Haszonélvezeti jog


drbjozsef # 2023.02.22. 05:33

OlléLászló,

Úgy értem, amikor vita volt a fűtésről, akkor kellett volna, a szerelés előtt kérdezni, hogy ezzel kapcsolatban a tulajdonos-haszonélvező relációban melyiknek milyen joga illetve kötelessége van.
Igaz ez se sokat segített volna talán, mert idegenek között a viszonyok jól rendezhetőek csak a jog segítségével, ahol más szempont nem is igen van, ezzel szemben családon belül sok minden más szempont is van. De legalább a vita rendezésének kiindulópontjaként jó lett volna, ha minden család tisztán látja, miben kell/kellhet/kellene engednie, és miben nem.

Majordomus # 2023.02.21. 21:06

Hamarabb átvágtál volna az erdőn mintsem megkerülted.

OlléLászló # 2023.02.21. 19:59

Inkabb ezt kellett volna kerdeznem legeloszor?

drbjozsef # 2023.02.21. 19:11

OlléLászló,

"közölték" meg "szerintük"... háááát. Előbb kellett volna kérdezni, úgy látom.

OlléLászló # 2023.02.21. 18:48

Meg lehet oldani csak nagyobb atalakitas es koltsegesebb

OlléLászló # 2023.02.21. 18:46

Igen errol van szo

Szomorú örökös # 2023.02.21. 17:02

OlléLászló

Közölték hogy ők egyénileg akarnak fűteni, s mi is nézzünk hogy tudnánk ugyanezt megcsinálni.

Nem lehet megoldani sehogy, hogy a ti lakrészetek korszerű módszerrel lesz fűtve, az övéké meg úgy, ahogy ők akarják?

OlléLászló # 2023.02.21. 13:44

Ezen bukott ki az egész! Közölték hogy ők egyénileg akarnak fűteni, s mi is nézzünk hogy tudnánk ugyanezt megcsinálni. S ránk nézve kötelező érvényű szerintük.

nanemaaa # 2023.02.21. 13:04

A fűtési rendszer átalakítása. Mi fiatalok megbeszéltük a szerelővel mi lenne az ésszerű és praktikus mindenki számára, és egyben kissebb költséggel jár, de ők ezt nem fogadták el. A bonyolult és drágábbik megoldás lett " ránkerőltetve ".

No, ez volt az egyetlen, amiket eddig írtál, amiben a haszonélvezet nem erősebb a tulajdonjognál.

drbjozsef # 2023.02.21. 13:01

OlléLászló,

Értem - de ennek mi köze az eddigi kérdésekhez?
Te vagy a tulajdonos, ha nem jó a fűtés, és te költeni akarsz rá, akkor pont úgy csinálhatod meg, ahogy akarod. Nem lehet ráderőltetni, amit nem akarsz (ha szerinted igen, NYOMATÉKOSAN felszólítalak, hogy küldj nekem sok pénzt. Adok számlaszámot.).
Természetesen az ilyen munkálatokat a haszoélvező érdekeit kímélve, megfelelő idő alatt kell megcsinálni. Vagy, ha ez neki nem tetszik, akkor megengedheted, hogy SAJÁT KÖLTSÉGEN olyanra alakítsa át, ami neki tetszik, azzal a kikötéssel, hogy semmilyen megtérítési igénye nem lehet utána. Ha akarod.
Nehéz az öregekkel. Vagy, más szempontból, nehéz a fiatalokkal...

OlléLászló # 2023.02.21. 11:52

A fűtési rendszer átalakítása. Mi fiatalok megbeszéltük a szerelővel mi lenne az ésszerű és praktikus mindenki számára, és egyben kissebb költséggel jár, de ők ezt nem fogadták el. A bonyolult és drágábbik megoldás lett " ránkerőltetve ".

drbjozsef # 2023.02.21. 11:37

Tekintve, hogy nem tudjuk mi pontosan nálad az "ez", ezért azt mondanám, hogy az ókor óta, már a római jog is védte a magántulajdont, egyben korlátozta is.

Az biztos, hogy már a régi Ptk. 1959-től is, apróbb eltérésektől eltekintve, így szabályozta a haszonélvezetet (ha az az "ez").

Milyen változás bizonytalanított el nálatok?

OlléLászló # 2023.02.21. 10:51

Még egy kérdés, ez hány éve van ebben a formában leszabályozva? Mert nem igazán foglalkoztam az ingatlan joggal, csak most egy nálunk lévó változás miatt kérdeztem.

drbjozsef # 2023.02.21. 07:51

OlléLászló,

Akkor jó.
A problémákat pedig próbáljátok megoldani megbeszéléssel, megállapodással, mindkettőtök részéről kompromisszummal.
A használattal kapcsolatban a haszonélvezők vannak előnyben, viszont főszabály szerint az ajándékot nem tudják visszakövetelni (vagy csak nagyon extrém esetben). Mégiscsak ő ajándékozta neked, úgyhogy már csak morális okokból is érdemes megegyezni a szülőkkel.

OlléLászló # 2023.02.21. 07:35

TF!

Már bocs de egy dolgot tisztáznék. Eddíg is segítettünk amiben csak tudtunk, és fogunk is. Én csak polgárjogilag szerettem volna tisztánlátni!
Köszönöm a válaszokat!

Szomorú örökös # 2023.02.21. 05:22

Majordomus

ez a lehetőség meg sem fordult a fejében

Sőt az sem, hogy ha már ott laknak együtt, akkor ne az idős szülők nyakába szakadjon minden csak azért, mert ők a haszonélvezők.
Az ajándékozásért és az ngyen ottlakásért cserébe erkölcsi alapon szerintem ez a minimum, hogy ők megcsinálnak mindent a ház körül.

Majordomus # 2023.02.20. 20:51

És a szülőkkel sem.
.
De ez a lehetőség meg sem fordult a fejében

drbjozsef # 2023.02.20. 18:43

OlléLászló,

Hát igen, tulajdonképpen, ha nem jó a viszony, akár vissza is adhatnád az ajándékot, nem?
És akkor nincs több gond a házzal.

Szomorú örökös # 2023.02.20. 15:10

OlléLászló

Apám 2000-ben ajándékozási szerződéssel ruházta rám az ingatlan tulajdon jogát, ők megkapták a holtig tartó haszonélvezet jogát.

Ebben a mondatban van a lényeg: te ajándékba kaptál egy ingatlant.
Igaz örökléssel is lehetett volna a tiéd a haláluk után illetékmentesen, de ki tudja, mi változik akkorra.
A szüleid gondoskodtak róla, hogy ne tudd őket utcára tenni, ezért haszonélvezetet alapítottak rá.
De ezért az ajándékért cserébe most szerintem jogosan várják el, hogy tegyél is valamit.
És igen, ha nem akarod, hogy égig érő gaz nőljön a kertben, akkor azt sem árt, hogy lenyírod.
Leginkább azért, mert ha túl nagyra nő és az önkormányzat teszi meg - joga van hozzá - akkor az sokba fog kerülni.
Szerintem itt az ideje egy viszonylag használható jó viszonyt kiépíteni velük, elvégre mégis csak a szüleid.
De gyanítom, hogy nem a legjobb a kapcsolatotok, ez viszont már nem jogi kérdés.

drbjozsef # 2023.02.20. 12:49

Mindent hagynom és tűrnöm kell?
Ha ott akarsz lakni, ahol a lakhatásod csakis a haszonélvezőtől függ? Igen, persze. Ha máshogy nem megy.

OlléLászló # 2023.02.20. 12:34

Igen, gondom van a szüleimmel! Anyám 68 éves, apám 70 éves!
Vidéken, családi házra kell gondolni. A feleségem és én tartjuk karban az ingatlant kb.3 éve, fűnyírás, favágás stb. Ők életkorukból kifolyólag sem segítenek. A dologhoz hozzátartozik, hogy lett a kiskorú fiamnak, szintén ajándékozás útján egy tömblakás Tatabányán. Tehát a fiam a tulajdonos. A probléma ott van, azt mondják: Ha nem tetszik amit mi csinálunk mehettek a tömblakásba!
1: A fiam ragaszkodik ehhez az ingatlanhoz.
2: Itt már berendezkedtünk, én sem akarok költözni.
Mindent hagynom és tűrnöm kell?

drbjozsef # 2023.02.20. 12:18

OlléLászló,

Ez kellemetlen, de jogi szempontból igen, az ő akaratuk "erősebb".

A haszonélvező mondja meg ki használhatja az ingatlant, ki lakhat ott. Ha azt mondja, hogy költözzetek el, el kell költöznötök. Mint tulajdonos, neked kell fizetni a házzal kapcsolatos rendkívüli javításokat és helyreállításokat, azon kívül elvileg a haszonélvezőt terhelik az ingatlannak kapcsolatos használathoz fűződő költségek.
Ha olyat költöttél rá, amit a haszonélvezőnek kellett volna, akkor legfeljebb megtérítési igényed lehet, magyarul, fizessék ki neked.
De ez az ott lakáson nem változtat.

Olvasgasd a Ptk. 5:146.§ - 5:155.§ közötti szakaszokat.

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

OlléLászló # 2023.02.20. 12:05

Igen! Anyám 68 éves, Apám 70. Már kb. 3 éve hogy a feleségemmel ketten tartjuk karban az ingatlant, ő nem sok mindent segítenek, mondván mi már eleget csináltuk. Vidéken családi házra kell gondolni.
Igaz, van egy tömblakásunk Tatabányán, aminek a tulajdonjoga a kiskorú fiamé. Ezt anyám és apám is tudják, és azzal "fenyegetnek", ha nem tetszik nekünk amit ők csinálnak, el lehet menni a tömblakásba!
1.: Az unokájuk a helyi iskolába jár, ha ki kéne szakítani onnan sokat ártanának vele.
2.: Itt már berendezkedtünk, nem szeretnék költözni:
3.: A nyáron esedékes házimunkákat ők oldják meg? PL fűnyírás
Szomód és Tatabánya között kb fél óra távolság.

Igen picit gondom van a szüleimmel!

OlléLászló # 2023.02.20. 11:44

Azaz én nem is lakhatnék benne?

drbjozsef # 2023.02.20. 11:00

OlléLászló,

A jogban nincs erősebb. Ez csak egy szleng. Erősebb a kocsma előtt az utcán van, bár az is inkább csak a "kevésbé ittas" szinonímája, igazi erősebb mondjuk a súlyemelő versenyen van legfeljebb.

Milyen szempontból "erősebb" ?

A szleng azért mondja a haszonélvezetre, hogy erősebb, mert a haszonélvező jogosult használni, hasznosítani az ingatlant, bizonyos feltételek esetén a használatot átengedni másnak. Ő lakhat benne, ő adhatja bérbe. A tulajdonos nem zaklató jelleggel, időnként ellenőrizheti az ingatlanát, másra nem nagyon jogosult azzal kapcsolatban. Természetesen a haszonélvezőnek is vannak kötelességei, köteles jóhiszeműen, rendeltetésének megfelelően használni az ingatlant, fizetni a használattal kapcsolatos költségeket.

Van konkrét problémád is a szülőkkel?