tulajdonjog - haszonélvezeti jog


timea1001 # 2011.05.04. 14:37

A kérdésem:
Anyai féltestvérem tulajdonosa egy családi háznak ,melyben édesanyánk és édesapja úgy tudom egyenlő részben haszonélvezők.mivel a testvérem eltűnt visszavehető-e a tulajdon bármely haszonévező javára,vagy kitagadható-e a vagyonból,és ha igen milyen indok alapján tehető mivel a tulajdonos hollétéről nincs tudomásuk!

krisztin024 # 2011.05.04. 11:56

Akor mindegy megyek az ügyvédnő ismerösömhöz és az megmondja hogy mit csináljak de szerintem biroság lesz belöle.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.04. 11:44

Ahogyan pazs célzott rá, ebben nagyot tévedsz. A tulajdoni hányadokhoz nem rendelődik hozzá eleve az ingatlan valamely természetben meghatározott része. Csak ha megállapodnak benne a tulajdonosok. Ha nincs megállapodás, akkor a bíróságtól lehet kérni a pótlását.

Kaccsolja ki, nem tudok többet mondani...

krisztin024 # 2011.05.04. 11:20

A lakáson belül a két bazi nagy szobára van nekem jogom amit ha akkarnák le is választhatnék és lhetne belőle egy lakást is kialakitani kb 60nm2 es lakás lenne belöle de ha nem akkar bele meni akkor biroságra agyam .

pazs # 2011.05.04. 11:01

Aztán melyik felén nincs haszonélvezete? Pont erre szolgálna az osztott használat módjának megállapíttatása bírósággal, amit KBS említett, ha nem tudtok erről megegyezni.

krisztin024 # 2011.05.04. 10:57

Akkor megtehetem ,hogy a fél házat lezárom vagy leválasztom mivel csak a fél házra vann neki haszonélvezette .Abban neki nics beleszolása akkor ,hogy az én részemmel mit csinálok. Mert az egész ház az én tulajdonom.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.03. 10:08

Még bíróság sem kötelezheti a haszonélvezetről lemondásra.

Az önálló lakóegységek kialakítása engedélyköteles.

Az osztott használat módjának a megállapítását lehet krni bíróságtól.

krisztin024 # 2011.05.03. 06:46

nincs de ez a ház egyben van és csak egy fallal kéne leválaszanom. ja és olyankor mit tehetek ha a haszonélvezettét ki akkarom fizzetni neki a korához járna 900000ft járna neki és ö 3500 000Millio forintot követtel tolem. Ja meg nem fizzet i a közzemi számlákat.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.05.03. 06:13

Van építési engedélyed?

krisztin024 # 2011.05.03. 06:09

Szeretnék érdeklödni hogy a az egész ház az ennyém és a nagybátyámnak csak a fél házra van haszonélvezete ,hogy az megtehetem hogy a fél házat leválasztom vagy abba neki is van bele szolása.

klau1 # 2011.02.15. 16:03

Rendben utánna járok.
Nagyon sokat segítettél Pazs, köszönöm szépen.

pazs # 2011.02.15. 15:55

A tulajdoni lapon rajta van, ha van ilyen (mondom, szokott).
Úgy vélem, hogy mindketten részesei vagytok a hitelnek adósként, adóstársként vagy kezesként, ha mindketten aláírtátok. Amennyiben ez így marad, szerintem a bank hozzájárul az átruházáshoz, de mindenképpen a bankkal kell megegyeznetek erről.
Nézd meg a hitelszerződést, ír-e erről valamit.

klau1 # 2011.02.15. 15:34

Köszönöm Pazs a gyors választ.

Persze hogy tud róla édesanyám. Ajándékozás lenne.
A hitel az ő nevén van bár mindkettőnknek ott kellett lenni aláírni a papírokat, mert mindketten tulajdonosok vagyunk. De az én bankszámlámról van vonva a törlesztés (tehát én fizetem a hitelt).

Szerintem az egész ingatlant terheli. Honna tudhatom meg, hogy van-e elidegenítési és terhelési tilalom??

Köszönöm a választ. Üdvözlet

pazs # 2011.02.15. 15:29

Attól függ, hogy van-e elidegenítési és terhelési tilalom is a jelzálog mellé (szokott lenni) és az pontosan mit terhel (az egész ingatlant vagy csak a 2/3 vagy az 1/3 részt).
Ha van elidegenítési és terhelési tilalom, akkor a jelzálogjogosulttal kell beszélni, hogy hozzájárul-e. Persze előtte ki kell találni, hogy hogyan "írattatod a nevedre" édesanyád tulajdonát (adásvétel, ajándékozás stb.) - apropó, ő tud a terveidről?

klau1 # 2011.02.15. 15:19

Kedves fórumozók.

Abban kérném a segítséget, hogy a lakásunk 2/3 édesanyám, 1/3 az én nevemen van. Ha van jelzálog a lakáson, attól még a nevemre irattathatom a fennáló 2/3-ot??
Előre is köszönöm a választ.
Szép napot és üdvözlet.

botty # 2011.02.15. 12:03

végrehajtó 1!
Szerinted mindenkinek mindent tudni kell?? Miért kell egy végrehajtónak ki ezért kapja a fizetését félrevezetni jóhiszemű embereket.! Ez a végrehajtó olyan lusta volt, hogy nekem kellett mindig kinyomoznom merre dolgozik, honnan kap pénzt. Én intézkedtem, nyomoztam a végrehajtó helyett, ő csak ült az irodába! Bezzeg amikor a munkadiját ki kellett fizetnem és megkérdeztem mikor foglalhatom el a lakást, azt közölte verjem ki az ablakokat, akkor talán kiköltöznek onnan.
Na ennyit a tisztességes becsületes végrehajtókról! Nem kell őket védeni, mind egytől egyig egy s@r alak!!!
Nem segítenek, nem mondanak semmit, csakhogy az aktát és a sikerdijat eltegyék! Ezzel a vitát bezártam, és megvan a saját véleményem!
Ibolya! a cinikus megjegyzéseken kívül kevés embertől kapsz segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.15. 10:23

Azért ez érdekes ám, más országokban is ilyen a tulajdonjog rendszer mint nálunk?
Nagyjából igen. Méghozzá már vagy 1700 éve.

ibolya71 # 2011.02.15. 07:39

Botty

A lakó a 1/2 haszonélvezetével az egész házat használhatja?

Azért ez érdekes ám, más országokban is ilyen a tulajdonjog rendszer mint nálunk?

Akkor most el sem adhatod, mert úgyse kell senkinek , mi?Tulajdonképpen van is meg nincs is.
Te, tudod mit csinálj?! Vegyél fel rengeteg hitelt , ne fizesd vissza , és hagy azután elárverezni.

( Bocsánat, ez természetesen nem komolyan mondtam, de azt tapasztalom, hogy míg én becsülettel kifizetem amivel tartozom, mások addig okosan sok pénzt tesznek zsebre.):)

ibolya71 # 2011.02.15. 07:33

Hát , gyerekek , most már nem tudom mit tegyek.
A bácsi 1936-ban született, csak a ház felére van haszonélvezete.NIncs túl jó állapotban de még azért bírja magát.

A lánya az adós, nem is lakik ott, lakása van a városban.Az is eszembe jutott, hogy akár kárt is csinálhatna mérgében az apó a házban , nem?
Lehet kezdek paranoiás lenni.

Egyébként szerintetek hogy a csudába lehet egy ingatlanra felvenni kb. 3x annyi hitelt mint amennyit ér? A nőnek kb. 30 milla adósságot sikerült ráterhelnie a házra.

Afelé tendálok, hogy inkább hagyom a fenébe, mert az most igazán nem hiányzik , hogy bíróságra menjek havonta, meg ügyvédeknek fizessek az amúgy is alig-alig elég pénzemből.

végrehajtó1 # 2011.02.14. 17:19

ibolya71

Próbálok valami olyat kitalálni amivel bebiztosíthatjuk kicsit magunkat.
Nagyon olcsó ,ezért nem egy könnyű helyzet de nekünk nem futja többre.
Mi a véleményed?

A haszonélvezettel terhelt ingatlan jóval olcsóbb mint a tehermentes.
De nem célszerű megvenned .Hacsak a haszonélvező nem 90 éves és az intenziven ápolják..:)

végrehajtó1 # 2011.02.14. 17:15

botty

Szia egy jó tanács, ha elfogadod! SOHA ne vegyél olyan lakást amit végrehajtó ad el, mert teljesen lutri!!!Főleg így, hogy haszonélvező van ráterhelve!

Ebben semmi lutri nincs.

Csak te vagy tájékozatlan vagy tudatlan ...

Kata75 # 2011.02.14. 16:03

Kedves Fórumozók!

Egy kis segítségre lenne szükségem!
A kérdésem a következő. Ajándékozási szerződéssel tulajdonossá váltam egy fél ingatlanban. A kérdés a következő, hogyan kaphat az ajándékozó haszonélvezeti jogot az ingatlanra,és annak, milyen anyagi vonzata van?
A válaszokat előre is köszönöm!

botty # 2011.02.14. 14:58

Ibolya71! Szia egy jó tanács, ha elfogadod! SOHA ne vegyél olyan lakást amit végrehajtó ad el, mert teljesen lutri!!!Főleg így, hogy haszonélvező van ráterhelve!Az én tapasztalatom ez.!Engem a végrehajtó beszélt rá, hogy az adós nem tud fizetni, nem tud tőle levonni, a tartozás fejébe, ami 2005 évben volt 5 millió, ott van a háza az adósnak, csak az anyja él benne. Én naivan, örülve, hogy visszakapom a pénzemet mert lesz egy ház amit értékesithetek/ belementem ebbe a játékba! 2005 óta a nevemen van a teljes ház, mint tulajdonos, de az öregasszony a 1/2 ház haszonélvezője!Csak is kimondottan haszonélvező!!! Miven napsütötte család, így én 5 év óta még a lábamat sem tehetem be, mert a jog kimondja a legerősebb jog a haszonélvezeti jog! Ebből csak a végrahajtó /mondhatnám egy szemét/jött jól ki, mert ő ki lett fizetve!
Esetemet elolvasva nagyon gondold át a vásárlást! Ezt azért írtam, hogy te más kárán tanulj, mert én forditva voltam.

pazs # 2011.02.14. 13:35

A helyedben én nem venném meg. Elhiszem, hogy erre futja, de régen rossz, ha egy haszonélvezővel kell vitatkozni a használaton... (nekem nincs lakásom)

ibolya71 # 2011.02.14. 13:33

Pazs!

Nagyon köszönöm a válaszodat.
És ha a fiam nevére veszem meg, akkor mi a helyzet?
Szerinted akkor a mi részünkről a fél ház használata megoldható?
OK azt értem , hogy a jelenlegi haszonélvező azt II/3-ben jelzett 1/2 részt "haszonélvezi", de a másik 1/2 rész mi is "haszonélvezhetjük" ha a tulaj a fiam lenne, én pedig haszonélvező lennék?
Szerinted az ránk nézve jobb ?Próbálok valami olyat kitalálni amivel bebiztosíthatjuk kicsit magunkat.
Nagyon olcsó ,ezért nem egy könnyű helyzet de nekünk nem futja többre.
Mi a véleményed?

Előre is köszönöm a türelmedet.

Ibolya71