Zöldfelület


Majordomus # 2023.03.03. 20:43

Legyen igazad....

drbjozsef # 2023.03.03. 05:50

MD,

És tényleg igazam lett... :DDD
Sikerült még mélyebbre menned. Lehet, nagy betűkkel kellene írnom, mert annyira lent már nem hallod...

De te csak magaddal vitatkozol (amin nem csodálkozok), mert rajtad kívül az "önálló" szót a büdös életbe senki le nem írta. Nem is kíváncsi arra senki.

Kérdeztem : ha a garázsbeálló nem ingatlan, akkor nálad mégis mi a fene?

Majordomus # 2023.03.02. 21:13

Az Ingatlan-nyilvántartási törvény (Inytv.- 1997. évi CXLI. törvény) az "önálló ingatlan" fogalma: önnálló ingatlannak az minősül, amelynek saját helyrajzi száma van (más ingatlanoktól függetlenül átruházható és elkülöníthető).

A törvény szerint ingatlan az olyan földrészlet, amely az ingatlan-nyilvántartásba önállóan bejegyezhető:

  • egy helyrajzi számon nyilvántartott földrészlet a hozzá tartozó felépítménnyel.

Olyan nehéz ezt megérteni?

Majordomus # 2023.03.02. 20:56

Nem az !

Nekem kettő is van egy társasházban.
.
Egy "parkoló" és egy garázs.
csak utóbbinak van helyrajzi száma.

drbjozsef # 2023.03.02. 06:06

MD,

A te esetedben szinte a lehetetlenséggel határos, hogy még mélyebbre ásd magad, de te ebben is kiváló vagy.
Építmény? Garázsbeálló? Helyrajzi szám?
A teremgarázsban a beálló nem ingatlan? Szép. Akkor minek definiálnád a te univerzumodban?

Majordomus # 2023.03.01. 22:11

Nem is kell.
Ha sáros a kertem és leszórom gyöngykaviccsal akkor épitményt hozok létre? Hülyeség.
.
.
Pont ezért nem kaptak helyrajzi számot a teremgarázs beállók mert nem feleltek meg az épitmény lenti fogalmának.
.a garázsbeálló sem ingatlan,pedig komolyabb darab mint a kertben lévő térkő.
Márpedig

nanemaaa # 2023.03.01. 10:32

MD
Igen, ez is így van. Rengeteg megközelítése van, de egzakt fogalommeghatározása nem létezik egy jogszabályban sem.

Majordomus # 2023.02.27. 20:23

Az ingatlan a föld és a ráépített szilárd építmények összessége. Ingatlan a föld szárazföldi felszínének körülhatárolt, más ingatlanoktól elkülönített része, továbbá az önálló rendeltetésű és önálló forgalmú építmény vagy építményrész.

drbjozsef # 2023.02.27. 17:08

Tengerbe vizet... :/

nanemaaa # 2023.02.27. 13:43

A Polgári Törvénykönyv (Ptk.) nem tartalmazza az ingatlan definícióját, a jogelmélet azonban egységes [forrás?] abban, hogy ingatlannak azok a dolgok minősülnek, amelyek állaguk sérelme nélkül egyáltalán nem vagy csak jelentős értékvesztéssel helyezhetők át másik helyre. Ingatlannak minősülnek továbbá a már gyökeret eresztett növények és a folyók hordalékai is.

Zöldövezeti11 # 2023.02.27. 13:38

Pedig MD áll közelebb a valósághoz.
Ingatlan pl. egy telek.Ingatlan a telekkel együtt az építmény..a felépítmény. Egy kút, egy kerítés,egy térkövezés nem ingatlan. Jó megközelítéssel csak része az ingatlannak.

nanemaaa # 2023.02.27. 11:30

MD
El kell, hogy szomorítsalak. A térbeton bizony ingatlan.
;)
https://hu.economy-pedia.com/…-real-estate

Majordomus # 2023.02.24. 20:55

Az ingatlanokra találták ki a szabályokat a térkő viszont nem ingatlan.

nanemaaa # 2023.02.24. 08:51

Mint építményre igaznak kell lennie a 10 évnek.
Valójában örökké kérdés volt, hogy mely hatóság hatáskörébe tartozik a telken belüli térburkolatok építése. Jelenleg már bizonyossá vált, hogy az építésügyi hatóság hatásköre, bár kerülik, mint macska a forró bádogtetőt. Az biztos, hogy az engedély nélkül létesíthető építmények körébe tartozik, bár nyilván a rá vonatkozó építési szabályokat be kell tartani. Szóval a rosszindulatú szomszéd csak kekeckedik.
Autó melegítés tárgykörében ismételten megjelentek azok a szakmai vélemények, hogy legalább addig érdemes kicsit melegíteni, míg az olajteknőben lévő megmerevedett olajat össze nem töri a járó motor. Ez valóban lehet 1-2 perc is. De ha nem nyomod ki egyből a szemét, akkor normál fordulaton szerintem nyugodtan lehet egyből is használni. Igaz, nekem benzines van, de én sose szoktam melegíteni, legfeljebb ha befagy a szélvédő, vagy belepi az autót a hó, akkor míg takarítom, addig hagyom járni a motort is.
A szomszédod a falkavezér szerepét szeretné betölteni a felségterületén, ezért kekeckedik mindenkivel. Szerencse, hogy egyelőre nem hugyozza körül a területét. Egyébként jelentgethet bárhol, mindenhol le fog pattanni, és kiderül majd, hogy kappan az a kakas. :D

Majordomus # 2023.02.23. 21:03

Szerintem nagyon nem kell aggódni.

drbjozsef # 2023.02.23. 19:54

E.L.K.É.P.E.S.Z.T.Ő.!

Zöldövezeti11 # 2023.02.23. 13:48

Hogy mik vannak még mindig.

Olvasom, hogy .
1-2 percig jaratom az autot, inkabb hideg motorral

Nos régi.... a nagyon régi autós szokások : az autót indulás előtt be kell melegíteni, az autót télire le kell rakni, sőt az sem árt ha bakra teszik az autót a gumik kímélése céljából, aztán előjött néha a hirdetésekben a garazsírozott kifejezés. Stb.

Hát igen az autók régen nagyon drágák voltak. Most láttam a meseautó c. 1932 -es filmet. 20 ezer Pengőt taksált az a kocsi. anno akkor az egyik nagyapám 10 ezer 45 P.-ért építette fel az első cs. házát.... 102 nm ,postatiszt 400 P., bank tisztviselők 600 - 800 pengőért dolgoztak, a munkás jó ha 200P.-t kapott. a másik öreg apámnak soha sem volt saját lakása.
Vissza az autóra. Nagy érték volt.... az újat be kellett járatni.Mivel a faternak se tellett soha újra ( a sokaságnak semmijenre sem ),végre 59 táján egy új került a látószögbe....hónapokig ment a bejáratásról az elmélkedés.

A modern autót nem kell bejáratni, nem kell garázsban tartani, nem kell indulás előtt be melegíteni --
  • járatni a szomszéd bosszantására.
Az máshogy az autók rövid életűek.....a házak viszont sokáig tartanak. Az 1932 -ben épült zöldövezeti cs házam anno egy félautót ért csak, most viszont ha eladnám 4 db. meseautót vehetnék az árából.a 92 éves ház árából.
drbjozsef # 2023.02.23. 12:52

A vonatkozó rendelet is építményt ír :

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

56.§(3)

drbjozsef # 2023.02.23. 12:48

Ragnaros,

Szerintem - de majd nanemaaa kijavít, ha tévedek - ez a szabály minden építményre vonatkozik.
Márpedig az Étv. szerinti építményfogalomba a térkő is beletartozik : 2.§(8).

https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Ragnaros # 2023.02.23. 06:51

Köszi mindkettőtök válaszát!
Pár éve vettem egy ingatlant, több műszakban dolgozom es igy neha sajnos hajnalban kell indulnom meloba. A szomszedokkal tok jo volt a viszony, semmi problema nem volt. Mellettem egy elvalt no lakik, vele is tok jo volt a viszony, beszelgettunk stb. Nemreg lett egy agressziv pasija aki az utcaban mindenkit elkezdett cseszegtetnii, ha jol tudom az epitoiparban dolgozik. Nekem is szolt h zavarja mikor hajnalban megyek dolgozni (max
1-2 percig jaratom az autot, inkabb hideg motorral de elhuzok gyorsan h ne zavarjak senkit es az utca vegeben jaratom egy kicsit (régi dizel)

Azt mondta h latja hogy tul sok a terburkolat a kertemben es hogy feljelent mert nem felel meg a zoldmutatoja a telkemen a helyi epitrsi szabalyoknak(igy vettem a telket,gondolom igy akar "megleckeztetni"...

Az elozo tulaj szerint a 90-es evek vegen burkoltak le, boven tobb mint 10 eve

drbjozsef: Barmikor vizsgalhatja

Ez a mondatod kicsit megijeszt. Se az epiteszethez, a joghoz meg vegkep nem ertek...

Googleben probaltam tajekozodni, (ezt a forumot is ott dobta ki) ott azt irjak mindenhol hogy a 10 evnel regebbi EPULETET nem vizsgalja a hatosag. Ez nem epulet, hanem terburkolat. Erre kulon semmit nem talaltam, igy lettem bizonytalan h vonatkozik e ra a 10 ev?

Majodomus azt irta, hogy nem vizsgalhatja, en is erre tippeltem.

De ha direktbe a terburkolat miatt jelent fel hogy csak bontassal felelne meg a helyi epitesi szabalyzatnak a zoldfeluleti mutato akkor mire szamithatok a hatosagtol?

Bocsi ha hosszu lett, tiszta gyomorideg vagyok mar napok ota...

drbjozsef # 2023.02.23. 05:29

Ragnaros,

Bármikor vizsgálhatja.
Elvileg.
De szerintem ez az utolsó, amit bárki néz. Hány családi ház tulajdonos betonozza körbe a telket, hogy még egy autó vagy tároló elférjen.
Sokkal jobban harapnak az épületekre, építményekre, pláne, ha azok szabálytalanok, vagy engedélykötelesek lettek volna, netán kifejezetten veszélyesek.
Egy nagyobb térkővel nem veszélyezteted a szomszédot, pont nem érdekel senkit (kivéve, esetleg, egy nagyon elbaszott vízelvezetést).

Majordomus # 2023.02.22. 20:20

Axt nem.de fennmaradási engedélyt nem valószínű hogy kapsz rá!

Ragnaros # 2023.02.22. 17:03

Sziasztok!

Az lenne a kérdésem, hogy egy telek esetében a zöldfelületi mutató (zöldfelület legkisebb mértéke) megvalósulását milyen időintervallumban jogosult vizsgálni a hatóság.

A több mint 10 éve meglévő burkolt felületeket vizsgálhatja-e, illetve visszabonttathatja-e a hatóság?