Ingatlan vétel gondnokolttól


MajorDomus # 2020.07.09. 19:08

Azért nem ártana egy vevőt keríteni a házra . Akkor már volna miről tárgyalnod a gyámhivatallal.

wers # 2020.07.09. 09:28

(csak rosszul fogalmaztam, nem mérlegelnie kell, hanem számításba venni - nem mindegy)

wers # 2020.07.09. 07:30

Én a jegyzőre céloztam, hogy az érték megállapításánál mérlegelnie kell. Lehet ingatlan szakértői vélemény csatolni, példákat a piaci kínálatról stb.

drbjozsef # 2020.07.09. 06:22

Kata25,

Mérlegel, az a baj, hogy ahhoz olyan vevőt kell találni, mert ha konkrét szerződést, konkrét árat adsz be, és megindoklod, miért ennyi (ház állapota, eladás sürgőssége, környéki pangó ingatlanpiac, akármi), akkor akár bele is egyezhetnek, de ez egyrészt nem biztos, másrészt lehet hogy hosszú hetekig, hónapokig eltart.

Egyébként, ha testvéred nem tud fizetni, és a szükséges (!) költségeket te fizeted, azt például eladáskor, amikor a testvéred pénzhez jut, követelheted tőle - persze a gyámhivatal engedélyével.

wers # 2020.07.09. 06:22

(Az itt a gond, hogy hatalmas az alapterület, gondolom, van valamiféle szorzójuk, az alapján számolnak, de nem nézik, hogy áznak a falak és vizesedik a parketta)

Mindent mérlegelniük kell. Sokszor előfordulhat, hogy a nagy alapterület nem fölfelé viszi az árat hanem lefelé. A jegyzőnek ezt tudnia kell.

(én láttam egy ingatlanról 22 millás értékbizonyítványt majd hét évvel később 14-re újraértékelve)

drbjozsef # 2020.07.09. 06:12

Én is ilyesmit képviselek itt, bár a többség, és hozzábbértők nem értenek ezzel egyet...

wers # 2020.07.09. 06:08

A jegyzőnél, nem a gyámhivatalnál.

wers # 2020.07.09. 06:06

kell egy adó - és értékbizonyítvány. Amit a jegyző állít ki.

Azt meg lehet támadni, ha nagyon túlértékelték a piaci árakhoz képest.

drbjozsef # 2020.07.09. 05:52

Mi történik akkor, ha az ingatlan azon az áron nem kel el?
Akkor a tietek marad.

Esetleg évekig is kell hirdetni, közben fizetni a horribilis gázszámlát, a lakatlan ingatlan biztosítását, az adókat?
Meg kellene csinálni a gázrendszert, így veszélyes. Már ha jó értem a problémát, hogy lakatlan ingatlanban horribilis gázszámla keletkezik.

Közben romlik az ingatlan állapota és még kevésbé akad rá vevő?
Igen.

És kinek a költsége ez, ha a gondnokoltnak erre nincs pénze?
A tulajdonosoké. Ha nincs rá pénzük akkor végrehajtás, árverezés.

ÉS/vagy a másik fél - ez esetben én - nem tud/akar erre költeni?
Ugyanaz.

A gyámhivatal ilyen esetekben mérlegel?
Mit?

lajcsó # 2013.02.13. 15:29

Nem éppen ebben a sorrendben, de így is megoldható.

stellar124 # 2013.02.13. 15:09

Ez a gyakorlatban jelentheti azt, hogy a

  • báty otthonról jelzi az illetékes gyámhivatalnál az esetet,
  • megtörténik az értékbecslés,
  • jóváhagyja a gyámhivatal,
  • és utána megkötöm mindkét szerződést a bátynál,
  • és végül gondolom ellenjegyzi az ügyvéd,

mindezt úgy, hogy a báty nem nagyon utazgat?

Köszönöm mégegyszer!

lajcsó # 2013.02.13. 14:31

Nem "kikerülés" hanem jogi érdekellentét feloldása. Akár két különböző helyen is létrejöhet a szerződés. Azzal viszont számolni kell, hogy a gyámhivatal által kirendelt eseti gondnok költségeit a kirendelést kérő félnek kell viselnie.
A hozzászólásom arra az esetre vonatkozik ha egy szerződésben kerülnek megvásárlásra a tulajdoni hányadok.
Ammenyiben külön-külön (nem egy hanem két szerződéssel) vásárolod meg a tulajdoni hányadokat akkor más a helyzet. Ebben az esetben annyi a különbség, hogy a gondnokolt tulajdoni hányadának eladásához nem szükséges eseti gondnok kirendelése, mert helyette és nevében a gondnok jár el. A többi ugyanaz (adó-és értékbizonyítvány, gyámhivatal jóváhagyása).

stellar124 # 2013.02.13. 14:05

Köszönöm a részletes választ!
Ha jól értem a gondnokolt esetében ki lehet kerülni a gondnokot is (báty)? Arra akarok kijukadni, hogy nem kell odarángatnom az idősebb testvért, hanem így két külön helyszínen megköthetem a szerződéseket?

lajcsó # 2013.02.13. 12:46

Az adásvétel során a gyámhivatal közreműködése feltétlenül szükséges.

  1. A gondnokolt helyett - tekintettel arra, hogy a gondnok is szerződő fél - a gyámhivatal által kirendelt eseti gondnok jár el.
  2. A szerződés létrejöttéhez szükséges a gyámhivatal jóváhagyása is.

A gondnokolt jelenléte nem szükséges, helyette és nevében a gyámhivatal által kirendelet eseti gondnok jár el.
Az eljáró gyámhivatal illetékességét a gondnokolt lakóhelye állapítja meg.
Értékbecslés mindenképpen szükséges, ezt úgy hívják hogy adó-és értékbizonyítvány. A kiállító: az ingatlan fekvése szerinti jegyző. Ez kétféle módon készíthető.

  1. A gyámhivatal az eljárása során megkéri hivatalból.
  2. A gondnok kéri annak kiállítását a jegyzőtől. (Ez javasolnám mivel: egyrészt gyorsítja az eljárást, másrészt ha az adó-és értékbizonyítványban szereplő forgalmi érték magasabb a kialkudott árnál akkor ezt kell szerepeltetni a szerződésben mert a gyámhivatal csak így fogja azt jóváhagyni. Ha az adó-és értékbizonyítványban a kialkudottnál alacsonyabb a forgalmi érték akkor a kialkudott ár szerepelhet a szerződésben).

Az adó-és értékbizonyívány kiállítása mindkét esetben költségmentes, mivel gyámügyi eljáráshoz szükséges!

stellar124 # 2013.02.13. 10:52

Tisztelt fórumozók!
Egy ingatlan adásvételben kérném a segítségüket!

Van egy ingatlan (kis udvarrész), aminek meg szeretnénk venni a családon kívüliek részét.
Az ingatlan két évvel ezelőtt hivatalosan fel lett becsültetve: 250.000 Ft-ra.

A családon kívüliek egy testvérpár akik 25-25%-ban birtokolják az adott ingatlant.
A testvérpár fiatalabbik tagja kizáró gondnokság alatt áll, gondnoka pedig a bátyja. A gondnokolt egy otthonban lakik 400km-re a bátyjától. Idős emberekről beszélünk.

Az lenne a kérdésem, hogy mivel a gyámhivatalt is be kell vonni az adásvételbe, meg lehet-e oldani, hogy a bátynál intézzük az öcs adásvételét is az ottani gyámhivatal közreműködésével, vagy figyelembe kell venni, hogy melyik település az illetékes gyámhatóság? Meg kell-e jelenni a gondnokoltnak is? (Nyilván akkor nem mindegy, hogy hol keresek ügyvédet).

Egyébként a vételár méltányos 85-85 ezer forint, kell-e értékbecslést csináltatni, vagy be lehet látni, hogy nem éri kár a gondnokoltat?

Válaszukat előre is köszönöm!