lakás kiürítési per


A.Amália # 2014.09.11. 18:48

Tisztelt Ügyvéd Úr! Az ingatlanomban a volt bérlőm családtagjai laknak és a felszólításomra sem hagyják el. Már 3 hónapja ott élnek és nem fizetnek. Kérhetek-e birtokvédelmet és az ingatlanom kiürítését a jegyzőtől vagy csak lakáskiürítési pert kezdeményezhetek a bíróságon? ELőre is köszönöm a választ!

barbara02 # 2014.11.19. 14:09

Kedves Fórumozók,Tisztelt ügyvéd úr.
Olyan kérdésem lenne, hogy sógórnőm lakás kiürítési perrel fenyegetőzik még pedig azért mert ami a lakásban van 1/4 része elszeretné ajándékozni a szülőjének,de ebbe a dologba az öccse nem megye bele,mivel a lakást jelzálog hitel terheli és így ha elajándékozza az apukájának az 1/4 részét akkor az apukájáé a fele 3/4 része lesz a lakásnak az öccsének pedig 1/4 része van benne.Az öccse azért nem megy ebbe bele mert ha a lakást nem tudja fizetni az apja aki erre a lakásra vett fel jelzálogot akkor az ő 1/4 részét is elviszi a bank a többivel együtt a 3/4 részel.Már csak az egyik szülő él, itt ebben az esetben az apa,övé a lenne ha neki ajándékozná a lány így összesen a lakás 3/4 része,most csak a fele meg a tulajdoni jog.Ami úgy tudom hogy magasabb mint a félrész.A sógórnőm nem itt lakik hanem egy másik városba csak része van a lakásból 1/4 , meg ideiglenes lakcím kártyával rendelkezik hogy olcsóbb legyen az orvosi ellátása.Mivel az 1/4 rész úgy íródik jóvá a szülő részére hogy ha az öccse meg az apja is ezt hivatalos úton jóváhagyja a bank előtt. A sógórnőm pedig azt hiszi hogy ha megszabadul az 1/4 részétől akkor ha nem lesz neadj isten fizetve a lakás akkor rajta a fizetésén hajthatják be.Amikor a lakásra jelzáloghitel lett bejegyezve akkor ők nem csak a tulajdonos részükel felelnek hanem készfizető kezesek is egyben.
Most jelenleg 3 man élünk a lakásban én aki párommal 10 éve lakunk együtt ebben a lakásban és az apja ,akinek tulajdoni része van a lakásban az a sógornőm 1/4 részel, párom 1/4 részel valamint az apja a felével meg a haszonélvezettel rendelkezik.A sógórnőm a párjával közös lakásban él egy másik városban.
Most azzal tartja sakkban az öcsét vagyis páromat hogy ha nem írja alá azt a szerződést hogy ő letudjon mondani az 1/4 részéről az apjáéra,akkor lakáskiürítési pert indít hogy mivel az ő 1/4 részébe évek óta " ingyen " élünk, holott ez nem igaz mert kajába,rezsibe mindenbe beszálunk közösen.
Kérdésem az lenne hogy ez a nő megteheti e ezt? Mihez van joga?, ha lemond az 1/4 részéről ajándékozás jogán akkor ha jelzáloghiteles a lakás és ő készfizető kezes a lemondás után is terheli felelőség?
Nagyon megköszönöm a válaszokat , és a sok segítséget ezzel a kérdésemmel kapcsolatban.

barbara02 # 2014.11.20. 12:18

Úgy látszik megoldódik a dolog, a napokban változott a helyzet mert bele mennek hogy aláírják hogy megszabaduljon a ráeső részétől, és legalább a lakáshoz semmi köze nem lesz,és ez így mindenkinek jó.

ObudaFan # 2014.11.20. 13:26

A.Amália

A jegyző nem fog vele foglalkozni.

MrWatson # 2015.02.14. 14:04

Mit gondoltok, egy "beköltözhetően" árverésen vásárolt ingatlan esetén ha nem hagyja el a bentlakó (rokorn, volt tulaj stb.) az ingatlant, akkor az minősül-e az 1993. évi LXXVIII. lakástörvény 91/A § 13. pontja szerint "Jogcím nélküli használatnak"? (bérlet, haszonélvezet... stb nincs)

A "Jogcím nélküli használó" ha a tulajdonos akarata ellenére tartózkodik az ingatlanban tekinthető-e a Vht. 183. §-ban meghatározott "önkényesen lakás használónak"?

Alkalmazható-e a Vht. 183. §-ban említett nemperes eljárás, és van-e értelme ilyen módon a jogcím nélküli használó kiürítéséről végzést kérni?

groszfater@gmail.com # 2015.02.14. 14:27

Hányszor fogod még ezt megkérdezni ?

MrWatson # 2015.02.14. 15:45

Most kérdezem először.
De ha válaszolni nem tudsz maradj inkább csöndben!

MajorDomus # 2015.02.14. 18:43

Mi ebben a gond?

Ha árverésen vetted, akkor a végrehajtó birtokba adja, csak kérned kell!

groszfater@gmail.com # 2015.02.14. 19:15

Nem egészen !

Lakottan történő árverés esetén csak elvi birtokba adás van

Mr Watsonnak egy hónapja nem sikerült tisztázni lakottan vagy üresen sikerült-e megvásárolnia az ingatlant és ennek megfelelő árat fizetnie...

az sem igazán érdekli a lakó jogszerűen lakik-e a lakásban vagy jogellenesen

MrWatson # 2015.02.15. 18:04

@MajorDomus
Kértem, de egy éve kétségei vannak a végrehajtónak a devizás szabályok miatti Vht. értelmezéssel.

A kérdés, hogy - függetlenül a végrehajtótól - alkalmazható-e eredményesen a Vht. 183. §-ban említett nemperes eljárás, egy végrehajtáson - a kérdéses esetben "beköltözhetően" - vásárolt (egy éve bejegyzett tulajdonjog és már tehermentes) ingatlan esetében? Helyes értelmezés-e a bentlakóra a lakástörvény szerinti "jogcím nélküli"-ség és a Vht. szerinti "önkényes"-ség összeegyeztetése?
A kérdés oka többrétű, egyrészt nemperes eljárásban nincs még tapasztalatom, másrészt ez esetben nem a végrehajtónak kell értelmezni-e a kilakoltatás feltételeit. (pl. téli moratórium alkalmazhatósága, vagy nem az adott ingatlannal fedezett devizahitelel érintett elárverezett ingatlan birtokba adására vonatkozó szabályokat... stb.)
Logikusnak tűnik, hogy egy állapot megállapítására és a Ptk. 5:36. § (1) alkalmazására - „a tulajdonjog védelme érdekében a tulajdonos követelheti a jogalap nélküli birtokostól a dolog kiadását” - nemperes eljárásban végzésben, tárgyalás nélkül, a kötelezett álláspontjának és bizonyítékainak bekérése mellett lakáskiürítésről döntsenek.
Megjegyzem ez "lakottan" történő vásárlás esetén is logikusnak tűnik.

@groszfater@gmail.com
Egy kicsit visszafoghatnád magad! Azért mert neked egy ügyed volt életedben másnak még lehet több is.

ObudaFan # 2015.02.15. 21:01

Vht. 154/A. § (10) erre az esetre a Vht. 182-182/A. §-okat rendeli alkalmazni, em a 183. §-t, így a 183. § szerinti eljárásra ebben az esetben szerintem nincs lehetőség.

MajorDomus # 2015.02.15. 22:08

Április 30-ig van kilakoltatási moratórium. A devizahitelesekre a végrehajtásokat függesztett fel a kormány, de befejezett árverésnél ez már nem játszik.
A bekoltozhetoen meghirdetve folytatott árverésen nincs jelentősége hogy lakott vagy sem,
Erről (a jogcim) a végrehajtó előzőleg meggyőződik.

Gézu_s # 2015.09.06. 18:34

Remélem, én nem kerülök ilyen helyzetbe.Az alábbi szerződésem van kb. 1 éve az ingatlanomra, talán ez "megvéd"
...
BÉRLETI SZERZŐDÉS

mely létrejött egyfelől bérlő
másfelől
mint bérbeadó

között mai napon az alábbi feltételek szerint:

1 tulajdonos bérbe adja a kizárólagos tulajdonát képező .sz. alatti megjelölésű ingatlan a rajta álló garázs területű ingatlannal és ahhoz tartozó helyiségekkel.
2 Bérlő/ bérlők bérbe veszik a fenti ingatlant.
3 Bérleti szerződés szerződő felek kifejezett szándéka szerint határozott ideig tart, .napjáig áll fent.
4 Bérleti díjat havi ft.-ban – azaz – forintban/CHF, Euro határozzák meg, mely bérleti díj tartalmazza az ingatlanhoz kapcsolódó rezsi összegét.
5 Bérleti díjat bérlők minden tárgy hó 10.napjáig kötelesek egyösszegben megfizetni bérlő ( vagy általa meghatározott képviselő ) kezeihez.
6 Bérlők a határozott időtartam lejártával az ingatlant ingóságaiktól kiürített állapotban bérbeadó részére átadják.
7 Bérlők a szerződés aláírásakor megismerték és elfogadták a Vht.183/A §.rendelkezéseit, ennek ismeretében írják alá jelen bérleti szerződést.
Jelen szerződést, mint akaratunkkal mindenben megegyezőt tanúk jelenlétében jóváhagyólag aláírtuk.
Szeged,2013 napja

bérbeadó bérlő
tanúk 1:
2:

matthiasi # 2015.09.07. 15:12

Gondolod ?
Mi ellen véd ?

Bea1 # 2015.09.07. 15:45

ezek szerint malacokat is tarthatok az ingatlanban, merthogy azt nem szabályozza. ki is adhatom másnak, mert arra sem tér ki. az egész környéket én láthatom el vízzel, tölthetem mindenkinek az akksiját, spontán szaunát nyithatok, mert ugye a rezsi benne van az albérleti díjjba. ez nagy butaság volt.
semmi nincs a szerződés felmondásáról, arrol, hogy mi van, ha nem fizetnek. szó sincs kaucióról, kulcsokról, ellenőrzési lehetőségről.

én megjártam párszor, 3 oldalas bérleti szerződéssel adom csak ki az ingatlanomat, befogadó nyilatkozattal, kilakoltatási beleegyezéssel, bérleti díj emelési lehetőséggel, és 12 ponos felmondási okkal.

és még így sem biztos, hogy mindenre gondoltam. az élet nagy rendező.

MajorDomus # 2015.09.07. 20:20

Bea

Gondolom ez a , rokonok,,
után volt?

Bea1 # 2015.09.08. 05:17

jól gondolod.

MajorDomus # 2015.09.08. 19:59

,, csak a rokonaimtól ments meg uram
az ellenségeimmel magam is elbânok!,,

(Belisar)

Szomorú örökös # 2015.10.05. 18:56

Tisztelt szakértők! Mibe kerül jelenleg egy szimpla lakáskiürítési eljárás, per?
A teljes várható költsége érdekelne, a bíróságtól a végrehajtóig minden. Előre is köszönöm!

Bea1 # 2015.10.05. 18:58

engem is.

Dr.Attika # 2015.10.05. 19:13

Nincs rá kalkulátor. Pontos értéket kellene tudni. A kérdés a "mennyi, harminc, mi harminc, mi mennyi" kategória.

Szomorú örökös # 2015.10.06. 04:35

Business Law
Most mar ott tartasz, hogy ki koltozteted a berlot?

Jaja, szerződés júliusban fel lett mondva ajánlott tértivevényes levélben, utána a haszonélvező közölte vele szintén ajánlott levélben, hogy ismét birtokba kívánja venni az ingatlant és szíveskedjen augusztus 30-ig elhagyni. Ehelyett mostmár ott tartunk, hogy nem akar innen kimenni, lassan már fizetni sem fizet és még volt bőr a képén olyat nyilatkozni a haszonélvező felé, hogy neki ott több joga van lakni, ezért nem megy ki. Azt állította, hogy állandó lakcímen van oda bejelentkezve, de az én utolsó értesülésem a Népességnyilvántartóban az volt, hogy tartózkodási helye van csak itt. Sebaj, majd rádöbben a bíróságon, hogy az ügyvédje kamu infóval látta el. Másrészt meg már hivatalos kérést nyújtottam be a KEKKH felé, hogy szeretném látni a bejelentkezési kartonok másolatát. Ha hamisított aláírással tette meg mindezt, hogy átjelentkezett állandóra, akkor okirathamisításért megy a feljelentés. Ugyanez a helyzet az élettársával is, aki szintén csak tartózkodási helyre kapott engedélyt, mégis állandó lakcímen van itt.

Egy biztos, nem hagyom, hogy tetemes rezsitartozást halmozzon fel, mert én fogom kérni pl. a gázszolgáltatót, hogy korlátozza le a szolgáltatást, ha lehet és inkább fával fűtök. A villanyt pedig egyszerűen a villanyóra szekrénynél elzárom feléjük, aztán mehetnek birtokvédelem ügyében a jegyzőhöz. Amíg viszont az nem határoz, megtanulnak villany nélkül élni...

Szóval vastagon van történés, de egyszer remélem, hogy vége lesz.

Bea1 # 2015.10.06. 04:35

nekem azt mondták, hogy a lakáskiürítési pernek JELENTŐS költsége lesz. ez függ attól, hogy csak kiürítést kérsz,vagy használati díjjat is.

Szomorú örökös # 2015.10.06. 04:43

Bea1

Én bőségesen megelégednék, ha eltakarodna innen. Egy-két hónap késéssel fizeti rendre a rezsit is, ha egyáltalán kifizeti. A nyáron jóformán áprilistól augusztusig egy rohadt fillért nem fizetett ki és még csak annyit se mondott, hogy bocsi, nem megy, mert nincs miből. Helyette bográcsos "buli" volt minden egyes héten az udvarban. Sőt még ő volt megsértődve, hogy érdeklődtem az élettársa munkája után, holott nyilván jogosan aggódtam, miből lesz majd pénzük kifizetni a tartozást. De szerinte úgy tűnik, hogy nekem "kötelességem" kifizetni mindent és ő majd csak akkor adja ide, ha éppen kedve tartja.

Sebaj, most közlöm vele levélben, hogy a fűtési szezon alatt csakis akkor fogom befizetni a gázszámlát, ahogy ő is ideadta a részét. Ha emiatt lekorlátoznak, akkor úgy is fogom hagyni, amíg el nem takarodik innen. Én megoldom fatüzeléssel, a melegvizhez és főzéshez pedíg átállíttatom az eszközöket palackos gázra, nem nagy cucc. Aztán lehet gondolkodni, hogy elmegy, vagy elkezd fával fűteni a bélelt gázkéményben és feljelentem, hogy tönkre teszi a jogcím nélkül birtokolt ingatlant. Nem hiszem, hogy megéri neki, ugyanis a melegvíz is nyilván gázzal készül... ;-)

Bea1 # 2015.10.06. 06:02

bocsánat, lemaradtam, ez egy albérlő a házában?