A tv. szerint a polgárnak 3 napon belül be kell jelentenie a lakóhelyét vagy tartózkodási helyét, ha az keletkezik vagy megszűnik. Ha ezt nem teszi meg szabálysértést követ el, büntetés 30 eFt-ig terjedhet.
A tv. szerint a polgár lakóhelye: annak a lakásnak a címe, amelyben a polgár él. A lakcímbejelentés szempontjából lakásnak tekintendő az az egy vagy több lakóhelyiségből álló épület vagy épületrész, amelyet a polgár életvitelszerűen otthonául használ, továbbá - a külföldön élő magyar és nem magyar állampolgárok kivételével - az a helyiség, ahol valaki szükségből lakik, vagy - amennyiben más lakása nincs - megszáll.
A polgár tartózkodási helye: annak a lakásnak a címe, ahol - lakóhelye végleges elhagyásának szándéka nélkül - három hónapnál hosszabb ideig tartózkodik.
Ebből értelemszerűen következik, bár a tv.-ben szerintem nincs benne, hogy lakóhely (állandó lakcím) nélkül nincs tartózkodási hely (ideiglenes lakcím).
A tv.-szerint a bejelentéshez a tulajdonos vagy más jogcímen használni jogosult hozzájárulása is szüksége, azonban ennek megtagadása esetére nincs jogkövetkezmény rendelve.
Adott esetben előfordulhat, hogy valaki azért nem tudja a lakcímét bejelenteni, mert ahhoz a tulajdonos nem járult hozzá, ilyen esetben sajnos nincs mit tenni, egy lehetőség van, ha büntetni akarják az illetőt, akkor azzal védekezik, hogy a szabálysértés elkövetése tekintetében nem áll fenn a vétkessége: mindent megtett annak érdekében, hogy bejelenthesse a lakcímét, de akadálya volt, így sem szándékosság sem pedig gondatlanság nem állapítható meg vele szemben.
Vétkesség hiányában nincs szabálysértés. - bár mindezt bizonyítani kell, így egy kicsit bonyolultabb is lehet az ügy.
Amúgy a szívességi lakáshasználat is lakóhely fogalmát kimeríti, így azt is be kell(ene) jelenteni.