Fegyvertartási Engedély


y2f0 # 2022.10.04. 07:04

Egy fegyvertartási engedéllyel rendelkező személy által elkövetett garázdaságnak semmi köze nincs a lőfegyverrel való visszaélés bűncselekményhez.

A kérdező nem találta azt a jogszabályt, ami alapján visszavonhatják az engedélyét, pedig van ilyen:
253/2004. (VIII. 31.) Korm. rendelet a fegyverekről és lőszerekről
5. § * (1) * Az engedélyt, valamint az európai lőfegyvertartási engedélyt - az engedély meglétét igazoló hatósági igazolvánnyal együtt -

  1. * vissza kell vonni, ha

aa) - a (2) bekezdés szerinti eset kivételével - a kiadásának valamely feltétele nem áll fenn

A kiadás feltételeit már megtalálta: 2004. évi XXIV. törvény 3/A. §, ami alapján kizáró ok a büntetett előélet, és büntetlen előélet esetén egy sor korábban elkövetett bűncselekmény, köztük a garázdaság bizonyos minősített esetei.

Hogy az illetékes rendőrség ezzel esetleg nincs tisztában, és megmarad az engedély, az szerintem simán előfordulhat. A fegyvertartási engedélyem intézésekor tapasztaltam, hogy finoman szólva hiányosak az ismereteik a hatályos jogszabályokról.

Majordomus # 2022.02.23. 10:09

Mert nem jó hekyen keresed.

Büntető törvényköny. Fegyverrel lőszerrel való visszaélés.

adima28 # 2022.02.22. 21:16

Majordomus

"Nincs. Értelmezési hézag van."

Az, hogy valakinek nem ADHATÓ valami, az azt jelenti, hogy még nincs a birtokában, de szeretné, ha lenne. Ez "adással" jár. Kiadással, átadással, nevezzük akárhogy. Adni valamit csak úgy lehet, ha az még az adás előtt a másik félnél - jelen esetben a hatóságnál - volt.
Tehát én nem gondolnám, hogy rosszul értelmeztem. Ha erre céloztál.

adima28 # 2022.02.22. 21:14

drbjozsef

A fegyvertartási engedély VISSZAVONÁSIG érvényes (kivéve orvosi EÜ, ami időközös)
Ám a bemásolt cikkely visszavonásról szót sem ejt.
Sőt, akárhogy keresgéltem a neten, nem találtam sehol olyat, hogy egy fegyvertartásit miért VONNAK be.
Mindenütt csak azt látom, hogy nem ADNAK ki és nem HOSSZABBÍTANAK.
Ugyanakkor a rendőrhatóságnak kötelessége értesiteni a vadászkamarát arról, ha valakitől bevonták az engedélyt,
azért, hogy a kamara pedig vonja be a vadászjegyet (ami újravizsgázásal jár 1 év után).
Ráadásul a megfogalmazás úgy szól, hogy már annak sem ADHATÓ és HOSSZABBÍTHATÓ meg az engedély, aki bár
szankciót nem kapott, de a bünőssége megállapított (pld. felfüggesztett szabadságvesztés).

Szóval a BEVONÁS szóval van a gondom, arról sehol nincs infó. Azonban mire valaki ezt a joghézagot kihasználva
"nekimegy" esetleg a rendeletnek a saját igazáért, az nyilván oly sok idő, amire már rég letelik az, ami miatt ezt tenné.

drbjozsef # 2022.02.22. 20:39

és nem kell hosszabbítani azon idő alatt, amíg a szankció tart?
Úgy érted, amíg az illető nem mentesül a hátrányos jogkövetkezmények alól, és nem lesz tiszta újra az erkölcsi bizonyítványa?
Ha külön az ítélet nem rendelkezett róla, akkor maradhat neki engedélye. De adott esetben ez több év. Ilyen ritkán vizsgálják a vadászokat, ilyen hosszú időre adják az engedélyt?

Majordomus # 2022.02.22. 20:17

Nincs. Értelmezési hézag van.

adima28 # 2022.02.22. 17:16

Mivel nem kaptam választ ismét feltenném a kérdést, másként.
A rendelet így fogalmaz:

"Ki nem kaphat fegyvertartási engedélyt?
Engedély nem adható, illetve hosszabbítható meg, ha a személy
büntetett előéletű;
büntetlen előéletű, de büntetőjogi felelősségét a bíróság jogerősen megállapította
a 2013. június 30-ig hatályban volt, a Büntető Törvénykönyvről szóló 1978. évi IV. törvény (a továbbiakban: 1978. évi IV. törvény) X. fejezetében meghatározott állam elleni bűncselekmény, XI. fejezetében meghatározott emberiség elleni bűncselekmény, emberölés, erős felindulásban elkövetett....... (és itt a felsorolás a cselekményekre)
”"

Itt egy szófordulatot kérdeznék: nem adható és nem hosszabbítható!
De mi van azokkal, akiknek MÁR van, és nem kell hosszabbítani azon idő alatt, amíg a szankció tart?
Ugyanis a "vissza kell vonni" és hasonló mondatok hiányoznak ebből a "rendeletből"
https://regi.ugyintezes.magyarorszag.hu/…0091202.html?…

Tehát, ha jól értelmezem, itt egy joghézag van?

adima28 # 2021.12.23. 19:59

Tisztelt Szakértők

(google copy/paste nélkül) kérnék választ, olyan személytől, aki valóban tudja, hogy a válasza valós.

Felfüggesztett szabadságvesztés, garázdaság miatt: ez a vadászfegyvertartási engedély bevonásával jár?

Köszönöm!

(kérem, találgatók, "szerintemezők" véleményét mellőzni, ha lehet)

Sz.Márton # 2009.09.12. 22:01

Még mindig szomorkodva:
a fegyvertartásra vonatkozó fontosabb jogszabályok; (2004. évi XXIV. tv.)(253/2004. (VIII. 31.) Korm. rend., 49/2004. (VIII. 31.) BM rend. és 50/2004. (VIII. 31.) BM rend.)

A nyomozás további része az legyen rendőri előgyakorlat részedre...

Sz.Márton # 2009.09.12. 21:51

Elszomorító, ha ez ott nem része a tananyagnak, vagy erről ott élből bármilyen tájékoztatást a mai társadalmunkban hamarabb nem tudna bárki a tanári karból vagy a főiskola dolgozói(...) közül kérdésedre naprakészen megadni.

matty999 # 2009.09.12. 21:42

Jó napot kívánok.
Kérdésem az lenne, hogy RTF-es hallgató létemre fegyvertartási engedélyt lehet-e kapnom?
Fegyverismereti vizsga nekünk volt illetve lövészetek vannak. Azért szeretnék saját fegyvert mert a későbbi munkahely ahova szeretnék menni megkívánja a rendkívül jó lőteljesítményt.