Építésügyi bírság, fennmaradási engedély


nanemaaa # 2017.06.14. 07:34

makkosman
Építésügyi hatóság semmiképpen, mert nincs hatásköre. Az építésfelügyelet meg azért nem, mert elmúlt 10 év, és közvetlen életveszély nincs.

makkosman # 2017.06.13. 15:08

Köszönöm a válaszokat, de inkább összekeverem a leírtakat. Tehát, nem térhet el a szomszéd terepszintje. Másik írásban akár egy méterrel is eltérhet. Mi síkságon élünk, nincs lejtő, nincs völgy. Akkor az építésügyi hatóság (polghivatal) kötelezheti a tulajt, hogy állítsa vissza az eredeti állapotot, ha eltelt tíz év, de a szomszédos ingatlan felé folyik az esővíz.

nanemaaa # 2017.06.13. 05:36

makkosman
OTÉK 45. § (1)165 Az építmények megvalósítása során a telek természetes terepfelületét és az értékes növényállományt megváltoztatni nem szabad, kivéve, ha az a rendeltetésszerű építmény-, illetve telekhasználat műszaki követelményeinek (megközelítés, csapadékvíz-elvezetés stb.) biztosítása érdekében szükséges. A telek természetes terepfelületét az építési helyen kívül tereprendezéssel megváltoztatni a helyi építési szabályzat előírása szerint lehet. Helyi szabályozás hiányában a terepszint a közvetlenül szomszédos telkek terepszintjéhez képest nem térhet el.

MajorDomus # 2017.06.12. 21:13

Amig el nem önt róla a sárlavina!

eszmilan # 2017.06.12. 21:11

Amit nonolet ír, az a meglévő terep megváltoztatására vonatkozik. Ezt a 312/2012 korm rendelet ("eljárási kódex") 1. melléklet 19. pont határozza meg.
https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Egyébként eltérhet bármennyit, nincs rá szabály, ami megszabja, ha eredetileg is olyan. Pl. egy lejtős terepen a két telek között a telekhatáron van egy 3-4-5 stb. méteres támfal. Vagy te lent laksz a völgyben, a fölötted lakó meg a szikla tetején.

nonolet # 2017.06.12. 18:27

1 méterig engedély nélkül...
1 méter fölött elvben engedéllyel

Csapadék- és egyéb víz azonban
nem folyhat róla a szomszédba és
nem okozhat egyéb gondot sem.

makkosman # 2017.06.12. 18:03

Tisztelt szakértő! Segíts nekem kérlek abban, hogy a szomszéd telek szintje eltérhet e a mellette levőtől? Természetesen síkságon vagyunk, nincs hegyecske, lejtőcske. Melyik törvény írja ezt le? Köszönöm!

MajorDomus # 2017.06.06. 19:45

Kockázatos!

nanemaaa # 2017.06.06. 05:40

Rumcájsz
Ha megígérem, hogy jövőre levizsgáztatom úgy a Trabantomat, hogy Mercédesz lesz, akkor megveszed?

Mellesleg, ha még mindig nincs kész az épület, akkor a 10 év nem telt el. Majd akkor fog kezdődni, ha rendeltetésszerű és biztonságos használatra alkalmassá válik.

MajorDomus # 2017.06.01. 20:45

Ügyvéd

Rumcájsz # 2017.06.01. 15:48

Tisztelt Fórumozók.

Meg vennék egy zártkerti ingatlan ( most van folyamatba a művelési ágból a kivonás) az ingatlanon van egy kb 40nm többszintes épület amire nincs engedély de több mint 10 éve épült, kívül kész, belül aljzat burkolatok hiányoznak.
Jelenlegi szabályozás 3% beépíthetőséget enged meg az épület ennél picivel nagyobb. Jövőre 10% lesz, most van folyamatban ennek a megemelése a polgármestertől kapott info.
Mit csináljak, vegyem meg és várjam meg míg érvénybe lép a 10%, vagy ha már tulajdonos vagyok kérhetném belterületté nyilvánítani jobbról szomszéd telek már belterület szóval polgármester szerint ez is járható út.
De mi a teendőm hogy az épület is felkerüljön, ha
már enyém lesz a telek, de az eladó építette akkor majd neki kell kezdeményeznie fennmaradásit? V A jelenlegi gazda (építtető) most kérhet rá annak ellenére, hogy több mint a jelenlegi hatályos 3% beépíthetőség?
Köszi a segítséget előre is
S.András

MajorDomus # 2017.05.31. 20:10

A varsából nem találod a kijáratot.

Fordulj ügyvédhez.

makkosman # 2017.05.31. 15:03

Polg.Hiv.építésügyi hatóságnál van az ügyem, nem az építésfelügyeletnél. Kérlek írd le nekem, hova van leírva az, hogy melyiknek mihez van joga? Szabálytalanság miatt (terepfeltöltés, csapadékvíz el nem vezetése) állékonyságot veszélyeztető állapot van. Több mint tíz év eltelt.

MajorDomus # 2017.05.24. 21:50

Közigazgatási ügyeket vivő szakjogász ügyvéd!

makkosman # 2017.05.24. 07:01

A hivatal velem packázik.Te mit tennél az én helyemben? Tűröm, de muszáj?

MajorDomus # 2017.05.23. 22:03

A hivatali packázásra!

makkosman # 2017.05.23. 18:59

MIre írod nekem, hogy nyugodtan megtehetik? Köszi a választ!

MajorDomus # 2017.05.19. 21:36

És nyugodtan megtehetik!

makkosman # 2017.05.19. 13:57

Tehát először a Korm.Hivatal Járási Hivatal Építésügyi Osztályra írtam legelőször.Ennek több mint két éve! Ők ezután az ügyet egy az egyben átadták a Polg. Hivatal Építéshatósági Csoportnak.Náluk van jelenleg az ügy. Kérlek hol van leírva, hogy kinyomtassan nekik mire van joguk és mire nincs. Ijesztő, hogy azt írtad, másodfokon megsemmisítenék a döntésüket és hogy szemlére sem jogosultak. Köszi a segítséget!

nanemaaa # 2017.05.19. 05:41

makkosman
Ha valaki valamit valahová áttett volna, azt tudnád, mert arról döntés (végzés) születik, melyről természetesen értesítést is kapsz. Oda menj, ahová a kérelmedet beadtad, hogy megtudd, mi is történt az ügyeddel. Ez persze nem jelenti azt, hogy egyébként nem az építésfelügyeleti hatóságra tartozna az ügy.

nanemaaa # 2017.05.19. 05:39

laszlo05
Sehogy. Építésügyi igazgatásban nincs olyan, hogy szerzett jog. Az, hogy egy hatóság elveszíti a jogát arra, hogy egy szabálytalan építés következményei kapcsán átalakítást, vagy bontást elrendeljen, nem jelenti azt, hogy ezzel egyidejűleg a tulajdonos szerez jogot egy jogszerűtlen állapot legalizálására. Az Étv ebben a tekintetben egyértelmű, a hatóság az építtető, vagy tulajdonos kérelmére abban az esetben ad fennmaradási engedélyt a 10 évnél régebben épített építményre, ha az építési engedély utólagos megadásának feltételei fennállnak, vagy megteremthetők. Ez azt jelenti magyarul, hogy a szabályossá tétel érdekében ugyan nem kötelezhet a hatóság átalakításra, vagy bontásra, de te önként természetesen vállalhatod. A kérelem mellékletét képező építészeti-műszaki terveknek ennek megfelelően külön tervlapon ábrázolnia kell a jelenlegi tényleges, illetve a további tervezett szabályossá tételre vonatkozó munkákat. Ebben az esetben fogsz kapni egy fennmaradási engedélyt és egy tovább építési engedélyt a szabályossá tételre, melynek elvégzése után az ügy használatbavételi engedéllyel fog zárulni. Ennek alapján lehet majd az épület feltüntetését kezdeményezni a földhivatalnál.
Mivel a bővítést csak úgy tudod megépíteni, ha a szabálytalan korábbi bővítés sorsát is rendezed, az ügy csak fennmaradási engedélyezési eljárással oldható meg. Ennek alapján nagy valószínűséggel kell bontanod is.

MajorDomus # 2017.05.18. 22:06

Először konzultáljatok a helyi épitésügyi hatósággal ! Olcsóbb!

makkosman # 2017.05.18. 16:04

Kedves Nanemaaaaaaaaa! Olyan nekem valókat írsz, meg kéne tudjam, hol praktizálsz??? Az építésfelügyeleti hatóságot abajgattam, de áthelyezték az ügyemet az építésügyi hatóság polg.hivatalához. Kihez menjek? Ezt már nem hiszem el! Agyrém, ami itt van! Nem tudja a hivatal mit csinál? Köszönöm a választ!

laszlo05 # 2017.05.18. 11:22

Kedves, nanemaa!
A következő ügyben lenne kérdésem.
Adott egy építési telek cca 450 nm, melyen egy engedélyezet, és használatbavételi engedéllyel létesült 25 nm épület áll. Ehhez igazolhatóan (az építményadón szereplő alapterület után meghatározott díjjal) több mint 10 éve, nem bejelentett, nem engedélyezett hozzáépítéssel egy 25 nm bővítést épített az előző tulajdonos, így a jelenlegi épület cca 50 nm.
Megvásároltuk az épületet, és szeretnénk tovább bővíteni, de a jelenleg hatályos HÉSZ új építési helyet jelöl ki, melyből a jelenlegi épület, értelemszerűen „kilóg”. A tervező, és a főépítész elmondása szerint, hiába kerülne a jelen szabályos építési helyre az új bővítés, a meglévő szerzett joggal épült (nem engedélyezett) bővítés miatt, nem lesz mód használatbavételi engedély kiadására. Hiába a szerzett jog, a HÉSZ 30 év alatt történt többszöri változása, a jelen hatályos HÉSZ, és OTÉK betartása, nem lehetséges, ergo használatbavételi sincs.
Ilyen esetben, hogyan lehet, és kell e fennmaradási engedélyt kérni a szerzett jog bővítésre?
Abban az esetben ha megadják, megállapítható e bírság, az engedély nélküli részre, és az csak a bővítmény területére, vagy az épület teljes területére számítandóan vonatkozna?
Mindezek ellenére, ha bővítetni szeretnénk, az csak abban az esetben tehető-e meg, ha a jelenlegi OTÉK, és HÉSZ szerinti építési helyen épül az épület, ergo a szerzett joggal épült részt vissza kell bontani?
Köszönöm, Laszlo05

nanemaaa # 2017.05.18. 06:53

makkosman
Ha a jelenlegi terepszintre újabb réteg feltöltés készül, az megint 10 éven belüli építés lesz, ami ellen már meghint felléphetsz.
Az viszont teljes tévút, hogy az építésügyi és nem az építésfelügyeleti hatóságot abajgatod az "életveszéllyel" kapcsolatban. Szegények nem is tehetnének érdemi intézkedést, mert másodfokon úgyis megsemmisítenék, mint hatáskör hiányában hozott döntést. Nem is volt joguk még a szemlére sem. Ennek tükrében a 21 hónapos tologatás nem is olyan nagy bűn.