A társasház rendelkezik SzMSz-el, ami tartalmazza a Házirendet.
Kérdés: az élet változását követve a közgyűlés hozhat-e 50%+1 többséggel olyan határozatot, ami kiegészíti az eddigi házirendet (pl. parkoló használata, szemétgyüjtő használata, stb.), de nem ellentétes az SzMSz-ben lévőkkel, azt nem módosítja, vagy pedig csak az SzMSz változtatásával lehet ez, az összes tulajdonos 50%+1 szavazatával?
Házirend módosítása társasháznál
zengolelle,
Erre a nem túl acélos kérdésre csak általánosságban lehet válaszolni : igen, az SZMSZ csak az összes tulajdoni hányad 50% +1 szavazattal módosítható, és igen, az SZMSZ-t nem érintő határozat a jelenlévő, határozatképes közgyűlés egyszerű többségével hozható.
Talán a konkrét problémát oszd meg velünk.
drbjozsef,
a társasüdülőnek van egy gépkocsiparkolója, ahol sajnos nem fér el minden tulajdonos gépkocsija, többen az utcán parkolnak. Van egy érvényes SzMSz, aminek egyik pontja az, hogy "törekedni kell arra, hogy a képkocsik lehetőleg a parkolóban legyenek." Van egy tulajdonos, aki 4 éve a parkolóban raktároz egy lerobbant katamaránt, amit soha nem használ, de 2 gépkocsi helyét foglalja el. A taggyűlés hozott érvényes határozatot arról, hogy üdülési szezonban a parkolóban csak gépkocsik lehetnek és a közös képviselő jelöljön ki helyet a vízijárműveknek (csónakok). A katamarán tulajdonosa megtámadta bíróságon a határozatot, mert szerinte a határozat elvileg az SzMSz-be tartozó, ezért nem lett volna elég a közgyűlés szavazata, (28 igen, 0 nem és 2 tartózkodás), az összes tulajdonos 50%+1 szavazat kellett volna (ez 37 igen).
Akkor ez már a bíróság dolga, mondhatnánk mi bármit.
Úgy van. Az ítélet lesz a döntő nem a mi véleményünk.
zengolelle,
Szerintem a társasüdülő megspórolhatna magának egy jó adag költséget, ha nem pereskedne ezen a katamaránossal, hanem elfogadna egy SZMSZ-módosítást. Mert a társasházi törvény 26. § (2) szerint:
„A közösség a házirendben meghatározza a közös tulajdonban lévő épületrészek, területek és helyiségek használatára vonatkozó részletes szabályokat is.”
Tehát lehet, hogy a bíró az összes körülmény ismeretében a társasüdülő javára ítél, de nem teljesen légből kapott a katamarános álláspontja. Szerintem van esélye, hogy nyer...
A társasházi törvény enged írásbeli szavazást az SZMSZ-módosításra, ha nem tudtok elég tulajdonost lerángatni egy közgyűlésre.
És az még levélben is bekérhető!
Azt szeretném tudni, hogy ha a társasházban fűtési mérőeszközök vannak felszerelve, s én nem szereltettem fel azokat, jár-e nekem kompenzáció, a mellett is, hogy sokkal magasabb költséget számolnak el nekem ? Illetve, a nagy összegű (30.000.000 ) hitelfelvételhez elegendő-e a megismételt ( 5 perccel későbbi!?) közgyűlésen részt vevő 25 tulajdonos szavazata, egy 170 lakásos társasház esetén ? Köszönöm !!
Költségmegosztó az, nem mérő.
Milyen kompenzáció?
A kölcsön meg attól függ. Egy biztos, ha senki nem támadta meg határidőben a határozatot, akkor kész.
Tamás !
Ha nem szereltetted fel azokat,akkor jó nagy marha vagy és erre jövőre fogsz rájönni.
A távhö törvény értelmében a strangátlag 2.5 szeres szorzóháal számláznak neked,kb. százezres számlát fogsz kapni.
A hitelfelvételhez két dolog kell. Egy. A törvény szerint második megismételt közgyűlés a résztvevők számától függetlenül határozatképes.
Ha ennyi embert érdekel,akkor az elég szomoru rátok nézve.
A svjci módszer szerinti kompenzáció neked is jár a felosztási arányok megállapitásánál.
Más kérdés hogy ennek a 2.5 szereresét terhelik rád, mert a lakásod nem rendelkezik a hőmennyiségmérés adatainak felosztásához szükséges költségmegosztóval. Ezért kapsz büntetőtarifát.
Ja.kimaradt.
Kettő: a bank által megkövetelt szavazati arány amire hajlandó hitelt adni.
Nálam például irásbeli szavazás volt 94 % igennel a hőszigetelésre.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02