ideiglenes lakcím


Andy07 # 2010.12.16. 19:17

Tisztelt fórumozok!

Vevőket találtam az ingatlanomra amibe albérlők vannak. Rendes felmondással 1 hónap kiköltözéssel felmondanék nekik, de ideiglenes lakcímük is be van oda jelentve. Kell valamit tenni? Vagy eladás során automatikusan megszűnik nekik?

Köszi előre a választ :
Andy07

Sz.Márton # 2010.12.16. 20:37

Andy07!

Idézet, a polgárok személyi adatainak és lakcímének nyilvántartásáról szóló 1992. évi LXVI. törvény ideillő részeiből (végrehajtásának a speciális kötelezettségeit, a 146/1993. (X. 26.) Korm. rendelet
tartalmazza):

„26. § (1) A Magyar Köztársaság területén élő, e törvény hatálya alá tartozó polgár [4. § (1) bekezdés] köteles beköltözés vagy kiköltözés után három munkanapon belül lakóhelyének, illetve tartózkodási helyének címét a települési önkormányzat jegyzőjének nyilvántartásba vétel céljából bejelenteni (a továbbiakban együtt: lakcímbejelentés).
(2) Az (1) bekezdésben meghatározott polgárnak azt a tényt, hogy a Magyar Köztársaság területét a külföldi letelepedés szándékával elhagyja, illetőleg, hogy három hónapon túl külföldön tartózkodik, a lakóhelye szerint illetékes települési önkormányzat jegyzőjénél vagy az illetékes külföldi külképviseleti hatóságnál kell bejelentenie.
(3) A lakcímbejelentéshez a lakás tulajdonosának vagy a lakás használatára egyéb jogcímen jogosultnak a hozzájárulása szükséges.”
(4) A lakcímbejelentés ténye önmagában a lakás használatához fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet, és nem szüntet meg. Érvénytelen a bejelentett lakcímadat, ha a polgárnak a lakás használatára vonatkozó joga jogerős bírósági vagy hatósági határozat alapján megszűnt és a határozatot végrehajtották, továbbá, ha az illetékes települési önkormányzat jegyzője megállapította, hogy a polgár bejelentett lakcímadata nem valós.”

„27. § (1) A tartózkodási hely létesítését, illetve megszűnését a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél kell bejelenteni.
(2) A polgár tartózkodási helyének megszűnését a lakóhelye szerint illetékes jegyzőnél is bejelentheti.
(3) A tartózkodási helyet - annak bejelentésétől számított öt éven belül - a tartózkodási hely szerint illetékes jegyzőnél ismét be kell jelenteni. Az ismételt bejelentés hiányában az érintett tartózkodási helye e törvény erejénél fogva megszűnik.”

kackac # 2010.12.17. 07:41

Érdeklődni szeretnék, hogy ha valaki bejelentkezik a lakásomba állandó lakcímmel az nekem milyen következményekkel járhat? Bármi érdekel ami ezzel a témával kapcsolatos. a lényeg, hogy nem lakna itt,( de nekem van kettő gyermekem az egyik most készül főiskolára a másik pedig 8. osztályos).Előre is köszönöm!! Falcon

Gabicsek # 2010.12.20. 22:47

ha állandóan bejelented, soha nem fogod kirakni, ha ott lakik, ha nem, úgyhogy ne tedd!

Zoltanuss # 2010.12.23. 14:45

kackac !
én is azt javallanám, ne jelentsd be.
Igaz elvileg nem jogosít fel lakáshasználatra, de a magyar jogrend sok sebből vérzik, így később lehetnek még kellemetlenségeid ebből.
Más : vigyáz már nincs ez a fogalom , hogy állandó lakás.
Van helyette lakóhely és tartózkodási hely.
Az új jogrend szerint akinek nincs lakóhelye ( a volt állandó lakás), annak tartózkodási helye sem lehet.
Így lesznek a papír hajléktalanok !

kackac # 2010.12.29. 07:49

Köszi a válaszokat! Én is úgy gondolom,hogy nem engedem bejelenteni akár rokon akár nem. Soha nem fogom tudni mit hoz az élet a számára ...

monalisa1 # 2010.12.29. 15:46

Vagy a te mászodra...

marcsika87 # 2011.08.15. 19:23

Tisztelt Fórumozók!

Azzal a kérdéssel fordulok hozzátok, hogy lehet-e egy személynek egyszerre két tartózkodási helye?
A válaszokat előre is köszönöm!

nyalóka # 2013.01.09. 17:33

Ideiglenes lakcím bejelentéséhez a bérleti szerződésbe bele kell írni, hogy a tulajdonos hozzájárul a bejegyzéshez?

Azt tudom, hogy vagy tulajdoni lapot vagy bérleti szerződést kell vinni - de a budafoki önkormányzat még azt is kikötötte, hogy a bérleti szerződésbe írjuk bele, hogy hozzájárulunk ahhoz, hogy az albérlő bejelenthesse magát ideiglenes lakcímként a lakásba. Hol van ez leírva?

Szeretném pontosan tudni, hogy érdemes-e vitatkozni a hivatallal. Köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.09. 17:44

Nem a szerződésbe kell beleírni, hanem a bejelentő lapot kell aláírnia.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.09. 17:44

(Mindamellett hivatallal ilyesmin nem érdemes vitatkozni.)

nyalóka # 2013.01.09. 20:59

Természetesen a bejelentőlapot aláírva bevitte az albérlőnk és ott kérték a bérleti szerződést is tőle, amit átnéztek, majd azt mondják, hogy így nem tudják az ideiglenes lakcímet beiktatni, mivel nincs benne a szerződésben, hogy hozzájárulunk mint lakás tulajdonosok.
Egyszerűbb írni egy szerződést, mint vitatkozni?
Csak tudni szeretném mire hivatkozik a hivatal, amikor azt kéri, hogy legyen benne a szerződésben ez a kitétel...

nyalóka # 2013.01.09. 21:18

Megtaláltam mire hivatkoznak:

"15. § (1) A polgár a lakcímbejelentkezés során a következő adatokat közli a helyi nyilvántartó szervvel:
a)76 természetes személyazonosító adatait;
b)-c)77

  1. állampolgárságát;
  2. előző lakcímét;
  3. új lakcímét;
  4. a bejelentés időpontját;
  5. a tulajdonos vagy a lakás használatára egyébként jogosult hozzájárulását."

Tehát a h) pontban van, hogy hozzá kell járulnom, de azt nem írják, hogy a bérleti szerződésben. Gondolom akkor ha írok egy külön papírt, hogy hozzájárulok, akkor azt is el kell hogy fogadják...

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.09. 21:36

Egyszerűbb írni egy szerződést, mint vitatkozni?
Ilyen esetekben egyszerűbb. Ugyanis már azért is küzdeni kellene, hogy hozzanak egy alakszerű elutasító határozatot - márpedig csak akkor tudsz fellebbezni. A fellebezés elbírálása idő, és könnyen lehet, hogy a másodfok is hülye.
A szerződés kiegészítése meg öt perc.

Frenkyboy # 2013.01.15. 09:22

Tisztelt Forumózók

Egy olyan problémával fordulok hozzátok, hogy nemrégiben elvesztettem a lakcímkártyámat, bementem az okmányirodába, hogy újat készíttessek. De a rendszer a személyi igazolványom alapján kidobta, hogy nincs állandó lakcímem, évek óta albérletben lakom, és eddig ahol laktam sehol nem engedtek bejelentkezni, most ahol élek itt engedik a tartózkodási hely bejelentését, de az állandót nem, és mivel nincs állandó lakcímem így nem tudok bejelentkezni tartózkodásira sem.
Kérdésem az lenne hozzátok, hogy ilyenkor mit lehetne tenni?
Ahol eddig be voltam jelentkezve az most rokonoké, és nem engedik, hogy oda visszajelentkezzem.A rendszer szerint én jelentkeztem ki onnan. de erről én semmit nem tudok,
évek óta nem volt semmi dolgom az okmányirodában, és én nem töltöttem ki olyan papírt, ami a lakcím kijelentésről szólt volna.
Segítségeteket előre is köszönöm!

pappcs # 2013.01.15. 10:10

"a tulajdonos vagy a lakás használatára egyébként jogosult hozzájárulását." Ilyen alapon a bérlő is lakás használatára jogosult szerintnem.

bébisárkány # 2013.01.24. 19:14

Üdvözlöm Önöket!
Érdeklődni szeretnék, hogy ha valaki bejelentkezik a lakásomba ideiglenes lakcímmel az nekem milyen következményekkel járhat? Milyen jogokat nyer ő ezzel?Nekem lehet belőle hátrányom?
Ha bármi nem várt kellemetlenség adódik,akkor ki tudom jelenteni az ő hozzájárulása nélkül?

Vidéki rokonunk szeretné a kisfiát a helyi óvodába behordani,mivel ő is itt dolgozik.Gondolom az anyát és a kisfiút kellene ideiglenesen bejelenteni hozzánk,hogy jogosult legyen a helyi oviba íratni.
Természetesen nem laknának nálunk.
Engedjem?Ne engedjem?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.24. 19:52

Az közokirathamisítás.

MajorDomus # 2013.01.24. 21:06

jobb ha nem mégy bele.

bébisárkány # 2013.01.25. 09:07

Köszönöm a válaszokat!
Közben ma reggel mondták az oviban,hogy több gyerkőc is a helyi barátokhoz,rokonokhoz van bejelentve,óvodavezető tudtával.
Elég csak a gyereket bejelenteni.
Inkább azt se engedjem?

MajorDomus # 2013.01.25. 23:04

a döntés a tied

Ezénvagyok # 2013.03.01. 11:44

Szeretném megtudni, hogy akinek nincs tartózkodási hely bejelentve, annak a lakcím számít-e a tartózkodási helynek?
Amiatt kérdezném, mert ugye elvált szülők esetén a kiskorúak tartózkodási helyének megváltoztatásához mindkét szülő hozzájárulása szükséges, viszont a lakcímhez nem. A volt feleségem megváltoztatta a gyerekek lakcímét (mondjuk hatóság félrevezetésével, mert nem álltak fel a bejelentés feltételei, de ez más ügy), viszont tartózkodási helyet nem változtatott (legalábbis tudtommal nem, hiszen ehhez az én hozzájárulásom is kellett volna). Namármost tartózkodási hely jogosan, hivatalosan nincs bejelentve a gyerekeknek, viszont állandó lakcím az van, az anya egyoldalú, hamis bejelentése által.
De ha nincs bejelentve külön tartózkodási hely, akkor mi számít hivatalosan annak?

Fecó2 # 2013.03.12. 16:19

Sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni.
Bejelentettem az albérlőket,(fiatal pár) úgy egy két hónapja ideiglenesen a lakásomba, a társasháztól most kaptam a tavaly évi elszámolást miszerint közel negyven ezer forint hátralékom van,amit nem értettem mert ugye minden becsülettel fizetve van.
Sikerült kibogóznom hogy az albérlők nem fizetnek vízdíjat,innen a tartozás.
A kérdésem az hogy milyen jogot adtam a kezükbe ezzel a bejelentéssel? Mennyi időre szól az ideiglenes bejelentés?
Hogyan tudom őket kijelenteni?
A válaszotokat előre is köszönöm.
Üdv. Ferenc

ttip # 2013.03.21. 08:47

Fecó2: a lakcímbejelentés egy kötelező jellegű adatszolgáltatás a hivatal felé. A lakástulajdonossal szemben semmiféle plusz jogot nem ad, sem a lakóhely, sem a tartózkodási hely. (A törvény úgy fogalmaz: a lakcímbejelentés ténye önmagában a lakáshoz fűződő, valamint egyéb vagyoni jogot nem keletkeztet és nem szüntet meg.) A bérbeadott lakás tulajdonosa a bérlő lakcímbejelentését jogszerűen nem akadályozhatja meg. A tartózkodási helyet ötévente meg kell újítani; ennek hiányában lejár. Kijelenteni, azaz lakcímet fiktiváltatni a tulajdonos akkor tud, ha tanúvallomásokkal alátámasztja, hogy a lakók ténylegesen már nem laknak ott.

Fecó2 # 2013.03.24. 11:10

Értem,köszönöm a válaszodat!
Üdv.