Özvegyi nyugdíj


bericse # 2007.11.13. 19:31

Üdvözlök Mindenkit! Ez év november 30-tól leszek nyugdíjas. 57 éves vagyok. A férjem 1999.márciusában halt meg. A Nyugdíjfolyósítónál azt mondták, nem jár az özvegyi nyugdíj. Igaz ez? Később (65 éves koromban) fog járni? Köszönöm szépen ha segít valaki.

monalisa1 # 2007.11.13. 20:50

A jelenlegi rendelkezések alapján 62. életéve betöltésekor jogosult lesz a végleges özvegyi nyugdíjra.

Ha esetleg rosszul írtam, értők kijavítanak majd.

Lyonee # 2007.11.13. 21:31

Igaz. Nem jár az özvegyi nyugdíj sem most ,sem 62 éves korodban. A jelenlegi szabályozás szerint csak akor jár, ha az elhalálozás 10 éven belűl történik, a nyugdíjkorhatárt figyelembe véve. 2009-ben még csak 59 éves lesz és nem 62!

monalisa1 # 2007.11.13. 21:39

Kedves Lyonne,
köszönöm a helyreigazítást.

gittus # 2007.11.14. 08:11

dove
Még ne vess keresztet az özvegyi nyd-ra.
A tny 53§ (6) módosításának javaslatát nem láttam, akkor pedig az özvegyi nyd viszonylatában a rád irányadó korhatár az 55.év betöltése, és ezt ha jól értem azt már 2004-ben betöltötted. De hát várjuk meg a végleges döntést

gittus # 2007.11.14. 08:22

bericse
Az özvegyi nyd akkor éled fel ha az özvegyi nyd megszűnését követő 10 éven belül - tehát 2000 márciustól számított 10 éven belül bekövetkeznek a jogosító feltételek (2010 márciusig). Azaz betölti az öregségi korhatárt, vagy megrokkan, vagy árvaellátásra jogosult gyermeke van.

dezset # 2007.11.14. 08:34

Gittus!

Most akkor tíz percen belül mondasz ellen önmagadnak!

Nem járhat 55 éves korban állandó özvegyi nyugdíj!


Tivadar

gittus # 2007.11.14. 08:46

Kedves Dezset.
Korántsem mondok ellent magamnak. A tévedhetetlenség látszatát kerülve megjegyzem. Dove esetében 1996.12.31 előtt már megállapított és megszünt özvegyi nyd-ról van szó, ezért az Ő esetében - kizárólag az özvegyi nyd vonatkozásában - a korhatár 55.év. Jelenlen az özvegyi nyd nem éled fel mivel a jelenlegi szabály szerint 2003.-ig kell a korhatárt betöltse.A módosító javaslatra vonatkozóan állítottam hogy ne adja fel a reményt. Bericse férje viszont 1999-ben halt meg ezért az Ő korhatára semmiképpen sem lehet (sajnos) 55.

Én nem látok ellentmondást. Az özvegyi ny szabályai bonyolultabbak és csak első olvasatra egyszerűek.

dezset # 2007.11.14. 08:51

:-)

Köszi a kimerítő választ.
Valóban.
Az AB határozat nyomán korrigáltuk a feléledés szabályait, amit tuti elfogad az ogy. E szerint a 1993. márc előtt elhunytak özvegyei jogosultsága feléled 15 éven belül.
A kérdező igényének elutasítása perpill tehát abszolút jogos, ahogy a Te válaszod is erre utal.
Csupán "nem eszik olyan forrón" alapon szóltam, emlékezvén egy korlátozó szabályra.


Tivadar

gittus # 2007.11.14. 09:15

:-)
Melyik korlátozó szabályra gondolsz?
Ne vedd kötekedésnek csak a kérdezők számára pontosítok.
Jelenleg 1993 előtt megözvegyültek jogosultsága akkor éled fel ha 1993 márc.1-től számított 10 éven belül (2003 márc.1) beköv. az özvnyd feltétele, de nem haladhatja meg az "irányadó" 15 évet.

A módosítási javaslat három helyen van a szövegben.
A feléledési idő (10 helyett)15 év amelyet nem az elhalálozástól hanem az özvegyi nyd megszűnésétől kell számítani. A tny 53 (2)-t pedig hatályon kívűl helyeznék.
Ha így fogadják el nagyon sok korábban jogosultságból kiesett személy kerül ba a jogosulti körbe 2008.január 1-től többek között Dove is.

dezset # 2007.11.14. 10:01

Gittus!

Értelek.
A jogszabályt is értem, megkockáztatom ismerem is.
Látom Te is, ez megnyugtató. Talán kolléga is vagy. :-)

A joghézag- és dilemma a 47. § (2) a) és az 53. § (6) között feszül. Ha láttad és volt türelmed végigolvasni és értelmezni a AB tárgybani határozatát, akkor tudod, hogy az AB indokolása sem mentes a göröngyöktől.

A 47. § megállapításról, az 53. § pedig feléledésről szól.
A 47. § (2) úgy fogalmaz, hogy az ideiglenes özvegyi nyugdíj megszünése követően özvegyi özvegyi nyugdíjra az jogosult... (tehát megállapít)
Az 53. § pedig feléleszt. Mármint özvegyi nyugdíjat. Amit a 47. § (2) megállípít. Nem az ideiglenest éleszti fel, itt a joghézag.

A 47. § (2) a) pont szerint az 1949-ben született nő korhatára 62. Az 53. § (6) pedig azt mondja, hogy 55 év. Ez nyilván az akkori korhatárok miatt van, magyarán, hogy ne érje hátrány azt, aki özvegyi nyugdíja megállapításában hitt a korhatáremelés miatt.

Nyugdíjtöri: az özvegyi nyugdíj arra hivatott eredetileg, hogy az eltartó halála után az özvegy költségeihez hozzájáruljon; annak az özvegyének a költségeihez, aki már olyan közel van a korhatárhoz, hogy saját jogon nem kaphatna (nem lenne ideje a jogszerzésre) nyugdíjat.
Ezért volt a 15 éves szabály (résznyugdíj) és ezért 90 %-ban nők kapnak özvegyi nyugdíjat.

Persze a "vita" nem erről szólt. Valószínű, hogy a fórumon kérdező az AB határozat nyomán jogosult lehet özvegyi nyugdíjra, viszont a hézagos, ám bizonyos logikával mégis rendelkező szabályozás miatt egyértelműen nem mondható semmi, erre "csaptam le".


Tivadar

gittus # 2007.11.14. 10:35

Tivadar!
Jó hogy itt vagy.
Ha már nyugdíjtöri....ezek a "lukak" a régi szabályok szabása-varrása miatt alakultak ki.
Ami a 47§(2) és az 53§ kapcsolatos elméleti kérdésekben csak részben osztom az álláspontodat, de ez valószínűleg nem erre a fórumra való.
Azt pedig hogy miért nem kaptak a férfiak majd' 70 évig a nőkkel azonos feltételek szerint özvegyi nyd.-t, igen sokrétegű társadalmi és politikai kérdés, de nem hiszen hogy ezen keresztül megkérdőjelezni lehetne (vagy kellene) az 1993-ban a T.-be került módosítás megváltoztatásának szükségszerűségét.
Az özvegyi nyd célja szerintem a mai napig nem változott, az ami volt a hátrahagyott hozzátartozó jövedelmének kiesését kompenzálja. Ez nem ingyen van. A jogszerző járulékot fizetett érte. Ezen nem változtat az hogy az özvegy szerez-e a továbbiakban saját eltartása céljából szolgálati időt vagy sem.

Az AB olyan határozatot hozott amilyet szokott, ez sem meglepő, sokat kell rajta agyalni az biztos.

üdv
gittus

dezset # 2007.11.14. 11:07

Gittus!

Hogy mi van ingyen, és miért fizetett járulékok a jogszerző? :-)
Nos, ez is az a kategória lehet, amit nem tartasz erre a fórumra valónak, és amiben eltérhet a véleményünk.
Persze egyetértek, erre kevesen kíváncsiak itt. :-)

Viszont izgalmasak az ilyen eszmecserék és problémafelvetések "dudások" között. :-)

Üdvözöllek.


Tivadar

gittus # 2007.11.14. 12:53

Tivadar
Válthatunk izgalmas eszmecserét a továbbiakban is, és ezen a fórumon több "dudás" is elfér.

Üdv
gittus

bericse # 2007.11.14. 16:44

Nagyon köszönöm a választ mindenkinek!

bongyi # 2007.11.20. 20:24

Üdvözlök Mindenkit!
Szeretnék kérdést feltenni az özvegyi nyugdíj feléledéséről.
1978 december 16 óta vagyok özvegy, amikor "állandó" özvegyi nyugdíjat állapítottak meg részemre, mert 2 gyermek ellátásáról kellett gondoskodnom.
2000.08.07.-ig kaptam az özvegyi nyugdíjat folyamatosan az árvaellátással, a gyerekek tanulása miatt.
Az 55. életévemet az özvegyi nyugdíj feléledéséhez a törvény által előírt 2003. március 1-ig nem töltöttem be, csak 2005.június 25.-én.
Ezért nem éledhetett fel az özvegyi nyugdíj részemre.
Most olvasom itt a fórumon, hogy alkotmányossági okok miatt módosítják ezt a törvényt.
Van-e esélyem adataim alapján, hogy a módosítással visszakaphatom az özvegyinyugdíjat?

gittus # 2007.11.21. 07:15

szerintem mindenképpen

bongyi # 2007.11.28. 15:41

Kedves Gittus!
Nagyon köszönöm a reménytkeltő választ.

Fata # 2007.12.04. 14:18

Üdvözlök Mindenkit!

Az özvegyi nyugdíj feléledésével kapcsolatban kérnék egy kis segítséget.
1952.10.13-án születtem, férjem 1992.06.28-án halt meg. Egyik gyermekem 1998.06.29-én fejezte be nappai tagozaton tanulmányait, ennek következtében az özvegyi nyugdíjam folyósítását is megszüntették.
Ezévben betöltöttem 55. életévemet, ami az özvegyi nyugdíj folyósítás megszüntetésétől számított 10 éven belül van, valamint az elhalálozás 15. évében.
Ez esetben kérhetem az özvegyi nyugdíj feléledését?

tomas64 # 2007.12.04. 14:41

Úgy emlékszem, a hatályos szabályozás szerint már csak egy évig jogosultak a túlélő házastársak özvegyi nyugellátásra. Így véleményem szerint nem lehetséges megnyitni a folyósítást újra, azonban a kérelem és a közigazgatási eljárás illetékmentes, így nem veszít semmit, ha megkérelmezi.

gittus # 2007.12.04. 18:19

Fata
az özvegyi nyugdíja jelenleg hatályos jogszabályok alapján nem éled fel, mivel az 55.évét 2003.március 1-jét követően töltötte be. Reményt csak a várható jogszabályváltozás adhat 2008.január 1-től.

dezset # 2007.12.04. 18:37

Fata!

Nem szeretnélek összezavarni.
Feléled a nyugdíjad, kérvényezd!


Tivadar

dezset # 2007.12.04. 18:42

Gittus!

Vártam a mailed. :-)

Mire gondolsz alant?
Mi köze a 2003. márc 1-nek a feléledéshez ebben az esetben? És a jan 1-től változásoknak?


Tivadar

monalisa1 # 2007.12.04. 19:44

Nem-e úgy van, hogy akkortól lesz jogosult az özvegyi nyugdíjra - annak feléledésére - amikortól majd eléri a 60. életévét. Csak kérdeztem...

dezset # 2007.12.04. 20:02

A 60. évet: ha férfi lenne.
Így az 55-öt betölti, jogosult lesz. (Tny. 53. § (6).


Tivadar