Közös tulajdon + haszonélvezeti jog


fluxurion # 2020.03.21. 18:08

Tisztelettel üdvözlöm Önöket!

(Kerestem, de nem találtam ugyanilyen kérdést, a segítségüket kérnénk!)

Örököltem egy házrészt 1/2 arányban, de az én részemen a tulajdonostárs haszonélvező. Tehát a fél ingatlan az övé a másik felén (ami az enyém), pedig haszonélvezeti jog van.

(Édesapám az élettársával úgy egyezett meg, hogy fele-fele ház és kölcsönös haszonélvezet.)

A haszonélvező 2 éve kórházban van ápolási osztályon.

A közművek az én nevemen vannak.

A haszonélvező gyerekével egyszer-kétszer sikerült már felvenni a kapcsolatot, de nem sikerült megegyezni semmiben.

A kérdésem a következő:

Mikor és hogyan lehet megosztatni?

Mert nem tudom megvásárolni, főleg nem annyiért amennyiért ők adnák. (Kétszer annyiért, mint amennyire értékelték.)

És nem is szeretném eladni, mivel generációk óta a családé.

Kötelezhetnek-e az eladásra?

Jelenleg üresen áll a ház. A másik féllel, vagy hozzátartozóival nincs lehetőségem kommunikálni.

Nagyon köszönöm a választ!

MajorDomus # 2020.03.21. 18:33

Szinte sehogy.
Nem rúgsz labdába a tulajdonjog és a haszonélvezet- fél-fél részen - együttes fennállása miatt.
Ha a haszonélvező meghal,akkor a gyerekével tárgyalhatsz a fél rész átvételéről,legrosszabb esetben kérheted a közös tulajdon megszüntetését. Gyüjts pénzt,hogy ki tudd fizetni

fluxurion # 2020.03.22. 11:41

Nem akarom az ő részét megvenni. Az enyémet szeretném használni. Persze még nincs megegyezve, hogy meddig tart egy-egy rész. Vagy hogy hol lehetne egy kerítéssel külön választani. A telek több mint 600 nm.

fluxurion # 2020.03.22. 12:00

Hogyha ők elakarják adni 3. félnek, megtehetem hogy nem egyezek bele, mert én nem akarom eladni, hanem bele akarok költözni?

MajorDomus # 2020.03.22. 15:58

Ja értem. Tehát műszakilag megosztható.
Csakis a haszonélvező engedélyével költözhetsz be a saját tulajdonodba. Milyen állapotban és életkorban van a haszonélvező?

MajorDomus # 2020.03.22. 16:01

Ha a saját részüket el akarják adni,arra elővételi jogod van. Tehát megveheted. De vétel nélkül,még a saját tulajdonodba sem költözhetsz be a haszonélvező engedélye nélkül.

fluxurion # 2020.03.23. 07:27

Az állapotáról annyit tudunk, hogy agydaganattal műtötték 2 éve és azóta is az ápolási osztályon van.

fluxurion # 2020.03.23. 07:28

És ha ők az egészet akarják eladni megtehetik? Kényszerít arra a törvény, hogy beleegyezzek az eladásba?

MajorDomus # 2020.03.23. 15:56

Nem. De miért adnák el azt ami nem az övék?
Osztatlan közös tulajdon esetén a társtulajdonosnak elővételi joga van.

Darkhill # 2020.03.25. 17:05

Tisztelt Ügyvédek!
Van egy tanya földdel, aminek 1/2 részben tulajdonosa vagyok. A problémám az, hogy nem tudok bemenni, mivel többszöri kérésre nem kapok kulcsokat a társtulajdonostól. Mit tehetek, tehetnék, hogy bejuthassak a területre, épületbe? Lecserélhetem a lakatot és a zárakat, ha adok kulcsot a társtulajdonosnak? Vagy simán feljelenthet? Válaszokat előre is köszönöm!

MajorDomus # 2020.03.25. 17:10

Le.
Az ingatlant minden tulajdonos jogosult használni!

Darkhill # 2020.03.25. 17:16

Köszönöm szépen! Akkor már csak egy vasfűrészt kell beszereznem ????

Darkhill # 2020.03.25. 17:16

A kérdőjelek tévesen mentek!

MajorDomus # 2020.03.26. 21:31

Meg egy lakatot annyi kulcsal,hogy a társtulajdonosnak is jusson.

Darkhill # 2020.04.03. 14:37

Köszönöm

manwet # 2021.09.10. 09:58

Tiszteletem!
Adott egy ingatlan, aminek 1/1-es tulajdonosa "XY", nekem pedig az 1/2 részen özvegyi haszonélvezeti jogom van, azaz nincs tulajdonjogom. Az ingatlant én használom, én élek benne.
Felmerült kérdéseim:
A tulajdonos az 1/2 tehermentes tulajdonjogra hivatkozva beköltöztethetne-e bárkit az ingatlanba az én hozzájárulásom nélkül? (Temrészetben nem osztható ketté az ingatlan)
Továbbá megteheti-e, hogy míg én életvitel szerűen élek az ingatlanban, mikor nem vagyok otthon, bejön hivatkozva a tehermentes tulajdonjogára, vagy ebben az esetben egyeztetnie kell velem?
Valamint tőlem kérhet-e a tehermentes tulajdonjog miatt bérleti díjat/használati díjat, hiszen a teljes ingatlant használom, azaz azt a részét is, amire nem terjed ki a haszonélvezeti jogom. (Másként nem is lehetne lakni az ingatlanban).

Köszönöm!

drbjozsef # 2021.09.10. 10:32

manwet,

Tehát te vagy az ingatlan használója, birtokosa.

A tulajdonos az 1/2 tehermentes tulajdonjogra hivatkozva beköltöztethetne-e bárkit az ingatlanba az én hozzájárulásom nélkül?
Így nem, de felszólíthat rá, hogy tedd lehetővé, hogy ő is használja az ingatlant, hiszen csak 1/2 részre van jogosultságod. Mint birtokos, elutasíthatod ezt, ez esetben viszont követelhet többlethasználati díjat. A megváltását nem követelheti, mert özvegyi jog, viszont a közös tulajdont megszüntetésére indíthat pert, de ez esetben is feltehetőleg használhatnád tovább az egész ingatlant.

Továbbá megteheti-e, hogy míg én életvitel szerűen élek az ingatlanban, mikor nem vagyok otthon, bejön hivatkozva a tehermentes tulajdonjogára, vagy ebben az esetben egyeztetnie kell velem?
Nem. Amíg te vagy a birtokos, köteles vagy időnként lehetővé tenni, hogy a tulajdonának a használatát ellenőrizze. Mondjuk havonta egyszer legfeljebb. De csak veled előre egyeztetett időpontban, a jelenlétedben.

Valamint tőlem kérhet-e a tehermentes tulajdonjog miatt bérleti díjat/használati díjat, hiszen a teljes ingatlant használom, azaz azt a részét is, amire nem terjed ki a haszonélvezeti jogom. (Másként nem is lehetne lakni az ingatlanban).
Mint fent írtam igen, de csak onnantól, hogy a használati igényét egyértelműen jelezte, és azt te egyértelműen elutasítottad.

wers # 2021.09.10. 10:38

viszont a közös tulajdont megszüntetésére indíthat pert

Az 1/1 tulajdonos?

drbjozsef # 2021.09.10. 10:49

Bocs, jogos, máshol járt az eszem. Stornó.

manwet # 2021.09.10. 11:05

Köszönöm.

Ezek szerint annak ellenére, hogy csak a z 1/2 részén van haszonélvezeti jogom, a teljes ingatlan birtokosa, használója én vagyok, mivel én élek benne.

Arra vonaktozóan van kitétel, hogy mennyi többlethasználati díjat kérhet? Vagy ő mondhat egy nem reális árat is? A díjat bíróság is rendezheti, ha akkora összeget mond, hogy én annak kifizetését nem fogadom el?
A többlethasználati díj fizetését megtagadhatom? Vagy ebből akkor bírósági per lesz?
Ezen többlethasználati díjat csak onnantól kérheti, hogy jelezte, hogy szeretné használni az ingatlant, és én ezt megtagadom? Vagy korábbról is?

Ha megfordítom a dolgot, és én szeretnék az ingatlanba albérlőt hozni (akár nulla forintért akár pénzért), akkor ezt neki a tehermentes rész miatt jóvá kell hagynia? Illetve ha pénzért hozok albérlőt, akkor jól gondolom, hogy a fele bérleti díj az neki jár?

drbjozsef # 2021.09.10. 11:21

manwet,

Arra vonaktozóan van kitétel, hogy mennyi többlethasználati díjat kérhet? Vagy ő mondhat egy nem reális árat is? A díjat bíróság is rendezheti, ha akkora összeget mond, hogy én annak kifizetését nem fogadom el?
Kérni akármennyit kérhet, ha vita van bíróság dönthet. Nyilván a helyileg szokásos albérleti díj körül szokás.

A többlethasználati díj fizetését megtagadhatom? Vagy ebből akkor bírósági per lesz?
Igen.

Ezen többlethasználati díjat csak onnantól kérheti, hogy jelezte, hogy szeretné használni az ingatlant, és én ezt megtagadom? Vagy korábbról is?
Korábbról a bírósági gyakorlat szerint nem.

Ha megfordítom a dolgot, és én szeretnék az ingatlanba albérlőt hozni (akár nulla forintért akár pénzért), akkor ezt neki a tehermentes rész miatt jóvá kell hagynia?
Igen.

Illetve ha pénzért hozok albérlőt, akkor jól gondolom, hogy a fele bérleti díj az neki jár?
Nyilván.

Ne felejtsd el : a fentiek, és az előző is arra vonatkozik, hogy ha a tulajdonos jogszerűen jár el, jogkövető magatartást folytat. Szóval ne lepődj meg, ha más történik, ha mégsem az...

manwet # 2021.09.10. 12:41

Köszönöm. Elsősorban én szeretnék tisztában lenni azzal, hogy mi a jogszerű, hogyha nem úgy jár el, akkor szükség esetén én "jogosan" tudjak ügyvédhez fordulni. Illetve ezekre fel tudom szólítani, hogy így járjon el.

Illetve hogy én jogszerűen tudjak eljárni.

Amúgy ha bejönne az ingatlanba az én hozzájárulásom nélkül, akkor az bitrokháborításnak minősül a 1/2 haszonálvezeti jogom ellenére?

drbjozsef # 2021.09.10. 13:04

Amúgy ha bejönne az ingatlanba az én hozzájárulásom nélkül, akkor az bitrokháborításnak minősül a 1/2 haszonálvezeti jogom ellenére?

Igen. Hívhatsz rendőrt, kérhetsz birtokvédelmet a helyi jegyzőtől.