Özvegyi nyugdíj


dirac # 2015.03.12. 20:47

Tisztelt Ahamima!

Édesanyám 2015.02-ig kapta az ideiglenes özvegyi nyugdíjat öregségi nyugdíjas édesapám 2014. februárban bekövetkezett halála miatt. Ebben az időpontban már édesanyám is öregségi nyugdíja volt. Kérdésem, az, hogy mivel a jogszabály számomra nem fogalmaz egyértelműen (Az jogosult özvegyi nyugdíjra, aki a jogszerző halálakor betöltötte a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító korhatárt), hogy jár-e édesanyámnak a 30%-os özvegyi nyugdíj már most édesapám után (hiszen a haláleset pillanata előtt már egyszer betöltötte a korhatárt), vagy csak akkor fog járni, ha betölti a 63. életévét (1953-ban született), hiszen 2014. februárban már 63 év lett a korhatár? Az özvegyi nyugdíjat az ideiglenes ö.ny. letelte után újra igényelni kell, vagy automatikusan adják, ha megfelelőek a feltételek? Feléled automatikusan vagy újra be kell adni a kérelmet?

Válaszát előre is köszönöm.

EMaya # 2015.03.11. 14:55

Tisztelt Fórum!
A kérdésem a következő:
Édesanyám idős otthonban, teljes ellátásban, demens szakvéleménnyel van elhelyezve.
Nyugdíja két részre bontva van: öregségi és hozzátartozói.
Az otthon 80%-ot vonhat le ápolási jogcímen.
Szeretném megtudni, hogy hivatalosan mindkét összeg beletartozik, vagy csak az öregségi nyugdíjból törvényes a havi díj megállapítása?
Köszönöm

cirmi58 # 2015.03.10. 12:17

Tisztelt Fórum!

A férjem 2008-ban halt meg. Nem kértem az özvegyi nyugdíj megállapítását, mert elváltunk, de sosem éltünk külön. 1 gyermeket neveltünk közösen. A halála napjáig egy háztartásban éltünk. Járt volna-e nekem az özvegyi nyugdíj? Én még nem vagyok nyugdíjas. A férjemnek halála előtt állapítottak meg rokkantsági nyugdíjat, de már nem tudta felvenni, mert időközben elhunyt. 1 évig volt súlyos beteg.
Várom válaszukat.

ahamima # 2015.03.09. 16:41

Árvácska70

A társadalombiztosítási nyugellátásról szóló 1997. évi LXXXI. törvény 49. § (1) bekezdése szerint: „Az elvált, továbbá házastársától egy évnél hosszabb ideje külön élő személynek ideiglenes özvegyi nyugdíj csak akkor jár, ha házastársától annak haláláig tartásdíjban részesült, vagy részére a bíróság tartásdíjat állapított meg.
Tartásdíjon házastársi tartásdíjat kell érteni.
A fentiekre tekintettel, amennyiben az elhunyttól kizárólag gyermektartásdíjban részesült, özvegyi nyugdíjra nem válhat jogosulttá.

Üdvözlettel: ahamima

Árvácska70 # 2015.03.08. 06:46

Tisztelt Fórum!

Tisztelettel kérném a segítséget!
7 éve elváltam, volt férjem pár hete elhunyt. 4 közös gyermekünk van, közülük egy kiskorú. Kiskorú gyermekem után az édesapjától tartásdíjat kaptam, amiről természetesen jogerős bírósági végzés is volt. Árvaellátásra jogosult gyermekem, ezt tudom és folyamatban is van a papírok összeszedése majd a kérelem beadása.Kérdésem az lenne hogy özvegyi nyugdíjra jogosult vagyok-e? Köszönöm a választ! Nem kötöttem a válás után házasságot és élettársi kapcsolatom sincs. Egyedül élek és nevelem 15 éves gyermekemet.

ahamima # 2015.03.07. 12:28

Edina77

Sajnos nem jogosult, amennyiben a nagymamája saját jogán nyugellátásban részesül az özvegyi nyugdíj mértéke 30 %, méltányosságból sem adható tovább 60 %.
(1997. évi LXXXI. törvény 50. § (2) b))

Üdvözlettel: ahamima

Edina77 # 2015.03.06. 12:44

Tisztelt Fórum!

Szeretném segítségüket kérni nagyszüleim ügyében. Nagypapám (87 éves volt) tavaly márc. 10.-én meghalt, nagymamám (84 éves) idén márc. 10-ig kapja papa után az ideiglenes özvegyi nyugdíjat (60%).
Márc. 10. után már csak 30%-ra lesz jogosult, múlt héten kaptam meg a határozatot. A mama nyugdíja kb. 30ezer.
Kérdésem az lenne, hogy jogosult lehet-e nagymamám az állandó özvegyi nyugdíjra, tehát továbbra is 60%-ra. Ha igen, mi a teendőnk.
Előre is nagyon köszönöm!

ahamima # 2015.02.23. 17:20

zsolesz75

A kitöltött özvegyi nyugdíj igénybejelentő lappal együtt be kell nyújtani az elhunyt eredeti, vagy hitelesített másolatú halotti anyakönyvi kivonatát, valamint a házassági anyakönyvi kivonatot. Másra nincs szükség. Mindezt az Országos Nyugdíjbiztosítási Főigazgatóság Nyugdíjfolyósító Igazgatósága Budapest, 1820 címre kell megküldeni.
1 évig 60 %-os mértékű özvegyi nyugdíj jár.

Üdvözlettel: ahamima

zsolesz75 # 2015.02.21. 06:34

T.Fórum!

Először is köszönöm a választ. Halotti anyakönyvit tegnap kaptam kézhez ez hitelesített másolat önkormányzat által. Önkormányzat családsegítő segít hétfőn kitölteni a nyomtatványt viszont ott mondták kellenek anyu iratai is személyi igazolvány, lakcím kártya, taj kártya valamint apu és anyu nyugdíj törzsszámára is. Ez tényleg kell hozzá? Valamint még 1 kérdésem lenne 30 vagy 60% özvegyi nyugdíjra jogosult anyu 1 évig? Lentebb leírtam adatokat 3-an vagyunk testvérek.

T: Glancz Zsolt

ahamima # 2015.02.20. 13:46

b.kati53

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén a 63. (hatvanharmadik) életéve betöltésekor éledhet fel, amennyiben addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

b.kati53 # 2015.02.19. 22:11

Tisztelt Szerkesztőség!
Tájékoztatást szeretnék kérni. Az özvegyi nyugdíj újraélesztésével kapcsolatban kérem segítségüket.
Több választ elolvastam a fórumban, de bizonytalan lettem.
2011. novemberében halt meg a párom, én ugyanekkor, decemberben lettem nyugdíjas (40 év munkaviszony elérésével). Egy évig, 2012 decemberig kaptam az özvegyi nyugdíjat, ahogy ezt a törvény is előírja.
1953. május 4-én születtem, most leszek 62 éves. Szeretném tudni, hogy mikor igényelhetem újra a férjem utáni nyugdíjat, ez évben, ha elérem a 62-t vagy csak jövőre, mi az érvényes jogszabály?
Válaszukat nagyon köszönöm!

tündibündi # 2015.02.19. 20:40

Nagyon köszönöm a válaszokat! Annyit még hozzátennék, hogy édesanyámnak azt mondták az önkormányzatnál, hogy idén március 16-án jogosult lesz az öregségi nyugdíjra, mivel be lesz dolgozva a 40 éve. Bár én azt nem értem, hogy ezt az önkormányzatnál dolgozó hölgy honnan tudja? Lehet neki erre rálátása? De persze nem is ez a lényeg.
A határozat viszont a megváltozott munkaképességéről úgy szól, hogy 50%-ban és véglegesen rokkant, tehát nem rehabilitálható. Akkor ez most azt jelenti, hogy jogosan kérheti visszamenőlegesen az özvegyi nyugdíjat onnan számolva, amikor is leszázalékolták?

ahamima # 2015.02.19. 16:40

tündibündi

  1. Az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel sajnos semmikor, mert az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül nem tölti be a 62. életévét.
  2. Megváltozott munkaképesség jogcímen akkor éledhet fel az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága, ha az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül az egészségi állapota legfeljebb 50 %-os lesz. Ezt szakhatósági állásfoglalás formájában orvosi bizottság állapítja meg.

Mindkét pont szerinti ellátást igényelni kell (bár az 1. elutasításra kerül).

H99x

Az édesanyja öregségi nyugdíjra a 63. életéve betöltésekor lehet jogosult.
Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén nem éledhet fel semmikor, mert az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszűnésétől számított 10 éven belül nem töltötte be a 62. életévét.

Üdvözlettel: ahamima

szafika # 2015.02.19. 09:58

Kedves Tündibündi !
Azt h 2006-ban mennyi volt a korhatár nem tudom , amikor letelt az 1 évig kapott özvegyi , de tényleg lecsökkentették a 15 évet 10-re , amikor feléledhet újra . Viszont az biztos , h a 40 éves akcióssal még nem támad fel , az nem is munkaviszony , hanem jogviszony ! kell , h legyen , mert az se mindegy ! de ahamima biztosan szakszerűbben elmagyarázza a teendőket , ha van .

H99x # 2015.02.19. 00:57

T. Forum!

Kerem, segitsenek a tisztanlatasban.

Edesapam 1950 nyaran szuletett, 2002-ben hunyt el, 52 evesen. Halalakor kb. 38 ev es 3 honap munkaviszonya volt (szakmunkaskepzot beleszamitottak). Utolag tudtuk meg, hogy akkor 52 evesen, 3 honappal a halala elott nyugdijas lehetett volna az akkori torvenyek ertelmeben (azonban 52 evesen meg sem fordult a fejeben, hogy nyugdijba menjen).

Edesanyam 1953 oszen szuletett. Edesapam halalakor kb. 31 eve voltak hazasok. Osszesen 37 ev munkaviszonya van, 2 eve munkanelkuli. Gyest anno utanam nem kapott (1971 es 1974 kozott nem dolgozott, egeszen 3 eves (+4 honapos) koromig.

Sajnos en nehezen kovetem az allando valtozasokat.

Amennyiben jol ertelmezem, 2016. oszen lesz jogosult oregsegi nyugdijra (fuggetlenul attol, hogy hany ev munkaviszony van), ugyanis akkor tolti be a 63. evet. Az elso kerdesem, hogy ez valoban igy van-e?
(Korabban mast is olvastam az 1953-ban szuletettekkel kapcsolatban).

A masodik kerdesem, hogy amikor nyugdijra jogosult, fog-e kapni ozvegyi nyugdijat? Edesapam halala utan egy evig kapott ideiglenes ozvegyi nyugdijat.

A harmadik kerdesem, hogy amennyiben ozvegyi nyugdijat fog kapni, akkor ez valoban 30% lesz-e, es az ozvegyi nyugdij az edesapam 2002-ben megallapitott nyugdijanak megfeleloen lesz megallapitva (ami akkor ha jol emlekszem olyan kb. 60 ezer Ft korul volt) vagy maskent?

Elore is koszonom a valaszukat.

H99x

tündibündi # 2015.02.18. 22:19

Tisztelt Fórumozók,
Segítségüket kérném a következőkben. Édesapám 2005. márciusában halt meg (1953-ban született). Édesanyám (1955-ös születésű) akkor egy évig kapta az özvegyi nyugdíjat utána. Most egy másik okból kifolyólag bent volt a helyi önkormányzatnál, és ott szólt neki az ügyintéző hölgy, hogy elvileg március közepétől meg lesz neki a 40 év munkaviszony, úgyhogy jogosult lehet az öregségi nyugdíjra, és hogy intézze édesapám után az özvegyi nyugdíjat is, mert hamarosan letelik halála óta a tíz év, és utána már nem fog neki járni. Első kérdésem, hogy tényleg létezik ez a tíz éves határ? Tehát ha nem igényeli meg addig, akkor utána már nem lesz jogosult az özvegyi nyugdíjra? Valamint honnan számítják az időt? A papírok beadásának dátumától, vagy esetleg azt a dátumot nézik, amikor megszületik a döntés arról, hogy édesanyám jogosult lesz az öregségi nyugdíjra?Édesanyám jelenleg úgymond rokkant nyugdíjas, de csak 50%-os, ebben az esetben jól tudom, hogy nem jár neki az özvegyi nyugdíj?
Előre is köszönöm a válaszokat!

ahamima # 2015.02.16. 20:26

erika

Igen, jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, az igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon terjesztheti elő. Az elbíráló szerv az összes körülményt vizsgálva hoz döntést.

Üdvözlettel: ahamima

erika # 2015.02.16. 15:45

Tisztelt Fórum.
Elhunyt férjem 1957 06 05-én,én 1958 06 19-én születtünk.Közös gyermekünk nem született.
Köszönettel. Erika


T.Fórum.
Elhunyt férjem 1957 06 05-én,én 1958 06 19-én születtem.Közös gyermekünk nem született.
Köszönettel.Erika

ahamima # 2015.02.14. 17:02

zsolesz75

Az özvegyi nyugdíj igényléséhez szükséges igénybejelentő lap mellett - melyet a www.onyf.hu honlapon a nyomtatványtárban talál - be kell nyújtani az elhunyt eredeti halotti anyakönyvi kivonatát, valamint a szülei eredeti házassági anyakönyvi kivonatát.
Az igényelbírálási eljárás jogszabályban meghatározott határideje 22 munkanap, melyen belül a döntést meg kell hozni. Az ezt követő 10 munkanapon belül pedig utalni kell a visszamenőlegesen járó ellátást. Ennél természetesen lehet rövidebb az ügyintézési határidő, hosszabb pedig csak indokolt esetben.

erika

A korrekt válasz megadásához kérem adja meg mindkettejük születési adatát, illetve azt, hogy közös gyermekük született-e.

Üdvözlettel: ahamima

erika # 2015.02.13. 15:37

T.Fórum.
Párommal 2009től éltem élettársi kapcsolatban,2013 augusztusában megesküdtünk.Sajnos 2014 decemberében hosszú betegség után elhunyt.Az ő ingatlanjában éltünk,mivel máshol nekem is volt lakásom,így csak az utolsó hónapokban jelentkeztem be hozzá.Azt szeretném megkérdezni,kaphatok e özvegyi nyugdíjat?
Válaszukat előre is köszönöm.
Üdvözlettel:Erika


T.Fórum.
Elhunyt férjem 1957 06 05-én,én 1958 06 19-én születtem.Közös gyermekünk nem született.
Köszönettel.Erika

zsolesz75 # 2015.02.13. 08:46

T.Fórum!

Sajnálatosan édesapám tegnapelőtt meghalt rövid betegség után. 73 évesen ment el több mint 40 év-et ledolgozott rendes öregségi nyugdíjas volt. Édesanyám agyvérzése miatt le van százalékolva rokkantnyugdíjas ő 61 éves lesz. Neki csak 15 ledolgozott éve van viszont 43 éve voltak házasok majdnem 44. Kérdésem milyen özvegyi nyugdíjra jogosult milyen papírok kellenek az igényléséhez az űrlap kitöltésén kívül valamint mikor kaphatja meg az első havi özvegyi nyugdíjat. Apu 1941-es születésű volt anyu 1954-es anyu 13 éve van leszázalékolva sajnos ő menni sem tud csak keveset temetésre sincs pénzünk. Ezért lenne ez fontos de az iratokat nem tudom milyen kell ezért a kérdésem. Válaszukat előre is köszönöm.

T: Glancz Zsolt

ahamima # 2015.02.10. 20:16

Réka54

Az öregségi és az özvegyi nyugdíjra való jogosultságot más-más jogszabályhely szabályozza.

Öregségi nyugdíjba akkor mehet, ha legalább negyven év jogosultsági idővel rendelkezik.

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén a 63. életéve betöltését követő 183. napon éledhet fel, amennyiben addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Réka54 # 2015.02.10. 00:55

Tisztelt Jogi Fórum!

1954.04.24-én születtem, 40 éves munkaviszonnyal jelenleg is dolgozom. Férjem 2010. január 2-án halt meg, utána 1 évig kaptam ideiglenes özvegyi nyugdíjat.

Az lenne a kérdésem, hogy leghamarabb mikor mehetnék úgy nyugdíjba, hogy férjem után a 30 %-os özvegyi nyugdíjat is megkaphassam?

Előre is köszönöm a válaszukat,

Üdvözlettel: Réka

Tracey # 2015.02.06. 11:19

Tisztelt Jogi Fórum!
A férjem tavaly 10.22-én hunyt el és az özvegyi nyugdíjat nem tudtam elintézni magánügyi probléma miatt. Viszont múlthéten elintéztem és ma kaptam tőlük a levelet, hogy havi 45.000 forintot kapok 1 évig, a férjem halála napjától. De ugye én október óta nem kaptam, és ilyenkor mi történik? Megkapom a 4 hónapi pénzt egybe vagy azt már nem és csak októberig kapok havonta vagy plusz hónap rákerül még?

ahamima # 2015.02.05. 21:02

mamuci55

A jelenleg hatályos jogszabályok szerint ilyen választási lehetőség nincs.

Üdvözlettel: ahamima