Köszönöm a segítséget.
Közterület elbirtoklása
szakirodalom szerint el lehet birtokolni kizárólagos állami vagy önkormnányzati tulajdonban álló ingatlant is
lebontás tuti nem lesz, megnéztem bírói ítéleteket
(valószínűleg azért fenyegetőznek bontással, mert nem jogi oldalról nézik az ügyet, szerintem az építésügyi osztály vizsgálja az ügyet, ők meg műszaki emberek)
önkormányzati döntés (=határozat) ugye megtámadható - fellebbezés!
aztán ha az sem elég, jöhet a bíróság
meg lehet támadni közig. határozatot bíróság előtt, bíróságok pedig lenézik közigazgatást, azon belül önkorm.-t még jobban...
legjobb lenne persze nem veszekedni, pereskedni, hanem megegyezni
egyezetek meg egy bizonyos összegben (esetleg, ha nem jönne össze az elbirtoklásos megközelités) - tehát egy kártalanítási összegben, amit ti fizetnétek ki az önkorm-nak
=tehát kvázi vásároljátok meg azt a kis területet
Elvileg része, az utcának, bár használhatatlan része, mert a telek nem egyenes vonalvezetésű, ami annak tudható be, hogy a területen egy természetes vízelvezető árok található és bár nagyon régen utcaként van használva, nem vagyok benne biztos, hogy utcaként is van nyilvántartva. Ezt abból tudom, hogy egy ezzel merőleges utcát is csupán 2 hónapja nyilvánítottak utcának, amiről mi már korábban is azt hittük, hogy az. Elég komplikált a helyzet, nem úgy kell elképzelni, hogy az egyik telekre átlóg a ház, vagy hogy méterekkel kitoltuk a telekhatárt a közterületre. Az a rész amit elbirtokoltuk, teljesen szabályossá teszi a saroktelket(egyenes élek stb). Magyarán nem egy hagyományos téglalap telekre kell gondolni, hanem egy több oldalán is szabálytalan telekre, ami valószínűleg azért ilyen rendezetlen, mert az utca valójában nem is utca papíron. Ez a rész csupán egy kis sarokkiegyenesítés. Lehet hogy elég ködösen írom le a problémámat, elnézést kérek.
A problémáűm csupán annyi hogy a nagyszüleim sok évtizeden keresztül rendben tartották itt a közterületet is, az utat, a növényzetet stb és most üzleti érdekekből meg akarják bolygatni az életüket ezzel. Ezért fontos, hogy előzetesen tájékozódjam a további lépések előtt, mert ahogy a helyi önkormányzatot ismerem, egyik napról a másikra idejönnek egy papírral a kezükben egy dózerrel és lebontatják az egészet.
Az attól függ. Ha az ingatlan(rész) egyszerűen az önkormányzat tulajdona, akkor az elbirtoklás éppúgy működik, mint más tulajdonosok esetében. Ha viszont (és ez nem derült ki számomra) a használt földterület az ún. önkormányzati törzsvagyon körébe tartozik, tehát ha pl. része magának az utcának, térnek stb.(ezt pedig magától az önkormányzattól lehet megtudni), akkor az nem elbirtokolható.
Kimérés nem elég. Bírósági ítélet kell hozzá.
Magyarán, ha az ingatlan nyilvántartásban fel van tüntetve az elbirtoklás, jelen esetben a ház közterületen való bővítése, akkor nem lehet probléma.
Nagyon fontos a kérdés tisztázása a számomra, mert az önkormányzat sajnos elég "hitvány" módon fenyegetőzik, az ingatlannal kapcsolatban, mivel a későbbiekben rendeznie kell az utcát falurendezési terv szerint.
itt végül is a "szomszéd telek" az utca (közterület)maga, ami önkorm. tulajdon
beidézem a Polgári Törvénykönyv (1959. évi IV. törvény) elbirtoklásra és túllépítésre vonatkozó szakaszát
Az ELBIRTOKLÁS
121. § (1) Elbirtoklás útján megszerzi a dolog tulajdonjogát, aki a dolgot sajátjaként ingatlan esetében tizenöt, más dolog esetében pedig tíz éven át szakadatlanul birtokolja.
124. § (1) Az elbirtoklás megszakad, ha
- a tulajdonos a birtokost a dolog kiadására írásban felszólítja vagy eziránt bírósághoz fordul,
- tulajdonos a dologgal rendelkezik (112. §),
- a birtokos a birtokot akaratán kívül elveszti, és azt egy éven belül nem szerzi vissza, illetőleg egy éven belül nem kéri a bíróságnál, hogy a dolog újabb birtokosa a dolgot adja vissza.
(2) Ha az elbirtoklás megszakad, a birtoklásnak addig eltelt ideje nem vehető figyelembe, és az elbirtoklás a megszakadást okozó körülmény elmúltával újból kezdődik.
TÚLÉPÍTÉS
109. § (1) Ha a tulajdonos jóhiszeműen földjének határain túl építkezett, a szomszéd - választása szerint - követelheti, hogy a túlépítő
- a beépített rész használatáért és a beépítéssel okozott értékcsökkenésért adjon kártalanítást,
- a beépített részt vásárolja meg, ha a föld megosztható, vagy
- az egész földet vásárolja meg.
(2) A szomszéd az egész földjének megvásárlását akkor követelheti a túlépítőtől, ha
- a föld fennmaradó része a túlépítés következtében használhatatlanná válik,
- a földdel kapcsolatos valamely jog vagy foglalkozás gyakorlása a túlépítés következtében lehetetlenné vagy számottevően költségesebbé válik.
110. § (1) Ha a túlépítő rosszhiszemű volt, vagy ha a szomszéd a túlépítés ellen olyan időben tiltakozott, amikor a túlépítőnek az eredeti állapot helyreállítása még nem okozott volna aránytalan károsodást, a szomszéd a 109. § (1) bekezdésében meghatározottakon kívül - választása szerint - követelheti, hogy a túlépítő
- saját földjét és az épületet a gazdagodás megtérítése ellenében bocsássa tulajdonába, vagy
- az épületet bontsa le.
(2) A szomszéd az épület lebontását akkor követelheti, ha ez az okszerű gazdálkodás követelményeivel nem ellenkezik. A lebontás és az eredeti állapot helyreállításának költségei a túlépítőt terhelik; megilleti azonban a beépített anyag elvitelének a joga.
111. § (1) A bíróság a túlépítés következményeit a szomszéd választásától eltérően is megállapíthatja; nem alkalmazhat azonban olyan megoldást, amely ellen mindkét fél tiltakozik.
szerintem be lehet jegyeztetni a tulajdonjogot a földhivatalnál a túlépített részre
geodétával (földmérő) kiméretni pontosan - hány m2 stb.
térépet csatolni kérelemhez
a bejegyzés jogcíme az elbirtoklás lesz,
ha ez 15 éve szakadatlan - ez fontos!
megjegyzendő, hogy az elbirtoklás eredeti tulajdonszerzési mód
tehát az ingatlan-nyilvántartáson kívül következik be a tulajdonszerzés, -átszállás
a bejegyzés hiánya persze az elbirtokló jogi helyzetét hártányosabbá teszi
ha nem jegyezteti be, akkor a tulajdonszerzésre nem hivatkozhat azzal szemben, aki az ingatlanon az ingatlan-nyilvántartásban bízva ellenérték fejében jogot szerzett
Nagyon szépen köszönöm eddigi válaszát.
Pontosan úgy van minden ahogy ön értelmezte. A bővítés jóhiszemű volt, de engedély nélküli(70 es években épült teljesen elhagyatott volt a terület senki nem foglalkozott vele).Nem szomszéd telekre nyúlik át, hanem az utca felé bővült, de a teleknek így van teljesen egyenes(párhuzamos) "képe" az utcával, ami tulajdonképpen nincs is rendezve(nincsenek közművek, mi oldottunk meg saját erőből mindent, nincs szilárd útburkolat stb)
A kérdés azért vált égetővé számunkra, mert a szomszéd több ezer négyzetméteres ingatlanon lakóparkot kezdtek építeni, számos engedély hiányában, de ebbe most nem megyek bele. Ez a terület a község határán van, évtizedekkel ezelőtt tulajdonképpen olyan volt mint egy tanya, de most teljesen körbeépítik és az önkormányzatnak most jutott eszébe rendezni a közterületet: utca kialakítás, közművek stb.
Azt szeretném tudni, hogy esetleg lehetséges e a terület bejegyeztetése szakértő segítségével a földhivatalnál, önkormányzatnál?
További válaszát előre is köszönöm.
az biztos, hogy nem bontanák le, ésszerűtlen volna, bíróság sem támogatná (okszerű gazdálkodást vizsgálják, megérné-e)
ingatlan esetén az elbirtoklási idő: 15 év -------- először is lássunk tisztán
1.) a földterület önkormányzati tulajdon (közterület)
2.) az önkorányzat tulajdonában álló földterületen (is) áll a felépítmény (ház),
ami a ti tulajdonotok (mármint a ház)
a ház a ti tulajdonotokban álló földterületről lóg át az önkormányzati területre
a ti telketeken egyértelmű a helyzet
földnek tulajdonosa és felépítmény (ház) tuljdonosa azonos
azonban mivel TÚLÉPÍTÉS történt,
így a túlépített részre vonatkozóan:
- földterület: önkormányzati tulajdon!
tehát épület egy része épület tulajdonos földjén van, másik fele pedig szomszéd telken (átnyúlik)
az fontos lehet, hogy rosszhiszemű vagy jóhiszemű volt-e a túlépítő
tehát tudott-e arról, vagy kellett-e tudnia arról, hogy idegen földre, nevezetesen köterületre nyúlik át az építménye
ha viszont ez az épület, a bővítménnyel együtt így áll már több mint 15 éve, akkor nem hinném, hogy nagy gond lehet,
bár önkormányzatoknál ülők nem mindig ismerik túlzottan a jogszabályokat
Segítséget szeretnék kérni egy nagyon fontos kérdésben.
Lehetséges e az önkormányzati közterület elbirtoklása, ha azt a tulajdonos és annak felmenői közel 30 éve használják. A használat nem egyszerű földhasználat, hanem a telekhatáron kívül közterületre lett az ingatlan bővítve hozzáépítéssel. Az önkormányzat bizonyos okokból most kezdte el a terület rendezését és félő, hogy lebontatnák a már évtizedek óta fennálló házrészt. Az elbirtokolt terület nem nagy, kb 50 m2.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02