Öröklés megosztása külföldön élő örökössel


Rexor # 2002.04.05. 10:05

Kedves Medina!

Keresztanyja halála után, ha Önre hagyja az őt megillető 1/4 részt, akkor a ház közös tulajdonba fog kerülni. A Ptk. szabályai szerint közös tulajdon birtoklására és használatára bármelyik fél jogosult, ugyanakkor bármelyik fél kezdeményezheti a közös tulajdon megszüntetését is (akár Ön akár a külföldi). A megszüntetésnek 3 féle módja van:

  1. természetbeni megosztás (ha alkalmas erre a ház, bár általában ez elég körülményes, mert a közig. hivatal engedélye is kell hozzá és néha nehéz ezt fizikailag megvalósítani)
  2. magához váltás: ilyenkor az egyik tulajdonostárs megvásárolja a másik tulajdonhányadát
  3. értékesítés: ilyenkor a ház ellnértéke a tulajdoni hányadok alapján kerül megosztásra.

Ha Ön benn lakik a házban, akkor a bírói gyakorlat szerint Önt illeti meg az elsőbbség, hogy a fenti megszüntetési módok közül választhasson (az ingatlant ténylegesen használó általában elsőbbséget élvez). Ha Ön nem választ természetesen ez a jog áthárul a másik félre, és ő dönthet. Valószínűleg számára is a legkényelmesebb ha ön magához váltaj az ő tulajdoni hányadát is.

Remélem most sikerült válaszolnom a kérdésére, ha az előző üzenetemben nem voltam világos, akkor elnézését kérem.

MEdina # 2002.04.04. 13:26

Kedves Rexor!
Mindenekelőtt köszönöm gyors válaszát! Valószínűleg én írtam le rosszul a helyzetet. Azt tudom, hogy amíg keresztanyám él, addig a mostohafia nem adhatja el a házat. Keresztanyám (és én is) azt szeretnénk, ha az ő halála után az én tulajdonomba kerülne a ház, hiszen a mostohafiúnak már semmi kötődése nincs Mo-hoz. Tehát ő valószínűleg megbízott útján eladná és csak a pénz kellene neki. A kérdés, hogy ha a keresztanyám a saját negyedrészét rámhagyja, milyen lehetőségeim vannak a másik háromnegyed rész megszerzésére? Keresztanyám halála után kényszeríthetnek engem a ház eladására, vagy ha én nem egyezem bele az eladásba, és ő nem mond le a saját részéről, akkor hogy jut hozzá az örökségéhez?
Előre is köszönöm válaszát!
MEdina

Kedves Medina!

Ahhoz, hogy az Öné legyen az ingatlan, az alábbi lehetőségek állnak fenn:

A Ptk. szerint az örökhagyó halála után lehetőség van arra, hogy a törvényes örökös visszautasítsa az örökséget. Ezt a törvényes örökösnek az illetékes közjegyzőnél kell bejelentenie, aki a hagyatéki leltárt készítette. Így az örökség akár a házastárs tulajdonába is kerülhet (amennyiben nincs más törvényes örökös). Lehetőség van az ingatlan elajándékozására, is, amely után ajándékozási illetéket kell fizetni (10 %) az ajándékozottnak, vagy adásvétel útján.

Mivel ebben az esetben közös tulajdonról van szó, csak abban az esetben lehet eladni az házat, ha az Ön keresztanyja is hozzájárul ehhez.

Mivel az ingatlan felére a keresztanyjának haszonélvezeti joga van, ezért nem rakhatja Önt ki a házból.[/quote]


MEdina

Rexor # 2002.04.04. 10:51

MEdina írta - 2002.04.4 9:29
A következő jogi problémára keresem a megoldást:
Keresztapámnak első házasságából volt egy fia, aki 56-ban disszidált Amerikába. Anyja halála után a fiú -távollétében is - automatikusan örökölte a szülői ház felét. Később a keresztapám újra megnősült, 30 évig élt második feleségével, a keresztanyámmal. Azonban halála előtt nem végrendelkezett a ház fennmaradó másik felének örökösödési jogáról ezért halála után a házrésze fele szintén a fiára szállt, csak egynegyed rész keresztanyámra, akinek haszonélvezeti joga van. Tehát most háromnegyed rész a külföldön élő fiúé és keresztanyám csak negyed részről rendelkezhet. Ezt szeretné rám hagyni. Kérdés, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy a ház teljesen egészében az én tulajdonomba kerüljön? Megakadályozhatom-e hogy a fiú eladja a házat? Kitehet-e engem a lakásból, ha negyedrész az enyém? A megoldás, ha megvásárolom tőle a részét? (Fontos, hogy ő 56 óta nem járt Mo-on, nem is akar hazajönni)
Előre is köszönöm!

Kedves Medina!

Ahhoz, hogy az Öné legyen az ingatlan, az alábbi lehetőségek állnak fenn:

A Ptk. szerint az örökhagyó halála után lehetőség van arra, hogy a törvényes örökös visszautasítsa az örökséget. Ezt a törvényes örökösnek az illetékes közjegyzőnél kell bejelentenie, aki a hagyatéki leltárt készítette. Így az örökség akár a házastárs tulajdonába is kerülhet (amennyiben nincs más törvényes örökös). Lehetőség van az ingatlan elajándékozására, is, amely után ajándékozási illetéket kell fizetni (10 %) az ajándékozottnak, vagy adásvétel útján.

Mivel ebben az esetben közös tulajdonról van szó, csak abban az esetben lehet eladni az házat, ha az Ön keresztanyja is hozzájárul ehhez.

Mivel az ingatlan felére a keresztanyjának haszonélvezeti joga van, ezért nem rakhatja Önt ki a házból.

MEdina # 2002.04.04. 07:29

A következő jogi problémára keresem a megoldást:
Keresztapámnak első házasságából volt egy fia, aki 56-ban disszidált Amerikába. Anyja halála után a fiú -távollétében is - automatikusan örökölte a szülői ház felét. Később a keresztapám újra megnősült, 30 évig élt második feleségével, a keresztanyámmal. Azonban halála előtt nem végrendelkezett a ház fennmaradó másik felének örökösödési jogáról ezért halála után a házrésze fele szintén a fiára szállt, csak egynegyed rész keresztanyámra, akinek haszonélvezeti joga van. Tehát most háromnegyed rész a külföldön élő fiúé és keresztanyám csak negyed részről rendelkezhet. Ezt szeretné rám hagyni. Kérdés, hogy mit kell tenni annak érdekében, hogy a ház teljesen egészében az én tulajdonomba kerüljön? Megakadályozhatom-e hogy a fiú eladja a házat? Kitehet-e engem a lakásból, ha negyedrész az enyém? A megoldás, ha megvásárolom tőle a részét? (Fontos, hogy ő 56 óta nem járt Mo-on, nem is akar hazajönni)
Előre is köszönöm!


MEdina