követelések értékesíthetőége


Kovács_Béla_Sándor # 2008.01.07. 17:11

Ezt azért egy kicsit konkrétabban kellene.
(Arra gondolni sem merek, hogy esetleg a nigériai levelet tálalod így.)

beastmaster # 2008.01.07. 17:05

Szeretném tudni, hogyha egy nem europai ország gazdasági vagy politikai vezetői közül egy követelés kihasználásával visszaéltek más ország állampolgárainak jogaival avagy jóhiszeműségével és ezért az illetőt súlyos anyagi kár érte ezért a károsult jogi igazságot illetve anyagi elégtételt követel milyen jogi forumon és hogyan teheti azt meg?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.09. 16:51

A szerintem itt olyasmit jelent, hogy "úgy emlékszem, azt súgja a jogérzékem, de lusta vagyok utána nézni". :)
Szigorúan véve adásvétel tárgya csak dolog - vagy dolog módjára hasznosítható energia - lehet. Ezért a követelés jog átruházását engedményezésnek nevezzük.

BataG # 2007.08.09. 16:29

A "szerintem"-i tompítás takar vmit, ... vagy csak szokatlan a fölvetés?

Ja, és egyébként egy követelés annak minden stádiumában 'forgalomképes', tehát adható, vehető?

Az 'engedményezésnek' mi a lényege? Az végülis a követelés ad-vét korrekt jogi neve?

Egyébként válaszaid köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.09. 07:57

Szerintem igen.

BataG # 2007.08.09. 06:30

Ez áll a követelés vh. részére is?

Kovács_Béla_Sándor # 2007.08.09. 06:16
  1. Engedményezhető - de azért függ a követeléstől is.
  2. Nem.
BataG # 2007.08.09. 06:10

Kéredzni szeretném:

1)
Peresített követelés eladható-e külföldinek? EU-n belül?

2)
Amennyiben peres követelés eladható, átruházható külföldire, úgy annak megtörténte változtat(hat)-e a joghatóságon, ... vagy ez teljes ~szamárság?
(Peresített követelés külföldinek való eladása nyit(hat)-e utat abba az irányba, hogy - akár kérelemre - változás álljon be (vagy állhasson be) a ~kompetens, eljárni jogosult bíróságok körében?)

3)
Amennyiben a peres követelések értékesíthetők, úgy lehet-e azokat csak részben, azoknak csak egy részét értékesíteni?