közüzemi tartozással terhelt lakás vásárlása


Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.03. 09:12

A válasz igen, elárverezhető a lakás.

daveslim # 2008.11.03. 08:53

Kedves Dr. Mohos Gábor ügyvéd Úr!

Köszönöm válaszát. Az ügy ennél bonyolultabb sajnos:

  • 12 évvel ezelőtt anyukám az akkor párjával eladta a lakást. Sajnos a párja nagyon...simlis volt... és az ügyvéd is, aki közreműködött az eladásban, ezért anyu semmi pénzt nem látott belőle (mint kp.), de elméletileg az eladás megtörtént. Az már csak mellékes, hogy anyu nem írt alá semmi papírt....

Aztán 2006-ban szüleim bejelentett lakcímére, így tizenegynéhány év után jött egy közösköltség számla, mely 1,5 millió Ftról szólt. Anyu meglepődött, mert arról az ingatlanról volt szó, amit eladott és k. 12 éve mások laknak benne.
Innentől indult huzavona; kiderült, hogy még anyu nevén van a lakás (mindig is az ő nevén volt) és akik ott laktak, semmit sem fizettek soha.
Elindult a pereskedés, anyu visszaszerezte a lakást, kilakoltatta most 2008-ban az ottlakókat.

Mivel 24 éves vagyok, albérletben vagyok párommal, megoldódott a lakáshozjutási kérdés:

  • anyu nevén van az ingatlan, vegyünk fel rá jelzáloghitelt és adott esetben kifizetünk mindent, ami tartozás felmerült, flújítjuk, stb.

Sajnos kiderült, hogy a felvett összeg, amit a bank megadott, kevés lesz, sőt....

Ekkor jutott eszünkbe, hogy amikor elindultak ezek a perek, az ott lakó nő a bíróságon elismerte, hogy a tartozásokat ő halmozta fel, ő lakott ott, nem fizetett semmi közüzemi dolgot.
Épp ezt a dokumentumot szeretnék kikérni (ami nem tudom, hogy aláírt nyilatkozat, vagy "csak" a bíróságon hangzott el és jegyzőkönyv van róla). Ezzel a papírral szeretnénk azt elérni, hogy ne a lakástulajon (anyun) hajtsák be a tartozásokat, hanem aki ott lakott. DE:

HA ESETLEG még sem sikerül ezt elintéznünk (bármi történhet), akkor nincs pénzünk kifizetni ezeket és valószínűleg ráterhelik a lakásra.
Ebből kifolyólag az ebből eredő következmények érdekelnének minket, mert oda fogunk költözni mindenképp...de nem szeretnék azt, ha a közüzemi tartozás terhelése végett kiraknának minket a lakásból. Magyarul: közüzemi terhelés esetén a lakást eladják alólunk, vagy "csak" ráterhelik és eladáskor annyival kevesebbért tudjuk eladni, stb?

Nagyon köszönöm válaszát!
Szép napot kívánok!

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2008.11.03. 08:23

Az első dolog, amit meg kell vizsgálni, hogy az adásvételi szerződés milyen módon íródott.
Ha sima tulajdonjog fenntartásos szerződést kötöttek, akkor a végrehajtási jog bejegyezhető az ingatlanra.

daveslim # 2008.11.03. 08:17

Üdv!

Szeretnék kérdezni valamit, ha már közüzemi tartozásról és annak hátrányairól van szó:

  • mi történik, ha egy ingatlanra, amiben laknak is és már rendszeresen, elmaradás nélkül fizetik a közüzemi számlákat, ráterhelik a régi, felhalmozódott tartozásokat?

Pl. jelen esetben a lakás, amibe párommal költöznék, 7 millió Ft-ot ér, vettünk fel rá jelzáloghitelt (hiteleimet kiváltsam, felújítsuk a lakást, stb), tehát a bank szerepel már széljegyben az ingatlannál.
A lakáson lévő tartozás kb. 2 millió Ft.

Annak, hogy ráterhelik ezt a lakásra, mi a hátránya?
Miközben ott lakunk, bármelyik pillanatban kirakhatnak minket a lakásból, vagy ha el akarjuk adni, akkor van "szívás?
Előre is köszönöm válaszotokat!
Szép napot!
peti

monalisa1 # 2008.10.06. 14:16

Helyes. De továbbra is javaslom: az eladó kezébe egy fillért se adj hanem a pénzből a közüzemi tartozásokat rendezzétek "közös" ügyintézéssel. (Mível ő 2 M Ft-tal elmaradt a közműék felé, a lakás tényleges vételárából végül is ennyivel kevesebbet fog kapni - a tartozását valahol csak el kell szenvednie...)

petik # 2008.10.06. 12:48

Kedves monalisa!

Köszönöm, hasznos volt, amit írtál. Beszéltem közben ügyvéddel, amit írtál nagyjából jó. Annyi, hogy a vételár 10 M alatt van, és a foglaló max. 20% lehet, tehát a 20% foglaló lesz, a maradék pedig előleg.

Üdv:
Péter

monalisa1 # 2008.10.05. 20:01

Előváráslási szerződést köttök, melynek tartalma szerint pl. 2 millió forint foglalót fizetsz, DE A PÉNZT NEM ADOD A KEZÉBE, hanem együttesen elmentek az egyik-másik szolgáltatóhoz és ott rendezze a tartozásait a pénzből, egyúttal mondja is le a szolgáltatásokat. Te pedig mint a lakás lendő új tulajdonosa azokat mindjárt magadra is veszed. (Tehát egy mászkálással megvan, valamint biztos is lehetsz benne, hogy tartozás nem marad vissza.)

A lakás vételára annyi amennyi, melyből az adásvételi szerződésben levonásba helyezendő a foglaló összege. A szerzési illeték a teljes vételár alapján.

Lakóingatlan vásárlásánál ügyvéd közreműködése kötelező, aki az adásvételi szerződést megszövegezi majd. (Általában a vevő fizeti, de az ügyletnél mindkét felet képviseli, hiszen az eladás-vétel kölcsönösen azonos érdek.)

Az ügyvédnek majd gondja/dolga lesz arra, hogy a földhivataltól aktuálisan friss tulajdoni lap kerüljön ki, tehát abban nem kell megbízni, hogy a tulaj ezzel kapcsolatban mit is mond...

Monalisa
laikus hozzászóló

petik # 2008.10.05. 19:19

Kedves Mindenki!

Szeretnék megvenni egy olyan lakást, amin jelentős közüzemi tartozás van (kb. 2 millió). A mostani tulajdonos az előlegből szeretné kifizetni a közüzemi tartozást. Hogyan érdemes megkötni a szerződéseket, mire érdemes figyelni, ...? A tulaj elmondása alapján nincsen jelzálog a lakáson, illetve széljegyzet sem a tulajdonlapon.
Lehetséges-e olyan konstrukció, hogy lekérdezzük a tartozásokat, és kötünk egy olyan szerződést, hogy én átvállalom ezeket a szerződésbe beleírt összegeket, tehát a szolgáltatónak fizetem ki a tulaj kihagyásával. Mi a szokás ilyen esetben? Illetve ha így teszünk, akkor mi lesz a lakás vételára, tehát az illetéket mi után kell fizetnem?

Köszönöm előre is!