e-mail mint bizonyiték


napoleon # 2004.03.29. 12:19

Mr Ness

Ha azt akarod, hogy az emailt a bíróság ne fogadja el. A legjobb, ha feljelentést teszel. Ismeretlen tettes visszaélt a te email postafiókoddal. (magyarul feltörték)
Ezt elszokták fogadni...
De ha komoly követelésük van fogadj ügyvédet.

napoleon # 2004.03.29. 12:00

De tudok egy rosszabb példát, szerzői jogi per.
Közismert egy kocsmába szól a rádió. Kijön az artisjus képviselője felvesz egy adatlapot ami alapján kiszámlázza a jogdíjat. A törvény nem kötelezi az adatlapot akárki, kitöltheti. Kitölti egy felmondás alatt álló hölgy aki, hogy még utoljára megszívasson beleír valótlanságokat.

3 napod van a védekezésre (írásban). A volt alkalmazottad megfogja az adatlap másolatát és kidobja a kukába.

Te pár hét múlva kapsz egy csekket amit vagy befizetsz vagy kisidő múlva kapsz egy fizetési meghagyást.

Mivel az se tudod mi ez, ezért értelemszerűen írsz egy ellentmondást.

És megvan a per. Jelen esetben az artisjus a felperes te meg az alperes.

Kölcsönösen beadjátok a bizonyítékokat, a felperesnek elég csak az adatlap.

1, Most kapaszkodj meg:

  • a Legfelsőbb bíróság által a BH. 1993/240 eseti döntése:

„hogyha a perbeli üzletben felvett és aláírt adatszolgáltatási lapon a zenefelhasználás ténye rögzítésre kerül, akkor vélelmezni kell, hogy ott nyilvános zenefelhasználás történt”
Ugyancsak a LB határozata a vélelem csak akkor dől meg, ha felhasználó írásbeli bejelentéssel él.

Na itt már elszállt mert nem tudtál az adatlap létezéséről.

2, De ez a legjobb:
A vélelem (jelen esetben adatlap) megdönthető, a LB a következő képen döntött: ha a felhasználó írásbeli bejelentéssel él. (3 napod van)

De tudsz az adatlap létezéséről. Tehát ez a lehetőséged el is felejtheted.

3, a nagy matt.
Az eseti döntés tartalma kimondja a vélelem megdöntésére a tanúvallomás alkalmatlan.

Bizonyítsd be az igazad!

napoleon # 2004.03.29. 11:08

A bíróságon a felperes beadja a keresetett, melynek egyik bizonyítéka lesz a tőled kapott email, amin a te címed van mint feladó.

Te mint alperes, be kell bizonyítanod, hogy azt a levelet nem te küldted.
Magyarul mint bizonyítékot a bíróság ne fogadja el.

Pp. 164. § (1) ahogy írtad a bizonyítás az alperes érdeke is. Ha ő ezt nem tudja megtámadni akkor a felperes által bemutatott e-mailt elfogja fogadni a bíró.

Mr Ness # 2004.03.27. 12:43

Nem egészen értem, hogy lehet emaillel bizonyítani?!
Formailag sem. Úgy, hogy tárgyalás előtt kinyomtatja, vagy mi? Mert ezt igen egyszerűen lehetne hamisítani.

Leiterjakab # 2004.03.27. 11:41

Pp. 164. § (1) A per eldöntéséhez szükséges tényeket általában annak a félnek kell bizonyítania, akinek érdekében áll, hogy azokat a bíróság valónak fogadja el.


Leiterjakab

napoleon # 2004.03.27. 08:58

Szia én lehet, hogy rossz hírt mondok:

Az e-mail bizonyítása az alperest terheli, a felperes akármit lobogtathat. Mindég neked kell bizonyítani.
Az meg szerencse kérdése a bíró az e-mailt elfogadja, mint egy bizonyíték. Ismétlem, mint egy bizonyíték.

általában igen.

Zoltán György # 2004.03.16. 18:55

Aláírad? Felismerhető a kézírásod egyértelműen, minden kétséget kizáróan?

sessionID # 2004.03.16. 17:53

Alperes vagyok és Felperes egy e-mailt lobogtatva kíván elmarasztalni. Mi a gyakorlat? Figyelembe lehet venni egy e-mailt?

Igen, "egyszerű" bizonyíték, a bíró úgy mérlegeli ahogy neki tetszik (megvizsgálja, hogy mennyire tűnik hitelesnek, mennyire életszerű a tartalma, stb.), aztán levon belőle valamilyen következtetést - vagy teljesen figyelmen kívül hagyja.

Zoltán György # 2004.03.16. 15:49

Mondjuk futár vagy egy "futár" cégnél, és takarítasz a Vasútnál?
Vagy egy konkurens cégnél takarítasz?
Pontosan milyen, tevékenységre írtad, hogy kizárólagos? (Bár nem lényeg.)
A másik cégnél nem ezt a tevékenységet csinálod, remélhetőleg.

naiv17 # 2004.03.16. 15:16

Szia,

kösz a választ. kötöttem Felperessel szerződést, amiben kizárólagosságot vállaltam arra, hogy nem szerződök versenytárssal. Bepereltek. Kötöttem egy másik céggel egy szerződést teljesen másról és azt akarják kikényszeríteni, hogy mutassam be a szerződést, ami szerintük bizonyítja a szerződésszegést. Rajtuk a bizonyítási teher, szóval szerezzés be ők!

Zoltán György # 2004.03.16. 12:37

Nagykorúsítottak?
Teljes, jogilag cselekvőképes vagy?
Mire vonatkozott a szerződés?
Csak kettőtöket érint, vagy van kihatása bárki, illetve bármi másra?
Bocsi ez elsőre kevés!

Zoltán György # 2004.03.16. 12:32

Ha titkos a szerződés, akkor azt csak az érintettek láthatják.

naiv17 # 2004.03.16. 10:37

Sziasztok,

teljesen új vagyok itt -nem is jogász- és segítséget szeretnék kérni valaki szakmabelitől.

Két kérdésem van:
Alperes vagyok és Felperes egy e-mailt lobogtatva kíván elmarasztalni. Mi a gyakorlat? Figyelembe lehet venni egy e-mailt?

Másik kérdésem:
Felperes tőlem követel egy harmadik féllel kötött szerződésemet, ami titkos. Be kell-e mutatnom vagy sem (nem szeretném). Mi erre a szabály, mire hivatkozhatok?

Ha valaki tudna segíteni akkor nagyon hálás lennék

A naiv-