Örökölt lakás eladása: pénzosztás nem a hagyatéki alapján


Lhotse # 2007.01.17. 08:35

Az ingatlant adjátok el nyugodtan egy szerződésben, a vételárat meg úgy osztjátok, ahogy akarjátok. Senkinek semmi köze hozzá, hogy hová utaltatjátok a pénzt. (Tulajdonképpen csak az adóhivatal érdeklődhet, de ha pl. édesanyád már több, mint 15 éve tulajdonos, az ő részéről a kapott vételár adómentes.)

javyar # 2007.01.16. 18:12

Köszönöm az értékes hozzászólásokat.
J.

Bmisa # 2007.01.15. 16:10

Az ingatlan-nyilvántartás tulajdoni hányadonként tartalmazza a tulajdoni részeket. Se többet sem kevesebbet nem lehet átruházni.
Nem értem a hányadoktól való eltérés célját, már pedig ennélkül tanácsot sem lehet adni.

A részekben történő adásvétel is felkeltheti a hivatal gyanúját!


BM

Bmisa # 2007.01.15. 16:10

Az ingatlan-nyilvántartás tulajdoni hányadonként tartalmazza a tulajdoni részeket. Se többet sem kevesebbet nem lehet átruházni.
Nem értem a hányadoktól való eltérés célját, már pedig ennélkül tanácsot sem lehet adni.

A részekben történő adásvétel is felkeltheti a hivatal gyanúját!


BM

Kovács_Béla_Sándor # 2007.01.14. 17:46

Meg lehet tenni, de szerintem célszerű az egyes tulajdoni részeket külön szerződésekben eladni - még jobb, ha némi időbeli eltéréssel.

Ha ugyanis egy szerződésben történik az adásvétel, és az árak nem arányosak, akkor az illetékhivatal okkal teheti meg, hogy a drágább rész alapján határozza meg az olcsóbb értékét is.

javyar # 2007.01.14. 16:45

Kedves Hozzáértők,
Édesapám halála után örökölt lakás tul.részei a hagyatéki alapján: 50% anyám (+haszonélvezet), 25% testvérem, 25% az enyém. A lakást el akarjuk adni, de az adás-vételi szerződésben nem a fenti tulajdoni százalékok alapján rögzítenénk az eladás után járó összegeket.
Azaz, pl.: anyám 50%-át eladja 5 millóért, míg mi a 25%-25%-unkat 4-4 millióért, vagyis nem százalékarányosan (eredetileg ez 6.5, 3.25, 3.25 millió lenne).
A kérdés az, ez jogilag megoldható-e, van-e valami hátránya vagy egyéb buktatója ennek.

Nagyon köszönöm a segítségeteket!

Javyar.