Özvegyi nyugdíj


szafika # 2014.11.11. 15:56

Anikó betöltötted a rád érvényes nyd-korhatárt ? hány éves vagy ?

08Aniko # 2014.11.11. 14:15

Tisztelt Szakértő!

Szeretnék segítséget kérni az alábbi problémámra!
30% özvegyi nyugdíj mellett, rehab ellátást kapok. Ez a közeljövőben meg fog szűnni. Az lenne a kérdésem, hogy utána hány %-os özvegyi nyugdíjra leszek jogosult?

Előre is köszönöm válaszukat.

Tisztelettel:Anikó

Dávid5 # 2014.11.06. 09:24

Tisztelt Szakértő!

Segítségüket szeretném kérni.

Édesanyám 1958.szeptemberében született.Jelenleg 37év szolgálati idővel rendelkezik.(mert szakmunkást nem számolják be).Tehát 56 éves.

Édesapám idén júniusban lebetegedett, júliustól édesanyám kiemelt ápolási segélyre volt jogosult.
Sajnos apukám október 3-án elhunyt.
Jelenleg anyukám még 2 hónapig kapja az ápolási segélyt, ami decemberben megszűnik és a Tb-nél azt mondták hogy 1 évig ideiglenes özvegyi nyugdíjat fog kapni. Utána semmi.

A kérdésem igazából az lenne hogy Édesanyám nem-e lenne jogosult az állandó özvegyi nyugdíja?-mert 10 éven belül eléri a 65. évet.

Ha igen akkor hogyan tudnánk rendezni?mi kellene hozzá?
(Az ideiglenes özvegyi nyugdíjra már be van adva a papír.)Változtathatnánk rajta?az állandó miatt?

Ha nem akkor 62.-életévében újraindulhat az özvegyi nyugdíj?
Előre is köszönöm válaszukat.
Tisztelettel:Dávid

Annamariska # 2014.11.05. 13:05

Az lenne a kérdésem, hogy öregségi nyugdíjas házastárs elhunytával a szintén öregségi nyugdíjas özvegy is jogosult e az ideiglenes özvegyi nyugdíjra?
Számíthat-e 1 évig az elhunyt házastárs nyugdíjának 60 %-ára, majd az 1 év elteltével a 30 %-ára ?
Nem találok a neten erre a kérdésre egyértelmű választ.

ahamima # 2014.11.03. 20:21

Kati23

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. (hatvankettedik) életéve betöltésekor feléledhet (feltéve, hogy részesült ideiglenes özvegyi nyugdíjban), ha addig nem köt újabb házasságot.

Üdvözlettel: ahamima

Kati23 # 2014.11.03. 15:34

Tisztelt Szakértő!

Édesanyám idén 60 éves, 2011-ben jött el nyugdíjba a 40éves munkaviszony után. Édesapám 2006-ban halt meg, 50 évesen. Kérdésem, hogy édesanyám jogosult-e az özvegyi nyugdíjra és ha igen mikortól?
Válaszát előre is köszönöm!

ahamima # 2014.10.30. 19:48

happycat

Tekintettel arra, hogy a nyugdíjas jogviszonya megszűnik, az ehhez kapcsolódó kedvezmények sem illetik meg (így a kedvezményes bérlet sem).

magdika72

Természetesen igényelhet, ez az ún. elkésett igény. A jogosultságot közigazgatási eljárás keretében vizsgálja az erre jogosult szerv.

Üdvözlettel: ahamima

magdika72 # 2014.10.29. 09:39

Üdvözlet.Édesanyám 15 évig élt éllettársi kapcsolatban,papirok nélkül.Az élettársa 2006-ban meghalt,ígényelheti-e a özvegyi nyugdíjat ennyi ídő után.Ő mst öregségi nyugdíjban van.A választ köszönöm.

happycat # 2014.10.26. 14:41

Szep napot! Janaurban lesz egy eve hogy meghalt a parom,addig kapom az özvegyit, 1 gyermekem van aki közös, ö kapja az árvaellátást amig tanul,20 eves.

Kerdesem az lenne,lesz valami jogosultsagom a tovabbiakban,legalabb berletet tudok venni kedvezményest /nyugdijast/ a tovabbiakban,mert gondolom az özvegyi nem jar tovabbiakban csökkentve sem.. en 40 eves vagyok es meg messze a nyugdijtol.

Köwzönettel. Kellemes napot.

ahamima # 2014.10.24. 17:16

Agipka

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az édesanyja özvegyi nyugdíjra való jogosultsága a 62. életéve betöltésekor éledhet fel, ha addig nem köt újabb házasságot.
Öregségi nyugdíjra pedig akkor lehet jogosult, ha a 65. életévét betölti. Ehhez legalább 15 év szolgálati idő szükséges.
Az özvegyi nyugdíjra az igényt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon, az öregségi nyugdíjra a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon lehet előterjeszteni.

samy

Az édesanyja az igényét a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon terjesztheti elő, ennek több feltétele van, melyeket közigazgatási eljárás keretében vizsgálnak majd. Valószínűleg, amennyiben együtt éltek házasságban, jogosult lesz özvegyi nyugdíjra.

Üdvözlettel: ahamima

samy # 2014.10.20. 12:31

Üdvözlök mindenkit. Édesapám meghalt, 60 éves volt, rokkantsági ellátást kapott. Anyukám 58 éves, a nők 40 éves munkaviszony után járó nyugdíját kapja, közben fél állásban dolgozik is. Jogosult az özvegyi nyugdíjra?

Agipka # 2014.10.20. 09:11

Tisztelt Ahamima!
Olyan kérdéssel fordulok önhöz, ami a családomat érinti közvetlenül. Édesanyám 1958.03.07-én született. Édesapám 1997. októberében hunyt el. Ő rokkantnyugdíjas volt. Édesanyám özvegyi nyugdíjon volt, amíg az öcsém tanult( 3 gyermeket nevelt fel). Egyedül nevelt minket, nem ment férjhez, nincs élettársa.Azt mondták a nyugdíjfolyósítónál, ha a felfüggesztéstől számított 10 éven belül betölti a nyugdíjkorhatárt édesanyám, vissza kaphatja az özvegyi nyugdíját, mivel saját jogon nincs nyugdíja(15 év munkaviszonya van).Azt nem találtam sehol, hogy a reá irányadó nyugdíjkorhatár mennyi?? Azt olvastam mindenhol, hogy a halálozás évében irányadó korhatárt kell nézni, de én ott kor szerint eltérőt találtam, és konkrétan az özvegyiről nem találtam semmit. Tavaly végzett az öcsém(2013.09.12-étől dolgozik), és akkor függesztették fel az özvegyi nyugdíját.Tehát az a kérdésem hány év a reá irányadó nyugdíjkorhatár, melyik évben mehet el nyugdíjba, feléled-e neki az özvegyi, és hogy tudom meg, hogy mennyi nyugdíjat kaphat? Továbbá, hogy a saját munkaideje után lesz-e jogosultsága nyugdíjra? Válaszát előre is köszönöm!! Tisztelettel: Ági

sanadka # 2014.10.14. 18:43

Kedves Ahamima ! Köszönöm a választ !

ahamima # 2014.10.14. 16:41

sanadka

Az özvegyi nyugdíjra jogosultság megszűnik, ha az özvegy a reá irányadó öregségi nyugdíjra jogosító életkorának betöltése előtt házasságot köt, vagy bejegyzett élettársi kapcsolatot létesít. (Bejegyzett élettársi kapcsolat csak azonos nemű személyek között lehetséges.)

A fentiekre tekintettel az Ön élettársi együttélése az özvegyi nyugdíjra való jogosultságát nem szünteti meg.

Üdvözlettel: ahamima

sanadka # 2014.10.13. 09:24

Tisztelt Szakértő ! Elhunyt férjem után árvaellátásban,és özvegyi nyugdíjban részesülök.Ha élettársi kapcsolatba lépek,ami nincs bejegyezve,akkor jár e továbbra is a nyugdíj,vagy megszűnik?Köszönöm válaszát !

ahamima # 2014.10.11. 18:49

mamika60

Az özvegyi nyugdíjra való jogosultsága korbetöltés címén akkor éledhet fel, ha az özvegyi nyugdíj korábbi megszűnését követő 10 éven belül betölti a 62. életévét. Tekintettel arra, hogy nem írta a születési idejét, a számítás Önre vár.

Szalmakalap

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság kezdeményezi a felülvizsgálatot, Önnek teendője nincs, majd az értesítés szerinti címen kell megjelennie a vizsgálaton.

anett_szabo17

A jelenleg hatályos szabályozás szerint az özvegyi nyugdíjra való jogosultság korbetöltés címén a 62. életév betöltését követő 183. nap éledhet fel, amennyiben nem köt addig újabb házasságot. A kérelmet a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon kell előterjeszteni, a fenti életkor betöltését követően.

Üdvözlettel: ahamima

Angyalka2206 # 2014.10.11. 14:56

Üdvözlöm,

Özvegyi nyugdíjjal kapcsolatban lenne a kérdésem az alábbi:
1954.11.24-én született Édesanyám, a kedvezményes 40 éves munkaviszonnyal jött el nyugdíjba 2011 márciusban.
Édesapám 2002 január 2-án hunyt el, 52 évesen.
Megilleti-e Édeasanyámat 63 éves korától az özvegyi nyugdíj a jelenlegi jogszabályok alapján?
Válaszát előre is köszönöm!
Üdvözlettel,
D.A.

jucus56 # 2014.10.11. 06:01

Tisztelt Ahamima!

Köszönöm a válaszát. Üdvözlettel jucus56

anett_szabo17 # 2014.10.10. 09:45

Tisztelt szakértő!!

Kérem segítségét az alábbi ügyben!

A férj 2013-ban halt meg, már nyugdíjas volt. Az özvegy ideiglenes özvegyi nyugdíjat kapott 2014.áprilisig. (ő nem dolgozott nincs neki szolgálati ideje) Orvosi vizsgálaton 58%-ot állapítottak meg neki.
Október 21-én az özvegy 62 évet tölti be. Jelenleg semmilyen juttatást nem kap. Számíthat- e valamire? Illetve mikor és milyen kérelmet kell benyújtani?
Köszönöm segítségét.

Szalmakalap # 2014.10.10. 09:35

Kedves Ahamima!

Köszönöm megtisztelő válaszát.

Újabb kérdésem lenne, ha tud szíveskedjen válaszolni.

2012. novemberében 2 évre (2014. november 30-ig) 50% egészségkárosodás miatt özvegyi nyugdíjat állapítottak meg (60%-ot), mivel saját jogon nem részesülök ellátásban.
Mi a teendő? A Nyugdíjfolyósító kezdeményezi a felülvizsgálatot vagy nekem kell?

Köszönettel: Judit

mamika60 # 2014.10.08. 15:36

Tisztelt szakértő!
Férjem 2004 -ben hunyt el , kaptam 1 évig özvegyi nyugdijat!
Én 2011 augusztusban mentem nyugdíjba 40 éves szolgálati idővel. Kérdésem kapok e özvegyi nyugdíjat és mikortól?
Köszönöm válaszát.

ahamima # 2014.10.08. 15:27

jucus56

Azokat a házastársakat akiknek egyik tagja bizonyítottan az egészségi állapota miatt került bentlakásos otthoni elhelyezésre (idősotthon, szociális otthon, stb), együttélő házastársaknak kell tekinteni, ha közöttük az érzelmi-gazdasági életközösség továbbra is fennállt.
Fentiekre tekintettel az elhunyt férje után - amennyiben a fenti feltételek fennállnak - jogosult lehet özvegyi nyugdíjra. Az igényét terjessze elő, amennyiben nyugdíjas volt az elhunyt a Nyugdíjfolyósító Igazgatóságon, ha nem volt nyugdíjas, akkor a lakóhelye szerinti nyugdíjbiztosítási igazgatóságon.

Szalmakalap

Az élettársa az Ön jogán özvegyi nyugdíjra az egyéb jogosító feltételek fennállása esetén akkor lehet jogosult, ha az elhalálozás bekövetkezését megelőzően legalább 10 évig megszakítás nélkül érzelmi-gazdasági közösségben együtt éltek. Amennyiben született közös gyermekük ez az időtartam 1 év.

Ikrek2006

A leírtak alapján az édesanyja hiába volt az elhunyt házastársa, attól külön élt, a külön élő házastársak özvegyi nyugdíjra való jogosultsága sokkal szigorúbb, mint az együtt élő házastársaké, így látatlanban vélelmezem, hogy jogszerű volt az elutasítás.
Ami pedig az elhunyt élettársi kapcsolatát illeti, szintén más szabályok vonatkoznak rá, de ezt nem is írom, mert ez az édesanyja ellátásra való jogosultságát nem befolyásolja.

Üdvözlettel: ahamima

Ikrek2006 # 2014.10.05. 16:58

Tisztelt Szakértő!

Érdeklődnék özvegyi nyugdíj iránti jogszabályokról.Édesanyám 10 év házasságot követően férje élettársi viszonyt kezdett volt feleségével.A halála elötti pár évben.Házasságban élt de közjegyzői nyilatkozat készült az élettársi viszonyról(ami az egészségi állapota miatt megkérdőjelezhető, hogy önszántából íródott volna) .Édesanyám özvegyi nyugdíj iránti kérelmét elutasították.Házasság esetén lehet közjegyzői nyilatkozatot készíttetni élettársi viszonyról? Ez felül ír 10 év házasságot.Köszönöm vélaszát

Szalmakalap # 2014.10.05. 10:47

Tisztelt Szakértő! Hozzáértő!

Élettársi kapcsolatban élek 7 éve. Semmilyen hivatalos papír nem készült.

Kérdésem: Ha meghalok az élettársam kaphat-e özvegyi nyugdíjat?

Köszönöm a választ.

jucus56 # 2014.10.05. 02:07

Tisztelt Jogi Fórum!

Meghalt a férjem akivel nem éltem együtt, Ő 12 éve egy
elme szociális otthon lakója, én vagyok a gondnoka.
39 éve házasodtunk össze, 2 gyermekünk van 38 és 32 évesek.
Az otthonba kerülésig együtt éltünk, és 3 évvel ezelőttig
havonta 3-4 napot itthon töltött, de az állapota
romlott. azóta mi látogatjuk.
Kérdésem az lenne, hogy jogosult vagyok-e az özvegyi
nyugdíjra.
A férjem rokkantnyugdíjas volt, én 4 hónapja vagyok
nyugdíjas 40 év szolgálati idővel.

Üdvözlettel:jucus56