Társasházunkra füstöl a szomszéd üzlet kéménye


MajorDomus # 2010.10.31. 11:00

Ha a kerdezo az onkormanyzat muszaki osztalyahoz fordul, hivatalbol kivizsgaljak megfelel-e az eloirasoknak.

bolondmelós # 2010.10.30. 21:09

MajorDomus: DE .....

csak tudod olyan sokszor pitiáner dolgokból lesznek perek.
Maschendraht-Zaun mond valamit ?
Németországban egy mama drótkerítését "rongálta" a szomszéd bogyós bokra,
perelte őket, meg mindennap átordibáltak egymásnak.

Egy darabig kint voltak a balhénál a kertévék közvetítő kocsijai.Aztán a városka összes lakójától végigkérdezték:
Mi a véleménye?

nanemaaa: bocsánat ez komoly szarvashiba volt részemről - régen volt az 15 év!!!!!Bocsánat!
Rádasul ott a megelőző hozzászólásban.

MajorDomus # 2010.10.30. 20:01

Nem lenne egyszerubb .leulni s megbeszelni

nanemaaa # 2010.10.30. 19:31

bolondmelós
Ez nem igaz. A szomszéd ház gerincétől 15 m-es sugarú körben egy a magyar szabvány szerint 30 fokos szögben szerkesztett kúp palástja fölé kell kerülnie 80 cm-rel. ;) Az EU-s szabvány szerint a kúp 10 fokos.
Szerintem kémény szabványt esetleg a kéményseprő közzéteheti a weblapján. Nézd meg ott.

http://www.kemenysepro-bp.hu/…nyvalt01.pdf

bolondmelós # 2010.10.30. 19:08

nyctalus :Magasabban, mint a másik ház nyeregmagassága.
Erre még emlékszem.

Az eredeti témához, vajon hogy sikerült a társasháznak megoldani a hozzájuk beszálló füst problémáját?

Nem személyeskedni akarok,de kijött belőlem.
Ha a szomszédom direkt többször gumival befűtene- csak hogy hecceljen, akkor én is megoldanám, hogy a szomszéd kéménye kapjon egy éjszaka alatt, amikor nincs senki a környéken, a szomszéd meg otthon - gyorsan kötő betont, teljes hosszában. Aztán keresse meg a társasházból, ki volt a felbújtó, ki jött oda mixerrel.....

lipay # 2010.10.30. 17:21

nyctalus

Itt találsz egy kis segítséget, amúgy szabvány írja elő, azt meg úgy tudom csak pénzért tudsz venni.
www.edilmat.hu/pdf/9.pdf

nyctalus # 2010.10.30. 16:46

Kedves Kisskati,
írod:
"Azt viszont törvény/szabvány írja elő, hogy egy épület kéménye a szomszédos épülethez viszonyítva minimum milyen magasságban kell, hogy elhelyezkedjen" - tudnál segíteni, hol találom meg a vonatkozó jogszabályt?

köszönöm

MajorDomus # 2010.06.28. 22:05

Én nem is az épittetőre gondoltam, hanem a jelenlegi lakóközösségre.

nanemaaa # 2010.06.28. 21:27

Tetszik vagy nem tetszik, ezt a társaháznak kell megoldania.

Már nem. 40 év nagy idő... ezt már nem lehet behajtani a tház építtetőjén.

MajorDomus # 2010.06.28. 19:59

Tetszik vagy nem tetszik, ezt a társaháznak kell megoldania.

A helyzet olyan mint ha egy falusi porta mellé épitkeznél, s utána követelnéd hogy a szomszéd vágja le a disznóit mert büdösek !

4./ ha télen zárt ablaknál beszivárog a füst, akkor ne a szomszédot szidd,hanem kérd vissza a pénzedet az ablakkészitőtöl.

nanemaaa # 2010.06.27. 23:04

Fordulj a kéményseprőhöz. Ha szabálytalan a kémény magassága, akkor intézkedni fog.
Egyébként jól érzed, a társasház építtetőjének kellett volna anno gondoskodnia a magasításról.
A kémény meg azért van, hog yhasználják, még ha erre a tulajdonosnak korábban nem is volt igénye.

Kisskati # 2010.06.27. 21:31

1. A társasháznak véletlenül nem jár a szabad birtokláshoz való jog?

2.Az Önkormányzat annak idején nem hibázott, véletlenül nem lehet felelős a kialakult helyzetért? Hogyan adhattak ki építési engedélyt? Mi a minimális távolság két épület elhelyezése között?

3. A társasház a ’70-es évek közepén épült, abban az időben már "ujgazdagék társasházat huztak fel" szerte az országbansszefogni.

4. "A beszivárgó füst nem hoz létre egészségre veszélyes koncentráciot nyitott ablakoknál." - Egy téli éjszakán a nyitott ablak .... megfontolandó!?

5. Kb. 25 évig miért nem kéménybekötéses fűtési mód volt abban az üzletben? Az ok talán nem véletlen.

MajorDomus # 2010.06.27. 17:06

Végrehajtó

Igazad van, de júliusban ezt nehéz elviselni.
Át kell alakitani a kéményt hogy a társasház tetőszintje fölé érjen, a társasház költségén.

lipay # 2010.06.27. 16:18

Kisskati!

Elméletileg a ti társasházatokra nem adhattak volna lakhatási engedélyt (kéményseprő vállalat hozzájárulása kellett), amíg a szomszéd kéményét saját költségeteken meg nem hosszabítjátok. Legalábbis nálam így volt, mivel én építettem később, és magasabbra mint az előző ház, így a saját költségemen kellett a szomszéd kéményét megcsináltatnom. Ami még érdekes lehet, hogy a szomszéd beleegyezett, aztán húzta az időt, eltelt egy fűtési szezon, mire megcsináltattuk, és bizony eléggé tele volt a kéménye a visszaszivárgott égéstermékkel, úgyhogy lehet még egy telet nem bírtak volna ki. Tehát sztem nekik is érdekük, hogy mielőbb ki legyen emelve a kémény, hiszen a szél így visszafújja az égésterméket. Erre elméletileg meg van a szabvány ezt kéményessel kell egyeztetni.

végrehajtó1 # 2010.06.27. 14:24

A csukott nyílászárókon keresztül is folyamatosan szivárog a füstgáz a lakásokba.

Célszerü modernebbre jobban szigetelőre lecserélnitek.

MajorDomus # 2010.06.27. 12:37

Már bocsi,de ne én épitsem már át az 50 éve ott lévő házamat azért mert a szomszédomban ujgazdagék társasházat huztak fel a házam falától 1 m-re !!

Abban igazad van, hogy fűtési mód megváltoztatásához figyelemmel a fennálló helyzetre, ép.hatósági és tüzoltósági szakvélemény beszerzése is kellett volna.

A beszivárgó füst nem hoz létre egészségre veszélyes koncentráciot nyitott ablakoknál.

Kérdezd meg a tüzoltóságot, de jobb ha megegyeztek.

Ha én vagyok a családi ház tulajdonosa 50 éve, s nem megegyezni akarnak velem, hanem szakhatósággal fenyeget az, aki később kőltözött oda, ráadásul a helyzet ismeretében, akkor visszaállitom az eredeti állapotot a fűtésben, kifizetem a bűntetést, azután mindennap gumidarabokat is teszek a tűzre.

Jobb ha békés megoldást kerestek közösen.

Kisskati # 2010.06.27. 10:33

Köszi a választ!

Erre az esetre hogyan alkalmazható a szabad birtokláshoz való jog?

Mi van pl. akkor, ha éjszaka, vagy akár nappal a nyílászárókon beszivárgó füstgáz koncentráció veszélyezteti az egészséget, netalán halált okoz?
Az kinek a felelőssége?

Az új bérlő átalakítást/felújítást végzett,a korábbi fűtési módban változás történt. A működési engedély kiadásához szerintünk kellett volna a tűzoltóság engedélye is.
Azt viszont törvény/szabvány írja elő, hogy egy épület kéménye a szomszédos épülethez viszonyítva minimum milyen magasságban kell, hogy elhelyezkedjen, jelen esetben jóval magasabban.

MajorDomus # 2010.06.27. 08:53

Fűtési szezon után hirdesd meg a lakásod eladásra.

Az tény hogy a családi ház-volt ott elöbb,ha minden elöirás szerint müködik, akkor a kémény füstbe nem lehet belekötni, mert azt nem tudja a föld alá dugni.

A családi ház kéménye olyan. Hogy füstöl. Az önkormányzat nem fogja kötelezni a változtatásra, mert ö volt ott elöbb.

A megoldást közösen kellene megtalálni.
Ez lehet alternativ fütési mód, például olajradiátor,vagy villany, de ez tö}bbletköltséget jelent s ráadásul mindaddig mig a ház ott van.

Két megoldást látok,vegyétek meg vagy béreljétek a házat a tulajtól,vagy ami olcsóbb, a kémény áthelyezésének költségeit vállalja át a társasház.

Az a legegyszerübb, ha 1 méter van a 2 ház között, hogy a kéményt
A társasház tetejére kell kivezetni,akkor nem zavar senkit.

Az más kérdés,hogy ehhez a helyi önkormányzat műszaki osztályának engedélye, s kivitelezési előirása kell.

Ha a ti házatok 2 emeletes, akkor a megoldás 350.000 ft-ból kivitelezhető, a tulajjal közösen dobjátok össze.

Kisskati # 2010.06.27. 06:14

Egy, a fűtési szezonban kellemetlenül füstölgő, nagyon zavaró, bűzös kémény üzemelésével kapcsolatosan szeretnénk segítséget kérni.
Két szomszédos ingatlanon lévő házról van szó. A problémás kémény egy kertes, földszintes családi házé. Mi a szomszédos, magasföldszintes, kétemeletes társasházban lakunk. A társasház épült később, a ’70-es évek közepén.

Tények a következők. A társasház közvetlenül a szomszédos családi ház mellé épült, a két ház szomszédos fala között kb. 1m(!), a kémény és a házunk fala között kb. 2,5m a távolság. A társasházban 7 éve vásároltunk egy lakást, amely szomszédos az említett családi házzal. A társasház földszintjén egy ABC üzemelt az elmúlt évig, amely a ’80-as évek elejétől bérelte a szomszédos családi házat, üvegvisszaváltóként üzemeltette azt, közvetlen átjárást alakítottak ki, fűteni a kéményen keresztül soha nem fűtöttek (csak néha üzemelt szieszta kályha).
Tavaly szeptemberben az üvegvisszaváltóként üzemeltetett házat új bérlő vette birtokba. A házon átalakításokat végzett, s kandallóval a meglévő kéményen keresztül fűt. Az üzemeltetési engedélyt az önkormányzat az üzletnyitáshoz megadta.
A kémény magassága az első emeleten álló ember fejmagasságában van, a füst az uralkodó széliránynak, ill. a társasház szomszédsága miatti leszálló légmozgásnak köszönhetően állandóan beteríti a lakásunkat, ill. az egész társasházat.
Szellőztetni fűtési idényben alig lehet, ajtónyitáskor betódul a füst. A csukott nyílászárókon keresztül is folyamatosan szivárog a füstgáz a lakásokba.
A tulajdonossal, ill. a bérlővel is többször tárgyaltunk, de anyagi okok miatt egyikük sem kíván a helyzeten változtatni.
Az önkormányzathoz is fordultunk, de eredményt nem értünk el.
Milyen lehetőségeink lehetnek.

A válaszokat előre is köszönjük!

Köszönettel: A lakók