Társasházi erkély


Jeromos # 2012.05.17. 16:47

Kedves Fórumozók!

Társasházi erkély alsó széle megrepedt. Az erkély a ház homlokzatán kívül van, tehát nem "beépítve" (elnézést a szakszerűtlen fogalmazásért), ezért ha leesik a repedt rész, baleset- és életveszélyes lehet.

A kérdésem, hogy ezt a társasháznak vagy a lakás tulajdonosának kell kijavítania?

Előre is köszönöm a válaszokat.

Jeromos # 2012.05.18. 05:53

Tudna valaki segíteni? Nagyon nagy szükségem lenne a válaszra.

hkati2 # 2012.05.18. 06:04

Nem vagyok szakértő, de véleményemszerint a társasház feladata a javítás.Erről a közösképviselő biztosan többet tud mondani.Gondolom van házbiztosításotok is.

Mufurc_nagyon # 2012.05.18. 06:22

Kedves Jeromos!

A tulajdon viszonyok adnak választ.
Az th. AO-a tartalmazza, hogy az erkély osztatlan közös tulajdon é.

Ált. az erkély szerkezeti része a th.-é a burkolat a lakás tulajdonosé.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Jeromos # 2012.05.18. 06:25

Köszönöm Mufurc_nagyon!

Sajnos az AO-ban egy szó sincs az erkélyről. A "burkolat" az itt konkrétan mit jelent?

ragyasdezso # 2012.05.18. 06:50

hkati2

Hogy jön ide a biztosító? A karbantartás mióta biztosítási esemény?

ragyasdezso # 2012.05.18. 06:52

Jeromos

Ha nincs szó benne, akkor a tied, és neked kell karbantartani.

Jeromos # 2012.05.18. 06:56

Értem, hát ez nem jó hír.
Köszönöm mindenkinek a választ.

Mufurc_nagyon # 2012.05.18. 08:23

Kedves Jeromos!

Nézőpont kérdése.

Az AO a tartó és válaszfalakat osztatlan közös tulajdonba sorolja.(általában)

Az erkély "alapja", "kerítése" melyek hordozó funkciót látnak el a tartófalazathoz sorolandók.
A burkolat lehet a járólap, csempe, korlát.
Az ingatlan ablak, járólap csempe kategória analógiához.

A biztosítás az erkélyről lehullott vakolat, beton darabokra vonatkozik.
Vigasztalásul annyit, hogy az erkély örök téma a fórumban.


http://levaltas.5mp.eu/web.php?… 2014 okt. látogató > mint 17500
{autodidakta}

Az ütk ne legyen LEVEZETÖ ELNÖK és JKV. VEZETÖ

Jeromos # 2012.05.18. 14:12

Kedves Mufurc_nagyon!

OK, akkor már értem. Így nálunk egyértelműen a tartófalazat a probléma és akkor remélhetőleg közös tulajdon. Köszi.

MajorDomus # 2012.05.18. 16:52

Jeromos
Ez lerágott csont,rengeteg vélemény van,pedig a rendezőelv nagyon egyszerű.
Ha az Alapító Okiratban szerepel az erkély akkor az a lakás része,minden hangsúlyozom minden karbantartási gond a tied. Ha nem szerepel,akkor az közös tulajdon,tehát minden gond a társasházé.
A társasházi törvény logikája szerint ugyanis minden közös tulajdon,ami nem szerepel az Okiratban külön tulajdonként
Ennyi.

Jeromos # 2012.05.18. 17:35

Nem szerepel az erkély az AO-ban. (Ezek szerint szerencsére..) Köszönöm.

nanemaaa # 2012.05.21. 13:40

Jeromos
Az épület homlokzata a társasházi törvény értelmében osztatlan közös tulajdon. Az erkély, és annak tartószerkezete, illetve homlokzati burkolata is az, így a társasház feladata a hiba javítása. (Ha alapító okiratban az erkély a lakáshoz tartozna, a fentiek akkor is igazak lennének. Utóbbi esetben a padlóburkolat már a lakástulajdonosé lenne....bár ezen kérdéskörben is sok vita van.)

Jeromos # 2012.05.21. 17:16

Nanemaaa, köszönöm.

A közös képviselő kiküldött egy "veszélyelhárító" céget és leverette az erkélyem kövezetének egy nagy részét. Azt mondja, hogy ez a társasház felelőssége/költsége volt, de a visszaépítés már az enyém. Egyébként egy jóval nagyobb részt vertek le, mint az a veszélyelhárítás szempontjából szükséges lett volna. (Ezt ők mondták.)

A társasházi törvény melyik paragrafusára tudnék hivatkozni a kk felé? Mert kerestem, de nem találtam. AO-ban nincs szó az erkélyről.

Nagyon köszönöm előre is a választ.

Jeromos # 2012.05.22. 06:22

Légyszi segítsen, aki tud! Nagyon nagy szükségem lenne rá.
Szép napot mindenkinek!

nanemaaa # 2012.05.22. 06:46

Társasházi törvény:
1. § (1) Társasháztulajdon jön létre, ha az épületingatlanon az alapító okiratban meghatározott, műszakilag megosztott, legalább két önálló lakás vagy nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg legalább egy önálló lakás és egy nem lakás céljára szolgáló helyiség a tulajdonostársak külön tulajdonába kerül (a továbbiakban: társasház). Az épülethez tartozó földrészlet, továbbá a külön tulajdonként meg nem határozott épületrész, épületberendezés, nem lakás céljára szolgáló helyiség, illetőleg lakás - különösen: a gondnoki, a házfelügyelői lakás - a tulajdonostársak közös tulajdonába kerül.
(2) Az épület tartószerkezetei, azok részei, az épület biztonságát (állékonyságát), a tulajdonostársak közös célját szolgáló épületrész, épületberendezés és vagyontárgy akkor is közös tulajdonba tartozik, ha az a külön tulajdonban álló lakáson vagy nem lakás céljára szolgáló helyiségen belül van.

  1. Az épület tartószerkezete és annak részei (a te esetedben erkély....
  2. Ami nincs külön tulajdonként megjelölve az alapító okiratban az közös tulajdon.

Remélem így érthetőbb. ;)

Jeromos # 2012.05.22. 08:34

Nagyon köszönöm Nanemaaa! Küzdök tovább...

Péter0025 # 2019.12.29. 12:17

Jónapot!
Valaki tudna ebbe segiteni?? Panel lakásomba nagyon nem tecik a drot üveg az erkélyen és szeretném kicserélni fém szerkezetre a a tarto szerkezetet nem bontanám meg csak az üveget helyetesiteném jogilag erre van lehetöségem ?? Válaszokat elöre is köszönöm

Metheora # 2019.12.29. 15:26

Szép estét Mindenkinek. Olyan kérdésem lenne, hogy ha egy társasházban az egyik tulajdonos az erkélyére egy nagy teljesítményű hűtő-fűtő klímát szerel fel, kell-e ehhez a társasház tulajdonosaitól hozzájárulás? Köszönöm a segítséget.

Szomorú örökös # 2019.12.29. 15:55

Metheora

Én úgy tudom, hogy csakis akkor van szükség a társasház beleegyezésére, ha az a kültéri egység a homlokzatra kerül. Az erkély szerintem az adott lakás magánterülete. Ettől még persze lehet zajos és zavaró, de hogy ez mennyire szabálytalan, majd a hozzáértők megmondják, mert én csak laikus vagyok, akinek az ismerőse küzdött már ilyen klíma elhelyezéssel társasház homlokzatán.

nanemaaa # 2019.12.30. 09:20

Péter0025
Az erkély mellvéd a homlokzat része, ergo osztatlan közös tulajdon. Megváltoztatásához nem csak a társasháznak van köze, de az épület tervezőjének is, hiszen a terv és az annak alapján megépített épület is szerzői jog védelem alá tartozik.

nanemaaa # 2019.12.30. 09:22

Metheora
A lakáson belüli átalakításról is értesíteni kell a közös képviselőt, meg a közvetlen szomszédos lakások tulajdonosait, az erkélyre ez szerintem fokozottan érvényes, mivel a jogállása is sajátságos.

MajorDomus # 2019.12.30. 19:42

Meteora
Az erkély területe magántulajdon.
A városi főépítészek abba szoktak belekötni,hogy optikai takarással kell ellátni az egységes homlokzati kép miatt.
Ha a szomszéd úgy szerelte fel a klimát,hogy a kültéri egység az erkély padozatán van elhelyezve,ahhoz senkinek a hozzájárulása nem kell. Ha a falra szereli fel,az közös tulajdon,ehhez közgyűlési hozzájárulás kell.
Péter
Az elv ugyanaz.
A drótüveget kicserélheted,de csak üvegre,hasonló szinben.
Szerkezeti változtatáshoz szintén hozzájárulás kell a társasháztól és a Főépitésztől is.

VintageTim # 2020.06.19. 14:57

Üdv! Érdeklődni szeretnék, hogy egy társasházban lévő lakáshoz tartozó keskeny erkély megnagyobbításához milyen hatóságnál lehet engedélyt kérni és kiknek kell még a hozzájárulása? Alapjában véve, mi ennek a megvalósításának a menete? Köszi.

VintageTim # 2020.06.19. 14:59

Az előző erkély megnagyobbítás témában írt bejegyzésemhez hozzá tenném, hogy az erkély belső udvarra néz, nem főútra. Köszi