleget, akkor ujra kiszabható a 100.000,-Ft. És persze ellenőrizni kellene, hogy befizeti-e, ha nem akkor a jövedelméből letiltani, vagy ha nincs jövedelme, adóhatóság utján behajtani (foglalás). Szerintem 3-4 ilyen birság esetén majd elgondolkozik. Ha nem, más végrehajtási eszközök is vannak: Áe. 82. §. (1957. évi IV. törvény).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu