Ingatlan megközelítés


Lajmantin # 2024.10.25. 19:45

"hagyod, hogy pereskedjenek ők."

OK. köszönöm, így világos.

osztap # 2024.10.26. 08:27

levelet írtak az önkormányzatnak, aláírták vagy 50-en.
Az nem jogforrás. Ha beadod a kérelmet, el lehet utasítani, de biztos nem amiatt, mert a szomszédok levelet írtak. A kérelemre a földhivatalnak kell hoznia egy határozatot, abban adnia egy részletes indoklást, jogszabályi hivatkozásokkal, és az a bíróságon megtámadható. A helyedben kiugrasztanám a nyulat a bokorból a kérelemmel. És hamarost, mielőtt az önkormi megkezdené a HÉSZ módosítását, vagy mondjuk telekalakítási tilalmat rendelne el.

eulimen # 2024.10.26. 10:46

@Lajmantin
Igen, adásvételkor az eladó nyilatkozott, hogy az ingatlan per-, teher- és igénymentes.
Akkor minden, a szolgalommal kapcsolatos, téged kényszerítő eljárás költsége, illetve a később, az esetlegesen perrel kimondatott szolgalom miatti értékcsökkenés utólag leverhető rajta egy külön perben, hibás teljesítés címen - ahogy drbjozsef is írta.
Kivéve persze, ha jófej vagy, és dalolva (magyarán: proaktívan) te lépsz először a hőbölgők helyett és földmérővel-földhivatallal megcsinálod az átjárási szolgalmat, esetleg a sávot átminősíted magánútnak (el nem felejtve, hogy az átjárási szolgalomnak mindig kell legyen uralkodó telke, azaz a szolgalmat élvező "gazdája", helyrajzi számmal azonosítva).

Akadályoznak engem a birtokom használatában azzal, hogy ők akarják használni és használják is.
Hát akkor lekeríted az egészet, és onnantól te használod az egészet. Ebben nem a jegyző fog segíteni, hanem saját magad: húzd fel azt a kerítést mielőbb. Na ebben a helyzetben viszont már nem te leszel az, aki a lekerített (saját) telek használatának jogát kéri a jegyzőtől. Erre akartam utalni.

Lajmantin # 2024.10.28. 18:11

@osztap
Oké, értem. Az azért elég hajmeresztő lenne, ha telekalakítási tilalmat rendelnének el közvetlen azután, hogy építési övezetbe vonták a területet. Már dolgozik rajta a földmérő, azóta beszéltem újra a helyi hivatallal, de ezt a lehetőséget nem vázolták fel, csak azt, hogy most már mindenképp lakossági fórumot kell összehívni. Az általam felajánlott 1 méter széles út elvérzett, mert szerintük új útként csak 6m széles út létesíthető. Így hát arra az álláspontra helyezkedtem, hogy nem lesz semmilyen út.

@eulimen
Érteni vélem. Bár az átjárási igényt sokan aláírták, nyilván nem kerülhet rá ennyi jogosult. Hacsak nem a szomszédos közút hrsz lesz a szolgalom jogosultja, már ha ez lehetséges.
De ahogy áll a helyzet, nem lesz itt semmiféle út. Én biztosan nem fogok fizetni érte, márpedig az utcabeliek nyilván ingyen szeretnék a jogot. Ha pedig nem lesz telekalakítás, akkor átjárás sem. Most ez lesz a tárgyalási alap.

Az út mindkét végére kitettük már a "behajtani tilos (magánút)" táblát, ahogy az erdőknél is szokás, faoszlopra. Igazság szerint nem nagyon néztem utána a táblaelhelyezés szabályainak, magánterületen van, kamerával figyelem, egyelőre ennyi. A kerítésépítés több idő, addig hagyom hogy megszokják.

Köszönöm mindenkinek a segítséget.

eulimen # 2024.10.29. 09:24

@Lajmantin
Az út mindkét végére kitettük már a "behajtani tilos (magánút)" táblát,
Akkor még mindig nem érted. Okosabb lett volna kitenni a "belépni tilos! magánterület" táblát. A környékbelieket arra kellene kellősítened, hogy amit ő útnak látnak, az qrvára nem út.

Az azért elég hajmeresztő lenne, ha telekalakítási tilalmat rendelnének el közvetlen azután, hogy építési övezetbe vonták a területet.
Márpedig változtatási tilalmat épp azért szoktak elrendelni, hogy a HÉSZ módosítást elkészíthessék és bevezethessék. A változtatásra okot adó körülmány bekövetkezte pedig jogossá tenné a változtatási tilalmat.

Próbálj meg leszakadni végre a jegyzőtől, a polgitól, a főépítésztől, meg az ajvékoló szomszédoktól, mint telekalakítási eljárásban nem közreműködő "hatóságoktól", és vitesd végig a telekalakítást egy, az építéshatósági jogszabály közelmúltbéli változásával már megismerkedett szakemberrel.
Inkább olvasd el alaposan az építéshatóságról szóló 281/2024. kormányrendelet VII. fejezetét, amely a telekalakítást is szabályozza.
https://njt.hu/…24-281-20-22

nanemaaa # 2024.10.29. 13:28

Akkor azt hiszem, az lesz az első megoldási kísérletem, hogy meghagyok egy 1m széles gyalogutat, és úgy adom be a kérelmet.
És akkor az állami főépítész biztosan nem fog hozzájárulni a telekalakításhoz, mert nem felel meg a helyi építési szabályzatnak.
Két kérdést kell magadban tisztáznod:

  1. Ki és hogyan akadályozza meg, hogy bekerítsd a telkedet? És ha semmi, akkor sopánkodás helyett miért nem teszed?
  2. Ha a szomszédok beperelnek szolgalmi jog biztosításáért, meg fogják-e nyerni, ha egyébként valamennyinek a telkére történő bejárása (behajtása) közterület felől biztosított? A "csak" nem igazán indok egy bíróságon.

+1. Egy helyben toporgás helyett miért is nem adod be a földhivatalhoz a telekalakítási engedély kérelmet? Sokba kerül a földmérő? Gondolj arra, hogy egy korábban fillérekért megvett telked értéke azáltal, hogy beépíthető építési telekké vált, legalább 5-10-szerese lett.

Lajmantin # 2025.02.03. 19:14

Folytatódik ez a sztori, még a mai napig sem ment át a telekalakítás, kb az ötödik változatnál tartunk, nem sietik el a hivatalok... Hát nem épp egy sima téglalapról van szó, és egy jövőbeni lehetséges közútnak mégiscsak meg kell hagyni egy kisebb területet, a korábbi elképzeléstől teljesen különböző módon. Ez engem már nem fog akadályozni, a mérete is elfogadható, kb 100 m2, ami egy kanyarodási ív miatt kell. Erre a bizonyos kisebb területre már a telekalakítás során már be is lépne az önkormányzat kisajátítással.

Na ezen a ponton vesztettem el a fonalat, nem kaptam választ eddig senkitől, hogy mégis mennyiért sajátítja ki az önk... illetve egyáltalán fog-e fizetni érte (mert pénze az nincs.) Mennyit ér egy út? Mert én építési telekként vettem meg minden egyes négyzetméterét, de most majd jön egy értékbecslő, aki felértékeli útként. Elnézést, ha nem kifejezetten jogi a kérdés, de nem igazán tudom hol megkérdezni.
Köszönöm.

eulimen # 2025.02.03. 20:07

@Lajmantin
Erre a bizonyos kisebb területre már a telekalakítás során már be is lépne az önkormányzat kisajátítással.
Biztos? Nem inkább arról van szó, hogy a szabályozási tervet módosítják, és az utcának kijelölt rész leszabályozásával (=ingyenes önk. tulajdonba adással) lesz az építéshatóság által is okmányoltan beépíthető a telek?

Mert én építési telekként vettem meg minden egyes négyzetméterét, de most majd jön egy értékbecslő, aki felértékeli útként.
És a leszabályozás után a megmaradó telek is sokkal többet fog érni, mint amennyiért megvetted az egészet. Ugye ezt nem felejted el?

Lajmantin # 2025.02.07. 19:45

... Nem biztos, nem adták írásba. De nem ingyenességről volt szó, hanem felértékeltetésről. Ami persze lehet nulla...
A telek most is beépíthető lenne, csak én fel akarom osztani, ebből van némi kalamajka.
Nem hinném, hogy az új szabályozási vonalaktól, már ha egyáltalán lesz ilyen, jelentősen növekedne az én telkem értéke. A kialakítandó út másik oldalán létrejövő új telkeké sokkal inkább, de azokhoz nekem semmi közöm. Szóval azáltal, hogy adok a saját telkemből, értékesebb lesz másvalakinek a területe, a hülyének is megéri, de már leszrnám azt a 100nm-t, csak haladjon végre az ügy. Most azt mondják, talán nyár végére.
Addig nem tudok közművesíteni, mert nincs meg a végleges hrsz... aztán jön megint a tél, akkor nem kötnek vizet, mert jaj, szóval jó nagy szívás ez.
(Lehet, hogy rá kéne kérdeznem külön,, mi lenne ha még egybe közművesíteném, aztán az osztás meg meglesz amikor meglesz... De több tulajdonos van, és nem az enyém a legnagyobb hányad, csak ezt eddig kihagytam az egyszerűsítés kedvéért)

osztap # 2025.02.07. 20:15

Mert én építési telekként vettem meg minden egyes négyzetméterét, de most majd jön egy értékbecslő, aki felértékeli útként.
Nem útként fogják értékelni. A kisajátítást, övezeti besorolás változását megelőző forgalmi értéket kell kifizetni. Olvasgasd a Kisajátítási törvény 9. §-t, különösen a (4)-et.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…