Orokolhetoek az adossagok? - atharithatok-e az apa adossagai a gyerekere?


Béres-Deák Attila # 2003.03.25. 16:50

Kedves Lili!
A tartozás persze, hogy örökölhető, de csak akkor, ha van örökség. Itt ugye arról van szó, hogy a 'leendő örökhagyó' vagyon nélküli. A kérdező az iránt érdeklődik, hogy csupán csak a tartozást megörökölheti-e? Nyilván, ha nincs örökség, magában a tartozást nem kell megfizetnie a cum viribus felelősség miatt.


attika

drcsomos@enternet.hu # 2003.03.25. 14:53

Kedves Attila!

Én gyakran elő veszem Vékás-Ptk-ját, sőt még nála is vizsgáztam. Sajnos örökölhető a tartozás és válaszom nem Két Lotti 'ellen' irányult, mivel nagyon tisztelem hozzászólásait, csak figyelem felhívásnak szántam, sajnos bankjogászként nem egy esetben 'vérzett' már a szívem ilyen esetekben.

Üdvözlettel:
Lili

Béres-Deák Attila írta - 2003.03.18 23:54
Támogatom Két Lottit. Erről van szó.Vegyétek elő Vékás prof. öröklési jog tankönyvét!


Lili

Béres-Deák Attila # 2003.03.18. 22:54

Támogatom Két Lottit. Erről van szó.Vegyétek elő Vékás prof. öröklési jog tankönyvét!


attika

Két Lotti # 2003.03.18. 18:36

Ja, és még itt a következő is.
680. § (1) Amíg az örökös felteheti, hogy a hagyatéki tartozásokat a hagyaték teljesen fedezi, ha figyelmen kívül hagyja az örökhagyó által élők között ellenérték nélkül vállalt, valamint a hagyományon és meghagyáson alapuló kötelezettségeket, a tartozásokat a sorrend megtartása nélkül elégítheti ki. Ellenkező esetben csak a sorrend szerint (678. §) nyújthat kielégítést.
(2) Az a hitelező, akinek a hagyatékhoz tartozó valamely vagyontárgyon zálogjoga vagy külön kielégítésre igényt adó egyéb joga van, a biztosíték erejéig - a sorrendre tekintet nélkül - teljes kielégítést kereshet.
(3) Ha az örökös ezeket a rendelkezéseket neki felróható módon nem tartja meg, az emiatt kielégítetlenül maradt hitelezőnek egész vagyonával felel.
 
Tehát a (3) bekezdésből megint csak arra lehet következtetni, hogy a hitelezők felé csak felróható magatartású örökös, mintegy szankcióként felel. Bár a Ptk. megintcsak arról beszél, hogy a hagyatéki tartozást az örökségnek kell fedeznie. Ha azért nem fedezi, mert az örökös elbénázta a kielégítési sorrendet, akkor jön elő, hogy saját vagyonával is felel.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Két Lotti # 2003.03.18. 18:34

Nem értem, hogy miért lennének örökölhetőek a hagyatéki tartozások, ha nincs hagyatéki vagyon.  Idemásolom a Ptk.-t.
679. § (1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és annak hasznaival felel a hitelezőknek. Amennyiben a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, annyiban az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.
(2) Azokat a vagyontárgyakat azonban, amelyek nem kerültek az örökös birtokába, továbbá azokat a követeléseket és egyéb jogokat, amelyek nem voltak érvényesíthetők, valamint az átvett vagyontárgyak meg nem levő hasznait csak annyiban lehet az örökös felelőssége megállapításánál számításba venni, amennyiben az örökös ezektől neki felróható okból esett el.

Számomra ebből egyértelmű, hogy az örökös ha nem kap semmi aktívumot, akkor a passzívumok őt semmilyen formában nem terhetik.
 


Ügyvéd - Társasági szakjogász

Dr.Süti # 2003.03.18. 18:03

Kedves BPeter!
Szerintem egyszerűbb, ha az örökséget az öröklés megnyílta után visszautasítod. (Ptk.674-675§§). Az örökség - néhány kivételtől eltekintve - csak egészben utasítható vissza, de ez nem gond, ha az örökhagyó után csak adósság marad. Figyelj arra, hogy a jog a visszautasítás jogáról való lemondásnak tekinti, ha az örökséget birtokba veszed vagy egyéb olyan cselekményt teszel a hagyatékra nézve, amiből az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akaratod kitűnik.
Egyébként öröklés esetén a hagyatéki tartozásokért elsősorban a hagyaték tárgyaival és hasznaival felelsz, ha azonban ezek már nincsenek a birtokodban, akkor a hagyaték erejéig saját vagyonoddal is felelsz.  


Dr.Süti

GaBoR-Bp # 2003.03.18. 06:33

Sokkal egyszerubb, elmegy édesapád egy közjegyzohöz, és kitagadó nyilatkozatot tesz.
Így te nem lehetsz az örököse. (még temetési költség sem terhelhet)

Az ingatlan haszonélvezojének nevére szóló számlák ot terhelik, tulajdonost az o nevére szólók. Ettol akkor van csak eltérés, ha a tulajdonjog átadásakor létrejött szerzodésben felek másképp nem állapodtak meg.
A haszonélvezo halála esetén a tulajdonost terheli minden az ingatlannal kapcsolatos tartozás.
Megjegyzem érdemes a tartozások felhalmozását elkerülni, pl: közösköltség, mert elvész a 'tulajdon'.

drcsomos@enternet.hu # 2003.03.17. 13:08

Kedves Attila!

Azért azt ne felejtsd el, hogy az örökölt tartozásért saját vagyonával is felel az örökös, Ptk. és Vht.

Üdv.:
Lili

Béres-Deák Attila írta - 2003.03.7 6:06
Két Lotti is megírta, hogy a tartozás csak akkor jelent problémát, ha az öregnek van vagyona. A levélből az derül ki, hogy nincs. Ezért értelmetlen kutakodni az esetleges tartozások miatt. Inkább a gondnokság alá helyezés ügyén kellene gondolkozni.


Lili

Béres-Deák Attila # 2003.03.07. 05:06

Két Lotti is megírta, hogy a tartozás csak akkor jelent problémát, ha az öregnek van vagyona. A levélből az derül ki, hogy nincs. Ezért értelmetlen kutakodni az esetleges tartozások miatt. Inkább a gondnokság alá helyezés ügyén kellene gondolkozni.


attika

drcsomos@enternet.hu # 2003.03.06. 18:55

Kedves Péter!

Ha te vagy az egyedüli örökös akkor te öröklöd édesapád egész tartozását - sajnos. A bankok pedig követeléseket megtérülés nélkül nem hagyhatják, hiszen ez tiltja az üzletszabályzatuk és a pénügyi intézményekre vaontközó jogszabályok is ellentétesek ezzel az eljárással. Azt azért fel kellen térképezned, hogy édesapádnak még mennyi tartozása van, hogy biztos képet kaphass arról, hogy milyen összegű követelés állományt halmozott fel édesapád. Kérelk nem várj addig amíg késő lesz.

Üdvözlettel:

Lili

BPeter írta - 2003.03.4 17:08
Edesapam az elmult evekben jelentos mennyisegu es kulonbozo fajtaju adossagokat halmazott fel szerencse-jatek szenvedelye kovetkezteben.(kolcsonok bankoktol,maganszemelyektol, kozuzemi tartozasok)
Idokozben munkanelkulive is valt igy eselye sincs arra, hogy ezeket a tartozasait visszafizesse. Nekem pedig a csaladomat kell eltartanom es ezert naponta atlagban 10-11 orakat dolgozom, tehat nem tudok szamara anyagi segitseget nyujtani. Pontosabban amit tudtam azt mar megtettem( vele kozos tulajdonban levo ingatlanjaink eladasa a hitelek visszafizetese erdekeben). A helyzetet meg az is bonyolitja, hogy az en nevemen van az a lakas amiben o haszonelvezokent jelenleg is el es a lakas rezsijet sem fizeti.
Megorokolhetem-e utana az altala felhalmozott adossagokat ill. okozhatnak-e szamomra kellemetlensege-ket az altala bevallalt hitelek es a felhalmozodott kozuzemi tartozasok?
Tajekoztatasotokat elore is koszonom.


Lili

Két Lotti # 2003.03.05. 10:49

Kedves Péter,

Az adósságok kizárólag a hagyaték erejéig örökölhetők.  Ez azt jelenti, hogy amennyiben semmit nem örökölsz (vagyont) utána, akkor a hitelezők nem fordulhatnak ellened.  Ha viszont bármilyen vagyont átadnak Neked a hagyatéki eljárás során, akkor az fedezetül szolgál a hitelezőknek.  De a sajátod nem.


Ügyvéd - Társasági szakjogász

BPeter # 2003.03.04. 16:08

Edesapam az elmult evekben jelentos mennyisegu es kulonbozo fajtaju adossagokat halmazott fel szerencse-jatek szenvedelye kovetkezteben.(kolcsonok bankoktol,maganszemelyektol, kozuzemi tartozasok)
Idokozben munkanelkulive is valt igy eselye sincs arra, hogy ezeket a tartozasait visszafizesse. Nekem pedig a csaladomat kell eltartanom es ezert naponta atlagban 10-11 orakat dolgozom, tehat nem tudok szamara anyagi segitseget nyujtani. Pontosabban amit tudtam azt mar megtettem( vele kozos tulajdonban levo ingatlanjaink eladasa a hitelek visszafizetese erdekeben). A helyzetet meg az is bonyolitja, hogy az en nevemen van az a lakas amiben o haszonelvezokent jelenleg is el es a lakas rezsijet sem fizeti.
Megorokolhetem-e utana az altala felhalmozott adossagokat ill. okozhatnak-e szamomra kellemetlensege-ket az altala bevallalt hitelek es a felhalmozodott kozuzemi tartozasok?
Tajekoztatasotokat elore is koszonom.


Peter